JE TO PRAVDA ?

V živote sa stretávame s rôznymi skutočnosťami, o ktorých máme veľa krát nejasné poznatky a preto si ich aj rôzne vysvetľujeme. Predkladám našim čitateľom novú rubriku, v ktorej chcem objasňovať tieto skutočnosti z rôznych oblastí ľudského života, aby ste si mohli utvoriť správny názor.  

 Overte si teda svoje vedomosti

 

Časť 41

Pes nás chvostom aj varuje
Je to pravda?
ÁNO JE! Vrtenie chvostom považujeme  sa za pozitívny jav, ktorým vyjadruje radosť, priateľstvo, zvedavosť a pod.  Vedci na univerzite v talianskom Trente však dokázali, že keď pes vrtí chvostom iba na pravej strana, cíti sa neistý, je nervózny, má strach z ohrozenia a je pripravený brániť sa. Pohab rukou, ktorou ho chceme pohladiť, môže považovať za útok! Vtedy je najlepšie nevšímať si ho.

Počítačová éra stvorila @
Je to pravda?
NIE JE! Náš zavináč používali v stredoveku mnísi ako jednu zo skratiek, ktorými pri opisovaní listín šetrili papierom a atramentom. Latinské „ad“ znamená v preklade pri/ku. V Španielsku ním označovali aj váhy, dnes ho prevzali do počítačovej reči pod názvom aroba. Rovnaký názov má aj vo Francúzsku, v Portugalsku a v Brazílii. Kým taliani používajú označenie slimák. V Rusku má pomenovanie psík, v Číne edž, vo Vietname puto a známy je aj izraelský názov štrúdľa.

Aj Vatikán je členom FIFA
Je to pravda?
NIE JE! No iba preto, lebo nemá štadión zodpovedajúci jej požiadavkám. Inak má národné mužstvo, ktoré od roku 2010 trénuje svetoznámy Giovanni Trapattoni. Na štadióne Albano, južne od Ríma hrajú príležitostné stretnutia s inými mestskými štátmi alebo mužstvami, zloženými z pútnikov. Na pravidelných ligových súťažiach sa z bezpečnostných dôvodov nezúčastňuje, takmer všetkých hráčov dodáva Švajčiarska garda.

Ponorky boli už v 17. storočí
Je to pravda?
ÁNO JE! I keď je známa iba jedna. Na Temži ju anglickému kráľovi Jamesovi I. predviedol v roku 1620 Cornelius Drebbel. Drevenú loď impregnovali premastenou kožou a poháňalo ju 12 veslárov, ktorí dýchali cez bambusoví trubice vzduch nad hladinou. Ponorka preto dosahovala iba hĺbku 3,6 metra. Vertikálny pohyb umožňovalo plnenie či vyprázdňovanie bravčových mechúrov vodou. Armáda však o ňu neprejavila záujem.

Depresia je iba psychické ochorenie
Je to pravda?
NIE JE! Odborný časopis Atherosclerosis uverejnil výsledky desaťročnej štúdie, počas ktorej vedci sledovali viac než 3400 mužov trpiacich depresiou a jej účinkami na srdcovo-cievny systém. Prišli k záveru, že fajčenie a vysoký krvný tlak zostávajú naďalej na čele rizikových faktorov srdcových ochorení, no hneď za nimi je depresia a to ešte pred cholesterolom a obezitou!

Aj Coubertin bol olympijským víťazom
Je to pravda?
ÁNO JE! Aj keď zakladateľ novodobých olympijských hier Pierre de Coubertin neštartoval v žiadnej športovej disciplíne, stal sa olympijským víťazom. V rokoch 1912 až 1948 boli na programe aj nešportové disciplíny ako literatúra, architektúra, maliarstvo s sochárstvo. Coubertin získal hneď prvú zlatú medailu v literatúre za Ódu na šport. Aby neboli reči, prihlásil ju do súťaže pod pseudonymom Georges Hohrod!

Každý človek má 32 zubov
Je to pravda?
NIE JE! U jedného zo sto ľudí sa prejavuje geneticky podmienená porucha rastu zubov, pri ktorej mu ich narastie viac. Spravidla ide o jeden zub, no v roku 2014 lekári odstránili sedemnásťročnému Indovi po sedemhodinovej operácii 232 zubov. Rekord zatiaľ drží deväťročný Filipínec Carl Quirante s 300 zubmi. Z nich mu vlani vytrhli 40 a ostatné čaká ešte sedem operácií. Potom mu musia chirurgovia chrup znovu upraviť.

Všetky dojčatá kričia rovnako
Je to pravda?
NIE JE! Kričia podľa toho, akou rečou hovorí ich matka. Ak teraz to takzvaný tonálny jazyk, kde výška tónu samohlások určuje význam slova, ako je napríklad čínsky mandarín (4 tóny) alebo lamnso v Kamerune (8 tónov) kričia už po narodení na rôznych výškach, ktoré striedajú. Zmysel pre rôzne výšky ako prípravu na tonálny jazyk bábätka nadobudnú v poslednej tretine tehotenstva. V atonálnych jazykoch, ako je aj slovenčina je plač novorodeniatok stále rovnaký.

Časové zóny určuje Slnko
Je to pravda?
NIE celkom. Do polovice 19. storočia bolo v určitej oblasti 12 hodín vtedy, keď bolo slnko najvyššie v oblastnom hlavnom meste. Do zavedenia železničnej dopravy preto existovalo množstvo časových zón. No vlaky museli mať prehľadný jednotný čas, a tak sa stávalo medzi lokálnym a železničným časom dochádzalo k značným rozdielom. Poriadok urobil až kanadský inžinier Sanford Fleming, ktorý rozdelil svet na trvalé časové zóny zladením Slnka s nevyhnutnými časovými údajmi železničnej dopravy. Dohodu o medzinárodných časových zónach schválili vo Washingtone v roku 1884.

V zuboch možno ohnúť aj mincu
Je to pravda?
ÁNO JE, ak je minca zo zlata. V minulosti to bola skúška pravosti a hodnoty zlatých mincí. Ak sa nedali zohnúť, bol to znak, že sú znehodnotené lacnejším kovom. Keďže ani olympijské a iné medaily nie sú zo zlata, ale iba pozlátené, snaha šampiónov ohnúť ich v zuboch dokazuje iba to, že nie sú pravé.

Aj hviezdy zažívajú reformy
Je to pravda?
ÁNO JE. Medzinárodná astronomická únia zaviedla jednotné pomenovanie pre 227 najjasnejších hviezd na oblohe, čo už bolo treba, pretože na rôznych svetadieloch mali tie isté hviezdy rôzne mená. Napríklad Polárka mala označenie HD 8890, HR 424, alebo Alfa Ursae Minoris. Dnes má jednotné meno Polaris. Najjasnejšou nočnou hviezdou ostáva Sírius a Alfa Centauri, dostala pôvodné arabské meno Rigil Kentaurus.

Pirátstvo je aj užitočné
Je to pravda?
ÁNO JE, ale iba čo sa týka množstva rýb pri pobrežiach Somálska a Kene. Tam sa pre pirátov neodvážia loviť plávajúce fabriky s priemyselným spracovaním rýb, čo sa prejavilo aj na množstve druhov, ktoré v iných oblastiach už vyhynuli. Malí domáci rybári nie sú pre pirátov zaujímaví a tak sa, paradoxne vďaka zločincom zlepšuje ich životná úroveň.

Einstein neveril svojim výpočtom
Je to pravda?
ÁNO JE. Keď teória relativity odhalila tajomstvo gravitácie, ani sám Einstein neveril tomu, čo vypočítal. Vedci boli vtedy presvedčení, že vesmír je nemeniteľný, bez začiatku a konca, no výpočty ukazovali, že sa stále rozpína. Einstein opakovane prepočítaval všetky formulky, aby našiel chybu, no bez výsledku. Výpočty ho, naopak, presvedčili o tom, že existujú aj čierne diery, ktoré dovtedy popieral. A to ešte nikto nemal ani tušenia o kvarkoch.
(Kvarky sú podľa štandardného modelu časticovej fyziky elementárne častice, z ktorých sa skladajú hadróny, teda napríklad protóny a neutróny).

Keramiku možno aj používať
Je to pravda?
NIE JE. Pestré farebné ozdoby na šálkach, tanierikoch, či džbánkoch nemožno zmyť, lebo okrem iného obsahujú aj ťažké kovy, ako je olovo a kadmium.  Tie sa však pri rôznych chemických reakciách môžu uvoľniť, dostať do organizmu a spôsobiť zdravotné problémy. Nebezpečné sú najmä produkty obsahujúce kyseliny, ako sú ovocné šťavy, víno a podobne, ak ich držíme v keramických nádobách.

V lete sa  koľajnice rozťahujú
Je to pravda?
NIE VŽDY.  Všetci poznáme, najmä v zime, typický rytmus kolies vlaku vyvolaný medzerami medzi jednotlivými pätnásť metrovými dielmi koľajníc. Medzery majú svoje opodstatnenie v lete, keď sa koľajnice rozťahujú až o dvadsať centimetrov na jeden kilometer. Na moderných tratiach sa však kolesá šinú bez prerušenia. Pod koľajnicami, zvarenými do jedného kusa ležia šesťdesiat centimetrové a tristo kilogramové betónové podvaly, ktorá pohlcujú všetky sily spôsobujúce sťahovanie alebo rozťahovanie koľajníc. Energiu odvádzajú do štrku pod traťou!

 

Časť 40

Rikša pochádza z Ázie
Je to pravda?
ÁNO JE! Je, no vynašiel ju baptistický misionár Jonathan Gable v roku 1860 počas svojho pobytu v Tokiu. Keďže jeho telesne postihnutá manželka nemohla chodiť, museli ju nosiť na nosidlách. Aby nosičom ušetrili námahu, postavil Gable nosidlá na kolesá. Na  uľahčenie pohybu neskôr pribudla časť bicykla a po krátkom čase bola rikša na svete!

Kresťanstvo bolo v Rímskej ríši zakázané
Je to pravda?
NIE JE! Od svojho vzniku sa kresťanstvo šírilo aj v Rímskej ríši  nikto ho nezakazoval. Kresťania mohli slobodne hlásať, že Ježiš je Boh, slúžiť omše a presviedčať iných o pravosti svojej viery. Ryba nebol tajný, ale verejný znak kresťanstva. Kríž sa objavil až v evanjeliách koncom 1. storočia. Prenasledovali ich však preto, lebo neuctievali rímskych bohov, ktorí ich vraj za to trestali vojnami, chorobami a biedou.

Víno robí zdravým resveratrol
Je to pravda?
NIE JE! Ak majú pravdu vedci z univerzity v americkom Baltimore. Nechali 728 osôb pravidelne užívať dávky resveratrolu. Po skončení pokusu však nezistili žiaden účinok na zdravotný stav účastníkov. U  ľudí, ktorí s mierou pijú červené víno sa podstatne menej vyskytujú srdcovo-cievne ochorenia. Keď vedci našli vo víne resveratrol, pripísali mu všetky zásluhy. Takže hľadanie zázračnej látky naďalej pokračuje!

Murphy je autorom Murphyho zákonov
Je to pravda?
NIE JE! Autentický je iba jeden, ktorý americký letecký inžinier Edward Murphy vyslovil v roku 1949 pred novinármi: „Všetko, čo sa môže pokaziť, sa aj pokazí.“ Odvtedy patrí do kategórie Murphyho zákonov množstvo duchaplných poznatkov známych i neznámych autorov, ako napríklad: „Je jedno, do akého radu sa postavíme, ten vedľajší je vždy rýchlejší(Ettore); „Ak sa nejaký pokus podarí, niečo nie je v poriadku“ (Finagle); „Nikdy neopakuj úspešný pokus“ (Fetts).

Pena na vode svedčí o jej znečistení
Je to pravda?
NIE JE! Tensidy pracích prostriedkov síce penu na hladine spôsobujú, ale tento prípad je veľmi zriedkavý. Väčšinu penových bubliniek spôsobujú odumreté rastliny. Pena na morských pobrežiach pochádza z rias. V sladkovodných oblastiach ju tvoria rôzne druhy rastlín. Pre človeka ne sú nebezpečné, aj keď sa im najradšej vyhýba.

Vandali všetko ničili
Je to pravda?
NIE JE! Ničili menej ako bolo vtedy zvykom. V roku 455 dobyli Rím tak, že ch kráľ Gaiserich vyhovel prosbe pápeža Lea I. a ušetril obyvateľstvo, keď sa mesto vzdalo bez boja. Rimania im však za to museli odovzdať všetky cennosti vrátane umeleckých diel. Považovali to však za poníženie a revanšovali sa Vandalom výmyslami o slepom ničení všetkého vrátane umeleckých diel.

Inkvizícia bola iba v stredoveku
Je to pravda?
NIE JE! V roku 1824 obvinil arcibiskup z Valencie Lopez Garcia učiteľa Kajetána Rippola, ktorý sa ako zajatec počas napoleonských vojen dostal do kontaktu s protestantskou sektou kvakerov, že šíri medzi svojimi žiakmi kacírske myšlienky. Súd s ním trval dva roky a odsúdili ho na trest smrti „iba“ obesením. Pod šibenicou však nezabudli zapáliť symbolický oheň.

Biblia sa skladá z kníh
Je to pravda?
NIE JE! Pomenovanie „kniha“ označuje v Starom zákone písomnosti kategorizované podľa tematiky. Niektoré tieto knihy majú až šesťdesiat kapitol, čo by dnes spĺňalo podmienku UNESCO, že písomnosti sa môžu nazývať knihou, ak majú najmenej 49 strán. Nespĺňajú však druhú podmienku, že kniha musí vyjsť z tlače, pretože všetky biblické knihy boli písané ručne. Až Gutenbergov vynález kníhtlače z roku 1844 umožnil vytvoriť skutočné knihy.

Ľadovce sú iba zamrznutá voda
Je to pravda?
NIE JE! Kým sa polárne ľadovce dostali do hlbín oceánov, často putovalo stovky kilometrov po povrchu pevniny. V spodnej časti sa tak obohatili o množstvo minerálov a výživných látok dôležitých pre morskú faunu a flóru. Vedci narátali pod ľadovcami okolo 800 druhov mäkkýšov, 300 druhov morských húb a 470 druhov rôznych morských rakov.  Bohatstvom výživných látok sa tieto ľadovce vyrovnajú tropickým koralovým útesom.

Aj váhy rátajú peniaze
Je to pravda?
ÁNO JE! Hoci nejde o mafiu, ktorá počíta peniaze podľa počtu kufrov. Časovo náročné rátanie peňazí v Ankách nahrádzajú váhy, ktoré v priebehu sekúnd určia hodnotu aj niekoľko tisíc mincí  za predpokladu, že sú všetky rovnaké, keďže poznajú váhu jednej. Funguje to aj pri bankovkách a špeciálny program dokáže zohľadniť aj znečistenie.

Komár je najnebezpečnejšie  zviera
Je to pravda?
ÁNO JE! Prenáša množstvo chorôb, na ktoré ročne na svete zomrie okolo 255 tisíc ľudí. Hady majú na svedomí 55 tisíc, kým psy infikované besnotou okolo 25 tisíc ľudí. Ostatné pre  človeka  nebezpečné zvieratá to dotiahnu sotva na niekoľko stoviek. Zoznam by však vyzeral inak, keby sa za zvieratá považovali jednobunkové stvorenia zvané baktérie.

Soľ zvyšuje krvný tlak
Je to pravda?
NIE VŽDY! Keď sa objavila správa, že indiánsky kmeň Yanomami nepozná soľ a ani vysoký krvný tlak, prvá indícia bola na svete. Potom sa zvýšil tlak u potkanov, ktorých denne kŕmili množstvom soli, ktoré zodpovedalo 500 dkg u dospelého človeka, čo platilo ako dôkaz.  Keď však u väčšiny pacientov po dlhšej absencii soli tlak neklesol, ďalšie štúdie  ukázali, že pôsobí na krvný tlak iba u 10 až 15% populácie!

Pablo Picasso je pseudonym
Je to pravda?
NIE JE! Je to časť maliarovho mena, ktoré je na podpisovanie obrazov dosť nepraktické. Volal sa Pablo Diego José Francisco de Paula Jean Nepomuceno Maria de los Remedios Cipriano de la Santisima Trinidad Martyr Patrício Clito Ruíz y Picasso.  Jeho prvým kubistickým obrazom bol portrét mladej ženy, ktorá odmietla jeho milostnú avantúry. Picasso na to nebol navyknutý   a preto ju z pomsty znázornil s zohyzdenou tvárou. Keďže išlo o geniálneho maliara, svet ihneď oslavoval vznik nového maliarskeho smeru!

Kelti už dávno vymreli
Je to pravda?
NIE JE! Aby mali pôvodní obyvatelia Európy pokoj od  rímskych a germánskych  nájazdov, stiahli sa do severozápadných oblastí kontinentu. Ich potomkovia dnes žijú v Írsku, Škótsku, Anglicku a Bretónsku. Spája ich symbolické označenie keltský národ a je známych aj niekoľko keltských jazykov. Organizácia pod názvom Keltská liga sa stará o zachovanie ich kultúrneho dedičstva. Svetu ich však najviac pripomína futbalový klub Celtic Glasgow.

Macochy sú zlé matky
Je to pravda?
NIE JE! Vedci anglickej Thames Valley University sledovali v rôznych časových obdobiach 250 náhradných matiek. Zistili, že svoju úlohu plnia často zodpovednejšie ako biologické matky. Snaha byť čo najlepšou náhradou ich často psychicky zaťažuje a mnohé trpia depresiou. Obraz zlej macochy pochádza z čias bratov Grimmovcov, ktorým cenzúra zakazovala opisovať zlé matky. Museli to byť vždy macochy.

 

Časť 39

Jedna cigareta denne neškodí
Je to pravda?
NIE JE! Národný rakovinový inštitút USA tvrdí, že už jeden ťah z cigarety môže odštartovať v bunkách rakovinový proces, ktorý sa  môže prejaviť aj o 20-30 rokov neskôr. Vedci varujú aj pred fajčením malého množstvo cigariet denne, ktoré tiež spôsobuje značné škody v organizme. Nebezpečenstvo predčasnej smrti je u takýchto fajčiarov v porovnaní s nefajčiarmi zvýšené o 64%. Pri jednej cigarete denne sa riziko rakoviny pľúc zvyšuje až 9 – násobne.

Včely uprednostňujú pesticídy
Je  to pravda?
ÁNO JE! Z experimentu vyšlo, že z viacerých ponúk cukrového roztoku včela uprednostňovali opakovane ten, ktorý obsahoval pesticíd na ničenie blšiek, napadajúcich repku olejnú. Pesticíd obsahuje nikotín a vedci usudzujú, že u včiel spôsobuje závislosť ako cigarety u fajčiarov. Dôsledkom je, že včely zbierajú iba otrávený nektár repky a hynú na otravu nikotínom.

V reaktoroch vždy prebiehaj rádioaktívne procesy
Je to pravda?
NIE JE! Reaktor je uzatvorený priestor, v ktorom prebiehajú chemické, biologické alebo fyzikálne procesy. Používajú sa vo farmaceutickom priemysle, pivovarníctve, ale aj pri čistení vody a získavaní bioplynu. Najčastejšie však v médiách rezonuje výraz atómový reaktor, čím vzniká dojem jeho výlučnej spojitosti a atómovými elektrárňami.

Najdlhšie rečnil Victor Wiliams z Clevelandu
Je to pravda?
ÁNO JE! Najdlhšie bez prestávky rečnil Victor Wiliams z Clevelandu v americkom štáte Ohio – plných päť dní a devätnásť minút! Svoj rekordný výkon predviedol v roku 1967 v anglickom Leedse. Držiteľkou ženského rekordu ja Alton Clappová zo Severnej Karolíny, ktorá rozprávala nepretržite 96 hodín a 45 minút.

Najplodnejším maliarom na svete bol Antoine Viertz
Je to pravda?
ÁNO JE! Najplodnejším maliarom na svete bol Belgičan Antoine Joseph Wiertz (1806 – 1965), ktorý namaľoval 136 obrazov 15,5 m širokých a 9,3 m vysokých. Spolu by pokryli plochu 1,8 hektára. Je to najväčšia plocha, akú umelec kedy pomaľoval!

Studená voda hasí rýchlejšie ako teplá
Je to pravda?
NIE JE! Voda sa v ohni zmení na paru, ktorá izoluje kyslík od ohňa.  Studená voda potrebuje na vyparenie viac času ako horúca, čím sa predlžuje jej hasiaci účinok. Studená sa však používa zo známych praktických dôvodov. Voda je tabu pri hasení oleja, pretože vodná para ho rozprašuje v priestore!

Lietadlá sa občas prepadávajú vo vzdušných dierach
Je to pravda?
NIE JE! Vzdušné diery neexistujú. Ak lietadlo nečakane klesne, na vine sú vzdušné prúdy ktoré vo výške 9 až 10 km nad Atlantikom a Pacifikom dosahujú rýchlosť až 400 km/hod. Dopravné lietadlá na ne „nasadajú“ a nechajú sa unášať, aby šetrili pohonné hmoty. Na konci týchto prúdov však môže dôjsť k turbulenciám, ktoré dokážu presunúť lietadlá aj o desiatky metrov.

Moslimov čakajú v raji panny
Je to pravda?
ÁNO JE! Ak je pravdou citát zo zbierky Mohamedových výrokov, ktorý hovorí, že na každého moslima, ktorý padne v boji s kacírmi (to sú všetci nemoslimovia), stane sa mučeníkom a putuje rovno do raja, kde ho čaká 72 panien. Každá z nich má ešte 70 pomocníčok, ktoré sú tiež pannami a budú mu rovnako k službám. Celkove tak mučeník má k dispozícii 5040 panien, s ktorými môže nakladať podľa záľuby. No nebojuj potom!

Fínsko ja škandinávska krajina
Je to pravda?
NIE JE! Spolu  Dánskom, Islandom, Faerskými ostrovmi, Baltikom a so severozápadnou časťou Ruska patrí Fínsko do severnej Európy. Škandinávskymi krajinami sú iba Švédsko, Nórsko, pretože ležia na Škandinávskom poloostrove. Fínsky geológ Wilhelm Ramsay spojil v roku 1898
Škandináviu, Karéliu a poloostrov Kola do jedného geografického územia pod názvom Fenoškandinávia.

Zoznam zakázaných kníh stále existuje
Je to pravda?
NIE JE! Aby veriaci vedeli. Ktoré knihy nesmú čítať, v roku 1559 katolícka cirkev zverejnila ich názvy v katalógu Index librorum prohibitiorum. Bolo v ňom takmer 6 000 titulov, ktoré cenzurovalo takmer 3 600 „odborníkov“. Keďže sa časom ukázalo, že zoznam je zbierkou najhodnotnejšej svetovej literatúry, ktorú treba bezpodmienečne čítať. V roku 1965 bol Index zrušený ako nerealizovateľný!

Teplo a teplota je to isté
Je to pravda? 
NIE JE! Teplo je druh energie, ktorá vzniká pri pohybe molekúl v určitej hmote (vzduch, voda a pod.) Jej množstvo udáva kombinácia všetkých pohybujúcich sa molekúl. Teplota je miera rýchlostiach pohybu. Čím je vyššia, tým je teplejšie. Keď sa zastavia, máme absolútnu nulu (-273,15 °C). Najvyššia teplota na našej planéte (400 miliónov °C) namerali pri experimente jadrovej syntézy. Vo vesmíre dosahuje miliardové hodnoty a pri Veľkom tresku bola nekonečná.

Med sa nemôže pokaziť
Je o pravda?
NIE JE! Právom patrí medu prvenstvo medzi trvanlivými potravinami. Ak však obsahuje viac ako 21% vody, môže dôjsť u kvaseniu a med je nepoužiteľný. Obsah vody do 17% a uskladnenie pi teplote do 10 °C mu však zaručuje takmer neobmedzenú trvanlivosť, ako to potvrdzujú nálezy bezchybného medu v egyptských pyramídach. Tvorba kryštálikov totiž neznamená nižšiu kvalitu, naopak, je dôkazom vyššieho obsahu cukru.

Energetické nástroje zvyšujú výkonnosť
Je to pravda?
NIE JE! Obsahujú vodu, cukor, vitamíny B v nepotrebných množstvách, kofeín, kyselinu citrónovú a aromatické látky. Niektorí výrobcovia vyzdvihujú aj obsah glukuronolaktonu (dôležitý pri čistení organizmu) bez toho, že by uviedli, že telo si ho vie v prípade potreby vyrobiť samo. Aj taurín vzbudzuje rešpekt, no je potrebný iba na tvorbu jednej z množstva žlčových kyselín a na výkon nemá žiadny vplyv.  O chuť sa často stará sladidlo inositol, ktoré spôsobuje vypadávanie vlasov. V EÚ sú niektoré látky z týchto nápojov zakázané.

Hroch dokáže potiť krv
Je to pravda?
NIE JE! Už starí Gréci boli presvedčení, že hroch potí krv a s týmto názorom sa možno stretnúť ešte  dnes v niektorých oblastiach Afriky.  Hroší pot má totiž oranžovú farbu, ktorá neskôr stmavne. Obsahuje nielen ochranné látky proti hmyzu, ale aj antibiotiká umožňujúce hojenie rán a najmä pigmenty proti úpalu. Tie sú také účinné, že sa o ne zaujíma aj kozmetický priemysel!

Šalát zo skleníka je zdravší
Je to pravda?
NIE JE! Pesticídy, ktoré už zničili škodcov, ostanú na plodoch naďalej zachované. Jahody a iné plody pestované v skleníku alebo pán doktor fóliou ich obsahujú viac ako plody pestovanie voľne. Slnečné svetlo dokáže niektoré z pesticídov podstatne zredukovať. Cez sklo alebo cez fóliu je neúčinné. Skleníkové plody preto vyžadujú pred konzumáciou dôkladnejšie  umyť.

 

Časť 38

Slzy prezrádzajú duševný stav
Je to pravda?
ÁNO JE! Analýzou ich zloženia možno zistiť, či plačeme po krájaní cibule, zo smútku, sklamania, od radosti alebo bolesti. Vždy sú pravé, pretože  žiaden človek si nemôže rozkázať, aby mu bez príčiny tiekli slzy, kedy chce. Nachádzajú sa okrem iného medzi nimi proteíny,  hormóny, enzýmy, soli a tuky v rôznych množstvách vždy podľa stavu plačúceho. U iných vzbudzujú pocity náklonnosti, poľutovania, účasti na radosti a podobne. Zatiaľ nie je známa látka v ženských slzách, ktorá u mužov merateľne znižuje hladinu testosterónu.

Papierové tašky sú ekologické
Je to pravda?
NIE JE! Ak ich použijeme iba jeden krát. Výroba jednej papierovej nákupnej tašky zaťažuje ekológiu tak ako výroba troch plastových. Keďže sa u nás používajú plastové tašky častejšie a papierové tašky iba raz, je ekologická bilancia plastových lepšia. Alternatívou sú tašky z textilu, ktoré vydržia aj roky.

Listy opadávajú aj na jar
Je to pravda?
ÁNO JE! Keď príde na jar mimoriadne sucho, zbavuje sa strom lístia aby nevyschol. Cez veľkú plochu tisícov listov sa vyparuje množstvo vody, a keď nemá strom možnosť načerpať dosť vody na existenčné minimum, zastaví najprv vyparovanie. Na jeseň sa strom zbavuje listov napriek tomu, že má dosť vlhkosti, slnečného svetla a CO2 , no „vie“, že v zime nebude mať dosť teploty na transport živín.

Ľudia majú aj čierne oči
Je to pravda?
NIE JE! Ľudia s čiernymi očami neexistujú. Hovorí sa o nich iba v ľudovej slovesnosti alebo v básnickej reči. Najtmavšia farba, ktorú ľudská dúhovka dosahuje, je tmavohnedá. Tá za určitých svetelných podmienok pôsobí tmavšie, ako to v skutočnosti je, č robí dojem čiernej farby.

Busta Nefertiti zobrazuje skutočnú kráľovnú
Je to pravda?
NIE JE! Tvrdia to nemeckí egyptológovia, ktorí zistili, že 3400 rokov stará busta manželky egyptského faraóna Echnatona, ktorú vlastní egyptské múzeum v Berlíne, je ia konštrukciou jej autora Thutmosisa. Veci tvrdia, že žiaden človek nemá takú symetrickú tvár, aby jedna strana úplne prekrývala druhú. Busta má nos, oči, obočie a líca v absolútnej symetrii. Rádiologický obraz (CT) ukázal, že pod gypsovým povrchom sa nachádza menej harmonická tvár s väčším nosom.

Golf pochádza zo Škótska
Je to pravda?
NIE JE! V Saint Andrews na východnom pobreží Škótska síce vznikol v roku 1754 prvý golfový klub na svete, no v jednom flámskom rukopise z roku 1384 sa nachádza zobrazenie muža hrajúceho golf. Aj ďalšie holandské kresby ukazujúce hráčov pri hre menom kolven, ktorí sa snažia umiestniť optičku do jamky, dokonca aj v zime. Sú staršie ako škótske záznamy. Hru priniesli do Škótska holandskí obchodníci.

Pápež je neomylný
Je to pravda?
NIE JE! A cirkev to ani nikdy netvrdila. Latinský výraz infallibilitas znamená nielen neomylnosť, ale aj nevyvrátiteľnosť.  Dogma z roku 1870 síce hovorí  o neomylnosti, ale tá sa nevzťahuje na pápeža ako omylného človeka, na jeho rozhodnutia v zásadných cirkevných veciach. A aj keď sa neskôr ukáže, že sa mýlil, nemožno už jeho rozhodnutie zmeniť!

Obhrýzanie nechtov je nezdravé
Je to pravda?
NIE JE! Ak ide o deti medzi piaty a jedenástym rokom. Novozélandskí vedci zistili, že tieto deti nemajú neskôr astmu, sennú nádchu a iné alergické ochorenie. Najlepšie sú na tom tie, ktoré používajú palec namiesto cumlíka. Kontakt s rôznymi baktériami  podporuje podľa odborníkov časopisu Pediatri.cz optimálny vývoj imunitného systému!

Kone nemajú mimiku
Je to pravda?
NIE JE! Kone nepoužívajú na komunikáciu iba uši, nozdry a zuby. Anglickí vedci pozorovali pohyby určitých svalov na tvári koní a zistili, že sú schopné vyjadriť niečo až v sedemnástich výrazoch. Viac, dvadsaťjeden, má iba človek, šestnásť má pes, pätnásť orangutan a trinásť šimpanz. Kým všetky výrazy ľudskej mimiky sú známe, u zvierat poznáme iba niekoľko a  najmenej práve u koní.

Lev má hrivu iba na okrasu
Je to pravda?
NEVIE SA! Známe sú tri teórie o význame levovej hrivy, čo znamená, že nikto presne nevie, na čo ju lev má. Podľa prvej ho chráni pred zubami sokov v boji o revír, podľa druhej slúži na regulovanie teploty a podľa tretej má, podobne ako chvost u páva, vyvolať u samičiek záujem o párenie. Podporuje ju aj zistenie, že čím má lev väčšiu hrivu, tým vyššiu má v krvi hladinu testosterónu. No evolúcia sa asi postarala o kombináciu všetkých troch!

Bratia Montgolfierovci leteli ako prví ľudia v balóne
Je to pravda?
NIE JE! Prvý balón poháňaný teplým vzduchom síce zostrojili, no jeho prvý let v júni 1783 uskutočnili pre istotu bez posádky. Potom nasledoval štart so sliepkou, kačicou, baranom a až v novembri sa našli dvaja odvážlivci, ktorí sa ako prví šudia vzniesli na balóne do vzduchu. Boli to Francúzi de Rozier a d´Árlandes. Ich mená zostali  dodnes takmer neznáme!

Papričky čili dráždia žalúdok
Je to pravda?
NIE JE! Čili obsahuje látku kapsacín, ktorá dráždi receptory bolesti v ústach a v hrdle a preto ho väčšina ľudí odmieta ako škodlivý. Pri pokusoch sa však ukázalo, že ani koncentráty čili nespôsobujú  v žalúdku, či tenkom čreve žiadne škody. Naopak, čili je pre organizmus užitočné. Obsahuje viac vitamínu C ako citrón a je bohaté a vzácne stopové prvky. Obľúbené je najmä preto, že intenzívne podporuje tvorbu hormónov spôsobujúcich eufóriu.

Soľ roztopí ľad na ceste
Je to pravda?
NIE JE! Na roztopenie ľadu je treba tepelnú energiu, ktorú soľ nemá. Dokáže však zmeniť ľadovú štruktúru tak, že sa z ľadu stane voda, ktorá nezamŕza až do teploty -17 C°. Soľ však značne  zaťažuje pôdu a preniká do spodných vôd, preto je proti šmýkaniu na ceste vhodnejšie použiť sopečný alebo keramický granulát!

Značkoví piráti falšujú aj čaj
Je to pravda?
ÁNO JE! Svetoznámy čaj z indickej oblasti Darjeeling je taký žiadaný, že jho ročná úroda okolo desať tisíc ton nestačí kryť dopyt. Značkoví piráti však dodávajú pod značku Darjeeling na svetový trh ďalších tridsať tisíc ton. Jeho pravosť sa dá overiť iba chemickým rozborom. Keďže sa celá úroda pravého čaju predá, nahovorí sa  krádeži, ale „iba“ podvode!

Margarín je zdravší ako maslo
Je to pravda?
Áno je! Oba výrobky síce obsahujú rovnaké množstvo tuku, lenže margarín musí mať vysoký obsah zvlášť cenných nenasýtených mastných kyselín, čo sa pri masle predpísať nedá. Margarín neobsahuje žiadny cholesterol, maslo veľmi veľa. Mimochodom niektoré druhy margarínov obsahujú tak málo tukov, že sa hodia aj na chudnutie!

 

Časť 37

Hieroglyfy vynašli Egypťania
Je to pravda?
NIE JE! Obrázkové písmo prišlo do Egypta z Ázie. Používali ho národy žijúce v dnešnom Turecku a na Kréte. V Egypte sa používalo na náboženské a kultové účely. V každodennom živote bolo rozšírené z hieroglyfov odvodené hierarchické písmo. Našli sa tabuľky s upozornením, že padá omietka.

Plavky bikiny súvisia s bombou
Je to pravda?
ÁNO JE! Keď v roku 1946 predstavil francúzsky módny návrhár Louis Réard nové škandalózne dámske plavky, pozostávajúce z dvoch úsporných dielov, vzbudil to vo verejnosti takmer také rozhorčenie ako atómový test na ostrove Bikini pre niekoľkými dňami. A keďže sa o atole všade hovorilo, bolo pomenovanie plaviek vynikajúcim marketingovým ťahom!

V zime sa krúti Zem rýchlejšie
Je to pravda?
ÁNO JE! Lístie na stromoch severnej pologule, ktorého je podstatne viac, ako na južnej, predstavuje obrovskú masu. Keď na jeseň padne, dochádza pri pohybe Zeme k obrovskému efektu ako pri piruete krasokorčuliarky – keď k trupu pripaží ruky, zrýchli obrátky. Treba však dodať, že nebyť atómových hodín, málokto by zrýchlenie Zeme zbadal. Ide totiž o 0,000000001 sekundy denne!

Krösus (Kroisos) bol najbohatší kráľ antiky
Je to pravda?
NIE JE! Mýtus, že lýdsky kráľ Kroisos (546 pred n. l.)  bol nesmierne bohatý, vznikol o tom, čo jeho otec Alyattes vynašiel razenie mincí a dal ich do obehu. Tie sa rozšírili po celom vtedajšom svete a keďže bola na nich aj Kroisova pečať, budili dojem nesmierneho bohatstva. K tomu prispeli aj jeho bohaté dary chrámom v Delfách a v Efeze. Pritom bol perzský kráľ Kýros II. oveľa bohatší!

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby
Je to pravda?
NIE JE! Nobel videl, koľko tragédií spôsobujú nečakané výbuchy nitroglycerínu, ktorý sa používal v baniach a kameňolomoch. Hľadal možnosti, ako ho „skrotiť“ a to sa mu v roku 1863 podarilo vynálezom dynamitu. Zároveň bol presvedčený, že ničivá sila dynamitu zabráni vojnám tým, že odradí obe strany od vzájomného masového vraždenia.

Pri vlhkom počasí sa potíme viac
Je to pravda?
NIE JE! Potíme sa rovnako ak pri suchom. Rozdiel je však v tom, že náš pot sa nevyparuje ale ostáva na koži, pretože tlak vodnej pary vo vzduchu je vyšší ako tlak potu. Keďže potu neubúda a potíme sa ďalej, máme dojem, že sa potíme viac. Pocit vlhkosti závisí od pomeru teploty vzduchu a jeho relatívnej vlhkosti udávanej vo všetkých správach. Pri 20 stupňoch a vlhkosti 80 % sa budeme potiť rovnako  ako pri 30 stupňoch a 45% vlhkosti a pod.

Magellan oko prvý oboplával svet
Je to pravda?
NIE JE! Jeho flotila síce ako prvá oboplávala v roku 1520 Hornský mys a o rok dosiahla Filipíny, tam však domorodci Magellana usmrtili. Flotila potom pokračovala ďalej a o ďalší rok dosiahlo jej 18 členov Španielsko. Všetci ostali neznámi , hoci ako prví oboplávali zemeguľu. Zásluha sa však pripisuje Magellanovi.

Biblia káže oko za oko…
Je to pravda?
NIE JE! Význam hebrejského slova tachat nie je „za“, ale „Namiesto“, ako náhrada. Jeho zlý preklad spôsobil, že v stredoveku ľudí za vraždu usmrcovali (čo platí v mnohých krajinách až doteraz), a odvolávali sa na bibliu. Pravý význam citátu však hovorí, že ak niekto spôsobí druhému trvalú škodu, musí mu ju primerane nahradiť. Výšku odškodného má určiť sudca.

Gravitácia je na Zemi všade rovnaká
Je to pravda?
NIE JE! Rotácia Zeme spôsobuje, že rovník je o 43 km dlhší ako hociktorý poludník. Keďže je aj ďalej od stredu Zeme , je tam gravitácia merateľne slabšia a odstredivá  sila silnejšia ako všade inde smerom na sever alebo juh. Svetové rekordy v hodoch alebo skokoch by sa tam dali zväčšiť o niekoľko milimetrov a aj závažia majú na rovníku  niekoľko gramov menej.

Kopernik ako prvý popísal slnečnú sústavu
Je to pravda?
NIE JE! Už v roku 600 pred našim letopočtom dokázal Pytagorov žiak Parmenides, že em je guľatá. Po ňom zistil Philolaus, že nie je stredom vesmíru a Hiketas, že sa krúti okolo vlastnej osi. V roku 250 pred našim letopočtom vyslovil Aristarchus zo Samosu presvedčenie, že Zem obieha okolo Slnka. Kopernik zverejnil svoje dielo Commentarilus, v ktorom vyvrátil platný Ptolemaiov systém (za čo ho Luther nazval bláznom) v deň svojej smrti v roku 1543, že chcel zomrieť v posteli a nie na hranici.

Adam Opel vyrábal autá
Je to pravda?
NIE JE! Nevyrobil ani jedno. Začal s výrobou stroja na korkovanie vínových fliaš, pridružil výrobu anglických a francúzskych šijacích strojov a úspech mali aj bicykle značka Opel. Až jeho synovia sa v roku 1899, štyri roky po otcovej smrti, včas rozhodli pre výrobu nového vynálezu, ktorý urobil značku svetoznámou.

Muži chcú rozvod častejšie ako ženy
Je to pravda?
NIE JE! Po analýze 2 262 rozhovorov prišla Americká sociologická asociácia k výsledku, podľa ktorého iniciujú oveľa častejšie rozvod ženy. Deti a domácnosť sú podľa mnohých mužov ešte stále výhradná záležitosť žien, čo pre ne znamená menej rovnoprávnosti, viac obmedzení a často aj zníženie kvality života. Úmerne s pribúdajúcimi deťmi stúpa aj počet rozvodov.

Dážďovky nemajú rady dážď
Je to pravda?
NIE JE! Po daždi vyliezajú zo zeme oba preto, aby sa neutopili v zaplavených skrýšach. To využívajú rybári, ktorí klepaním na trávu vyháňajú dážďovky z dier. Krtko, ktorý si robí na zimu zásoby živých dážďoviek, im prehryzne presne ten segment (maj ch asi dvesto), v ktorom majú zmysel pre orientáciu. Tak ich môže nechať bez dozoru, lebo nedokážu utiecť. Je záhadu vedy, odkiaľ krtko vie, ktorý segment má vyradiť. Iba keď dážďovku presekne za desiatym segmentom, narastú jej znova zadné časti!

Aj na Mesiaci platia dopravné predpisy
Je to pravda?
ÁNO JE! Ľudia doteraz pristali na mesiaci šesťkrát a zanechali tam vždy nejaké stopy a prístroje. Tie sa  stali historickými objektmi. Aby sa zachovali, nesmú budúci návštevníci pristávať bližšia než dva kilometre od predošlého miesta pristátia. Moduly, ktoré štartujú opäť k Zemi, už aj tak zničia veľa stôp. Bolo to tak aj s vlajkou, vztýčenou pri pristátí Apolla 11, ktorú odfúklo na stovky metrov!

Každé víno je časom lepšie
Je to pravda?
NIE JE! Niektoré vína sa časom môžu zmeniť tak, že sa nedajú piť. Ako napríklad desaťročný rizling. No rovnako starý tramín bude na vrchole svojej kvalita a merlot iba na začiatku procesu, ktorý raz z neho urobí pochúťku. Všeobecne platí názor, že ľahké biele vína sú najlepšie mladšie, kým červené potrebujú na zlepšenie chuti aspoň tri roky. Výnimku je francúzske božolé, ktoré sa pije v roku zberu.

 

Časť 36

 

Španielska chrípka prišla zo Španielska
Je to pravda?
NIE JE!
Vypukla pravdepodobne v Haskell Country v americkom štáte Kansas. Infikovaní vojaci počas prvej svetovej vojny ju priniesli do Európy, odkiaľ sa rozšírila aj do Afriky a Ázie, celkove si vyžiadala takmer 50 miliónov obetí. Španielsko bolo vo vojne  neutrálnym štátom a vďaka slobode tlače zverejnil ako prvé správy o pandémii. V samotnom Španielsku bolo vtedy infikovaných 8 miliónov obyvateľov.

Ventilátor chladí vzduch v miestnosti
Je to pravda?
NIE JE!
Naopak, horúci motor ventilátora teplotu v miestnosti zvyšuje. Jeho vrtuľa uvádza vzduch do pohybu a ten pôsobí na ľudí ako vánok. Keďže majú ľudia vyššiu teplotu ako okolie, vyžarujú teplotu cez kožu (II. termodynamický zákon), okolo ktorej sa tvorí izolačná vrstva. Túto vrstvu vánok odfúkne a tým dovzdávame do okolia stále viac tepla a ochladzujeme sa. Pri teplote vzduchu nad 37 stupňov však už ventilátor nehrá žiadnu úlohu!

Zajace a králiky možno krížiť
Je to pravda?
NIE JE!
Králiky majú 44 chromozómov, zajace 48 a aj keď majú spoločných predkov, vyvinuli sa na dva úplne rozdielne druhy. Zajace sú väčšie, majú hranatejšiu hlavu a dlhšie nohy. Ich mláďatá prídu na svet kompletne vybavené, kým králiky sa narodia slepé a bez srsti. Aj na tanieri je rozdiel, mäso králika chutí viac po hydine.

V Cheopsovej pyramíde leží Cheops
Je to pravda?
NEVIE SA!
Doteraz sa jeh tri tisíc rokov staré pozostatky  nikde v pyramíde nenašli a archeológovia nemôžu s istotou potvrdiť ani to, či ho tam vôbec pochovali. Chodby do kráľovskej hrobky sú totiž také nízke a úzke, že by cez ne pompézny sprievod, s akými egyptských faraónov pochovávali, vôbec prešiel. Z troch hrobiek v pyramíde sa iba v jednej našiel sarkofág, ale bez mŕtvoly. A vykrádači hrobov sa o mŕtvoly nezaujímali…

Európski árijci žijú dodnes
Je to pravda?
NIE JE!
Pretože ani nikdy neexistovali. Vymysleli si ich nemeckí nacisti, aby mali pomenovanie na čistú rasu nadľudí, za ktorých sa vyhlasovali. Árijci s blond vlasmi a modrými očami mali podľa nich pochádzať z oblastí severného Nemecka a Škandinávie, no patrili im všetci Nemci, hoci aj čiernovlasí (napríklad Adolf Hitler). Národ s týmto menom však skutočne existoval. Árijci re 5000 rokmi opustili územie  západne od Uralu a usadili sa v Indii, a v dnešnom Iráne, kde sa asimilovali. Či mali blond vlasy a modré oči, nie je známe.

Canyon – najväčší na svete
Je to pravda?
NIE JE!
Má síce dĺžku 440 km a hĺbku 2133 metrov, no tibetská rieka Yrlung Zangbo Jiang vytvorila roklinu hlbokú miestami až 6009 metrov a dlhú 504 km.  Ako vidno, všetko je otázka záujmu  turistov. Ešte väčšia roklina Valles Marineris má 4000 km a hĺbku 7000 metrov. Lenže tá je a Marse…

Estetické znamená pekné
Je to pravda?
NIE JE!
Nie je v pravom slova zmysle. Estetika je veda o vnímaní. Pod tento pojem spadá všetko, čo všetko v našom okolí registrujeme našimi zmyslami. A očami, sluchom či nosom vnímame aj škaredé a odpudzujúce veci, ktoré tiež spadajú pod pojem estetika. Keďže však v hudbe, literatúre, umení alebo v architektúre vnímame diela ako pekné, stala sa estetika výrazom pre krásu a harmóniu, aj keď má jej význam oveľa širšie pole pôsobnosti.

