Vtipné školenie

Prv, než skutočne začneme, je potrebné povedať niečo o podaní vtipu, pretože je dôležité ako vtip „predáme“. Nevhodne podaný vtip neupúta a   minie sa tak účinkom. Typickým predstaviteľom ako sa môže vtip „domrviť“ je český herec Jaroslav Vojta. Iste niektoré poznáte. Aby ste sa vyhli niečomu podobnému, ponúkam vám malé domáce školenie, ako  by podanie  vtipov nemalo vyzerať. Použil som k tomu inštruktáž      Jána Kalinu s jeho láskavým dovolením, z  jeho knihy „Tisíc a jeden vtip“. Dúfam, že mi to nebude mať za zlé.

 

Zoberme si jeden starší, teraz už klasický vtip :

Fero Dibarbora cestuje električkou. Príde sprievodca a pýta si lístok. Dibarbora mu ho ukáže.
-Ten lístok nie je dobrý ! – vyhlási sprievodca.
-Ako to ? Tri mesiace s ním cestujem, každý deň bol dobrý a práve vám nie je ?!

Tu je malé domáce školenie, ako sa vtipy nemajú podávať:

Nedôverčivý rozprávač:

-Poznám skvelý vtip, neviem, či ste ho už náhodou nepočuli. Ak ho niekto počul, nech mi povie, aby som vás podaromnici neotravoval. Teda – Fero Dibarbora cestuje električkou… ale naozaj  povedzte, ak ho niekto pozná ! Fero Dibarbora cestuje električkou, príde sprievodca, prosí si lístok… ale vy sa smejete, vy ste ten vtip už isto počuli, ja sa nehrám, naozaj, nie je to od   vás pekné, že ma necháte toľko rozprávať ! Urazí sa a vtip nedopovie.

 

Nedočkavý rozprávač:

Spustí jedným dychom, rýchlo a veselo:
-Moji milí, to poznáte že Fero Dibarbora cestuje električkou príde sprievodca pýta si lístok a on mu ho ukáže sprievodca ho upozorní že je starý a na to Dibarbora čo ? Tri mesiace bol dobrý a práve vám nie je ? Nepoznáte. No dobre, tak vám ho poviem A ešte raz porozpráva celý vtip, teraz už pomalšie.

Dôkladný rozprávač:

-Dávajte pozor, viem skvelú anekdotu. V dvojke sa to stalo, nie, v päťke, vlastne ani tam…  už viem, v trolejbuse, nie, predsa vo štvorke. Na Steinerovej ulici nastúpi do električky Jožo Hanúsek, nie, Króner, alebo že by Dibarbora ?! Áno, Dibarbora. Keď električka príde pred bývalé policajné riaditeľstvo, to je tam trochu nižšie pred Metropolkou, ale na druhej strane, pristúpi k nemu sprievodca, pardon, nie pred policajným riaditeľstvom, už pri Avióne… alebo počkajte, vari pri Manderláku ? A vraví mu, akože tomu Hanúskovi, totiž Krónerovi, ale čo to trepem, Dibarborovi… Prepáčte, teraz si spomínam, že to vôbec nebol sprievodca, skoro by som to pokazil, revízor to bol ! V tomto štýle rozpráva jeden a pol hodiny, kým vtip dokončí.

Ten, čo sa vyhovára:

Ticho, otravne, ale správne povie vtip, teda:
Dibarbora cestuje električkou, príde sprievodca, žiada lístok, Dibarbora ho podá, na čo sprievodca vyhlási – ten lístok nie je dobrý. Ako to, že nie dobrý ? Tri mesiace bol každému dobrý a práve vám nie je ?
Keďže medzi prítomnými zaľahne trápne ticho, dodá:
-No hej, v mojom podaní to tak neznie, ale ja som ten vtip počul od Vladimíra Dvořáka v televízii, na môj dušu, išli sme sa od smiechu popučiť !

Veselý rozprávač :

-Chlapci, počul som ohromnú koninu, ešte teraz idem puknúť od rehotu, keď si spomeniem ! Predstavte si, – pokračuje rehotajúc sa, – Fero Dibarbora cestuje električkou, dobré, však ? –   smeje sa až ho zadúša. Príde sprievodca, pýta si lístok, chachacha, prasknem od smiechu… Dibarbora povie, jaj, prepáčte nevládzem to dokončiť, to je vám taká sranda, že jednoducho nemôžem… Na to mu Dibarbora odpovie: tri mesiace s ním cestujem vždy bol dobrý a teraz nie je ? To je práve tak ako tá tetka, čo cestovala vlakom zo Zvolena do Bystrice a keď sa  priblížili k Radvani, na koľajniciach stála krava… a rýchlo povie niekoľko ďalších, prevažne slabších vtipov o cestovaní.

Roztržitý rozprávač:

… na to mu Dibarbora podá lístok.
–Ten nie je dobrý ! vraví sprievodca a on odpovie:
-Pozrite sa. Pán sprievodca, moment, teraz už si nespomína, čo mu povedal, ale na môj dušu,   niečo vynikoš !
Potom sa zarazí, odmlčí sa, neskôr zavolá telefonicky manželku a spýta sa jej na pointu.

Ten, čo ďalej rozpráva:

-… na čo Dibarbora povie: Ten lístok bol tri mesiace dobrý, a práve teraz nie je ?! Ale to sa vie, sprievodca sa nenechal len tak oblafnúť, zavolal esenbé a čierneho pasažiera dal legitimovať, alebo predsa …
Nasleduje dlhšia prednáška o cestovnej morálke, o povinnostiach bezpečnosti a na súvislosť s vtipom už všetci dávno zabudli. Aj on !

Vykladač point:

-Dibarbora mu vraví : Tri mesiace bol dobrý a ausgerechnet vám nie je dobrý ? Rozumiete ? On totiž myslel, že ak mohol deväťdesiat dní klamať neplatným lístkom, bude môcť aj ďalej švindľovať, že si to teda akosi zlegalizuje a nevedel pochopiť, že raz mu na to predsa len prídu, rozumiete ?

Permanentný zabíjač vtipov (napríklad Jaroslav Vojta):

-Horníček jede tramvají po Václaváku, přijde průvodce, prohlíží lístek a říká: Ten není dobrý. Horníček mu mrzute odpoví: Promiňte, před třemi měsíci jsem ho zvedl ze země, proč by nebyl dobrý ?!


Rozprávajúci a počúvajúci zrejme už pochopili, čo je správne a podľa toho sa zariadia.

 

Do tejto sekcie patria tak trochu aj manažérske princípy.

Aj na nich sa dá veľa podučiť. Pozrime si ich: