Buďme fit!

 

 

Pretože humor a zdravie úzko súvisia, je tu ešte malý dodatok:

                                Zdravie a humor

    Nie som lekár a neosobujem si právo sa odborne vyjadrovať k vzťahu zdravia a humoru. Je však nespočetné množstvo kníh, článkov  a publikácii, ktoré o tomto vzťahu tvrdia, že:

                         H u m o r  z d r a v i e  u p e v ň u j e !

 

    Vysvetlime si, prečo tomu tak je.  Smiech to nie je len pohyb mimických svalov ! Pri smiechu sa výdychy zrýchlia, nádychy skrátia. Do pľúc sa dostáva menej vzduchu. Najmä po záchvatoch  smiechu preto tak často potrebuje čas na to, aby sme opäť „chytili“ dych. Zvyšuje sa vylučovanie  žalúdočných štiav.

 

    S ironickým úsmevom možno teda povedať, že vďaka smiechu sa aj priberá. Pri smiechu stúpa krvný tlak. Počet tepov sa zvyšuje až na 120 za minútu. Smiech sa dokonca odporúča pri niektorých obehových problémoch. Srdce je však so smiechu viac zaťažené. Naše svaly sa sťahujú a uvoľňujú. Ramená sa dvíhajú a telo sa otriasa. Máme z toho príjemný pocit.

 

   Aj stres najlepšie zmiernite smiechom. Vypočutý vtip najprv analyzuje vaše rečové centrum. Potom sa z ľavej polovice mozgu presunie do pravej, ktorá ho porovná s emóciami. Nakoniec sa  aktivizuje centrum motoriky, ktoré spustí smiech. Toľko sa „namaká“ mozog pri vypočutí jediného vtipu !

 

   Zmysel pre humor predlžuje život. Ak si mozog neustále trénujeme, napríklad rozprávaním a počúvaním vtipov alebo riešením hlavolamov, zostane svieži a vnímavý aj v starobe. Zmysel pre humor je fascinujúca ľudská vlastnosť, ktorá vzbudzuje záujem psychológov. Veď humor zlepšuje celkovú kvalitu života, pomáha človeku vyrovnať sa so stresom a dokonca aj s problémami starnutia. Ako zistila nová kanadská štúdia, ľudia s pribúdajúcim vekom nestrácajú zmysel pre
humor.

 

   K  čomu je teda v súhrne povedané smiech dobrý ?

 

   Vedci zistili, že smiech posilňuje imunitu. Kto sa často smeje, má vyššiu odolnosť voči infekciám a nádorom. Smiech tiež znižuje negatívne účinky stresu, v dôsledku toho chráni do istej miery i pred srdečnými chorobami a povzbudzuje krvný obeh. Výdatný smiech dobre  precvičuje bránicu, dýchací systém, srdce i ďalšie časti tela. Niektorí lekári hovoria o vnútornom džogingu. Smiech uvoľňuje svaly a mierni bolesti.

 

   U chronicky chorých môže znamenať značné zníženie spotreby liekov proti bolesti. Smiechom sa mierni hnev, úzkosť i depresia, zvyšuje sebadôvera a pocit, že je človek schopný ovplyvňovať svoje záležitosti. Uvoľňujúci a protistresový účinok smiechu pretrváva ešte dlho potom, čo sme sa prestali smiať. Terapiu využívajú aj pri prekonávaní závislosti na alkohole a drogách.

 

   Na základe uvedeného si dovolím poradiť večne zamračeným:

   -Nachádzajte humor k každodenných záležitostiach. Keď sa budete dobre dívať okolo seba,     nájdete dosť dobrých zámienok, prečo sa smiať.
   -Keď máte nejaké domáce zviera, chvíľu sa s ním pohrajte a hneď vám bude veselšie.
   -Robte si zábavu z paradoxov života (stačí sa večer dívať na televízne noviny).
   -Pustite si svoju obľúbenú melódiu, alebo nahrávky známych humoristov.
   -Svojimi chybami sa netrápte, ale pokúste sa o nich priateľom rozprávať s určitým nadhľadom.
    Uvidíte ako ich rozosmejete a nakoniec aj sami seba.
   -Počúvajte vtipy, príbehy a anekdoty vo svojom okolí.
   -Smejte sa spolu so svojimi deťmi kľudne aj hlúpostiam.
   -Obklopujte sa veselými farbami. Žltá, červená, oranžová, či hráškovo zelená sú najviac v móde.
   -Skúste získať odstup od problémov hoci tým, že zhotovíte zoznam závažných okolností svojho
    života a potom si ho začnete nahlas opakovať. Niektoré veci vám budú pripadať skôr smiešne.
   -Zacvičte si alebo si zatancujte pred zrkadlom.

