Anekdoty o slávnych

                    Dnes pod písmenom „C“ 

 

                           Písmeno C

                      

Slávna americká herečka Claudette Colbertová bola v hollywoodskych ateliéroch veľmi obľúbená pre svoju priateľskú povahu. K humoru mala veľmi blízko a rada sa zabávala aj s technickým personálom. Raz pri nakrúcaní sa jej spýtal kameraman, či dieťa, ktoré čaká,  je od jej manžela alebo od niekoho iného.
-Samozrejme, Harry, s úsmevom odpovedala Colbertová, – aj keď som si nie celkom istá. Viete, že som krátkozraká.

♥   ♥   ♥

Významný štátnik, právnik, spisovateľ a slávny rečník Marcus Tullius Cicero  sa oženil v pokročilom veku. V deň svadby vzal si priateľ novopečeného manžela nabok a prihovoril sa mu :
-Počúvaj, nie je absurdné, že ty, šesťdesiatnik, sa ženíš s pannou ?
-Upokoj sa, môj milý, – odpovedal ženích, zajtra už ňou nebude !

♥   ♥   ♥

Gófka Klaudia uprela na  Casanovu  prosebný pohľad :
-Nože mi porozprávajte niečo o vašom najkrajšom dobrodružstve, pán barón !
-Madam, ako môžem popísať čosi, čo nás ešte len čaká ?

♥   ♥   ♥

Francúzska filmová hviezda Claudine Augerová predstúpila v novom filme o Jamesovi Bondovi pred kameru v plavkách, ušitých z riedkej čiernej sieťoviny. Pozrel sa na ňu hlavný predstaviteľ Sean Connery  a poznamenal :
-Pravý umelec pracuje bez siete !

♥   ♥   ♥

Francúzsky maliar Paul  Cézanne  rád v kruhu priateľov rozprával, že už v útlom veku bol považovaný za zázračné dieťa .
-Ako tomu máme rozumieť ? – pýtajú sa ho priatelia .
-Nuž tak, že všetci moji vychovávatelia už od detstva o mne hovorili, že to bude zázrak, ak zo mňa niečo bude !

♥   ♥   ♥

Po Moliérovej smrti boli vtedajší francúzski básnici plní irónie nad skonom veľkého komedianta. Všetci boli pobúrení skrytým zmyslom jeho hier, ale až po jeho smrti si dovolili na neho zaútočiť. Kdekto si vtedy vymýšľal epitafy na jeho hrob. Napokon jeden z týchto veršotepcov doručil takýto satirický epitaf samému princovi  Condému. Ten si verše prečítal a vzdychol:
-Ďakujem vám, pane, ale bolo by mi milšie, keby ten epitaf doniesol Moliére na váš hrob !

♥   ♥   ♥

Gary Cooper  nakrúcal krátko pred smrťou nový film . Hollywoodske ateliéry sa naplnili návštevníkmi . Jedno dievča v skupine hostí hľadelo tak dlho na neho, až na ňu mierne kývol .
-Nie je to zvláštne ? – zašepkala prekvapená dievčina svojej priateľke, – videla som ho v kine už toľko krát, že si on sám myslí, že ma odniekiaľ pozná !

♥   ♥   ♥

Francúzsky filmový režisér Henri Clouzot  si raz dohovoril stretnutie s americkými scenáristami Newmanom a Bentonom v bare na letisku v Orly . Keď tam prišiel, zistil, že na letisku sú až štyri bary a to ešte dosť ďaleko od seba . Išiel do informačnej kancelárie a spýtal sa :
-Mohli by ste mi niekoho zavolať miestnym rozhlasom ?
-Iba stratené deti, – znela odpoveď .
-Vyhláste prosím, že strýko Clouzot hľadá svojich dvoch stratených synovcov,  Newmana a Bentona.

♥   ♥   ♥

Keď sa Jeana  Cocteaua  spýtali, čo si myslí o nebi a pekle, odpovedal :
-Nechcel by som zle hovoriť ani o pekle ani o nebi . V jednom i druhom mám  veľa dobrých priateľov !

♥   ♥   ♥

Filmový herec Gary  Cooper si kúpil krásne auto a poprosil svojho priateľa – kňaza, aby mu ho požehnal . Farár bol veľmi ochotný a obrad vykonal . Nezabudol však Coopera napomenúť :
-Rád som ti vyhovel, musím ťa však upozorniť, že moje požehnanie pomáha  iba do rýchlosti šesťdesiat míľ za hodinu !

♥   ♥   ♥

 Keď Gary  Cooper, najmladší z piatich detí, oznámil svojmu otcovi, že sa chce stať  filmovým hercom, starý pán zodvihol ruky k nebesiam a zabedákal:
-Aký hriech som spáchal ? Z piatich detí mám jedného syna maliara, dcéra je spisovateľka, tretie dieťa skladá hudbu a ty chceš ísť k filmu !
-Upokoj sa otec, – povedal mladý muž. – Zabúdaš, že tvoj najstarší syn Jess chodí v hoteli s výťahom a zarobí toľko, že uživí celú rodinu !

♥   ♥   ♥

-Pán kolega, máte zápalky ? – spýtal sa spolupracovník spisovateľa – redaktora Karla Čapka.  Čapek mu podal celú škatuľku, fajčiar si zapálil a strčil škatuľku do vrecka. V redakcii opäť zavládlo ticho, ktoré po hodine prerušil Čapek :
-Pán kolega, máte vy ale šťastie . keby ste si zápalky pýtali teraz,  tak už by som žiadne nemal !

♥   ♥   ♥

Frederik Joliot-Curie,  známy francúzsky fyzik, nositeľ Nobelovej ceny za objav umelej rádioaktivity prehlásil pri určitej príležitosti:
-Čím ďalej je pokus vzdialenejší od teórie, tým je bližšie k Nobelovej cene !

♥   ♥   ♥

Slávny taliansky spevák Enrico Caruso bol raz chorý. Keď sa uzdravil, opýtal sa lekára, koľko je mu dlžný.
-Päťsto dolárov, majstre, – odpovedal lekár.
-Ó, – začudoval sa Caruso, – to som bol oveľa vážnejšie chorý, ako som si myslel !

♥   ♥   ♥

K francúzskemu režisérovi René Clairovi prišla žena v rokoch a odvolávala sa na inzerát, ktorým hľadal nové tváre pre pripravovaný film.
-Koľko máte rokov ? – pýtal sa režisér.
Uchádzačka však neodpovedala. Clair jej pohrozil prstom:
-Neváhajte s odpoveďou, každá minúta znamená pre vás zhoršenie !

  ♥   ♥   ♥

Pri nakrúcaní filmu „Ruža pre každého“ povedala Klaudia Cardinale:
-Veľmi sa mi páči opovážlivosť brazílskych mužov. Jeden preskočil bariéru v štúdiu, aby ma objal. Druhý otvoril dvere auta, keď som musela zastať na križovatke, sadol si vedľa mňa a začal ma bozkávať. Rada sa budem vracať do Ria !

 ♥   ♥   ♥

Známy anglický humorista a dramatik Noel Coward stretol na večierku u kritika, známeho svojim zlomyseľnosťami, ale málo vtipným recenziami
domáceho pána. Domáci pán toto stretnutie komentoval:
-Staneme sa svedkami súboja, v ktorom bude zbraňou dôvtip.
Coward odvetil:
-Ja s bezbrannými nebojujem…

  ♥   ♥   ♥

Slávny tenorista Enrico  Caruso po skončení svojho turné po Amerike veľmi rád rozprával v spoločnosti túto príhodu:
-Na spiatočnej ceste som  v Alabame stratil správny smer a spýtal som sa starého farmára, ktorý sedel na plote a lenivo prežúval tabak, či mi môže ukázať cestu do Montgomery. Zahľadel sa dolu cestou, chvíľu premýšľal a potom mi dal niekoľko zložitých pokynov. Asi po tridsiatich minútach rýchlej jazdy, keď som sa úzkostlivo pridŕžal farmárových inštrukcií, som sotva uveril vlastným očiam. Opäť  som sa ocitol na tom istom mieste.
-Pozrite sa, strýko, – oslovil som farmára dosť príkro cez otvorené okienko svojho automobilu, – zdá sa mi, že vás to vôbec neprekvapuje, že  som zase tuná. Čo to bol za žart ?
-Vieš, mládenček, – odpovedal, – nechcel som zbytočne mrhať čas na  vysvetľovanie, ako sadostaneš do Montgomery, kým si nebudem istý, že sa budeš držať toho, čo ti poviem.

♥   ♥   ♥

Spytovali sa Enrica Carusa, aký vzťah k hudbe majú jednotlivé národy.
-To je tak, – odpovedal, – Francúzi sú najvhodnejší na to, aby hudbu skladali, Taliani, aby je spievali, Nemci, aby ju hrali, Angličania, aby ju počúvali a Američania, aby ju platili !

♥   ♥   ♥

Dramatik Anton Pavlovič  Čechov,  ktorý bol pôvodne lekár, sa vysmieval v jednej svojej hre kolegovi – lekárovi, ktorý na všetky ochorenia predpisoval univerzálny liek: valeriánske kvapky. Raz bol Čechov na Kryme, keď za ním prišli členovia súboru umeleckého divadla, aby predviedol inscenáciu svojho majstrovského diela. Stalo sa, že pri jednej skúške náhle ochorel člen súboru. Zháňali sa po lekárovi, ale Čechov povedal :
-Som predsa tiež lekár, pozriem sa na neho !
Starostlivo pacienta vyšetril a za dramatického ticha mu predpísal – valeriánske kvapky… 

♥   ♥   ♥

Talianska filmová herečka Claudia  Cardinale nezabudla nič zo svojho pôvodného povolania ošetrovateľky . Pri exteriéroch spadol kameraman do rieky a Claudia nasadila umelé dýchanie z úst do úst. Táto lákavá vidina inšpirovala štyroch ďalších technikov k rovnakej nehode.

♥   ♥   ♥

Slávna americká filmová hviezda Claudette Colbertová raz prechádzala so svojim manželom autom pohorie Rocky Mountains. Sama riadila voz a so zaťatými zubami vyberala jednu úzku zatáčku za druhou. Keď po čase so škrípajúcimi pneumatikami vyletela na malú horskú plošinku, zazrela pred sebou prevrátené diaľkové nákladné auto, z ktorého práve začali šľahať plamene. Šliapla na brzdy a len – len že zastavila pred horiacim autom. V dôsledku prudkého trhnutia a Claudettinho výkriku sa razom prebudil aj jej driemajúci manžel. Vyskočil z auta a keď zazrel prevrátené nákladné auto, s úžasom vykríkol:
-Claudette, preboha, ako sa ti toto mohlo podariť ?!

                                ♥   ♥   ♥

Rímsky cisár Julius Caesar dal znovu postaviť všetky busty a sochy svojho protivníka. Cicero k tomu poznamenal :
-To je predsa samozrejmé, Caesar musí myslieť aj na to, čo spraví jeho nasledovník s jeho pamätníkmi…

♥   ♥   ♥

Francúzsky maliar Paul  Cézanne raz nocoval v istom parížskom hoteli . Veľmi sa mu páčilo jeho apartmán a na pripomienku chyžnej, že nocľah stojí dvadsaťpäť frankov, odpovedal :
-Ó, to s radosťou zaplatím !
-Pardon, pane, – odvetila chyžná, – s radosťou je to sto frankov !

                                      ♥   ♥   ♥

-Ja som bol od malička zázračným dieťaťom, – povedal raz Paul Cezanne .
-Vážne ? – opýtal sa ktosi slávneho maliara .
-Áno . Všetci v mojom okolí hovorili, že to bude zázrak, keď so mňa niečo bude ! 

♥   ♥   ♥

Francúzsky politik a štátnik Georges  Clemenceanu  sedel raz na prijatí pri manželke amerického vyslanca. Táto sa chcela s ním bližšie zoznámiť, lebo Clemenceau bol vtedy slávny človek . Najprv ho oslovovala „Vaša excelencia“, potom „pán Clemenceau“ a nakoniec „drahý môj Clemenceau“ .
-Krstným menom sa volám Georges, – poznamenal Clemenceau, zdvorilo sa klaňajúc .

♥   ♥   ♥

Generál Mac Clenan bol vo vojne Severu proti Juhu stúpencom vyčkávacej  taktiky a nijako sa mu nechcelo začať bojovať proti Juhu . Raz dostal od prezidenta list,  v ktorom mu Lincoln napísal :
-Drahý Mac Clenan, ak svoju armádu nepotrebujete, chcel by som si ju na nejaký čas od vás požičať. S pozdravom Abrahám Lincoln .

♥   ♥   ♥

Francúzsky spisovateľ Jean Cocteau bol známy vtipkár . Jeho výroky kolovali celým Parížom . Raz sa ho opýtali, či má rád zvieratá .
-Mám ich veľmi rád, – odpovedal úprimne, – zvlášť pasov obľubujem, bárs aj tých najzlostnejších. Nikdy totiž neuhryznú toho, kto ich kŕmi . Z nich by si mali vziať príklad naši kritici !

♥   ♥   ♥

Keď sa Pabla  Casalsa, slávneho violončelistu spýtali, prečo,  keď mal osemdesiat, ešte toľko cvičí na nástroji, odpovedal :
-Zdá sa mi totiž, že už začínam v hre robiť pokroky .

♥   ♥   ♥

V  pozostalosti svetoznámeho čelistu Pabla Casalsa , ktorý zomrel v úctyhodnom  veku deväťdesiatšesť rokov sa našiel aj tento list :
-Vážený majstre ! V mene Kaukazského orchestra z Gruzínska, mám tú česť požiadať  vás zdvorile, aby ste dirigovali na jednom z našich koncertov . Budete prvým hudobníkom  v takom veku, ktorému sa dostáva toto pozvanie . Ešte nikdy od počiatku našej existencie  sme nepozvali dirigenta mladšieho ako storočného Všetci členovia súboru sú viac ako  storoční . Budete prvou výnimkou . S úctou …

♥   ♥   ♥

Keď slávny anglický moreplavec James  Cook objavil Austráliu, priniesli mu námorníci na loď čudné zviera. Cook poslal námorníkov späť k domorodcom, aby sa opýtali na jeho meno . Tí sa obratom vrátili a oznámili, že zviera sa volá kangaroo .
-Dobre, – povedal kapitán, – budeme ho teda všetci tak volať !
Až oveľa neskôr vyšlo najavo, že domorodci síce povedali kangaroo, ale že i ich reči to znamená „Čo od nás chcete „?

                                      ♥   ♥   ♥

Slávny americký filmový herec Gary Cooper bol celý svoj život zdravý ako buk .  Hoci mu nechýbalo veľa do šesťdesiatky, stále hrával v kovbojkach kladných hrdinov .  Raz však musel zájsť k očnému lekárovi, aby mu predpísal okuliare . keď potom prišiel  do ateliérov, chválil sa známym :
-Taká maličkosť, tie okuliare, a predsa výborná vec . Teraz stretávam ľudí, ktorých som predtým nevidel roky !

                                      ♥   ♥   ♥

Istého pacifistu zaujímalo, prečo francúzsky politik Clemenceau tak veľmi nenávidí Nemcov. Napokon sa opýtal:
-A boli ste vôbec v Nemecku ?
-Nie, – znela odpoveď, – ale Nemci boli v mojom živote dvakrát vo Francúzsku !

                                      ♥   ♥   ♥

Režisérovi René Clairovi sa dostalo ako prvému predstaviteľovi filmového  sveta veľkej cti, že bol prijatý medzi „nesmrteľných“ do Academie Francaise. Vo svojej nástupnej reči sa priznal:
-Je to veľmi príjemný pocit, stať sa nesmrteľným, pokiaľ som ešte nažive !

                                      ♥   ♥   ♥

Vibius Cirius sa rád vydával za mladšieho, než v skutočnosti bol . Raz to urobil aj v prítomnosti  Cicera.  Ten sa hneď ozval :
-Milý môj, podľa tvojej reči je mi jasné, že keď sme spolu chodili do školy, ty si ešte ani nebol na svete !

                                      ♥   ♥   ♥

K francúzskemu maliarovi  Cézannovi  prišla do ateliéru dáma z vyššej spoločnosti a žiadala :
-Majstre, želám si, aby ste mi namaľovali krásny a verný portrét !
-Ako si prajete, madam, – odpovedal ironicky maliar,  – a kedy majú byť oba obrazy hotové ?

                                      ♥   ♥   ♥

Mladý namyslený spevák sa zhováral so svetoznámym spevákom Enricom Carusom:
-Všimli ste si, ako môj hlas včera na koncerte zaplnil celú sálu ?
-Všimol som si, – povedal Caruso, ktorý si v živote nadovšetko cenil skromnosť, – dokonca som videl ako mnohí návštevníci vstali a odišli, aby mu urobili miesto !

                                      ♥   ♥   ♥

Slávny herec  Gary  Cooper sa raz pochválil hollywoodskym producentom, že má originálny nápad na dramatickú zápletku vo westerne a že by si chcel zahrať hlavnú úlohu :
-Išlo by o to, – vysvetľoval Cooper, – že traja banditi unesú šerifa, vyvezú ho za mesto a priviažu ku koľajniciam . Vtedy ja, hlavný hrdina vyskočím z blízkeho lesa a skríknem na nich : „Somári, veď touto traťou už tri roky žiaden vlak nechodí“ !

                                      ♥   ♥   ♥

Slávny spevák Caruso bol priam obklopovaný svojim ctiteľmi . Zdalo sa mu, že ho už z ich strany nič neprekvapí,  ani tá najnezmyselnejšia žiadosť . Pri jednom koncerte v Nemecku zažil však priam šok . Pristúpila k nemu istá vznešená barónka a autoritatívne vyhlásila :
-Och, majstre, vy máte taký nádherne sýty hlas…  môžem vás požiadať, aby ste zavolali
môjho kočiša ? Volá sa Fridrich !

                                      ♥   ♥   ♥

Profesor univerzity v Chicagu Morris Rafael Cohen s obľubou rozprával svojim poslucháčom  túto bájku :
-Bol raz jeden génius a ten ponúkol spoluprácu jednému usilovnému človeku : „Naučím ťa niečomu, čo i uľahčí a skrášli tvoj život . Chcem však za to každým rokom päťdesiattisíc ľudských životov“ !
Ten človek ponuku rozhodne odmietol a hneď za tým vynašiel auto.

                                      ♥   ♥   ♥

Raz sa priateľky francúzskej spisovateľky G. S. Colettovej rozčuľovali nad tým, že dnešní muži už nie sú takí zdvorilí ako kedysi . Spisovateľka im však rozhodne oponovala:
-Nie je to až také zlé, ako hovoríte, dámy .Práve včera som videla istého pána, ktorý galantne ponúkol rameno svojej manželke, keď vynášala na dvor nádobu so smetím !

                                      ♥   ♥   ♥

Francúzsky politik a štátnik Georges Clemenceau  bol najprv šéfredaktorom. K svojim podriadeným sa správal priateľsky a nekontroloval dodržiavanie pracovného času. Vďaka tomu býval v redakcii sám. Konečne sa rozhodol svojsky zakročiť – na každý stôl dal takúto prosbu:
-Prosím pánov redaktorov, aby neodchádzali z redakcie skôr, ako prídem !

                                      ♥   ♥   ♥

Karel Čapek bol po celý život abstinentom. A málokedy sa proti tomu prehrešil . Iba raz ho zviedli kamaráti a pri príležitosti akejsi oslavy si s nimi vypil niekoľko pohárikov výborného vína. prišiel neskoro domov a mal povznesenú náladu. Pani Oľga ho príkladne uložila a nechala ho i na druhý deň spať. Okolo desiatej už bolo načase ísť do práce a tak sa ho pokúšala zobudiť.
-Káčko, vstávaj ! Už je deň a vtáčiky v záhrade spievajú na celé hrdlo !
Chvíľu bolo ticho, potom sa spod periny ozvalo:
-Počujem ! To ty si ich naviedla, aby tak zavčasu spievali !

                                      ♥   ♥   ♥

Slávneho maliara Leona Cognieta navštívila raz jedna kňažná, lebo si ho pomýlila s portrétistom toho istého mena .
-Ach, tak, – poznamenala ironicky, – vy nič iného neviete maľovať, iba krajinky ?
-Tak je, madam, – odvetil Cogniet . – Ak však to bude vaše želanie, namaľujem rád aj ruiny !

                                      ♥   ♥   ♥

Enrico Caruso rozprával v kruhu priateľov o svojom zájazde do USA.
-Predstavte si, každý deň záplava kvetov, stohy vencov, dary. Po koncerte vždy niekoľko nadšencov vypriahlo kone z koča a sami ma odviezli do hotela.
-Ach, majstre, to máte krásne spomienky, – povzdychla si jedna z prítomných dám.
-Krásne, milostivá, ale drahé, – povzdychol si Caruso. – To všetko som neskôr našiel v účtoch impresária !

                                      ♥   ♥   ♥

Na svojom turné po Amerike mal slávny taliansky tenorista Caruso automobilovú nehodu. Kým mu opravovali voz, uchýlil sa do neďalekej usadlosti, kde ho farmár a jeho žena veľmi vľúdne prijali . Pri lúčení sa farmár spýtal:
-Smiem sa spýtať, s kým som mal vlastne tú česť sa stretnúť ?
-Ja som Caruso, – odpovedal mu tenorista.
Keď to farmár počul, spľasol rukami a radostne zvolal:
-Bože, to je prekvapenie ! Nikdy som si nemyslel, že budem mať takú vzácnu návštevu. Pomysli si, žena, – obráti sa k manželke, –  to je ten veľký cestovateľ, o ktorom si už toľko čítala, Robinson Caruso !

                                      ♥   ♥   ♥

Karel  Čapek  sa raz predieral preplnenou električkou a dostal sa až na plošinu. Vo dverách stál územčistý pán. Čapek ho upozornil:
-Dovolíte ? Vystúpim.
Pán sa však nedal vyrušiť:
-Aj ja ! Na nasledujúcej zastávke !
To prinútilo Čapka ozvať sa ešte raz:
-Dovoľte, prosím, ja vystupujem za jazdy !

                                      ♥   ♥   ♥

Francúzsky spisovateľ Jean Cocteau navštívil Sommerseta Maughama v jeho vilke na Riviére. O svojej návšteve potom rozprával svojim priateľom:
-Maugham je vynikajúci spoločník. Po celý čas mojej návštevy hovoril s takým zaujatím, že ja som sa vôbec nedostal k slovu.
Keď sa stretol Maugham s tými istými priateľmi, vyzradil o svojom návštevníkovi nasledovné:
-Ten Cocteau je bystrá hlava. V jednom kuse hovoril a zasypával ma doslova brilantnými nápadmi. keď som sa konečne aj ja dostal k slovu, zistil som, že som už sám !

                                      ♥   ♥   ♥

Bicykel – dopravná prostriedok používaný hromadne na celom svete vznikal postupne, celé desaťročia. Jedno z najvýznamnejších zdokonalení, takzvaný voľnobeh, ktorý bol patentovaný až v roku 1887, keď mladý Francúz Pierre Carnier  na tento nápad prišiel. Ako sám  hovorieval, zlepšenie bicykla vymyslel zo synovskej lásky.
-Nemohol som sa pozerať, – vysvetľoval Carnier, – ako mô otec jazdil denne do služby a musel celú cestu šliapať do pedálov, a to aj vtedy, keď išiel dolu kopcom. A tak som vymyslel túto maličkosť, ktorá sa volá voľnobeh !

                                      ♥   ♥   ♥

Slávny alchymista  Cagliostro sa chválil, že žije už viac ako tisíc rokov  a že vo svojom živote sa  rozprával aj s Pontským Pilátom. Istý neveriaci Tomáš si to chcel overiť a spýtal sa Cagliostrovho sluhu, či jeho pán naozaj žije už tak dlho. Lokaj mu na to vraví :
-To neviem. Slúžim u neho ešte len štyristo rokov.

                                      ♥   ♥   ♥

Slávny francúzsky maliar Paul Cézanne  nocoval raz v hoteli . Ráno za ním prišiel správca  hotela a spýtal sa ho :
-Ako ste sa vyspali v mojom hoteli ? Obávam sa, slamník je dosť tvrdý .
-Máte pravdu . Ležalo sa mi nie príliš dobre, ale niekoľko krát som vstal a odpočíval.

                                      ♥   ♥   ♥

Ruský spisovateľ a dramatik Anton Pavlovič Čechov  bol istý čas zamilovaný do mladej ankárovej manželky. Kedykoľvek sa s ňou stretol, hovoril jej o svojej láske. Raz jej znova vyznával lásku a mladá pani ho ostro odbila :
-Prosím vás, už ani slovkom sa mi nezmieňujte o láske, som a ostanem verná svojmu manželovi !
Čechov na to poznamenal :
-Prepáčte, milostivá pani, nie ste dosť rozumná . Ani jeden obozretný kapitalista nevkladá všetko svoje imanie len do jedného podniku !

                                      ♥   ♥   ♥

K spisovateľovi a lekárovi A. P. Čechovovi prišla do ordinácie pani v stredných rokoch a zúfalo sa ponosovala :
-Vážený Anton Pavlovič, zachráňte ma !
-A čože vám je, drahá ? Určite urobím , čo bude v mojich silách .
-Veľmi trpím, ťažko zaspávam . Iba ležím,, premýšľam a premýšľam, trebárs aj do tretej v noci…
-Ale to buďte rada, – rozjasní tvár Čechov, – Veľmi sa tešte, že premýšľate, veď to je pre človeka najväčšie šťastie !

                                      ♥   ♥   ♥

-Veríte na šťastie ? – pýtali sa kedysi francúzskeho básnika, dramatika a maliara Jeana  Cocteaua .
-Samozrejme, že verím, – odpovedal umelec, – ako inak by som si mohol vysvetliť úspech ľudí, ktorých nemám rád ?!

                                      ♥   ♥   ♥

Karel  Čapek obľuboval hru so slovami . Nad ránom, keď sa prechádzal po svojej záhradke, prihovorila sa mu suseda :
-Však, že nám dnes v noci pekne napršalo ?
Čapek sa zamyslel a naoko prísne poznamenal :
-Ako to ženám ? Nám chlapom hádam tiež !

                                      ♥   ♥   ♥

Keď býval Karel Čapek na Strži, dal sa do vášnivého hubárčenia. Vo voľných chvíľach chodieval do okolitých lesov a ako každý riadny hubár, mal aj on svoje miesta. Hovorieval o tých miestach, že si na nich svoje huby vypestoval. Čapkovou žiarlivou partnerkou bola pani Mráčková, ktorá mu viedla domácnosť. Často naň udrela :
-Pán doktor, vy ste mi zase vyrabovali „pľac“ !
Čapek sa nedal a vytýkal jej, že bola na jeho „pľacoch“ pytliačiť, lebo tie huby, ktoré práve doniesla, on dobre pozná, a to bezpečne – podľa klobúčikov !

                                      ♥   ♥   ♥

Objaviteľ metódy na stanovenie obsahu niklu bol človek priamy a kritický. Raz mu na ústave rozprávali o súboji dvoch známych lekárov :
-Snažili sme sa ich uzmieriť všetkými známymi argumentmi, nič však neplatilo, tí dvaja len a len jeden druhého zabiť. Lev Alexandrovič Čugájev ich pozorne vypočul a rozhorčene poznamenal:
-Somári ! To im už nestačili ich pacienti ?

                                      ♥   ♥   ♥

Svojho času sedel Karel Čapek v električke hlboko zamyslený . Pristúpil k nemu sprievodca a požiadal :
-Cestovný lístok si prosím !
Čapek siahol so vrecka pre legitimáciu, ale v roztržitosti vytiahol hodinky a ukázal ich sprievodcovi. Ten, rovnako zamyslený sa na hodinky pozrel, vytiahol svoje, skontroloval svoj čas, a bez slova odišiel.

                                      ♥   ♥   ♥

Stretol Karla  Čapka jeden z jeho obdivovateľov a nadšene mu hovorí:
-Ten váš posledný článok bol vynikajúci, kľudne by som ho podpísal !
-Už netreba, – odvetil Čapek, – ja som ten článok podpísal sám !

                                      ♥   ♥   ♥

S.A.Čaplygin  je známy teoretik v odbore mechaniky, hydromechaniky a aeromechaniky. Svojich študentov manžel veľmi rád, bol však nemilosrdný, ak u niektorého zistil chabé vedomosti z lajdáctva. Raz skúšal študenta, ktorý sa zrejme nepripravil a stále sa i ba vykrúcal. Na Čaplyginovu priamu výtku sa bránil:
-Ale, Sergej Alexejevič, ja som sa snažil iba vyjadriť svoj vlastný názor !
-To je v poriadku, – odpovedal examinátor,- ako však môžete mať svoj vlastný názor, keď doposiaľ nepoznáte ani jeden cudzí ?!

                                      ♥   ♥   ♥

Známeho spisovateľa a nemenej známeho lekára A. P. Čechova navštívil v ordinácii pacient, nie veľmi zdravý, ale ani nie veľmi chorý. Čechov ho chcel trochu povzbudiť a tak mu povedal:
-Vážený pane, na váš vek vyzeráte výborne !
Pacient však oponoval:
-Už to nie je ono, pán doktor, ešte pred desiatimi rokmi som na svoj vek vyzeral oveľa lepšie !
Čechov sa zamyslel a potom rozhodol :
-Tak to je naozaj vážne, to si vás budem musieť pozrieť dôkladnejšie !

                                      ♥   ♥   ♥

Časopis „Pestrý týden“ priniesol fotografiu Karla  Čapka,  ako podpisuje svoje knihy. Jeden z čitateľov zavolal svojho synčeka, aby sa pozrel na autora Dášenky, knihy, ktorá sa chlapcovi veľmi páčila. Školák mal ešte plnú hlavu rád o správnom držaní pera atak po krátkej úvahe Čapka skritizoval :
-No, knihu napísal peknú, ale pero drží zle !


