Anekdoty „E“

                                                  Kvety abecedy

 Spýtali sa raz slávneho amerického vynálezcu Thomasa Alva Edisona, či to bol on, čo vynašiel hovoriaci stroj.
-Veru nie, – poznamenal Edison, – prvý hovoriaci stroj vyrobili z Adamovho rebra!

                                              happy      happy      happy

Svetoznámy nemecký fyzik a matematik Albert Einstein   prednášal o svojej novej teórii relativity. Po skončení
prednášky bola diskusia. Jeden z odporcov jeho teórie vstal a vyhlásil :
-Môj zdravý rozum odmieta uznať čosi také, o čom s nemôžem presvedčiť na vlastné oči ! -To znie nanajvýš presvedčivo, – súhlasil vedec. – Keď pred nás na stôl položíte ten svoj zdravý rozum, bez slova vám všetci uveríme, že ho naozaj máte !

                                              happy      happy      happy

Pražský herec Karel Effa  rád rozprával tento zážitok :
-Stojím na nástupišti električky a zrazu vidím, ako malé chlapča ťahá mladú mamičku za rukáv, ukazuje smerom ku mne a hovorí: „Pozri sa, mama, tam je Effa !“
Mladá žena sa nahne nad chlapca a opravuje ho :
-Ty blázonko, veď je to mercedes !

                                              happy      happy      happy

Domovník v dome kde býval profesor Albert Einstein  mal dvoje hodiniek . Jedny šli rýchlejšie o sedem sekúnd, druhé boli pokazené a nešli vôbec . Rozhodol sa, že tie pokazené niekomu daruje, predtým sa však poradil s profesorom . Dostal takúto radu :
-Darujte radšej tie hodinky, ktoré denne idú o sedem sekúnd rýchlejšie, lebo tie ukazujú presný čas iba raz za sedemnásť rokov, ale hodinky, ktoré stoja, ukazujú presný čas každých dvanásť hodín !

                                              happy      happy      happy

Alberta  Einsteina   sa často zlomyseľne spytovali, aby im rukolapne vysvetlil teóriu relativity. Einstein mal po ruke pádnu odpoveď :
-Pozrite sa, tri vlasy na hlave, to je relatívne málo, ale tri vlasy v polievke, to by stačilo !

                                              happy      happy      happy

Thomas Alva Edison, ktorému sa pripisuje obrovské množstvo patentov, bol v mladosti podarený kvietok. Nielenže takmer nedochádzal do školy a učiteľ ho označil za podpriemerného žiaka, ale bol aj veľmi zvedavý. Preto si v rodnej obci vyslúžil povesť dedinského hlupáka. Akoby aj nie, keď napríklad podpálil otcovi stodolu . Keď ho občania prinútili k priznaniu, Tom sa ospravedlnil svojráznym spôsobom:
-Nehnevajte sa, ale bol som zvedavý, čo to urobí…

                                              happy      happy      happy

Na a začiatku vedeckej kariéry Alberta Einsteina sa spýtal istý novinár jeho manželky, čo si myslí o svojom manželovi .
-Môj muž je génius, – vyhlásila pani Einsteinová, – je schopný dosiahnuť absolútne všetko, pravda až na peniaze .

                                              happy      happy      happy

Istá dáma poprosila  Einsteina,  aby jej zatelefonoval a dodala :
-Číslo môjho telefónu sa žiaľ ťažko pamätá, tak si radšej napíšte . Je to 243 61.
-To je predsa náramne jednoduché, – usmial sa veľký matematik, – dva tucty a devätnásť na druhú !

                                              happy      happy      happy

Chýrny fyzik, objaviteľ teórie relativity Albert Einstein  sa raz v kúpeľoch stretol s iným priemerným fyzikom . Ten sa mu familiárne prihovoril:
-Ako sa máte, pán kolega?
Einstein si ho premeral od hlavy po päty a povedal:
-Kolega ? To znamená, že aj vás trápi reuma?

                                              happy      happy      happy

Vynikajúceho francúzskeho spisovateľa Antoine de Saint – Exupéryho raz predstavili istej reprezentatívnej dáme, pričom zdôraznili hlavne jeho priezvisko „Saint – Exupéry“. Dáma vzrušene zvolala :
-Taký mladý a už svätý ?
-Spisovateľ až do ráne vysvetľoval dáme, že sa tak iba volá…  A keď sa mu to napokon podarilo, dáma v nasledujúcich dňoch po parížskych salónoch vyprávala, že sa zoznámila s pánom Exupérym, ale že on nie je zďaleka takým svätým, ako sa o ňom hovorí .

                                              happy      happy      happy

Alberta Einsteina sa opýtal figliarsky študent, či by mu pán profesor vedel vysvetliť tajomstvo bezdrôtovej telegrafie bez použitia vysokej teórie. Učenec sa usmial a povedal:
-Predstavte si jazvečíka, ktorý je taký dlhý, že má hlavu v Londýne a chvost v New Yorku . Keď mu na chvost v Amerike stúpite, v Anglicku sa ozve zavýjanie . Bezdrôtová telegrafia je to isté, ale bez jazvečíka.

                                              happy      happy      happy

Albert Einstein  mal vždy problémy s vyplňovaním daňového priznania. Vyhlásil:
-Je to tak komplikovaná vec, že na to nestačí rozum matematika, na to treba byť predovšetkým – filozofom !

                                              happy      happy      happy

Keď sa  Einsteina opýtali, v čom spočíva tajomstvo úspechu, napísal veľký matematik namiesto odpovede túto formulku:
A = X + Y + Z a vysvetlil, že A znamená úspech, rovná sa X, ktoré znamená prácu, Y predstavuje zábavu, plus Z, čo znamená držať jazyk za zubami .