Aj od zmrzliny bolí hlava
Je to pravda?
ÁNO JE!
Keďže teplota zmrzliny dosahuje často až mínus 15° C, zaznamenajú tepelné receptory na podnebí úst vyše 50-stupňový rozdiel ako šok. Ihneď spôsobia stiahnutie ciev, aby zabránili úniku telesnej teploty. Pri rýchlom konzumovaní zmrzliny môže dôjsť až ku kŕčovitému sťahovaniu, ktoré spôsobuje bolesť. Pozor si musia dávať najmä ľudia, ktorí často trpia na migrénu!

Obézni sa správajú ako zdrogovaní
Je to pravda?
ÁNO JE!
Čím viac tuku človek skonzumuje, tým väčší hlad po ňom má, hoci ho organizmus vôbec nepotrebuje. Vedci zistili, že pi konzumácii tukov prebiehajú v mozgu tie isté procesy ako pri užívaní drog. Človek stráca kontrolu nad tým, ako sa správa. Tukové bunky dokážu prijímať obrovské množstvo tuku, pretože sú schopné zväčšiť svoj objem až stonásobne. Pritom žiadajú ďalšie dodávky a tak  majú obézni ľudia stále hlad!

Mydlo ničí baktérie
Je to pravda?
NIE JE!
Čisté ruky sú tie, na ktorých sa nenachádzajú baktérie. Tie však mydlo nesmie zničiť, ale iba odplaviť. V čistiarňach vôd totiž  vykonávajú nenahraditeľné služby, bez ktorých by čistiarne nemohli fungovať. Iba pri operáciách a v špeciálnych laboratóriách sa používajú mydlá (tzv. biocidy), ktoré baktérie spoľahlivo likvidujú.

Mak obsahuje psychotropné látky
Je to pravda?
NIE JE!
No kto má rád makové koláče, vystavuje sa podozreniu, že konzumovali heroín. Mak síce žiadne psychotropné látky neobsahuje, no niekoľko takých, aké sa nachádzajú aj v organizme ľudí závislých od heroínu. Rozlíšiť to dokáže iba špeciálny test. Z makových hlávok sa však získava ópium.

Fľaky pod náramkom hlásia chorobu
Je to pravda?
NIE JE!
Príčinou čiernych fľakov na koži pod náramkami, prsteňmi a retiazkami sú chemické reakcie. Zliatiny kovov reagujú na vzduch, pot, kozmetiku a najmä na prítomnosť síry. Aj mechanické opotrebenie zanecháva stopy. V žiadnom prípade však nepoukazuje na choroby v ľudskom tele. Fľaky teda nie sú v koži, ale na koži, a preto sa dajú ľahko umyť!

Eldorádo bola krajina bohatá na zlato
Je to pravda?
NIE JE!
Eldorádo dodnes nikto nenašiel. Legenda o ňom vznikla po objavení Ameriky, keď sa Španieli dozvedeli, že Indiáni obetovali bohom veľké množstvo zlata tým, že ho hádzali do jazier, alebo ho hromadili na posvätných miestach. Kde sa zlato z týchto obetí nachádza nikto nevie. Horské jazero Guativita obsahuje podľa legendy nesmierne poklady, no dodnes tam nič nenašli. Pri hľadaní obetných miest v pralesoch Strednej a Južnej Ameriky prišlo o život množstvo zlatokopov!

Pichanie v boku spôsobuje slezina
Je to pravda?
NEVIE SA!
To, čo už každý v živote zažil, si veda dodnes nevie vysvetliť. Jedna teória hovorí, že pri telesnej námahe produkuje slezina zvýšené množstvo červených krviniek a bolestivé sú kontrakcie, ktorými ich transportuje do krvného obehu. Iná pripúšťa kŕče bránice pri nedostatku kyslíka v dôsledku zlej dýchacej techniky. Proti pichaniu pomôže zníženie výkonu a pokojný pravidelný dych!

Aj meno rozhoduje o úspechu
Je to pravda?
ÁNO JE!
Medzinárodný tím psychológov, že ľudia s ľahko vysloviteľným, jednoduchým priezviskom pôsobia sympatickejšie a ako politici majú viac voličov. Komplikované priezviská mnohí nedokážu vysloviť a preto ich aj obchádzajú. Na volebnom lístku ich jednoducho vynechávajú.

 

Časť 35

Semiramis postavila visuté záhrady
Je to pravda?
NIE JE! Neexistuje žiaden dôkaz o ich existencii. Archeológovia sa zhodujú v tom, e ide o palácové záhrady Nabukadnezara II. (†562 p.n.l.) v babylone, ktorý vládol o 300 rokov neskôr. Keďže záhrady neboli pre nikoho prístupné, vznikli časom rôzne mýty o ich kráse a veľkosti. Grécki spisovatelia ich rozširovali tak presvedčivo, že sa domnelé visuté záhrady jedným z divov sveta!  

Iba katolíci majú ružence
Je to pravda?
NIE JE! V Indii sa ľudia modlili podľa ruženca už dávno pred rozšírením v západných kresťanských krajinách. Majú ho tibetskí budhisti, moslimovia a aj vyznávači hinduizmu. Väčšina týchto veriacich nosí ruženec stále so sebou, tak ako my dnes mobil.

Olovo je najťažší kov
Je to pravda?
NIE JE! Hustota 11,4 gramu na kubický centimeter ho zaraďuje až na  24. miesto. Na čele tabuľky je strieborno-biele irídium, značka IR, s váhou 22,65 gramu na centimeter kubický. Aj zlato, platina a ortuť patria k špičke. Kým olova je na svete takmer 70 miliónov ton a ľudia ho používajú už od doby bronzovej, irídium sa vyskytuje zriedkavejšie ako platina a poznáme ho až od roku 1803.

Červené víno sa hodí aj k syrom
Je to pravda?
NIE JE! Americký magazín New Scientis uverejnil výsledky testu, pri ktorom degustátori zajedali skúšané víno rôznymi druhmi syrov. Ukázalo sa, že syr výrazne potláča schopnosť vnímať chuť a vôňu červeného vína. Čím výraznejšiu chuť mal syr, tým menšie boli rozdiely medzi vínami. Bolesti hlavy po konzumácii červeného vína a syra pripisujú vedci umocnenému pôsobeniu histamínu z oboch potravín.

Opaľovanie škodí ekológii
Je to pravda?
ÁNO JE! Titanoxid je látka, ktorá sa nachádza v opaľovacích krémoch a chráni kožu pred škodlivou časťou slnečného žiarenia. Pri kúpaní v mori sa jej častice dostanú do vody, kde ich slnečné žiarenie premení na peroxid vodíka. Je to najhorší jed pre planktón, ktorým sa potom otrávia milióny rybičiek, predstavujúcich začiatok morskej potravinovej reťaze. Ročne sa dostane do svetových morí okolo 6 tisíc ton opaľovacieho oleja.

Hniezda sťahovavých vtákov sa nesmú búrať
Je to pravda?
NIE JE! Hniezda, ktoré po sebe zanechajú sťahovavé vtáky obsahujú množstvo rôznych parazitov, ktoré tam vtáky zavliekli počas leta. Na prežitie a rozmnožovanie im stačí materiál, ktorý v hniezde ostal po vtákoch. Ak nie sú mrazy mimoriadne  silné, roztoče prezimujú bez problémov a na jar by sužovali v obrovských množstvách vtáky už pri kladení vajíčok. Niekedy samičky takú inváziu ani neprežijú.

Každý človek má odtlačky prstov
Je to pravda?
NIE JE! Zvrásnenie kože a prstoch máme na lepšie uchopenie predmetov s hladkým povrchom. Keďže sú odtlačky tohto zvrásnenia u každého človeka inakšie, slúžia na identifikáciu osôb. Na svete sú však aj ľudia s mutáciou génu zodpovedného za tvorbu zvrásnenia kože, takže prsty týchto evidovaných ľudí sú úplne hladké. Táto genetická anomália menom dermatogyfia je dedičná!

Joga pôsobí ako šport
Je to pravda?
ÁNO JE! Väčšina ľudí pokladá jogu za príjemný spôsob uvoľnenia. Pri pohyboch sa človek nezadychčí a nezapotí. No záujem o jogu ukázal, že jej rôzne varianty pôsobia v organizme rovnako ako namáhavý šport. Zvýši sa produkcia endorfínov a spaľovanie tukov ako pri vytrvalostnom behu a zlepšuje sa hlavne pružnosť svalov.

„Kontrolovaná kvalita“ zabezpečuje zdravý produkt
Je to pravda?
NIE JE! Toto značenie neznamená vôbec nič. Každý výrobca je povinný výrobky kontrolovať a ako kontrol pletí už aj pohľad na výrobok, či nie je mechanicky poškodený, či je riadne zabalený a podobne. Chránené označenie ako eko alebo bio výrobcovia obchádzajú nič nehovoriacimi výrazmi: Prírodný, alebo z kontrolovanej úrody. Pri označení light musí byť v produkte redukovaný buď cukor, tuk alebo soľ. Na to stačí už 20-percentná redukcia, čo nie je prakticky žiadny rozdiel, najmä keď nemusí byť označené, čo je redukované a o koľko percent.

Palety môžu byť nebezpečné
Je to pravda?
ÁNO JE! Obľúbené kurivo zo zvyškov dreva vylučuje jedovatý plyn – oxid uhličitý. Ak sa palety skladujú v uzavretých priestoroch, môže dôjsť k smrteľným otravám, ako sa stalo už  mnohých prípadoch. Keďže oxid uhličitý je bez farby, zápachu a chuti, nezbadajú ľudia nič a upadajú do bezvedomia. Palety, ako aj piliny a odrezky, by sa mali skladovať v priestoroch so stálym vetraním, príležitostné vetranie totiž nestačí.

Godot je známa divadelná postava
Je to pravda?
NIE JE! Je to iba známe meno neznámej postavy. V hre „Čakanie na Godota“ čakaj dvaja muži a tretieho, o ktorom vedia že sa volá Godot. Nič o ňom nevie ani samotný autor Samuel Becket. Hra v ktorej sa nič nedeje, je klasickým príkladom absurdného divadla.

Moč je iba chemický odpad
Je to pravda?
NIE JE! V singapurskom Inštitúte pre bioinžinierstvo vyrobili 1,5 – voltovú batériu, ktorá dokáže 90 minút čerpať energiu z jednej kvapky moču. Denne vyprodukuje ľudstvo 10 miliárd litrov tejto chemicky aktívnej látky, ktorá je obrovským zdrojom energie. Okrem močoviny obsahuje chloridy, kálium, bilirubín a iné látky vhodné na výrobu energie. Ročná produkcia moču jedného človeka by napríklad mala zásobiť auto energiou na 2700 km, nehovoriac o obrovských zásobách v moči poľnohospodárskych zvierat. Aj získanie vodíka je jednoduchšie ako z vody.

Aj umelé sladidlá škodia
Je to pravda?
NEVIE SA! Vedci sa snažia dokázať alebo vyvrátiť hypotézy, že umelé sladidlá mýlia mozog tým, že mu receptora hlásia príjem cukru a na chýbajúcu energiu potom reagujú prudkým pocitom hladu. V črevách majú spôsobiť zmenu flóry, čo vedie následne k obezite a cukrovke. Hypotézy sa nevzťahujú na denné dávky určené Európskym úradom pre bezpečnosť potravín, ale na veľké množstvá sladidiel v nápojoch a potravinách (kola zero, torty, koláče a podobne).

Čln je rýchlejší ako prúd rieky
Je to pravda?
ÁNO JE! A to aj vtedy, keď nikto nevesluje. Tečúca rieka predstavuje šikmú rovinu a čím je prúd rýchlejší, tým je viac naklonená. Keďže plavidlo leží na jej povrchu, nie je unášané iba prúdom, ale vďaka svojej váhe aj gravitačnou silou. Tak sa šmýka po hladine podobne ako lyžiar na svahu.