♥   ♥   ♥
Slávny komik Bing  Crosby  akoby vôbec nestarol : spieva ešte v šesťdesiatke. Už je otcom a vraj aj dedom . A tak sa ho opýtali novinári, čo súdi o výchove detí alebo vnúčat. Dostali takúto odpoveď :
-Ako vychovávam deti ? To je veľmi jednoduché. Stačí, keď si človek vsugeruje, že je to dieťa niekoho iného, pretože vychovávať deti iných rodičov, to vie predsa každý !
♥   ♥   ♥
Michal Costa chcel pri návšteve Neapola preukázať slávnemu Rossinimu pozornosť a preto mu poslal debnu makarónov a svoje najnovšie oratórium v rukopise . Hneď v zápätí dostal list :
-Srdečne ďakujem za oratórium a i za makaróny . To posledné bolo vynikajúce. Váš G. Rossini .

                                      ♥   ♥   ♥

Najslávnejší čelista všetkých čias, Španiel Pablo Casals,  bol veľmi hrdý na jeden koncert v Amerike, na ktorom sa prejavil ako duchaprítomný hrdina. Vypukol totiž požiar. Koncertná sieň sa začala zapĺňať dymom a hrozila panika . Vtedy Casals upokojil poslucháčov, že ide iba o porúchaný komín, kto však dym neznáša, nech potichu opustí koncertnú sieň. Potom sa posadil a hral tak dlho, kým jeho samého nevyhnal silný kašeľ z dusivého plynu. To už bola sieň takmer prázdna a poslední návštevníci opúšťali disciplinovane horiacu budovu.

♥   ♥   ♥

Slávny taliansky spevák Caruso  hosťoval raz v menšom severoamerickom meste.  Keď sa ráno holil v miestnom hoteli, pospevoval si árie z Verdiho . Pod jeho otvoreným oblokom sa pristavil miestny občan a zavolal naňho :
-Hej, pane, čo to robíte ?
Caruso sa s namydlenou tvárou vyklonil z okna :
-Čo by som robil ? Spievam .
-A prečo ?
-Len tak, aby som zabil čas .
Občan pod oblokom chvíľu premýšľal a potom vyhŕkol :
-To máte teda strašnú zbraň !

♥   ♥   ♥

U filmovej herečky Joan Crawfordovej sa chystal spoločenský večierok .
-Počujte Mary, – rozkazovala svojej slúžke, – keď budete obsluhovať našich hostí,  nie aby ste sa vyparádila tými svojimi šperkami !
-Nemám žiadne drahé šperky, milostivá pani, – odpovedala slúžka, – ale i tak vám ďakujem, že ste ma varovali !

♥   ♥   ♥

Veľký ruský skladateľ  Čajkovskij nerád cestoval po mori. K lodiam mal neopísateľný odpor. Keď sa ho priatelia spytovali prečo, odpovedal :
-Najhoršie na cestovaní loďou je, že sa musíte zoznámiť so všetkými cestujúcimi a palube !

♥   ♥   ♥

Do  Francúzska boli zapožičané Rafaelove obrazy, ktoré patrili španielskemu kráľovi . Do Louvru boli pri tejto príležitosti pozvaní prominentní hostia . medzi inými tam bol aj známa prírodovedec  George  Cuvier ,  zoológ a paleontológ, zakladateľ vyrovnávacej anatómie . Prvý obraz v zbierke bol Panna s rybou . všetci prítomní ním boli nadšení.
-A čo vy, pane ? – opytovali sa ostatní, – čo tomu hovoríte ?
Slávny prírodovedec si obraz prezrel dôkladne a zblízka, potom vecne poznamenal :
-Patrí do rodiny kaprovitých !

♥   ♥   ♥

Slávny taliansky spevák Enrico Caruso vystupoval svojho času v jednom vidieckom divadle. Krátko po premiére ochorel. Keďže nemohol ďalej spievať, riaditeľ divadla zúril:
-Ako je to možné, že ste ochoreli práve teraz ?
-To je tak, – dôvodil Caruso, – na javisku ma zalievajú horúce prúdy oduševnenia a rozohňuje ma potlesk. Za tým však príde studená sprcha kritikov, tak sa nečudujte !

♥   ♥   ♥

Povestný Casanova si kedysi kúpil šľachtický titul, takže sa mohol nazývať Chevalier de Saintgalt. Ako rytiera zo Saintgalu ho raz na viedenskom hrade predstavili cisárovi. Tento sa však k nemu choval ľadovo a konečne riekol mu priamo:
-Pán rytier, ja opovrhujem ľuďmi, ktorí si kupujú šľachtické tituly !
Nato sa Casanova veľmi hlboko uklonil a ticho sa spýtal:
-A čo si myslí Vaše Veličenstvo o ľuďoch, ktorí ho predávajú ?
Na to cisár nemal odpoveď !

♥   ♥   ♥

Clemenceau  mal vo svojom vidieckom sídle ovčiarskeho psa. Raz jednému politikov, ktorý k nemu prišiel na návštevu, povedal:
-Neviete si predstaviť, aká je to hrozná beštia. Púšťa sa už aj do mojich priateľov.
Hryzie ich…
-No, to sa tak veľa nenahryzie !

♥   ♥   ♥

Svetoznámy kúzelník a mág, taliansky gróf Alessandro Cagliostro vynikal svojimi lekárskymi a fyzikálnymi vedomosťami. Okrem toho o sebe tvrdil, že na tejto zemi žije už tristo rokov. Aj keď to vyzeralo divne a nepravdepodobne, mal veľa obdivovateľov, ktorí mu verili. Čo neverili, tých bolo oveľa menej. Jeden zo skeptikov sa dokonca odhodlal vec prešetriť. Našiel si mágovho sluhu a dôverne sa ho opýtal:
-Počujte, ako je to s vekom vášho pána grófa. Je pravda, že žije už tristo rokov ?
-To vám neposlúžim, vážený pane, – odpovedal vyhýbavo sluha, – žiaľ, ja som v jeho službách iba vyše niečo sto rokov !

♥   ♥   ♥

Vibius Cirius sa rád vydával za mladšieho, než v skutočnosti bol. Raz to urobil aj v Ciceronovej prítomnosti. Ten sa hneď ozval:
Tak ty si v čase, keď sme spolu chodili do školy, nebol ešte na svete ?!

♥   ♥   ♥

Známy  francúzsky psychiater Emile Coué študoval najskôr medicínu, neurobil však skúšky  a tak sa dal na farmáciu. Do dejín sa však nedostal ako lekárnik, ale ako lekár, ktorý  liečil pacientov zvláštnym systémom. Vychádzal z toho, že si ľudia mnohé choroby namýšľajú. Silnou vôľou je preto možno choroby premáhať. V roku 1910 si Coué založil vlastnú kliniku. Tam mu raz oznámila sestrička, že istý pacient sa zle cíti.
-Používate nesprávne výrazy, milá slečna, – poučoval ju Coué, – mali ste povedať, že pacient si namýšľa, že sa zle cíti. Všetci si tu choroby namýšľajú, pamätajte si !
Prešlo niekoľko dní a ošetrovateľka informovala svojho šéfa:
-Pacient z čísla trinásť si namýšľa, že zomrel !

♥   ♥   ♥

Minister  Crillon,  ktorý večne potreboval peniaze, napísal Raz kráľovi  Jindřichovi IV. prosebný list tohto znenia:
-Sir, len tri slová : peniaze alebo odchod .
A kráľ odpovedal :
-Crillon, štyri slová : ani to, ani to !