                                              happy      happy      happy

-Ľudia sú zvláštni, – povedal raz  Einstein,  – keď im poviete, že vo vesmíre je 987 654 321 hviezd, uveria tomu do bodky. Ale keď napíšete : „Pozor, čerstvo natreté !“, mnohí sa najprv predmetu dotknú, kým tomu uveria.

                                              happy      happy      happy

Albert  Einstein  bol ako tvorca teórie relativity po zverejnení svojho objavu zavalený žiadosťami o vysvetlenie . Jeho sekretárka na odpovede nestačila, preto jej chcel Einstein pomôcť . Vysvetlil jej, ako má o objave hovoriť, aby mu každý rozumel :
-Ak sedíte dve hodiny s krásnym chlapcom, zdá sa vám, že ste s ním len dve minúty. Ak si však sadnete na rozpálenú pec na dve sekundy, zdá sa vám, že na nej sedíte dve hodiny. To je tá relativita.

                                              happy      happy      happy

Anglický kráľ Eduard VII. stál zamyslene pri okne svojho kráľovského paláca, keď sa mu prihovoril ministerský predseda: -Prečo je vaša kráľovská výsosť taká zamyslená ?
-Ale, rozmýšľam o tom, akú som mohol urobiť v živote kariéru, keby som nebol kráľom !

                                              happy      happy      happy

Albert Einstein rád preberal s medzinárodným majstrom v šachu Emanuelom Laskerom rôzne filozofické problémy . Raz sa ho Lasker opýtal :
-Vy ste ešte nikdy nehrali šachy, pán Einstein ?
-Nie, nikdy ! Mne pripadá príliš kruté a ponižujúce, že by som mal toho druhého poraziť a rezolútne mu oznámiť: „mat“ !

                                              happy      happy      happy

Amerického vynálezcu Thomasa Alva Edisona ktosi obdivoval, že vynašiel gramofón.
-To už  tu bolo,  – poznamenal slávny vynálezca, – príroda stvorila ženy, lenže ten môj prístroj možno zastaviť !

                                              happy      happy      happy

Stavba Eiffelovej veže sa začala v januári 1887. Netrvalo dlho a prví Parížania protestovali proti tejto stavbe, báli sa, že tento „železný kolos“ sa zrúti a ohrozí ich domy a životy. Inžinier Alexander Gustave  Eiffel,  nazývaný pre svoje smelé plány „kúzelníkom železa“ vyhlásil: -Nebojte sa, skôr vy zomriete aj sa dva krát presťahujete, kým táto veža dožije ! A mal pravdu. Jeho dielo stojí už vyše sto rokov a zdá sa, že ďaleko prežije  aj rok 2000.

                                              happy      happy      happy

Slávny vynálezca T. A. Edison mal rád stručnosť v konaní a hlavne to žiadal od svojho sluhu . Ten stručnosť ovládal natoľko, že stačilo, aby Edison povedal:    Raňajky – tak to znamenalo : pripraviť kúpeľ, zavolať holiča, priniesť raňajky, noviny, cigarety a potom pristaviť auto. Podobne to bolo na obed i večer. V ktorýsi deň sa ozvalo z Edisonovej izby volanie :
-Chorý !
Sluha nepremýšľal, odišiel a vrátil sa o hodinu . Edison sa rozčúlil a žiadal vysvetlenie, kde bol tak dlho . Sluha odpovedal : -Objednal som lekára, priniesol lieky, vybavil pohreb, dal natlačiť úmrtné oznámenia, pozval som notára a ohliadača mŕtvol…

                                              happy      happy      happy

K  Dr. Maurice  Ernestovi,  lekárovi a zakladateľovi Klubu storočných, prišiel raz jeden mladý muž . Vraj by sa rád dožil sto rokov a preto ho prosí o radu . Slávny lekár mu poradil, aby sa vzdal pitia, fajčenia a žien .
-A potom budem žiť sto rokov ?
-Nie, ale bude sa vám to zdať ! – odvetil Dr. Ernest.

                                              happy      happy      happy

Tesne po druhej svetovej vojne chcelo Einsteinovo  rodisko Ulm vymenovať slávneho vedca za svojho čestného občana . Keď  ho páni mešťanostovia o to požiadali, dostali takúto odpoveď :
-Vážení, čestné občianstvo vášho mesta nemôžem prijať . V prvom rade preto, lebo som tam žil iba necelý rok a v druhom rade mám v dobrej pamäti roky len nie dávno minulé a nechcem vám v budúcnosti spôsobiť prípadné ťažkosti.

                                              happy      happy      happy

Vzhľadom k protižidovským kampaniam, opustil  Einstein Nemecko. V zahraničí na otázku, čo je teória relativity prehlásil : -Je to teória veľmi zložitá a môžem vám povedať iba toľko, že bude potvrdená až behom polovice storočia . Ak sa ukáže byť správnou, potom Nemci prehlásia, že Einstein je Nemec a Francúzi budú tvrdiť, že je žid . Ak sa však teória ukáže byť nesprávnou, označia Nemci Einsteina za žida a Francúzi o ňom vyhlásia, že je Nemec !