 

 

  Štyri dôvody, prečo sa viac smiať

 

   Nie je vám do smiechu ? Skúste to, veď humor uľahčuje život. Lepšie je  byť veselý, ako smutný!  Hlavný dôvod, prečo ba sme sa mali častejšie smiať, je jednoduchý – kto sa smeje, automaticky sa cíti dobre. Odborníci zistili, že usmiati ľudia pôsobia na svoje okolie lepšie než tí, ktorí ukazujú zachmúrené tváre, a že nadväzujú viac medziľudských kontaktov. Srdečný smiech je výrazom radosti, vďaka ktorej sme pre druhých atraktívnejší.
1. Smiech robí zázraky – lieči telo aj dušu.
    Pri smiechu sa telo doslova otvára. Zároveň produkuje viac hormónov šťastia, krv prúdi     rýchlejšie a zaplavuje nás príjemný pocit tepla. V dôsledku zvýšeného prekrvenia sú všetky  tkanivá lepšie zásobované kyslíkom a to nás chráni pred chorobami – posilňujeme si tak vlastne     obranyschopnosť. A keď je na to dobre telo, cíti s atak aj duša.

 

2. Smiech pomáha na ceste životom
    Dospelí si často myslia, že múdrejšie je riešiť veci rozumom, a tak smiech sa zo života takmer     vytráca. Na rozdiel od detí si často odporujú telesné a citové prejavy. Niekedy im v smiechu  bráni aj to, že berú príliš vážne tradičné predstavy o životných cieľoch – pokiaľ napríklad     nemajú do štyridsiatky vlastný dom a kráčajú životom s trvale pokazenou náladou.

 

3. Smiech privoláva príjemné pocity
    Je vaša nálada na bode mrazu ? Tak skúste uskutočňovať veci, ste si doteraz len čítali alebo ich videli v kine. Prevezte sa napríklad člnom po rieke, alebo si prehliadnite svet z konského chrbta.   Ale si spomeňte ako ste sa nasmiali s
kamarátmi  – a často kvôli úplnej hlúposti. Keď sa 
pristihnete, že ste vážni a zamračení, skúste popremýšľať, čo sa vám dnes alebo včera stalo  komického, a  páčilo sa vám to. Už to vo vás vyvolá nenásilne príjemné pocity. Keď budete
životom kráčať s úsmevom, vzbudíte aj u druhých pozitívnu ozvenu a sami sa budete mať viac  radi. Ale pozor ! Hraný úsmev takú silu nemá a naviac city sa nedajú riadiť. Keď s avšak  rozhodnete, že budete myslieť optimistickejšie, príde pohoda sama od seba !

 

4. Smiech prevalcuje špatnú náladu
    Špatná nálada sa často preceňuje. Niekedy k nej nemáte dôvod. Preto ju vedome nepreháňajte   a skúste sa na seba pozrieť z nadhľadu. Uvidíte, ako komicky pri tom vašom mračení pôsobíte. A uvedomte si, že k tomu, aby ste sa zasmiali, sa rozhodne nemusíte neustále pohybovať v     mimoriadne duchaplnej spoločnosti. Ale pozor, pokiaľ u vás pretrváva smutná, úzkostná, alebo  prázdna“ nálada, strata záujmu a radosti, môže ísť o začínajúcu depresiu. Každoročne na ňu  ochorie asi 5% obyvateľov, a ženy ňou trpia viac než muži. V takomto prípade je namieste vyhľadať odbornú pomoc. Čím skôr sa s odbornou liečbou začne, tým lepšie pre vás !

 

N A   S T A R N U T I E  M Á M E  Č A S !

 

Kto by už len túžil rýchlo zostarnúť ? našťastie, dnes už vieme tento proces účinne spomaliť.

Nečakajte ani chvíľu a pretočte svoje biologické hodiny o pár rôčkov naspäť !

 

Štatistiky sľubujú, že väčšina z nás sa dožije viac ako osemdesiat rokov. Namieste je však otázka, kedy sa u nás objavia prvé príznaky starnutia.  Odpoveď nám dá životný štýl, cielene zameraný  proti starnutiu, takzvaný anti-aging. Ak včas nepodniknete isté kroky, môžete si ešte zopár rôčikov ubrať a ostať dlhšie mladí.