♥   ♥   ♥

Básnik  Ján Čapek  býval dlhší čas na pražskom predmestí a nemal vo svojom byte telefón.  Často však používal k rozhovorom telefón svojho priateľa A.C.Nora. Raz mu povedal:
-Počúvaj, ja by som si mal vlastne všetky tie hovory zapisovať, chcel by som…
-Ale, daj pokoj, – prerušil ho priateľ, – predsa mi nebudeš platiť !
Čapek však dokončil myšlienku :
-Veď ja ti nechcem nič platiť, len chcem vedieť, koľko by som za ten dlhý čas už ušetril !

♥   ♥   ♥

Francúzsky prozaik a pamfletista Louis Ferdinand Celine  mal svojho času veľmi drzého sluhu . Raz, keď autor, inakšie lekár, prišiel na večeru s veľkou nádchou, sluha sa ho opýtal :
-Čo je, pane ? Máte azda nádchu ?
-Veru mám, -odpovedal Celine .
-To máte ale smolu, – škodoradostne konštatoval sluha, – radšej ste mali pochytiť zápal pľúc. Zápal pľúc totiž lekári vedia liečiť, kým nádchu doteraz nie !

♥   ♥   ♥

Známy holandský spisovateľ A. Coolen,  autor románu Dedina pri rieke, rozprával pri svojej návšteve u nás túto historku:
-Dvaja jeho priatelia sa po väčšom fláme vracali k nemu domov, kde boli na návšteve. Keď sa usadili, povedal jeden druhému:
-Úžasne si viedol auto, veď po tom, čo si všetko vypil, to bol  husársky kúsok !
Ten druhý sa vydesil:
-Čo to hovoríš, ja som viedol ? Celú cestu som bol presvedčený, že auto vedieš ty !

♥   ♥   ♥

Istý priemerný autor priniesol francúzskemu spisovateľovi Alfrédovi Capusovi svoj román, ktorý práve vyšiel .
-Drahý priateľu, – klaňal sa autor úctivo, – prijmite láskavo tento môj posledný román do vašej knižnice .
-Čože ? – zvolal radostne Capus, – to je skvelé, skvelé, že je posledný !

♥   ♥   ♥

Kornej Ivanovič Čukovskij , sovietsky spisovateľ, ktorý píše pre deti, prekladateľ, literárny historik a teoretik, doktor filozofických vied a novinár, bol u detí veľmi obľúbený. jeho knihy Doktor Bolito a ďalšie stále vychádzajú vo veľkých nákladoch . Malí čitatelia ho zahrnujú mnohými listami a tisícami otázok . Čukovskij navštevoval školy a poriadal besedy . Pri jednej takej schôdzke s malými mudrcmi sa rozvinula debata o vzniku človeka.
-Či ty vieš, že všetci ľudia vznikli z opice ? – opýtal sa malej poslucháčky v prvej lavici . Upútali ho jej zvedavé oči .
-Naozaj, všetci ? – podivila sa malá školáčka .
-Áno, všetci, aj ja tvoja mama .
Malú to rozčúlilo .
-Vy možno áno, – vykríkla, ale moja mamička určite nie !
A ďalej sa so vzácnym hosťom nebavila .

♥   ♥   ♥

Keď zomrel  Cézannov otec, umelec sa rozhodol, že ešte zachytí na plátne ťahy zosnulého .
-Prestaň s tým, drahý, – povedala umelcova žena, – teraz nie je príhodný čas na žarty. Ak chceme zachovať podobu tvojho otca, zavolajme skutočného maliara !

♥   ♥   ♥

Jeden z prezidentov USA,  Coolidge,  bol výnimočne málovravný . Na jednom večierku k nemu pristúpila domáca pani a s očarujúcim úsmevom mu vraví :
-Pán prezident, stavila som sa, že sa mi podarí dostať z vás najmenej tri slová .
-Prehrali ste, – odvetil Coolidge, – a pobral sa ku skupinke ďalších hostí .

♥   ♥   ♥

Raz sa pýtali člena Hornej snemovne, sira Georga Cockerilla,  čo je podľa neho žena, keď tak tvrdo bojuje proti rovnoprávnosti . Cockerril povedal :
-Vážení gentlemani ! Podľa mňa je žena veľmi príjemným a sladkým omylom prírody !

♥   ♥   ♥

Keď  Cromwell  vtiahol do Londýna, upozornil ho akýsi lichotník na to,  koľko ľudí ho prišlo uvítať .
-Áno, je ich veľa, – odpovedal vojvodca. – Ale určite by ich prišlo ešte viac, keby ma viedli na šibenicu !

♥   ♥   ♥

Francúzsky prozaik, dramatik a hlavne humorista Georges  Courteline  jedného  dňa ťažko ochorel . Bolo mu už vyše sedemdesiat a z celkového zdravotného stavu bolo  zrejmé, že sa jeho posledná hodinka neodvratne blíži . Pri jeho lôžku sa zišlo konzílium lekárov, ktorí si začali vymieňať poznatky :
-Srdce je stále silné, bije ako zvon ! Aj pľúca má v naprostom poriadku !
-Pečeň pracuje celkom pravidelne ! Žalúdok je zdravý !
Do tejto debaty sa ozval chrapľavý hlas Courtelina :
-Ak tomu dobre rozumiem, páni doktori, zomieram celkom zdravý !

♥   ♥   ♥

Karla  Čapka  sa raz opýtali, čo si myslí o kritikoch . Odpovedal :
-Kritik je ten, čo chce usvedčiť autora, že to nerobí tak, ako by to urobil on, keby to vedel .

♥   ♥   ♥

Známa modelka Cindy Crawfordová raz povedala :
-V skutočnom živote, bez mejkapu a svetla reflektorov, dokonca ani ja nevyzerám ako Cindy Crawfordová .

♥   ♥   ♥

Anglický komediálny autor Noël  Coward  mal záľubu v recesných čiernych vtipoch. Raz prišiel na myšlienku poslať dvadsiatim najvýznamnejším osobnostiam Londýna  expresný list s textom :
-Všetko je odhalené. Uteč, kým sa dá !
V krátkom čase všetkých dvadsať zmizlo z Londýna .

♥   ♥   ♥

Istý rímsky advokát sa pýtal básnika Catulla, ako sa mu páčila jeho obhajovacia reč a či vzbudila ľútosť poslucháčov.
-Pravdaže, – odvetil Catullus. – Kto by ťa nepoľutoval, keď ťa počuje hovoriť !

♥   ♥   ♥

Známeho francúzskeho spisovateľa Cézanna sa spýtali :
-Aký je rozdiel medzi veľkým a malým mestom ?
-Vo veľkom meste viac uvidíš, v malom zasa viac počuješ , – pohotovo odvetil spisovateľ.

♥   ♥   ♥

Gary  Cooper, jeden z najslávnejších hollywoodskych hercov, bol pôvodným povolaním kovboj. Istá svojráznosť v správaní mu zostala, hoci neskôr už patril k významným filmovým hviezdam. Raz ho producent Samuel Goldwyn ho nútil, aby sa išiel pozrieť na premiéru svojho filmu. Cooper to však rozhodne odmietol, hoci inak si starého pána veľmi vážil.
-Ani nápad, – povedal. – Moja zmluva ma zaväzuje hrať vo filme, ale nežiada, aby som sa musel pozerať na to, čo som sám spáchal. Do takých zverstiev ma nenúť !