                                              happy      happy      happy

Americký pedagóg Charles Wiliam  Eliot  bol plných štyridsať rokov prezidentom Harvardskej univerzity. V očiach žiakov však neprestajne mladol. Sám o tom rozprával túto historku : -Keď som bol zvolený za prezidenta univerzity, mal som tridsaťpäť rokov. Napriek tomu zo mňa vyžarovala dôstojnosť a študenti sa ma báli . Keď som išiel okolo kŕdľa chlapcov, často som začul: „Pozor, ide starý Eliot!“ Dnes keď mám  sedemdesiatpäť,  študenti sa na mňa kľudne pozerajú a bez obáv hovoria: „Pozrite sa, tamto ide náš Charlie !“

                                              happy      happy      happy

Albert  Einstein raz stretol na vychádzke svojho známeho :
-Dobrý večer, pán kolega, príďte dnes večer k nám na večeru, bude u nás tiež profesor Davis . Je to veľmi zaujímavý človek . -Ale ja som predsa profesor Davis, – odpovedal prekvapený priateľ .
-To nevadí, aj tak môžete prísť …

                                              happy      happy      happy

Raz sa ktosi spýtal  Einsteina :
-Ako vlastne vznikajú vynálezy ?
-Jednoducho, – odvetil fyzik, – dobre viem, že keď sa nejaká vec nedá uskutočniť, tak príde jeden blázon a urobí to…

                                              happy      happy      happy

Albert  Einstein hral veľmi rád na husle . Raz, keď hral skupine pozvaných hostí, spozoroval, že Olson, známy komik, sa nahlas smial . Einstein prerušil hru a veľmi vážne sa ho opýtal :
-Pán Olson, prečo sa smejete, keď hrám ? Videli ste hádam niekedy, že by som sa smial, keď hráte vy ?

                                              happy      happy      happy

Raz sa  Einstein opýtal jedného študenta čo je to vákuum. Ten zakoktal :
-Mám to v hlave, pán profesor, len to neviem slovami vyjadriť .

                                              happy      happy      happy

V  čase, keď sa svetom rozletela správa o geniálnej  Einsteinovej teórii relativity, vyslal istý berlínsky časopis svojho redaktora, aby o relativite napísal zrozumiteľný článok . Redaktor sa pre istotu vybral najskôr za Maxom Planckom a spýtal sa ho :
-Pán profesor, rozumiete teórii relativity ?
-Veru nie, priateľko, nerozumiem, – odpovedal úprimne Planck .
Redaktor sa preto vybral za samotným Einsteinom a položil mu tú istú otázku aj s účelom svojej návštevy .
-Nerozumiem, – znela odpoveď .
-Prečo nie ? – vyzvedal zúfalý redaktor .
-V prvom rade vysvetliť teóriu relativity je veľmi ťažké a po druhé, nedávno mi dal profesor Planck na vedomie, že ani ja som tú teóriu celkom nepochopil !

                                              happy      happy      happy

Jean  Effel, autor kreslenej histórie sveta, mal v jednu noc sen, o ktorom hneď ráno rozprával svojim priateľom:
-Predstavte si, že som celú túto noc v raji.
-Bola tam aj Eva ?
-Samozrejme, ale za nič to nestálo, bola ku mne veľmi chladná.
-A to prečo ?
-To vieš, ako všetky ženy. Za tie peniaze, ktoré mi vraj pomohla zarobiť, by si zaslúžila aspoň rúž, lak na nechty a ďalšie maličkosti. Ešte šťastie, že som sa zobudil o okamih skôr, než ma stihla zatiahnuť k madam Rubinsteinovej !

                                              happy      happy      happy

Blízko domu, kde býval Tomáš Alva Edison postavili nový kostol. Keď bola stavba hotová, prišiel za Edisonom vedúci stavby s otázkou:
-Čo myslíte, pán Edison, máme dať na strechu kostola aj hromozvod ?
-Samozrejme, – odpovedal vynálezca, – všeličo sa môže stať, aj Pán Boh býva často roztržitý !

                                              happy      happy      happy

Slávny grécky bájkar  Ezop bol vlastne otrokom. Raz ho poslal jeho pán do mesta vybaviť nejakú záležitosť . Cestou ho stretol sudca a prísne sa ho spýtal:
-Kde ideš ?
-Neviem, – odpovedal Ezop.
Odpoveď sa sudcovi nevidela, preto prikázal  Ezopa odviesť do väzenia.
-Povedal som vám pravdu, – ubezpečoval Ezop sudcu, nemohol som predsa vedieť, že ma uväzníte. Sudca sa zasmial a Ezopa prepustil.

                                              happy      happy      happy

Keď Charles Edison  kandidoval na miesto guvernéra štátu New Jersey, povedal volebnej komisii:
-Ľudia budú istotne moju osobu spájať s osobou môjho otca, ale ja nechcem, aby si ktokoľvek myslel, že staviam svoju kariéru na mene Edison. Bol by som radšej, keby ste sa na mňa pozerali, ako na výsledok jedného z vydarených pokusov môjho otca !

                                              happy      happy      happy

Albert Einstein raz v kaviarni popíjal kávu a v duchu riešil akýsi matematický problém. Zrazu sa pustil do počítania . Keďže nemal pri sebe papier, začal písať po stole. Násobil, delil, umocňoval, derivoval… O chvíľu bol celý stôl popísaný. Nezaváhal a zavolal čašníka:
-Prineste mi, prosím, ešte jeden stôl, ale rýchlo !