Mesiac obieha okolo Zeme
Je to pravda?
NIE JE! Obieha okolo slnka, pretože to naňho pôsobí dva krát väčšou silou ako zemeguľa. Aby obiehal okolo Zeme, nesmel by byť od nej vzdialený 384 tisíc kilometrov ale iba 250 tisíc kilometrov. Pohyby mesiaca riadi Slnko a Zem vyvoláva iba ich poruchy. Preto je z hľadiska fyziky správne hovoriť o dvojplanéte!

 

Časť 34

Bufallo Bill lovil byvolov
Je to pravda?
NIE JE!
Slovo Bufallo označuje v anglickom jazyku byvola. Ten však žije v Afrike a v Ázii. Wiliam Frederik Cody zvaný Bufallo Bill, lovil v Amerike bizónov. V hovorovej reči označovali prisťahovalci bizónov ako „indiánskych byvolov“. Toto pomenovanie sa užívalo napriek tomu, že po anglicky sa sa bizón povie bison!

Pyramídy stavali otroci a zajatci
Je to pravda?
NIE JE!
Stavitelia egyptských pyramíd boli slobodní robotníci a remeselníci. Faraóni si ich vysoko cenili a financovali il proviant, oblečenie, lekársku starostlivosť a stravu pre ich rodinu. Ich hroby umiestňovali na čestných miestach vedľa pyramíd. Mýtus o otrokoch a zajatcoch vymyslel pomerne neznámy grécky historik Herodot, vďačne sa toho potom chopil najmä americký filmový priemysel!

Slnko porušuje fyzikálny zákon
Je to pravda?
ÁNO JE!
Teplota slnečnej koróny dosahuje až jeden a pol milióna stupňov, ký povrch slnka iba okolo 6 tisíc. Je to v rozpore s tretím termodynamickým zákonom, podľa ktorého teplo nemôže prechádzať z chladnejšieho miesta na teplejšie, ale naopak! Ďalšou vedeckou záhadou sú galaxie, ktoré sa pohybujú rýchlejšie, ako je to podľa fyzikálnych zákonov možné.

India dala meno Indiánom
Je to pravda?
NIE JE!
Keď pristal Krištof Kolumbus v roku 1492 na ostrove Guanahani (dnes patrí k Bahamám), bol presvedčený že pristál v Hindustane, v krajine Hindov, čo bol vtedy používaný názor na britskú kolóniu India. V jednom z listov opisuje Kolumbus ľudí, ktorých na ostrove stretol, ako „gente in dios“, čo znamená bohabojný ľud. Z toho sa potom udomácnil názov Indios. Kolumbus sa nikdy nedozvedel, že objavil neznámy kontinent!

India dala meno Indiánom
Je to pravda?
NIE JE!
Keď pristál Krištof Kolumbus v roku 1492 na ostrove Guanahani (dnes patrí k Bahamám), bol presvedčený, že pristál v Hindustane. V krajine Hindov, čo bol vtedy zaužívaný názov pre anglickú kolóniu India. V jednom z listov opisuje Kolumbus ľudí, ktorých na ostrove stretol, ako gente in dios, čo znamená bohabojný ľud. Z toho sa potom udomácnil názov Indios. Kolumbus sa nikdy nedozvedel, že objavil neznámy kontinent!

Ľudia jedia aj živé zvieratá
Je to pravda?
ÁNO JE!
Čo by dnes bolo pre fajčiarov katastrofou, bola v gréckej Sparte bežná prax. Tam trestali ľuí tým, že na určitý čas im zakázali používať oheň. To znamenalo nočnú tmu, surové jedlo, studený kúpeľ a čas aj zimu. Oheň patril k štyrom základným živlom spolu s vodou, vzduchom a zemou. Tvrdí to lekár a kazateľ Empedokles, podľa ktorého život človeka určujú vzájomné vzťahy týchto štyroch elementov. Zomrel okolo roku 431 pred n.l. tak, že sa vrhol do horiacej Etny!

Kelvin zaviedol absolútnu nulu
Je to pravda?
NIE JE!
Keď severoírsky fyzik Wiliam Thompson zistil, že pri nulovom pohybe všetkých molekúl hmoty prestane klesať teplota, nebol Kelvin ešte na svete. Thompson nazval koniec klesania teploty absolútnou nulou, platnou pre celý vesmír. To nastane pri -273,15 stupňoch vtedy už známej stupnice Celzia, ktorá udáva ako nulu bod zmrznutia vody. V roku 1892 povýšili profesora Thmpsona do šľachtického stavu a dostal titul „lord Kelvin“ podľa mena rieky pretekajúcej cez Glasgow.

Alibaba bol vodcom 40 zbojníkov
Je to pravda?
NIE JE!
Alibaba proti nim bojoval, aby sa dostal k pokladu skrytému v ich jaskyni. Či ich bolo 40, nie je isté, pretože v Oriente to číslo znamená „veľa“. Príbeh sa nachádza vo francúzskom preklade zbierky Tisíc a jedna noc od orientalistu Antoina Gallanda, no v arabskom preklade zbierky sa nenachádza. Vedci sa domnievajú, že si Galland Alibabu sá vymyslel, aj keď tvrdil, že rozprávku počul v roku 1709 v Sýrii.

Beethoven pomenoval svoju skladbu Appasionata
Je to pravda?
NIE JE!
Jednou z nahranejších klavírnych skladieb vôbec je Beethovenova sonáta číslo 23 f mol. Keď ju mal hamburský vydavateľ Crantz desať rokov po Beethovenovej smrti vydať prepracovanú pre štyri ruky, dal jej názov Appasionata, čo znamená vášnivá, búrlivá. Tým zvýšil záujem interpretov a zaručil skladbe popularitu dodnes. No sonáta nevyjadruje žiadne búrlivé vášne, ale Beethovenov vnútorný boj s beznádejou a rozkladom.

Materinské mlieko možno plne nahradiť
Je to pravda?
NIE JE!
Materinské mlieko obsahuje množstvo látok, ktoré sa dodnes nedajú synteticky vyrobiť. O mnohých nie je známe, ak majú v detskom tele úlohu.Okrem tukov, proteínov, laktózy a rastových hormónov sa nachádzajú v materinskom tele nachádzajú aj vitamíny a predovšetkým dôležité imunitné látky. Ak sa narodí chlapček, je mlieko bohatšie na tuky a proteíny. Dievčatko zase dostane svoj prídel vo väčšom množstve.

Víno má najviac patrónov
Je to pravda?
ÁNO JE!
Žiaden nápoj na svete nie je pod patronátom toľkých svätých ako víno. V jeho sužbách je na celom svete 20 svätých a okrem slovensého Urbana a Vavrinca držia ochrannú ruku nad vinármi a vinohradníkmi Ján Krstiteľ, Vncent zo Zaragozy, Bartolomej, Morand z Altkirchu, Václav, Peregrin, Anton zo Sorenta, Ján Evanjelista a vo Francúzsku, v Taliansku a v Španielsku oroduje za dobré výsledky obchodníkov s vínom Mária Magdaléna.

Každý človek mal absolútny sluch
Je to pravda?
ÁNO JE!
Ale iba do ôsmeho mesiaca po narodení. Jeho pomocou sa dojčence orientovať vo svete zvukov,, ktoré ich obklopujú.Vďaka absolútnemu sluchu sa deti naučia prvé výrazy, no keď začnú používať reč, táto pomôcka zanikne. Zachová sa iba pri včasnom a stálom vyťažení, ako je používanie hudby, tréning hudobnej pamäti, hra na nejakom hudobnom nástroji a podobne. Dokazujú to skúsenosti zo života Bacha, Beethovena, Mozarta, Toscaniiho, Gouldyho a mnohých iných géniov.

 

Hitler vládol „Tretej ríši“
Je to pravda?
NIE JE!
Po vzniku Nemeckej ríše v roku 1933.kt.á mala trvať tisíc rokov (scvrkla sa na dvanásť), zaviedli nacisti pre nový štát propagačne pôsobivý názov Tretia ríša, ako pokračovanie Svätej rímskej ríše nemeckého národa zo 16. storočia a Bismarckovej ríše po roku 1870. Hoci Hitler sám spočiatku tento názov používal, upozornili ho vedecké kruhy na nezmyselnosť takého označenia a počas II. svetovej vojny ho ako pomenovanie nemeckého štátu zakázal!

Zachovala sa kopija z Ježišovho ukrižovania
Je to pravda?
ÁNO JE!
A nie iba jedna. Od uje známe meno Centuria Longinusa, ktorý ju pichol do Ježišovko boku na kríži. V roku 330 ju našla na Golgote Helena, matka cisára Konštantína.Ďalšiu našiel jeden kňaz v roku 1089 v obkľúčenej pevnosti Antiochia, aby následne pomohla križiakom k víťazstvu. Karol IV. (†1378) nešiel jednu v Tirolsku,  dostala sa do Prahy a Viedne, kde ju možno dodnes obdivovať. V arménskom Kláštore svätej kópie strážia Longinusovu kópiu, ktorú tam priniesol apoštol Tadeáš a v chráme svätého Petra v Ríme ďalšiu ako dar istého sultána pápežovi v roku1492. Cirkev uznáva 4 kópie ako pravé!

Mozart nemal deti
Je to pravda?
NIE JE!
Mal dvoch synov a obaja mali hudobné nadanie. Karl študoval na konzervatórium v Miláne, no neskôr prešiel do štátnych služieb. Franz bol žiakom renomovaných učiteľov Salieriho a Hummela. Bol úspešný hudobný pedagóg a skladateľ a ako klavirista podnikol aj koncertné turné po Európe. Zaslúžil sa hlavne o založenie hudobnej akadémie Mozerteum v Salzburgu v roku 1841.

 

Časť 33

Sušičky rúk sú nehygienické
Je to pravda?
ÁNO JE!
Podľa zistenia vedcov na Westministerskej univerzite v Londýne majú ľudia na rukách, ktoré sa po použití toalety umyli a potom si osušili ruky teplým vzduchom zo sušičiek, oveľa viac baktérií ako predtým. Papierové utierky redukujú oproti tomu choroboplodné zárodky až o tri štvrtiny. Navyše vzduchové sušičky rozfukujú baktérie až do vzdialenosti dvoch metrov!

Ryby plávajú aj dozadu
Je to pravda?
ÁNO JE!
Dozadu dokáže plávať až 96 % všetkých rýb. Nevie to iba žralok, mečovec a veľké cicavce, ktorých plutvy nemajú svaly na pohyb v opačnom smere. Dokážu to aj všetky raby žijúce v koraloch. V jednosmernej uličke sa často nedá obrátiť a treba vycúvať.

Žalúdku škodí málo spánku
Je to pravda?
ÁNO JE!
Zistili to vedci na univerzite v Newcastli. Nedostatok spánku podľa nich zvyšuje riziko vredových ochorení tráviacej sústavy. Bielkovinu, ktorá pomáha reparovať drobné trhlinky na sliznici produkuje organizmus predovšetkým v spánku. Sú ľudia, ktorí nespia celé týždne a nepomáhajú žiadne lieky. Sú unavení, nedokážu sa koncentrovať a vynecháva im pamäť. Nasleduje kóma, z ktorej sa už nepreberú. Príčinou je útok patogénnych bielkovín na spánkové centrum!

Žralokom chutí ľudské mäso
Je to pravda?
NIE JE!
Nie je známy ani jeden prípad, že by žralok konzumoval človeka. Napadne ho preto, lebo ho pokladá za zviera, ktorým sa živí. Po zahryznutí a ochutnaní ľudského mäsa zistí, že sa mýlil a odpláva. Ľudské mäso nekonzumuje, pretože pre neho nie je dosť výživné. Na tieto „ochutnávky“ však ročne zomiera okolo 10 ľudí.