 

Tu je stručný prehľad, čo nám pomôže a čo nám poškodí:

 

Urýchľovače starnutia:   stres, nadváha, živočíšne tuky, fajčenie, alkohol, UV žiarenie.

Spomaľovače starnutia: spánok, pravidelný pohyb, ovocie a zelenina, saunovanie, pitný režim,
                                          tréning mozgu .

 

Z predchádzajúceho by sme chceli zdôrazniť:

 

Utečme starobe !  Pohyb je základom zdravia, posilňuje srdce a krvný obeh, podporuje produkciu hormónov, odbúrava stres, spevňuje kosti a v neposlednom rade udržiava postavu. Dbajte na to, aby ste mali aspoň tridsať minút pohybu denne. Nemusíte hneď navštevovať posilňovňu. Stačí  nevyhýbať sa schodom , zaraďte viac pohybu do bežných činností a denne sa poprechádzať bez ohľadu na počasie !

 

Zostaňme duševne mladí ! Ak nenecháme svoje sivé mozgové bunky zlenivieť, spomalíme proces duševného starnutia. Recept je jednoduchý – lúštenie krížoviek, pestovanie koníčkov, najnovšie je to počítač. Udržiavajme priateľstvá a obklopujme sa milými ľuďmi, choďme do spoločnosti – sociálne väzby vás udržia duševne mladými.

 

Vyspime sa do mladosti !  Zdravý a výdatný spánok je jedným z najdôležitejších faktorov na zachovanie mladosť. Kým spíme, regeneruje sa celý organizmus. Väčšina z nás potrebuje šesť až deväť hodín spánku.. Vo všeobecnosti však platí, že ak s aráno cítite sviežo a oddýchnutí, spali ste dostatočne.

 

Otestujte svoju pohyblivosť !  Podľa veku by ste mali dosiahnuť údaje z tabuľky: Spojte nohy, predkloňte sa a pokúste sa dosiahnuť na podložku bez toho, aby ste pokrčili kolená:

Dlane môžete položiť na zem – 20 rokov
Na zem dosiahnete končekmi prstov – 30 rokov
Chýba vám maximálne 10 cm od podlahy – 40 rokov
Od zeme vás delí 20 cm a viac – 50 a viac rokov !

 

 Zdroj: Týždenník „Nový čas pre ženy“

 

A teraz vyskúšame, či ste si vzali tieto rady k srdcu a dokážete sa  z chuti zasmiať:

 
Dobrá rada nad zlato :
-Ak máte skutočne blbý deň a vyzerá to, že vás chcú všetci nasrať, pamätajte si, že potrebujete štyridsaťdva svalov na zamračenie, ale iba štyri na to, aby ste vystreli ukazovák a poslali ich do zadku !

 

-Pán doktor, dá sa po päťdesiatke hovoriť o sexe medzi manželmi ?
-Pochopiteľne, hovoriť áno !

 

Manželia sú u psychológa na predmanželskom pohovore :
-Máte vôbec vy dvaja niečo spoločné ? – pýta sa ich po rozhovore psychológ.
-Ale áno, pán doktor, – povie manžel, – ja neznášam ju a ona mňa !

 

Lekár stretne na ulici svojho pacienta:
-Prikázal som vám, aby ste ostali v posteli! Chcete dostať zápal pľúc ?!
-To nie, pán doktor, len dve fľaše piva !

 

-Doktor Bumbaj mi poradil, aby som išla na mesiac k moru, potom na pätnásť dní na hory
a na desať dní do zahraničia ! Kam mám ísť najskôr ?
-K inému lekárovi !

 

-Pán doktor, bolí ma moment ! – vraví pacientka a ukáže na zadnú časť tela.
-Prečo hovoríte moment, keď viete, že je to zadok ?!
-Ja viem, ale vždy keď prídem k vám, poviete mi, aby som si sadla na moment do čakárne !

 

-Pán doktor, pomáhajte ! Zdá sa mi, že sa stávam lesbičkou, – vraví Mišo doktorovi.
-To je zvláštne, – čuduje sa doktor.  – Ako sa to prejavuje ?
-No… okolo je toľko krásnych mužov a mňa to ťahá k ženám !

 

-Pán doktor, každú chvíľu sa mi na sekundu zatmie pred očami, – sťažuje sa blondínka doktorovi.
-Kedy presne ?
-Vždy keď žmurknem.