                                              happy      happy      happy

Albert Einstein  bol raz na večierku v dome amerického snobského manželského páru . Pani domu sa chcela pochváliť svojou vzdelanosťou a tak priviedla Einsteina k oknu a ukázala mu akúsi hviezdu:
-To je Venuša. Poznám ju, lebo žiari ako krásna žena.
-Ľutujem, – odvetil veľký fyzik, – ale planéta, na ktorú ukazujete, je Jupiter !
-Ach, drahý profesor, ste naozaj nevšedný! Na takú obrovskú vzdialenosť dokážete rozoznať aj pohlavie hviezdy…

                                              happy      happy      happy

Slávneho vynálezcu  T. A. Edisona  si v spoločnosti chcel niekto doberať, preto sa ho opýtal, či pri všetkých tých veľkých vynálezoch myslel aj na konštrukciu večne idúceho stroja .
-Ale áno, vážený pane, perpetuum mobile je prakticky pred dokončením . A je to veľmi jednoduché . Koleso, ktoré sa otáča na svojej osi má na svojom obvode rozvešané šestky . Keď príde šestka hore, obráti sa, stane sa z nej deviatka, deviatka je viac ako šestka, ťahá koleso dolu a večný pohyb je tu !

                                              happy      happy      happy

-Americkí muzikanti, bez ohľadu na to, či sú čierni alebo bieli, – vyhlásil svojho času slávny džezový  hudobník Duke  Ellington, – nikdy nie sú rasisti ! A viete prečo? Oni totiž veľmi dobre vedia, že zahrať americkú hymnu je možné iba s použitím bielych ale aj čiernych klávesov !

                                              happy      happy      happy

Einsteinovi  priatelia vedeli, že honosne vyzerajúce hodinky vo vrecku vesty vedca idú zúfalo nepresne. Raz sa ho ktorýsi spýtal, prečo si nekúpi presné hodinky.
-A načo ? – začudoval sa Einstein, – pre mňa je dôležité, aby som vnímal, že čas plynie, a nie to, koľko práve je.

                                              happy      happy      happy

Albertovi Einsteinovi  bolo známe, že si nepotrpí na svoj zovňajšok . Keď sa raz v Princetowne stretol s jedným priateľom, ten mu jeho oblečenie vytýkal . Einstein mu vysvetlil :
-Pozrite sa, mne na tom vôbec nezáleží, mňa ti predsa každý pozná . S tým istým priateľom sa stretol v New Yorku a mal na sebe ten istý oblek, ako doma .
Na jeho výčitku odpovedal :
-Načo by som sa tu mal inakšie obliekať, veď tu ma predsa nik nepozná !

                                              happy      happy      happy

Keď bol anglický kráľ  Eduard  ešte princom, učil sa aj náboženstvo. Raz mu jeho učiteľ povedal:
-Dôležitejší ako kráľ je iba…
-Viem, – skočil mu do reči Eduard, – dôležitejšie je eso !

                                              happy      happy      happy

-Pán profesor, ako si vysvetľujete, že práve vy  ste objavili fakty a súvislosti, ktoré poznáme pod pojmom teória relativity ? – opýtal sa raz  Einsteina  mladý adept  prírodných vied .
-Viete, – odpovedal Einstein, – môj intelektuálny vývoj prebiehal akosi oneskorene .  Problémy priestoru a času, o ktorých uvažuje už dieťa, ale dospelý človek by sa za ne hanbil, som ja začal riešiť až ako dospievajúci a dospelý !

                                              happy      happy      happy

Raz sa jeden pocestný pristavil pri Ezopovi a spýtal sa ho, za ako dlho sa dostane do Elusisu.
-Choď ďalej, – odvetil Ezop.
-Pôjdem, – vraví pútnik, – ale povedz mi ako dlho mi cesta ešte potrvá.
-Choď ďalej, – rozkázal Ezop nahnevane.
Pocestný vykročil a keď urobil zo päťdesiat krokov, Ezop za ním zakričal:
-Tri hodiny !
-To si nemohol povedať skôr ?
-Nie ! Najprv som musel vidieť, ako rýchlo kráčaš !

                                              happy      happy      happy

Alberta  Einsteina  dosť trápilo pomyslenie, či nebol tiež jednou z príčin atómovej tragédie. Novinári mu to pri každej príležitosti pripomínali :
-Pán Einstein, necítite zodpovednosť za použitie atómovej bomby v Hirošime ?
-Som teoretický vedec, vážený pane, a verte mi, že som o tom veľa rozmýšľal. lenže, čo môžem proti tomu robiť ? Vzťah medzi hmotou a energiou sa už nedal utajiť ani pred generálmi !

                                              happy      happy      happy

Švajčiarsky matematik, fyzik a astronóm Leonard Euler   sa zaoberal najmä teóriou čísel, matematickými funkciami a vôbec všetkým ťažkými odbormi tejto vysokej vedy. Napriek týmto vážnym veciam mal rád aj deti . Keď býval v Berlíne, chodil aj do rodiny pruského kráľa Fridricha II.  Malá princezná Filipína s vedcom veľmi rada besedovala . Neskoršie, keď do ich života zasiahla sedemročná vojna a osud ich rozdelil, písal Euler princeznej dlhé listy, aby jej nebolo smutno . V listoch jej rozprával o prírode, o tajomstvách fyzikálnych javov, o objavoch a veľkých postavách vedy . Po mnohých rokoch boli všetky tieto listy pozbierané a vydané tlačou ako – učebnica fyziky .

                                              happy      happy      happy

Na jednej tlačovej konferencii sa pýtali redaktori profesora Alberta Einsteina, aké zbrane by sa používali, keby došlo k tretej svetovej vojne. Slávny objaviteľ teórie relativity iba pokrčil plecami:
-To ja presne neviem, môžem vám však prezradiť, aké zbrane by sa používali vo štvrtej svetovej vojne.
-Aké to budú zbrane ? – so záujmom sa spytovali účastníci.
-Budú to, – profesor Einstein rozpriahol ruky asi tak meter od seba, – pravdepodobne takto dlhé drevené kyjaky z doby kamennej !