♥   ♥   ♥

Kedysi známa hollywoodska hviezda Joan  Crawfordová  oslavovala premiéru nového filmu, čo sa nezaobišlo bez mnohých prípitkov. Keď po oslavách v neskorých nočných hodinách sadla do svojho auta, chvíľu nemohla nájsť zapínač svetiel ani radiacu páku. Po chvíli hľadania však všetko našla a pohla sa. Auto vyrazilo smerom na náprotivný chodník, potom zasa prudko doprava, kde sa obtrelo o telefónnu búdku, až napokon neslávne skončila v kroví blízkeho parku. Keď sa jej podarilo vycúvať, stál tam dopravný strážnik.
-Madam, zdá sa, že ste trochu spoločensky unavená, – povedal a slušne zasalutoval, keď spoznal známu tvár. – Máte pri sebe aspoň vodičský preukaz, madame ?
Joan Crawfordová sa nad touto otázkou zasmiala ako hrdlička .
-Čo ? Vodičský preukaz ? Nezbláznili ste sa ? Veď vidíte ako jazdím … vari by mi ho niekto dal ?

♥   ♥   ♥

Na jednom súdnom procese sa  Pontilius teatrálne spýtal :
-Aký je človek, ktorého prichytia pri manželskej nevere ?
-Rozhodne pomalý ! – odvetil  Cicero.

♥   ♥   ♥

Ruský skladateľ Peter Iľjič  Čajkovskij nerád cestoval loďou. Keď sa ho pýtali prečo, odvetil :
-Najhoršie je, že človek sa musí zoznámiť so všetkými cestujúcimi na palube.

♥   ♥   ♥

O tom ako sa dostal slávny spevák Enrico Caruso k opere, hovorí táto historka :
Jedného dňa sa ohlásil u slávneho skladateľa Pucciniho a ten sa ho spýtal :
-Kto ste vlastne ?
Caruso namiesto odpovede zaspieval áriu Rudolfa z opery bohéma: „Ktože som ? Som básnik“ ! Zaspieval ju tak, že mu Puccini bez rozmýšľania zveril hlavnú úlohu v tejto opere. A nielen to. Hneď na prvom predstavení Bohémy sa Caruso zaľúbi do svojej partnerky Ady Giacettiovej, ktorá spievala úlohu s nimi a neskoršie sa stala jeho manželkou.

♥   ♥   ♥

Keď bol ešte Enrico  Caruso začínajúcim spevákom, vystupoval v jednom vidieckom divadle. Keď dospieval áriu, ktosi po ňom hodil hlávku kapusty.
-Ajhľa, – zvolal budúci slávny spevák, – pri mojom vystúpení už niekto stratil hlavu !

♥   ♥   ♥

Gaius Julius Caesar prenasledoval porazeného Pompeia až do Egypta. Keď vystupoval z lode, zrazu sa potkol a spadol. Taká nehoda v starom Ríme znamenala zlé znamenie. Caesar však nestratil duchaprítomnosť, roztvoril zemi náruč a zvolal:
-Pozdravujem a objímam ťa, Afrika !

♥   ♥   ♥

Karla  Čapka raz vtiahli do debaty o generačnom probléme. Čapek sa vyslovil:
-Mladá generácia má pocit, že s ňou prichádza nový svet. Stará garda má však pocit, že s ňou lepší svet odchádza !

♥   ♥   ♥

Ješitná Fabia sa všade vydávala za ženu tridsaťročnú. Jeden z mužov, ktorý o tom pochyboval, sa pýtal Cicera, ktorý bol s Fabiou spriatelený, na jej vek:
-Bude to asi pravda, čo Fabia hovorí, – odpovedal Cicero, – lebo to už hovorí dvadsať rokov !

♥   ♥   ♥

Spýtali sa raz  Cervantesa  na jeho názor na ženy.   Odpovedal:
-Na svete je len jedna dobrá žena. A radil by som, aby si každý muž myslel, že je to tá jeho !

♥   ♥   ♥

Kedysi sa opýtali Karla Čapka, čo si myslí o anekdotách písaných na účet slávnych ľudí. Odpovedal:
-O každom slávnom mužovi sa tradujú anekdoty, popisujúce nejaký jeho pozoruhodný výrok v istej životnej situácii. Čítam ich veľmi rád a dozvedám sa postupne, že to isté povedal Victor Hugo, Starý Pitt, Johann Sebastian Bach, Fridrich Veľký, Ignác z Loyoly a mnohí iní. Historické anekdoty podávajú utešené svedectvá o istej nemennosti duchovných statkov, ku ktorým práve anekdoty patria !

♥   ♥   ♥

Istá grófka uprela na Giacoma  Casanovu nežný pohľad :
-Pán barón, rozprávajte mi niečo o vašom najkrajšom milostnom  dobrodružstve v  živote…
-Madam, – povedal Casanova, , ako môžem rozprávať o niečom, čo ma ešte iba čaká ?!

♥   ♥   ♥

Filmový herec, miláčik Hollywoodu Gary Cooper vyniesol rozsudok nad rozdielom medzi šarmom a krásou:
-Peknú ženu na ulici zbadám ja, ale šarmantná žena si všimne mňa !

♥   ♥   ♥

Známy anglický humorista a dramatik Noel  Coward stretol na večierku u kritika, známeho zlomyseľnými, ale málo vtipnými recenziami domáceho pána. Domáci pán toto stretnutie komentoval:
-Staneme sa svedkami súboja, v ktorom bude zbraňou dôvtip.
Coward odvetil:
-Ja s bezbrannými nebojujem…

♥   ♥   ♥

Francúzsky politik a štátnik Georges  Clemenceau sedel raz na prijatí pri manželke amerického vyslanca. Táto sa chcela s ním bližšie zoznámiť, lebo Clemenceau  bol vtedy veľmi slávny človek. Najprv ho oslovovala „Vaša excelencia“, potom „pán Clemenceau“ a nakoniec „drahý môj Clemenceau“.
-Krstným menom sa volám Georges, – poznamenal Clemenceau, zdvorilo sa ukláňajúc.

♥   ♥   ♥

Rímsky cisár Gaius Julius  Caesar dal znovu postaviť všetky sochy a busty svojho protivníka, ktoré ľud zboril. Rimanovi, ktorý chválil  Caesarovu veľkorysosť, Cicero povedal:
-To je predsa samozrejmé, Caesar musí myslieť aj na to, čo spraví jeho nasledovník s jeho pamätníkmi…

♥   ♥   ♥

Francúzsky maliar Paul  Cézanne raz nocoval v istom parížskom hoteli. Veľmi sa mu páčilo jeho apartmán a na pripomienku chyžnej, že nocľah stojí dvadsaťpäť  frankov, odpovedal :
-Ó, to s radosťou zaplatím !
-Pardon, pane, – odvetila chyžná, – s radosťou je to sto frankov !

♥   ♥   ♥

Spytovali sa Enrica Carusa,  aký vzťah k hudbe majú jednotlivé národy.
-To je tak, – odpovedal, – Francúzi sú najvhodnejší na to, aby hudbu skladali, Taliani, aby ju spievali, Nemci, aby ju hrali, Angličania, aby ju počúvali a Američania, aby ju platili.

♥   ♥   ♥

Spisovateľ, autor Dona Quichota  Cervantes raz povedal :
-Je krásne niečomu veliť, aj keby to bolo len stádo dobytka.

♥   ♥   ♥

 V spoločnosti, kde bol práve aj  Picasso,  začali hovoriť o domácich zvieratách. Väčšina prítomných vychvaľovala dobré vlastnosti psov. Picasso dlho mlčal,  nakoniec však prehovoril :
– Môj priateľ Jean Cocteau mal radšej mačky. Odôvodňoval to tým, že je veľa policajných psov, ale o policajných mačkách vraj ešte nikdy nepočul.

♥   ♥   ♥

Slávny taliansky alchymista a kúzelník  Cagliostro  sa chválil, že žije už vyše tisíc rokov a že sa zhováral aj s Pilátom. Istý nedôverčivý človek sa spýtal Cagliostrovho sluhu, či je to pravda. Sluha odpovedal :
-Neviem, slúžim u neho iba päťsto rokov !