 

Radí lekár občanom v televíznej debate :
-Nezabudnite, že keď vás niekto naštve, na tvári sa vám zvraští štyridsaťdva svalov. Ale len jeden jediný sval je potrebný na to, aby si sa načiahol a dotyčnej osobe jednu vrazil.

 

Muži pozor:
-Starí sme vtedy, keď nám spôsobuje radosť baviť sa s dámou, ktorá pre nás nepripadá  do úvahy ako milenka !

 

Hovorí kolega kolegovi:
-Ten náš vedúci je už skutočne starý. Tomu sa už všetky dievčatá začínajú zdať krásne !

 

 

Niekoľko múdrostí  o humore v súvislosti so zdravím

 

Zmysel pre humor je vynikajúca vlastnosť, ktorá nielenže uľahčuje život tomu, kto ju má, ale ho spríjemňuje aj iným . Humor je relax a pestuje v nás optimizmus. Ozaj, viete, že optimisti nie sú tí, čo veria, že všetko dopadne dobre, ale tí, čo veria, že všetko sa neskončí zle ? Smiech  uvoľňuje atmosféru, bojuje so stresom , dobíja stratenú energiu , zjednodušuje komunikáciu, dodáva nové nápady a podporuje chuť do práce Že s úsmevom ide všetko lepšie, platí v zamestnaní, a to dvojnásobne. S humorom sa dokážete odreagovať a spríjemniť si aj každodennú rutinnú činnosť. Poznáme trojaký smiech: -Sú ľudia, ktorí sa každému vtipu smejú tri krát : Prvý raz, keď im ho povieš, druhý raz, keď im ho vysvetlíš, a pretí raz, keď ho pochopia !

Čo je smiešne ? Všetko, ale keď sa to stane niekomu inému.

Úsmev je druhá najlepšia vec, čo môže žena so svojimi perami urobiť.

Dobrá nálada nevyrieši všetky vaše problémy, ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju udržať !

Svätá pravda: Humor nestarne, inak by ho boli plné cintoríny !

Človek sa potrebuje baviť. Potrebuje sa hrať a čo je najdôležitejšie – potrebuje sa smiať.

Čo musíš zaplatiť, máš platiť s úsmevom.

Nikto nie je skutočne dobre oblečený, keď nenosí  na tvári úsmev.

Úsmev je lacnejší  než elektrina a dáva viac svetla.

Unca humoru má väčšiu cenu než libra náreku.

Dobrý vtip vydá za kus chleba a veselá myseľ nahradí nie len pohár vína.

Humor je soľ zem. Kdo je ním dobre presolený, vydrží dlho čerstvý.

Ó, šťastný smrteľník ktorému nikdy nechýbal humor.

Raz sa zasmiať pomáha lepšie, než trikrát vziať medicínu.

Keď človek nerozumie žartu, urob nad ním kríž

Veselému človekovi pripadá veselý celý svet

Keď ťa prejde smiech, je to horšie, ako keby ťa prešlo auto

Smiať sa sebe samému ? To je k smiechu !

Vtip je zbraň bezbranných

Vtip , ktorý ťa ranil , je ako trhanie zuba. Bolí , ale osoží.

Ľudia sa smejú tomu, čo je smiešne alebo čomu nerozumejú

Polovina žartu obyčajne pravda býva

Život bez huncútstiev a veselých kúskov je ako cestovanie bez krčiem.

Bez filozofie sa človek na svete obíde. Ale bez humoru žijú len hlupáci

Ľudia zmysel pre humor buď majú, alebo nemajú. Tak ako majú, či nemajú hudobný sluch

Zmysel pre humor je schopnosť vidieť seba očami druhých

Humor je najlepšou náplasťou na rany života

Usmievaj sa, ľudia sú potom zvedaví na to, o čom premýšľaš.

Najkrajší krášliaci prostriedok ľudskej tváre je úsmev.

Smiech je pre človeka najlacnejší a ide mu najviac na osoh.

Smiech na vlastnú adresu znesú len tí múdrejší.

Smiech je korenie ľudského života.

Smiech zlepšuje zdravie.

Smiech uvoľňuje nervovú sústavu.

Smiech predlžuje život.

Smiech otvára dvere do zakliatych komnát.

Smiech začína zázračné priateľstvá a veľké lásky.

Smiech vychováva.

Smiech je príťažlivý.

Smiech je prejav dobrého srdca.

Smiech je sexy.

Smiech vytvára príjemné črty tváre.

Smiech rieši mnohé problémy.   

Smiech je aerobik duše.