                                              happy      happy      happy

Niekto sa spýtal  Epikteta,  ako sa stať nepremožiteľným .
-To nie ja také ťažké, – povedal bývalý otrok, – nepremožiteľným môžeš byť, keď sa nepustíš do žiadneho zápasu, v ktorom zvíťaziť nie je v tvojej moci .

                                              happy      happy      happy

K zakladateľovi Klubu storočných, doktorovi Mauriceovi Ernestovi prišiel raz mladý muž so želaním dožiť sa tiež sto rokov a žiadal ho o radu. Ten mu poradil, že sa musí vzdať pitia, fajčenia a žien.
-A potom sa dožijem sto rokov ? – opýtal sa návštevník.
-Možno nie, ale určite sa vám to bude zdať !

                                              happy      happy      happy

Ako väčšina vedcov, bol aj Albert Einstein  v praktickom živote veľmi roztržitý . Raz ho upozornil jeden z jeho poslucháčov : -Pán profesor, vezmite si na cestu váš dáždnik, vonku leje ako z krhly .
-Nie, nie, mladý priateľu, – krútil hlavou Einstein, – mám na dáždniky svoj systém . Musím mať jeden dáždnik na univerzite a jeden doma . Keby som si teraz vzal dáždnik, nemal by som na univerzite žiadny a doma dva !

                                              happy      happy      happy

Keď  v rokoch 1911 až 1912  vyučoval Albert Einstein na nemeckej pražskej univerzite v Ústave pre fyziku, mal k dispozícii laboratórneho zriadenca Blausteina. Ten si rád vypil a tak profesor Einstein chránil jedinú fľašu likéru, ukrytú v skrini pre nečakanú návštevu, označenú výstražným nápisom „Pozor ! Nebezpečné pre oči ! Einstein „. Jedného dňa našiel Einstein fľašu poloprázdnu. Pribudol tam iba nápis:
„Čert to zober ! Jedno oko reskírujem ! Blaustein“.

                                              happy      happy      happy

Asistent Alberta  Einsteina  oslovil svojho šéfa v okamihu, keď práve riešil jeden z veľkých vedeckých problémov, takže nič okolo seba nevnímal :
-Pán profesor, všetky noviny dnes píšu o tom, že práve oslavujete svoje sedemdesiate narodeniny .
-Dobre, dobre, – zamrmlal roztržitý vedec, ktorý správu vypočul tak ne pol ucha.
-Buďte taký láskavý a pošlite mu v mojom mene blahoprajný telegram a kyticu kvetov !

                                              happy      happy      happy

Albert  Einstein   sa raz prechádzal ulicami Princetowne a tam zazrel malého chlapčeka ako sedel pred holičstvom a srdcervúco plakal .
-Čože sa ti stalo ? – opýtal sa ho .
-Musím sa dať ostrihať a ja nechcem !
-Keď nechceš, tak nechceš, poď, ja to vašim vysvetlím.
Zobral chlapca za ruku a žiadal ho, aby mu ukázal, kde býva . Chlapec si utrel slzy, pozrel na Einsteinove dlhé vlasy a znovu sa rozplakal :
-To nejde, to nepoznáte moju starú mamu, tá by nás obidvoch zbila, že sme takí zarastení a neostrihaní !

                                              happy      happy      happy

Geniálny fyzik Albert  Einstein  vášnivo rád hral na husle a veľmi sa tešil, keď si mohol zahrať s priateľom klaviristom Arturo Schnabelom, jednom z vynikajúcich huslistov . Pri jednej takejto príležitosti hral Einstein vehementne a svojho priateľa o niečo málo predbehol . Zrazu počuje Schnabelov zlostný hlas :
-Ale, Albert, čo sa tak náhliš ?! Vari nevieš narátať do štyroch ?

                                              happy      happy      happy

Na jednom večierku, ktorý usporiadal slávny americký vynálezca   Edison, prišla reč aj na otázku, či je objav a vynález to isté . -Nie vždy, – odpovedal Edison, – mnohé objavy, ako sa časom ukázalo, boli vynájdené !

                                              happy      happy      happy

-Všetko v našom živote je relatívne, – povedal Albert Einstein.
Napríklad jeden mladý vojak vyhlásil s veľkým uspokojením: -Ako dobre je byť na vojenčine, tu možno leňošiť až do šiestej hodiny ráno. V civile bol totiž pekárom.

                                              happy      happy      happy

Keď mladý Albert Einstein  zakotvil v Berne ako štátny úradník, prišla za ním aj jeho nevesta Mileva, s ktorou sa v januári 1903 oženil . po slávnostnom obede sa novomanželia nevybrali na svadobnú cestu, ale zamierili si to rovno domov . To však nebolo také jednoduché, pred dverami Albert zistil, že stratil kľúče . Zúfale sa pozrel na svoju milovanú a zabedákal :
-Ach, drahá Mileva, my sa snáď v ten náš prvý deň manželstva ani nedostaneme  domov !
Mladá pani Einsteinová, ktorá svojho Alberta poznala dobre už z časov štúdia, ostala celkom pokojná:
-Vidíš, drahý môj, cesta k vlastnému domovu je oveľa ťažšia, než cesta k vede,  však ?

                                              happy      happy      happy

Novinári sa raz opytovali Jeana Effela, prečo sa na jeho kresbách od určitého času objavuje nový symbol – sedmokráska . Pre verejnosť je to úplná záhada . Má to nejaký skrytý zmysel ?
-Určite má, – odpovedal im Francois Lejeune, tak sa totiž Effel volá, – má to zmysel a to veľmi podstatný. Používam tento symbol presne od tretieho júla 1934, kedy som sa oženil so slečnou Margarétou Noelovou . Jej krstné meno Marguerit znamená sedmokrásku. pridávam tento kvietok na všetky kresby, pri ktorých myslím na svoju ženu.