♥   ♥   ♥

Enrico  Castaldo povedal o ženách:
-Keď žena mlčí, netreba ju za žiadnych okolností prerušovať !

♥   ♥   ♥

Známy anglický humorista a dramatik Noel Coward stretol na večierku u ritika, známeho zlomyseľnými, ale málo vtipnými recenziami domáceho pána. Domáci pán toto stretnutie komentoval:
-Staneme sa svedkami súboja, v ktorom bude zbraňou dôvtip.
Coward odvetil:
-Ja s bezbrannými nebojujem…

♥   ♥   ♥

Generál Mac Clenan bol vo vojne Severu proti Juhu stúpencom vyčkávacej taktiky a nijako sa mu nechcelo začať bojovať proti Juhu. Raz dostal od prezidenta list, v ktorom mu Lincoln písal:
Drahý Mac Clenan, ak svoju armádu nepotrebujete, chcel by som si ju na nejaký čas od Vás požičať. S pozdravom Abrahám Lincoln.

♥   ♥   ♥

Popilius Caston pokladal sám seba za veľkého právnika, aj keď nebol príliš zaťažený vedomosťami. Raz bol povolaný na súd za svedka v spore, pri ktorom jednu zo strán zastupoval advokát  Cicero. Na prétorovu výzvu, aby vypovedal, Popilius Caston odpovedal:
-Vážený súd, je mi ľúto, ale neviem vôbec nič !
-Ale to sa mýliš, – zvolal Cicero. – Teraz sa ťa nepýtajú na paragrafy !

♥   ♥   ♥

Cicero bol nielen dobrým advokátom a neprekonateľným rečníkom, ale aj vtipným človekom. Raz sa stavil so svojim priateľom, ktorý z nich napíše kratší list. Priateľ napísal :
-Eo rus. (Odcestujem na dedinu)
Cicero odpovedal takto:
-I. (Choď)
A stávku vyhral !

♥   ♥   ♥

Istého pacifistu zaujímalo, prečo francúzsky politik Clemenceau nemá rád Nemcov :
-Boli ste vari v Nemecku ?
-Nie, znela odpoveď, – ale Nemci boli počas môjho života dva krát vo Francúzsku !

♥   ♥   ♥

Nemocného Jeana Cocteua navštívil Picasso. Keď sa trochu porozprávali, Cocteau ukázal Picassovi svoje kresby, ktorým sa práve venoval
-Čo na to povieš ? – spýtal sa mlčiaceho Picassa.
-Počuj, píšem ja a dávam ti čítať moje verše ?
-Ďakujem ti, Pablo. Ak si ku mne taký zlý, to znamená, že mi je už oveľa lepšie !

♥   ♥   ♥

Jackie Coogan slávny detský herec vo filme Charlieho Chaplina „Kid“  dosť skoro opustil filmové ateliéry. Na otázku prečo, odpovedal :
-Tam je taký ťažký vzduch, že keď som odtiaľ vyšiel, začal som sa venovať obchodu s ventilátormi !

♥   ♥   ♥

Na letisku v San Franciscu spozoroval skladateľ Aron Copland pani, kupujúci si v obchode knihy: Shakespearovu hru Rómeo a Júlia a jeho vlastnú knihu: Prečo počúvame hudbu. Pristúpil teda k dáme a spýtal sa jej, či jej má knihu podpísať. Spýtala sa:
-A ktorú, pane ?

♥   ♥   ♥

Významný francúzsky herec  Bruno Cremer, známy ako predstaviteľ komisára Maigreta, sa o súčasných ženách vyjadril:
-Toto storočie je storočie žien, čo má svoje klady aj zápory. Ženy dnes chcú mať súčasne deti i rodinu aj vlastnú kariéru v zamestnaní. Chcú si udržať výhodu starých čias a pridať k nim ešte výhody emancipácie. Nechápem, ako to môžu dokázať…

♥   ♥   ♥

Vynikajúci americký herec Gary Cooper  sa vyjadril k americkej morálke:
-Morálka v Amerike sa neustále zvyšuje úmerne s počtom áut. Čím viac je áut, tým menej zlodejov koní !

♥   ♥   ♥

Bavili sa herci o obezite a nadbytočnej váhe a ako to človeku skomplikuje život, ako taká váha zaťažuje nohy a znemožňuje pohyb. Človek si musí v jednom kuse dávať pozor, – vztýčil prst predstaviteľ niekoľkých drobných, ale osobitných filmových úloh Vítězslav Černý.
-A dobrý pozor. Hlavne nič nepustiť ! Ja už mám kuchyňu plnú hodiniek !

♥   ♥   ♥

Maliar Jozef  Čejka tak miloval svoju ženu, že každú chvíľu doma prerušoval prácu, aby jej zavolal do úradu. Časté telefonovanie však bolo proti mysli Magistrátnemu telefonistovi a tak neustále otravoval:
-Je to úradný hovor alebo privátny ? Privátne hovory sú u nás zakázané !
Čejka priznal, že volá súkromne, že však je manželom volenej dámy a znovu požiadal o spojenie. Telefonista naďalej odmietal. Čejka sa nahneval:
-Prosím vás, tak jej aspoň odkážte, nech okamžite príde domov, že sa nám narodilo dieťa !

♥   ♥   ♥

Štrnásť dní po nástupe na vojenčinu stáli nováčikovia na kasárenskom dvore a podľa rozkazu spievali pieseň o vzornom plnení povinností, že tí vzorní sa vracajú k svojim milým z boja bez úhony, zatiaľ čo nedbalých čaká nevľúdny osud. Nováčikovi Františkovi Ringovi Čechovi, ktorý sám seba považoval za kráľa hard-rocku a teraz bol nútený spievať s ostatnými, vŕtalo hlavou, ktorý z textárov mohol stvoriť niečo takého, čo možno označiť jedine za volovinu. Preto sa prihlásil o slovo. Predvedený bol revúcim  slobodníkom pred kapitána, spýtal sa nevinne na autora textu. Kapitán sčervenal, zrozpačitel, nechápal. Pýtal sa na zmysel otázky, na ktorú nepoznal odpoveď. Čech trpezlivo vysvetlil, že mu ide len o jedno meno a že by ho to nesmierne zaujímalo. Veliteľ to vyriešil typickým vojenským spôsobom.
-Mlčím a spievam ! – zareval a nariadil slobodníkovi zapísať vojaka Čecha za trest na rajóny.
Slobodník, pozerajúc do notesa, v ktorom sa to hemžilo Čechovým menom, uzavrel problematiku piesňového textu celkom jednoznačne:
-Čech, vy z toho hajzla hádam ani nevyleziete !

♥   ♥   ♥

Istý muž sa rád robil mladším, než v skutočnosti bol. V tomto zmysle vystupoval aj pred  Cicerom, ten mu však iba povedal:
-Vibus Curius, tak potom si vtedy, keď sme spolu chodili do školy, vôbec nebol ešte na svete !

♥   ♥   ♥

Cisár  Caligula zaviedol vládu teroru, ktorý neušetril nikoho. Raz odsúdil človeka, o ktorom bol sám presvedčený, že je nevinný.
-Nič si z toho nerob ! – povedal odsúdenému. – Tento trest si u mňa zaslúži každý !

♥   ♥   ♥

Významný francúzsky herec Bruno Cremer  sa o súčasných ženách vyjadril:
-Toto storočie je storočím žien, čo má svoje klady a zápory. Ženy dnes chcú mať súčasne deti i vlastnú kariéru v zamestnaní. Chcú si udržať výhody starých čias a pridať k nim ešte výhody emancipácie. Nechápem ako to môžu dokázať !

♥   ♥   ♥

Pokračujeme nabudúce….