 

Články v médiách a iné texty o humore

 

Duševný tréning

Ak si mozog neustále trénujeme, napríklad rozprávaním a počúvaním vtipov alebo riešením hlavolamov, zostane svieži a vnímavý aj v starobe. Zmysel pre humor je fascinujúca ľudská vlastnosť, ktorá vzbudzuje záujem psychológov. Veď humor zlepšuje celkovú kvalitu života, pomáha človeku vyrovnať sa so stresom a dokonca aj s problémami starnutia. Ako zistila nová kanadská štúdia, ľudia s pribúdajúcim vekom nestrácajú zmysel pre humor. Jediné, čo starším ľuďom ubúda, je schopnosť pochopiť aj zložitejšie formy humoru.

 

Smejte sa pri práci

Aj keď je práca, ktorú robíte zodpovedná alebo namáhavá, skúste ju aspoň na chvíľu brať ako hru. Pokiaľ to len trochu ide, vneste do nej kvapku improvizácie, ľahkosti a uvoľnenia.  Smiech v pracovnom prostredí podľa Karola Nešpora pomáha tímovej práci. Nemusíte si práve nahlas rozprávať s kolegami vtipy. Stačí, keď im napríklad prepošlete zábavný email. Smiech zlepšuje komunikáciu, pomáha zvládať konflikty, zvyšuje pocit spokojnosti v práci a napomáha tvorivosti. Tým, že tiež znižuje stres, zvyšuje produktivitu práce a zamedzuje vzniku chybných výkonov  a úrazov. Škoda, že sa deti v škole tak málo zasmejú pri vyučovaní. Pre ne by bolo zvlášť užitočné vniesť  do výučby humorné prvky. Smiech totiž u detí oslabuje trému, posilňuje ich imunitu, podporuje tvorivosť, pomáha vytvárať príjemnú atmosféru v triede a znižuje tým i riziko agresie. Smiech a humor, keď sa viažu na konkrétnu informáciu alebo zručnosť, zjednodušujú jej zapamätanie.

 

Smiech sa rodí v prednom mozgu

Psychológovia Prathiba Shammiová a Donald Stuss, ktorí výskum uskutočnili, vzbudili svetovú pozornosť už v roku 1999. Vtedy publikoval časopis Brain ich štúdiu, ktorá dokázala, že zmysel pre humor je ukrytý v malej oblasti pravej časti predného mozgu. Lekári dlho nevedeli, akú by práve táto časť mozgu mohla mať funkciu. Shammiová sa Stussom experimentálne zistili, že osoby, ktorým sa táto časť mozgu poškodila (napríklad po mozgovej príhode, úraze alebo pri nádore), zle chápali vtipy.

 

Cvičenie posilňuje mozog

Mozog je na tom podobne ako svaly. Čím viac sa trénuje, tým lepšie, pripomína Eva Syková, riaditeľka pražského Ústavu experimentálnej medicíny Akadémie vied. V starobe mozog stráca niektoré schopnosti, ale zase má viac uložených informácií. Keď ho človek stále trénuje, trebárs iba riešením rôznych rébusov a stálym učením, udrží ho v oveľa lepšej kondícii ako ten, kto duševný tréning zanedbáva. Preto tiež poznatok kanadských psychológov, že starší ľudia horšie chápu zložitejšie vtipy, neplatí absolútne. Kto si dokáže udržať mozog v dobrej kondícii, môže sa smiať aj na  intelektuálne náročných vtipoch bez ohľadu na vek.

 

Zmysel pre humor závisí od výchovy

To, či sa človek bude či nebude smiať vtipom, záleží od toho, v akom prostredí ho vychovali, a nie od jeho genetickej výbavy. Zistili to už pred troma rokmi výskumníci z Thomasovej nemocnice v Londýne. Požiadali o spoluprácu obľúbené pokusné osoby genetikov – dvojčatá. Presne 71 párov jednovaječných a 56 párov dvojvaječných dvojčiat. Jednovaječné, čiže identické dvojčatá, majú všetky gény rovnaké, pretože vznikli rozdelením toho istého oplodneného vajíčka. Neidentické, ktoré prišli na svet z dvoch rôznych vajíčok, majú gény oboch rodičov „namiešané“ odlišne. Dvojice súrodencov, ktoré sa na pokuse zúčastnili, vychovali v rovnakej rodine. Výskumníci ich požiadali, aby v oddelených miestnostiach ohodnotili humorné obrázky známkou 0 (je to plytvanie papierom) až 10 (najlepší vtip, aký som kedy videl).Ukázalo sa, že súrodenci mali na obrázky veľmi zhodný názor bez ohľadu na to, či išlo o dvojčatá identické či nie. Z toho vedci urobili záver, že v prístupe k humoru nezáleží na génoch, ale na spoločnej výchove. Je to prekvapujúce, pretože osobnostné rysy takmer vždy v nejakej miere závisia od genetických dispozícií,“ konštatovali výskumníci. „V prijímaní humoru sa však odrážajú skôr kultúrne vplyvy. To by tiež vysvetľovalo, prečo sa obľúbené vtipy tak líšia medzi jednotlivými národmi,“ zhrnuli. (jet)