                                              happy      happy      happy

Pri jednej ceste vlakom sa išiel Albert Einstein, občerstviť do jedálneho vozňa. Tam zistil, že si v kupé zabudol okuliare a preto požiadal čašníka, aby mu prečítal jedálny lístok. Čašník sa s úsmevom ospravedlnil:
-Prepáčte, pane, ale ani ja neviem čítať !

                                              happy      happy      happy

Thomas Alva Edison mal veľký zmysel pre humor . Raz sa ho opýtal priateľ :
-Prečo sa tak ťažko otvára tvoja bránka do záhrady ? Taký génius ako ty, by si mohol skonštruovať bránku, ktorá by mala lepšie otváranie .
Edison sa usmial a riekol :
-Ako to myslíš ? Moja bránka je zostrojená geniálne . Spojil som ju s cisternou . Každý, kto otvorí bránku, natlačí desať litrov do cisterny…

                                              happy      happy      happy

Raz do týždňa si pozýval Albert Einstein k sebe dievčatko od susedov. Žena mu vytýkala:
-Ako môžeš márniť drahocenný čas s takým deckom ?
-Ale ja čas nemárnim, drahá, ale vieš dobre, že mám rád medové cukríky a ona mi ich nosí. Ja jej za to vyrátam matematické úlohy.

                                              happy      happy      happy

Raz sa opýtali   Edisona,  kto vynašiel telegraf .
-Nuž, ja ! – odpovedal ako samozrejmé Edison .
-Ozaj ? Ja som čítal v novinách, že v Etrusii pri vykopávkach našli medený drôt, t čoho vedci usudzujú, že už vtedy poznali drôtový telegraf .
-To je nič, – odvetil Edison, – neďaleko Berlína pracovala veľká skupina archeológov a nenašla tam žiaden drôt .
-A čo má byť ?
-Asi to, že už starí Germáni poznali bezdrôtový telegraf !

                                              happy      happy      happy

Raz sa mladý výtvarný kritik pri návšteve známeho francúzskeho maliara Jeana  Effela opýtal:
-Majstre, čo by ste mi vedeli povedať o úspechu ?
-Tajomstvo úspechu v umení je v úplnej maličkosti, – vysvetľoval Effel, – treba robiť len také chyby, ktoré kritik nepostrehne !

                                              happy      happy      happy

Jeden zo súčasníkov Alberta Einsteina  chcel vedcovi vyjadriť  svoj bezmedzný obdiv. a tak sa mu prihovoril :
-Čo ako nad všetkým rozmýšľam, predsa len nechápem, ako ste mohli tak zrazu prísť na svoju teóriu relativity ?!
Einstein sa iba usmial :
-Veď to nebolo tak zrazu, milý priateľ. Ja som jednoducho napríklad Koperníka, alebo Giordana Bruna čítal trochu inakšie než tí, čo ich čítali predo mnou !

                                              happy      happy      happy

V roku 1924 navštívil Iľja  Erenburg  v Paríži známu ruskú emigrantskú reštauráciu a príznačným názvom Panoptikum minulosti. Šéf podniku ho oboznamoval s osadenstvom:
-Pozrite sa na našu pokladníčku, pane !  Je to bývalá veľkokňažná. A tamten čašník je bývalý cárov pobočník.
Erenburg len prikyvoval a majiteľ podniku sa rozplýval ďalej :
-A šatnárku ste si všimli ? Je to bývalá dvorná dáma .
A keď slávny spisovateľ nezdieľal jeho nadšenie, ten si zrazu všimol Erenburgovho psa, malého, škaredého stvorenia .
-Máte rozkošného psíčka, pane !
-Iste ! Je to bývalý bernardín !

                                              happy      happy      happy

Počas svojho života bol  Edison obrazom pracovitosti a usilovnosti . Aj jeho požiadavky na spolupracovníkov boli veľmi vysoké .Raz, keď prepustil jedného z nich, na otázku ostatných odpovedal :
-Bol strašne pomalý, ten potreboval pol hodiny na to, aby zmizol z políčka mikroskopu !

                                              happy      happy      happy

Raz sa Albert Einstein vracal neskoro večer domov. Musel zazvoniť na domovníka, ktorý mu potom otvoril. Zrazu sa ho opýtal: -Prepáčte, kde býva profesor Einstein ?
Prekvapený domovník odpovedal:
-Ale, pane, predsa vy ste profesor Einstein !
-To viem, ale zabudol som, na ktorom poschodí bývam !

                                              happy      happy      happy

V Domove slovenských spisovateľov v Budmericiach sa zišla raz partia náruživých kartárov. Medzi vyznávačov tejto vášne patril aj prozaik, dramatik a prekladateľ maďarskej národnosti Viktor Egri, všeobecne  známy ako Egri-báči. Raz mu  tak išla karta, že vysoko obohral všetkých spoluhráčov. Keď mu na druhý deň jeden z kibicov opatrne dohováral, že sa to hádam ani nepatrí tak zodrať z kože blízkych kamarátov a kolegov, Egri-báči ho s potuteľným úsmevom uzemnil :
-Zapamätaj si, priateľu, pri kartách nesmieš poznať brata a v posteli sestru !