Elektrické kreslo pôvodne neslúžilo na usmrcovanie
Ja to pravda?
ÁNO JE!
Elektrické kreslo ako prvý vynašiel T.A.Edison, avšak kvôli inému zámeru ako je usmrcovanie väzňov. Chcel dokázať, aký nebezpečný je striedavý prúd, ktorý objavil Nikola Tesla. Edison bol totiž zástancom jednosmerného prúdu. Túto bitku však prehral, v roku 1896 totiž striedavý prúd použila firma Westinfghause pri stavbe elektrárne na Niagarských vodopádoch. S nápadom prepravovať elektrinu prišiel však až zubár Alfréd Southwick. Prvé elektrické kreslo na popravy vyrobili v New Yorku v roku 1888, prvým popraveným bol istý vrah svojej družky.

Hnedé vajíčka sú lepšie ako biele
Je to pravda?
NIE JE!
Sliepka znášajú vajíčka takmer každý deň. Farba škrupiny však nezáleží od zloženia potravy alebo spôsobu chovu, ale od plemena a genetického pôvodu. Viac ako 60% má u nás hnedú farbu, no ich kvalite nie je o nič lepšia, než maj vajíčka s bielou škrupinou.

Pristátie na mesiaci bolo automatické
Je to pravda?
NIE JE!
Nebolo hoci alo byť. Niekoľko sto metrov nad plánovaným miestom pristátia modulu na Mesiaci Nell Armstrong zistil, že pod nimi sa nachádza pole plné obrovských balvanov, ktoré ba znemožnilo úspešné pristátie. Duchaplne vypol automatiku a pilotoval modul o niekoľko kilometrov ďalej, kým nenašiel vhodné miesto. O tridsať sekúnd neskôr by mu došlo palivo určení na pristátie a modul by sa zrútil.

Zlato možno jesť
Je to pravda?
ÁNO JE!
Označenie E 175 zaručuje, že zlato možno použiť aj ako zdravú prísadu do potravín. V podobe prášku (napríklad zo soľničky) možno

24-karátovým zlatom posýpať všetky potraviny, pretože ako kov nemá žiadnu chuť. Známe sú jeho priaznivé účinky pri reumatizme, hojení rán a depresii. Zlatý príbor nebol v minulosti iba prejavom bohatstva, ale aj overeným prostriedkom na udržovanie zdravia. Niečo j jeho povrchu sa vždy dostane do organizmu. Variť však zlato sa neodporúča, pretože sa zráža!

Robinson Crusoe je skutočná postava
Je to pravda?
ÁNO JE!
V roku 1704 vysadili škótskeho námorníka Alexandra Selkirka pre vzburu na ostrova Más-s-Tierra 600 kilometrov západne od Chile. Prežil tam štyri roky a štyri mesiace úplne sám, až kým ho nezachránili. Podľa historických zdrojov sa podarilo nájsť aj jeho táborisko. Spisovateľ Daniel Defoe premenoval Selkirka na Robinsona Crusoe, urobil z neho stroskotanca, vymyslel domorodca Piatka a ľudožrútov. V roku 1719 napísal román, ktorá patrí k najčítanejším dielam svetovej literatúry.

Omšové víno musí byť biele
Je to pravda?
NIE JE!
Katolícka cirkev nemá žiadne predpisy, týkajúce sa farby omšového vína. Od dodávateľ musí byť iba zaručené prirodzené množstvo alkoholu. Hoci má víno symbolizovať Ježišovu krv, nemusí byť červené. A to aj z pragmatických dôvodov, lebo neraz bolo treba odstraňovať červené fľaky z oltárnych obrusov. Evanjelikom na farbe nezáleží, môž piť aj vína hroznové aj ovocné.

Horiace auto aj vybuchne
Je to pravda?
NIE JE!
Vybuchne iba vtedy, keď je v ňom umiestnená nálož. Za normálnych okolností, t.j. po nehode, trvá približne desať minút, kým sa oheň od motora dostane do vnútra auta. Benzínová nádrž je dômyselným systémom dostatočne izolovaná od ohňa. No aj ak sa záchrancovia často obávajú výbuchu a ohrozujú tým vinou akčných filmov, kde vybuchne každé horiace auto, životy mnohých zranených

Wimbledon vznikol ako elitný turnaj
Je to pravda?
NIE JE!
K usporiadaniu prvého tenisového turnaja v londýnskom Wimbledone 9. júla 1877 došlo preto, lebo tamojšiemu tenisovému klubu sa pokazil valec a trávu, ktorého oprava stála desať libier. Klub si takú investíciu nemohol dovoliť a aby získal peniaze, zorganizovali turnaj a z jeho vstupného túto sumu zaplatili. O rok neskôr trávnik vylepšili a ďalšie turnaje sa už stal tradíciou!

Aj nehrdzavejúca oceľ zhrdzavie
Je to pravda?
ÁNO je!
Keď sa dostane do styku s kyslíkom a po kontakte z látkami obsahujúcimi chlór hrdzavie aj nehrdzavejúca oceľ. Chlór obsahujú niektoré lepidlá a čistiace prostriedky. Aj styk s gumou, ktorá obsahuje síru, môže rozbehnúť proces hrdzavenia!

Tympany sú bubny
Je to pravda?
NIE JE!
Rovnako ako bubny patria tympany medzi bicie nástroje, spolus xyofónom, cimbalom čelestou a zvonkohrou však tvoria samostatnú skupinu hudobných nástrojov.

Zlato sa nachádza aj na stromoch
Je to pravda?
ÁNO JE!
V niektorých austrálskych lokalitách obsahujú listy eukalyptu rýdze zlato. Zistiť sa to však dá len pomocou špeciálneho prístroja. Už to naznačuje, že ho je veľmi málo. Na jednu obrúčku by muselo padnúť asi päťsto stromov. Zlato sa dostalo do listov z koreňov, ktoré siahajú často aj do hĺbky tridsiatich metrov. Pre zlatokopov je to spoľahlivé znamenie, de sa tento vzácny kov nachádza!

 

Časť 32

Niektorí ľudia stále počujú hlasy
Je to pravda?
ÁNO JE! Vnútorné hlasy počuje vyše sedemdesiat percent schizofrenikov, ale aj ľudia považovaní za zdravých. Medzi nich patril aj Sigmund Freud, Charles Darwin, Winston Churchill, či Carlos Santana. Hlasy môžu byť priateľské, neutrálne alebo vyslovene agresívne.  Virgíniu Woolfovú priviedli k samovražde, Janu z Arcu v domneí, že hovorí sám Boh, k hrdinským činom. Pre vedcov sú vnútorné hlasy  naša vlastné myšlienky v akustickej podobe, ktoré však ako také nepoznáme.

Baktérie prichádzajú aj s dažďom
Je to pravda?
ÁNO JE! Vo výške desať kilometrov prežívajú v priestore milióny baktérií a plesní. Zvláštnymi pigmentami s a dokážu chrániť proti žiareniu a tým, že na nich kondenzuje vodná para, hrajú hlavnú úlohu pri vzniku vodných kvapiek. Vďaka špeciálnej bielkovine imituje ich povrch ľadovú štruktúru, aby na nj voda lepšie zmrzla, čím získajú kvapky potrebnú váhu na pád. Baktérie sú dôležité prevažne pre rastliny!

Ježiš sa narodil 25. decembra.
Je to pravda?
NIE JE! Záznam o jeho narodení sa dodnes nenašiel v žiadnom historickom dokumente. Keď sa kresťanstvo v roku 380  stalo nariadením cisára Theodosia I. štátnym rímskym náboženstvom, prevzali kresťania po zákaze všetkých pohanských kultov, starú rímsku slávnosť Natalis solis invici, pri ktorej ľud slávil narodenie neporaziteľného Slnka pestrými oslavami a vzájomnou výmenou darčekov, premenovali ho na deď Ježišovho narodenia. Ešte svätý Augustín, ktorý zomrel o sto rokov neskôr, nabádal kresťanov, aby neoslavovali s pohanmi narodenie slnka!                                                                                                 

E-cigarety odnaučia fajčiť
Je to pravda?
NIR JE! V elektrických cigaretách sa nespaľuje tabak, takže stovky rakovinotvorných látok sa  nedostanú do pľúc a tým i do organizmu. Fajčiari iba inhalujú pary kvapaliny, ktorú cigarety obsahujú. Do tej je však primiešaný nikotín často vo vyšších dávkach ako v obyčajnej cigarete.  Tak sa fajčiar dostane dokonca do väčšej závislosti ako pri cigaretách s redukovaným obsahom nikotínu.

„Ženské“ hurikány sú nebezpečnejšie
Je to pravda?
ÁNO JE! Počas hurikánov so ženským menom zomiera viac ľudí ako pri hurikánoch s mužským pomenovaním. Potvrdzujú to dáta  približne zo 100 hurikánov v rozmedzí rokov 1950 až 2012. pri mužských menách je počet obetí tri rát menší,  než pri ženských. Vedci na univerzite v Ilinois v USA to vysvetľujú tým, že mužské mená vzbudzujú dojem väčšieho nebezpečenstva a preto sa ľudia správajú opatrnejšie!

Nacisti zaviedli pálenie kníh
Je to pravda?
NIE JE! Najstaršie pálenie kníh je známe z Číny z roku 216 pred našim letopočtom, tiahlo s acez antiku, stredoek !luther spálil okrem iného Pápežskú bulu) až do 20.storočia.  V roku 1923, desať rokov pred nacistami nariadila Leninova manželka Nadežda Krupská. 

Baktérie prichádzajú aj s dažďom
Je to pravda?
ÁNO JE! Vo výške desať kilometrov prežívajú v priestore milióny baktérií a plesní. Zvláštnymi pigmentami s a dokážu chrániť proti žiareniu a tým, že na nich kondenzuje vodná para, hrajú hlavnú úlohu pri vzniku vodných kvapiek. Vďaka špeciálnej bielkovine imituje ich povrch ľadovú štruktúru, aby na nj voda lepšie zmrzla, čím získajú kvapky potrebnú váhu na pád. Baktérie sú dôležité prevažne pre rastliny!

Ježiš sa narodil 25. decembra.
Je to pravda?
NIE JE! Záznam o jeho narodení sa dodnes nenašiel v žiadnom historickom dokumente. Keď sa kresťanstvo v roku 380 stalo nariadením cisára Theodosia I. štátnym rímskym náboženstvom, prevzali kresťania po zákaze všetkých pohanských kultov, starú rímsku slávnosť Natalis solis invici, pri ktorej ľud slávil narodenie neporaziteľného Slnka pestrými oslavami a vzájomnou výmenou darčekov, premenovali ho na deď Ježišovho narodenia. Ešte svätý Augustín, ktorý zomrel o sto rokov neskôr, nabádal kresťanov, aby neoslavovali s pohanmi narodenie slnka!

E-cigarety odnaučia fajčiť
Je to pravda?
NIE JE! V elektrických cigaretách sa nespaľuje tabak, takže stovky rakovinotvorných látok sa nedostanú do pľúc a tým i do organizmu. Fajčiari iba inhalujú pary kvapaliny, ktorú cigarety obsahujú. Do tej je však primiešaný nikotín často vo vyšších dávkach ako v obyčajnej cigarete. Tak sa fajčiar dostane dokonca do väčšej závislosti ako pri cigaretách s redukovaným obsahom nikotínu.