 

Formy smiechu   

 

Škodoradosť – jednoduchá a lacná forma zábavy (nielen Slovákov). Zopár ľudí sa zasmeje, iní prehĺtajú slzy. Začnú kolovať anekdoty a z nešťastnej náhody (alebo nehody, ako chcete) sa stáva legenda. Situácia môže gradovať do neuveriteľných rozmerov. Pamätajte prosím, že vždy sa nájde niekto, koho to bude bolieť ako príborový nožík zapichnutý medzi druhým a tretím rebrom, prípadne medzi lopatkami a vždy sa nájde niekto, kto sa z toho bude tak veľmi tešiť.

 

Suchý humor – patrí medzi pokojnejšie formy zábavy. Stačí z diaľky sledovať čo sa deje a potom jednou alebo dvoma vetami okoreniť spozorované. Tento humor je ako víno – čím zrelší, tým lepší – potrebuje čas. Dievčatá a chlapci, pozor! Ľudia nie sú víno a preto nedozrievajte pridlho. Mohlo by sa stať, že zhnijete.

 

Inteligentný humor – vzniká časom zo suchého humoru. Pre istotu si nadstavte kuchynské hodiny, aby ste to neprešvihli. Váš život nie je ako vajce, ktoré sa dá zjesť či ho varíte 3 minúty alebo 15 minút.

 

Humor cez slzy – znamená, že v určitej situácií radšej poviete nejaký vtip, hoci aj sprostý, namiesto toho, aby ste sa žalostne rozplakali.

 

Čierny humor – je škodoradosť krížená s humorom inteligentným. Ak je niekto farboslepý, môže to považovať za výlučne temnú formu zábavy, bez ohľadu na ostatné odtiene.

 

Ostrovtip – ten môže ublížiť, ak si ho pustíte príliš k srdcu. Nemusíte si svoj jazyk brúsiť
pri každom použití. Humorista potrebuje poslucháčov. Takýto nebezpečný humor sa môže stať bremenom. Zrazu otvoríte oči a zistíte, že sa s Vami už nikto nesmeje. Poobzeráte sa okolo seba a uvidíte… pardon, nikoho nevidíte !

 

                              Ú v a h a   n a   z á v e r

 

     Aj keď nám každodenný život nedáva veľa príležitostí na smiech, napriek tomu smiať sa treba. A veľa. Veď smiech je korením života. Mali by sme využiť každú chvíľku, aby aj tam, kde je nám do plaču, „zazvonil“ smiech, taký od srdca.

   Smiech blahodarne pôsobí na človeka i jeho okolie, uľahčuje prácu srdcového svalu, podporuje dýchaciu funkciu pľúc, stimuluje činnosť brušných orgánov, zrýchľuje tok krvného obehu v cievach, podporuje prekrvenie mozgu, tlmí bolesť, posilňuje imunitný systém, podporuje trávenie. Smiech je najlepším prostriedkom, ako sa zbaviť psychického stresu a zvládať napäté situácie. Smiech vyvoláva zvýšené vylučovanie hormónov šťastia.

   Človek, ktorý sa prevažnú časť dňa usmieva a párkrát sa i úprimne zasmeje, býva menej chorý. Ženy, ktoré sa často smejú, pôsobia na mužov príťažlivejšie. Jamky v líčkach sú pre mnohých neodolateľné. V zamestnaní sú obľúbenejší tí, ktorí riešia zložité situácie s úsmevom a nie s večne zamračeným výrazom.

Všetci sme dostali do vienka takzvaný gén šťastia. Dobrá nálada je v osobnosti zakorenená už od raného detstva. Záleží len na nás, ako sa naučíme zaobchádzať s touto vlastnosťou.

Držme sa hesla dňa: Smútok hoď za hlavu a smej sa! Pretože svet nemá slzy rád ! Smejte sa ! Smiech je liek na telo i na dušu.