                                              happy      happy      happy

Nemecký fyzik a matematik Albert Einstein prednášal o svojej novej teórii relativity. Po skončení prednášky bola diskusia. Jeden z odporcov jeho teórie vstal a vyhlásil:
-Môj zdravý rozum odmieta uznať čosi také, o čom sa nemôžem presvedčiť na vlastné oči !
-To znie nanajvýš presvedčivo, – súhlasí vedec. – Keď pred nás na stôl položíte ten svoj zdravý rozum, bez slova vám všetci uveríme, že ho naozaj máte !

                                              happy      happy      happy

Pýta sa generál veliaci projektu výroby atómovej bomby Alberta Einsteina:
-Mohli by ste nejako jednoducho a zrozumiteľne vysvetliť podstatu tej vašej teórie relativity?
-Predstavte si generál, – hovorí Einstein – že mi strčíte nos do riti. Vy máte nos v riti, aj ja mám nos v riti. Ale relatívne lepšie som na tom ja.

                                              happy      happy      happy

Husľového  virtuóza a skladateľa Wilhelma  Ernsta  pozval bohatý bankár na večeru. Finančník zrejme rozoslal pozvánky aj ďalším osobám, pred ktorými sa chcel vytiahnuť svojou známosťou s presláveným umelcom. Preto aj pripísal na pozvánku Ernstovi, aby si nezabudol umelec vziať so sebou aj husle. Ernst odpovedal na pozvanie ihneď :
-Ďakujem vám srdečne za vzácny prejav priateľstva.. Bude mi veľkým potešením navštíviť vás. Pokiaľ však ide o moje husle – tie nevečerajú !

                                              happy      happy      happy

Istý novinár v rozhovore s Albertom Einsteinom sa vedca spýtal :
-Ktorý mozog môže byť dokonalejší ako váš ?
Einstein, známy svojou príslovečnou skromnosťou, sa iba zasmial a povedal :
-Zrejme mozog iného človeka .

                                              happy      happy      happy

Alberta  Einsteina  veľmi trápilo, či nebol jednou z príčin tragédie v Japonsku. Raz sa ho priamo opýtal jeden z novinárov : -Pán Einstein, vy necítite zodpovednosť za to, že Američania hodili atómovú bombu na Hirošimu a Nagasaki ?
-Som teoretický vedec, milý pane, a určite som o tom zodpovedne rozmýšľal. Čo som však mohol proti tomu robiť ? Vzťah medzi hmotou a energiou sa nedal do nekonečna utajovať ani pred generálmi !

                                              happy      happy      happy

V roku 1917 povedal istý fyzik anglickému astronómovi Arturovi Eddlingtonovi:
-Ste jeden z troch ľudí na svete, ktorí rozumejú teórii relativity.
Eddlington sa zatváril prekvapene, ale jeho spoločník rýchlo dodal:
-Ste veľmi skromný. To nie je dôvod k rozpakom !
-Ale nie, – zavrtel hlavou Artur, – nie som v rozpakoch, len premýšľam, kto je ten tretí.

                                              happy      happy      happy

Lekári zakázali Albertovi  Einsteinovi fajčiť, ale učenec neustále porušoval tento zákaz.
-Koľkáta fajka je to už dnes ? – pýtala sa manželka.
-Prvá.
-Ako to, prvá. Pred chvíľou som videla …
-No, tak druhá.
-Vylúčené, najmenej štvrtá.
-Moja drahá, – povedal Albert, – predsa mi nechceš nahovoriť, že ovládaš matematiku lepšie než ja ?!

                                              happy      happy      happy

Einsteinova  teória relativity vyvolala v celom vedeckom svete veľké vzrušenie. Napriek tomu mal však pán profesor veľmi málo žiakov. Keď ešte prednášal v Prahe, spýtala sa raz jeho žena vrátnika, kde je poslucháreň pána Einsteina. Vrátnik prekvapene vyhŕkol:
-Čo ? Poslucháreň ? Tých päť študentov sa schádza vždy v jeho pracovni.

                                              happy      happy      happy

Istý mladý muž chcel nazlostiť Einsteina a tak sa spýtal, koľko je tri krát štyri. Veľký matematik bez váhania odpovedal: -Stodvadsať, keď sa k tomu priráta vaša osoba !

                                              happy      happy      happy

Istý americký novinár požiadal profesora Einsteina o interview :
-Prezraďte mi, ako si zaznačujete veľké myšlienky: na voľné listy, do poznámkového zošita alebo na zvláštne kartičky ?
Vedec sa usmial a pozrel na novinárov notes :
-Veľké myšlienky, – povedal, – sú také zriedkavé, že mi nerobí nijaké ťažkosti zapamätať si ich.

                                              happy      happy      happy

 Einstein  spolu s Von Neumannom (známym to matematikom a fyzikom) leteli na služobnú cestu. Nad Kansasom preleteli ponad čiernu kravu. Po návrate obidvaja samozrejme napísali obšírnu správu o ceste. Von Neuman napísal :
-V Kansase sa pásla čierna krava.
A Einstein :
-V Kansase sa pásla krava zhora čierna.

                                              happy      happy      happy

Spýtali sa manželky fyzika Alberta Einsteina, či rozumie teórii relativity svojho muža.
-Nie, – odpovedala bez váhania. – Ale poznám svojho muža, viem, že sa na neho môžem poľahnúť…

                                              happy      happy      happy

Einstein pri prednáške čosi prehlásil a potom dodal:
-To je zrejmé.
Jeden zo študentov sa spýtal:
-Prečo to je zrejmé ?
Einstein sa na chvíľu zamyslel a vyšiel z miestnosti. Za dvadsať minút sa vrátil a povedal:
-Áno, je to zrejmé ! – a pokračoval v prednáške.

                                              happy      happy      happy

Po skončení prednášky nejakému zhromaždeniu odborníkov  Einstein povedal :
-A teraz by som zodpovedal vaše otázky.
Jeden z auditória sa prihlásil :
-Nerozumel som vášmu dôkazu tejto vety!
A Einstein na to :
-To nie je otázka !

                                              happy      happy      happy

Einsteinov  kolega stretne Alberta v aule univerzity a pýta sa ho:
-Už si bol na obede ?
Einstein chvíľu rozmýšľa a po chvíli sa spýta :
-Ktorým smerom som išiel, keď si ma zastavil ?

                                              happy      happy      happy

Iná historka rozpráva o tom ako Einstein  skončil prednášku a prišiel za ním jeden študent :
-Nerozumel som vášmu dôkazu vety dve. Mohli by ste mi ho ešte raz vysvetliť ?
Einstein upadol na tri minúty do hlbokého mlčania podobajúcemu sa tranzu a zrazu hovorí :
-Čím je dôkaz hotový !
Študent namietol :
-Ale ako sa tá veta dokáže ?
Profesor sa opäť odmlčal a za chvíľu hovorí :
-Ako sme mali dokázať… -Ale ešte stále ste mi nepovedali, ako to dokázať !
-Dobre, dokážem to ešte inak. Hlboko sa zamyslel a po niekoľkých minútach hovorí :
-Odtiaľ to tiež vyplýva…
Nešťastný študent bol z toho vedľa.  Profesor potom povedal :
-Pozrite, podal som vám tri dôkazy a viac pre vás neurobím ! –  a dôstojne odišiel.

                                              happy      happy      happy

Einstein  mal šoféra, ktorý sa mu na nerozoznanie podobal a tak si raz zažartoval:
-John, vy ste moju prednášku počuli najmenej päťdesiat krát, čo keby ste ju raz predniesli  namiesto mňa ?
Šofér však prijal túto výzvu, tak si navzájom vymenili obleky a Einstein si nasadil jeho čiapku. Potom šofér predniesol suverénne celú špeciálnu teóriu relativity. Všetko prebehlo v dôstojnej atmosfére, ibaže v diskusii jeden z profesorov položil otázku, plnú zložitých matematických výrazov. Šofér sa však vynašiel a povedal:
-Pán kolega, divím sa, že sa s tým obraciate na mňa a aby som demonštroval, aké je to ľahké, požiadam teraz môjho šoféra, aby vám to vysvetlil !

                                              happy      happy      happy

Albert  Einstein hral veľmi rád na husle. Raz, keď hral skupine pozvaných hostí, spozoroval, že Olson, známy komik, sa nahlas smial. Einstein prerušil hru a veľmi vážne sa opýtal:
-Pán Olson, prečo sa smejete, keď hrám? Videli ste hádam niekedy, že by som sa smial, keď hráte vy ?

                                              happy      happy      happy

Ešte v časoch študentskej mladosti sa neskoršia režisérka Lída  Engelová zúčastnila akejsi oslavy, ktorá sa trochu pretiahla. Už svitalo, keď sa konečne dostala domov, a s prekročením domového prahu prišlo riziko v podobe prísnej matky. Vyzliekla v predsieni plášť a ticho sa blížila do kuchyne. Vtom sa otvorili dvere spálne. Ešte rozospaná matka zavrtela hlavou, ako sa zdalo veľmi nevrlo. Bolestne povzdychla a vraví:
-Ja ťa, dievča, toľko ľutujem, že musíš tak skoro vstávať !

                                              happy      happy      happy

Keď bol ešte pápež Pius XII. nunciom v Berlíne, často hovoril s Albertom Einsteinom, veľkým filozofom a fyzikom. Neskôr sa Einstein vyjadril, že na tomto vynikajúcom mužovi cirkvi sa mu najviac páčilo, že nikdy nebral vieru fanaticky, ale vždy s dobrotou veriaceho.
-Mám úctu k náboženstvu, ale verím matematike ! – povedal raz Einstein nunciovi, – a u vás to bude asi naopak, však ?
-Mýlite sa, matematika a náboženstvo sú pre mňa prejavy tej istej božskej presnosti !
Einstein sa podivil :
-Ale keby matematické výskumy raz zistili niektoré vedecké poznatky, ktoré odporujú náboženstvu ?
-Ja si vážim vysoko matematikov, – odpovedal nuncius s úsmevom, – a som si teda istý, že v takom prípade vy, pán profesor, neprestanete skúmať, pokiaľ nenájde chybu vo výpočte !

                                              happy      happy      happy

Albert Einstein vlastnil rozľahlú záhradu. Bola však celkom spustnutá. Preto ju mal tak rád. Jeden jeho známy, tiež majiteľ záhrady, sa mu raz sťažoval, že ne jeho starostlivo udržovanom trávniku sa rozmohla púpava.
-Čo by som proti tomu mal urobiť ? – spýtal sa.
-To je jednoduché, – odpovedal Einstein, – urobte z púpavy svoju obľúbenú kvetinu !

                                              happy      happy      happy

Tridsiate roky. Kráľovná sa škriepi s kráľom Viktorom Emanuelom:
-Čo ti to napadlo povoliť Mussollinimu, aby začal vojnu s Habešom ?!
-Môžem mu ja niečo povoľovať, alebo zakazovať ? – bráni sa kráľ.
– Robí si aj tak čo chce ! Okrem toho, keď vyhráme vojnu, som cisárom Habeša !
-To je niečo iné, – mieni kráľovná, – ale čo sa stane, ak vojnu prehráme ,
-Potom som kráľom Talianska !

                                              happy      happy      happy