„Ženské“ hurikány sú nebezpečnejšie
Je to pravda?
ÁNO JE! Počas hurikánov so ženským menom zomiera viac ľudí ako pri hurikánoch s mužským pomenovaním. Potvrdzujú to dáta približne zo 100 hurikánov v rozmedzí rokov 1950 až 2012. pri mužských menách je počet obetí tri rát menší, než pri ženských. Vedci na univerzite v Ilinois v USA to vysvetľujú tým, že mužské mená vzbudzujú dojem väčšieho nebezpečenstva a preto sa ľudia správajú opatrnejšie!

Nacisti zaviedli pálenie kníh
Je to pravda?
NIE JE! Najstaršie pálenie kníh je známe z Číny roku 216 pred našim letopočtom, tiahlo s a cez antiku, stredovek ! Luther spálil okrem iného Pápežskú bulu) až do 20.storočia. V roku 1923, desať rokov pred nacistami nariadila Leninova manželka Nadežda Krupská, vtedy zodpovedná za ľudovú vzdelávanie, verejné spálenie kníh autorov, ktorých názory s a nezhodovali s komunistickou ideológiou.

Čím dlhšia zima, tým viac myší
Je to pravda?
ÁNO JE! Za predpokladu, že napadne sneh. Pod snehovou prikrývkou sa vedia myši rozmnožovať, pretože ich chráni pred dravými vtákmi. Iba dlhotrvajúce mrazy pod 20 °C môžu niekde až dramatické rozmnožovanie myší zastaviť. Najväčšie škoda spôsobujú najmä na repke a obilí.

Deti sa hrajú aj s jedlom
Je to pravda?
NIE JE! Hoci to tak často vyzerá, deti sa snažia v prvom rade spoznať. Často vidia nejakú potravu po prvý krát v živote a nevedia, čo majú vlastne pred sebou. Jedlo ohmatávajú prstami, skúmajú ho rozmazávaním, ochutnávaním a podobne. Ak im pritom niekto povie názov jedla, už si ho natrvalo zapamätajú, aj keď v inej forme. Neradi jedia zeleninu, pretože rastliny sú pri poznávaní najskôr. Určité pravidlá stolovania potom niektoré deti dokážu už od dvoch rokov!

Aj kameň slúži ako potrava
Je to pravda?
ÁNO JE! Nejde o polievku z kameňa, ktorú si uvaril potulný mích potom, čo mu zvedavé gazdinky nanosili všetko, čo potreboval na uvarenie dobrej polievky.V hĺbkach stoviek metrov pod zemským povrchom získavajú mikroorganizmy pomocou chemosyntézy výživné látky z vulkanického materiálu bez prítomnosti vzduchu a svetla. Zdrojom energie je biomasa zo železa, z vodíka a oxidu uhličitého.

Starší zamestnanci sú lepší
Je to pravda?
ÁNO JE! Ak nejde o namáhavú telesnú prácu. Keď firmy odmietajú zamestnať 40 – 50 ročných ľudí, robia chybu. Vedci dokázali, že starší pracovnici vedia na základe rokmi získaných stratégií lepšie než mladší kolegovia riešiť odborné problémy. Sú viac motivovaní, vernejší firme, majú vyrovnaný súkromný život a nekladú žiadne finančné požiadavky!

Aj Mohamed pil víno
Je to pravda?
ÁNO JE! Pred príchodom islamu boo víno v Arabských krajinách obľúbeným nápojom. Mohamed pôvodne videl v pití vína prejav spokojnsti, blahobytu a plodnosti, no neodporúčal jeho nadmerné pitie. Neskôr sa však obával nedisciplinovanosti vojakov a vyhlásil v mene Alaha za dielo satana. No aj tak povolil inak zbožný kalif Omar po dobytí Perzie pitie vína v celej krajine.

Iba veľké telesá majú družice
Je to pravda?
NIE JE! Príťažlivú silu má aj to najmenšie množstvo hmoty. Rušia ju však elektromagnetické sily, žiarenie, či iné telesá. Ak sú tieto faktory slabé, gravitácia sa prejaví. Najmenšie známe teleso s družicou má priemer 160 metrov a vo vzdialenosti 300 metrov ho obieha družica o priemere 60 metrov!

Benzín môžno zapáliť aj cigaretou
Je to pravda?
NIE JE! Kto by chcel spôsobiť hodením horiacej cigarety do benzínového suda, bol by& veľmi prekvapený. Cigareta zhasne v v benzína ako vo voda. Americkí experti zistili pri takmer dva tisíc pokusoch v rôznych situáciách, že kontakt benzínu so žeravým jadrom horiacej cigarety je príliš krátky na to, aby došlo ku vzniku plameňa. Pri pokusoch sa benzín nezapálil ani raz!

Spaľovanie plastov by malo byť zločin
Je to pravda?
ÁNO JE! Pri spaľovaní plastov sa uvoľňujú dioxíny, ktoré sa nachádzajú v plastových fľašiach, obaloch, kábloch a rôznych iných umelých hmotách. Usadzujú s avšade v prírode – na obilí, ovocných stromoch, zelenine, lesných plodoch a najmä v mäse zvierat, ktoré konzumujeme. Keďže ich ľudské telo nedokáže vylúčiť, hromadia sa v orgaizme celý život a spôsobuj rakovinu, poruchy nervového a imunitného systému, neplodnosť blokovaním produkcie estrogénu a deformácie ešte nenarodených detí.

Manželia by mali spolu stále spať
Je to pravda?
NIE JE! Časté menenie polohy (až 100 krát za noc), odťahovanie prikrývky a chrápanie ruší spánok partnera natoľko, že časom môže dďjsť k depresiám, či nervovým ochoreniam. Po zlom spánku sú častejšie aj nehody v doprave a na pracovisku. Ak nepomôžu široké manželské postele, vyriešiato oddelené spálne!

Čím dlhšia zima, tým iac myší
Je to pravda?
ÁNO JE! Za predpokladu, že napadne sneh. Pod snehovu prikrývkou sa vedia ymši rozmnožovať, pretože ich chráni pred dravými vtákmi. Iba dlhotrbajce mrazy pod 20 °C možu niekda až dramatické rozmnožovanie myší zastaviť. Najväčšie škoda spôsobujú najmä na repke a obilí.

Deti sa hrajú aj s jedlom
Je to pravda?
NIE JE! Hoci to tak často vyzerá, deti sa snažia v prvom rade spoznať. Často vidia nejakú potravu po prvý krát v živote a nevedia, čo majú vlastne pred sebou. Jedlo ohmatávajú prstami, skúmajú ho rozmazávaním, ochutnávaním a podobne. Ak im pritom niekto povie názov jedla, už si ho natrvalo zapamätajú, aj kď v inej forme. Nerady jedia zeleninu, pretože rastliny sú pri poznávaní najskôr. Určité pravidlá stolovaniasi potom iektoré deti dokážu už od dvoch rokov!

Aj kameň slúži ako potrava
Je to pravda?
ÁNO JE! Nejde o polievku z kameňa, ktorú si uvaril potulný mích potom, čo mu zvedavé gazdinky nanosili všetko, čo potreboval na uvarenie dobrej polievky.V hlbkach  stoviek metrov pod zeským povrchom získavajú mikroorganizmy pomocou chemosyntézy výživné látky z vulkanického materiálu bez prítomnosti vzduchu a svetla. Zdrojom energie je biomasa zo žeeza, z vodíka a oxidu uhličitého.

 

 Časť 31

Matrace pre kravy zvyšujú dojivosť
Je to pravda?
ÁNO JE! Kravy, ktoré spia na matracoch dávajú viac mlieka. Na matraci ostanú ležať dlhšie ako ne studenom betóne. Preto dlhšie prežúvajú a produkujú aj kvalitnejšie mlieko. Matrace chránia aj ich kĺby a predchádzajú tak rôznym ochoreniam. V Nórsku sú matrace pre kravy uzákonené od roku 2006.

 

Ani kresťania nejedli bravčové?
Je to pravda?
ÁNO JE! Prvá kresťania boli Židia, ktorí sa riadili prikázaniami Starého zákona a zároveň uznávali Kristovo učenie. Keďže kresťanom sa mohol stať každý, zrušil koncom tretieho storočia rímsky biskup Eleuterius zákaz požívania bravčového mäsa. Bez tohto kroku by sa kresťanstvo v Európe asi vôbec nepresadilo!

 

Hudba posilňuje srdce
Je to pravda?
ÁNO JE! Najmenej polhodinové počúvanie obľúbenej hudby pôsobí priaznivo na srdcovocievny systém. Pôžitok z hudby zvyšuje v krvi výskyt endorfínov, ktoré zase spôsobujú zvýšené vylučovanie monoxidu dusíka na vnútorných stenách ciev, čo pôsobí priaznivo na ich elasticitu. Počúvanie hudby, spojené s telesnou námahou, tento efekt posilňuje a zároveň eliminuje sklony k depresii.

 

Lietajúce ryby chytajú hmyz
Je to pravda?
NIE JE! V tropických a subtropických vodách žije 138 druhov rýb, ktoré dokážu lietať kĺzavým letom až 100 metrov. Po dopade mnohé znovu vyštartujú a opakujú vo výške 3 až 4 skoky za sebou. Hmyz ich pritom vôbec nezaujíma, jediným dôvodom sú akrobacie a únuk pred druhými rybami, ktoré si na nich práve chceli pochutnať!

 

Už konzumujme aj plasty    
Je to pravda?
ÁNO JE! Guľôčky z polyetylenu sa nachádzajú v šampónoch a čistiacich potrebách, v zubnej paste ale aj v textíliách a plastickýhc predmetoch. Keďže sú veľké iba niekoľko sto nano (1 mm – milión nano), prechádzajú ľahko cez filtre čističiek. Nachádzajú sa vo všetkých moriach a jazerách a uvoľnené pôsobením slnka na plastiku aj všade v prírode. Dostanú sa do potravy živočíchov, ktoré konzumujeme, do obila, ovocia a zeleniny a našli ich už aj v mede. Poškodzujú tkanivá organizmov a podporujú zápaly!

 

Aj kabriolety sa dokážu chrániť pred bleskami
Je to pravda?
Áno je! Ja známe, že každé auto s pevnou strechou tvorí Faradayovu klietku, po ktorej blesk skĺzne bez toho, aby vnikol dovnútra. To ist platí aj o kabrioletoch za predpokladu, že  posádka stihne včas zatiahnuť strechu. Kovové vystuženie plátna sa správa rovnako ako kovová strecha a vedie elektromagnetické polia po povrchu auta k zemi.

 

Ťavy prišli neskôr, ako tvrdí Biblia
Je to pravda?
ÁNO JE! Izraelskí archeológovia zistili pomocou rádio karbónovej metódy, že na území dnešného Izraela domestikovali ťavy až v 10. storočí  pred našim letopočtom. V Biblii sa často spomínajú ťavy v spojení s praotcami Abrahámom, Jozefom a Jakubom, ktorí žili takmer o tisíc rokov skôr. Biblia napríklad tvrdí, že pri pytačkách Rebeky, Izákovej manželky a pramatky všetkých Izraelčanov, hralo dôležitú úlohu 10 tiav. Vedecké poznatky svedčia o tom, že táto a iné legendy v súvislosti s domestikovanými ťavami vznikli o mnoho storočí neskôr!

 

Bioprodukty neobsahujú prísady
Je to pravda
NIE JE! Z 320 látok, ktoré sa používajú ako prísady v potravinách, povoľuje EÚ použiť päťdesiat. Sú to také, ktorých by produkt nebolo možné vyrobiť alebo skladovať. Niektorí výrobcovia ich počet obmedzili až na 23, hoci ide o látky, ktoré nemajú na zdravie žiadny vplyv. Zranené a choré zvieratá môžu však za prísnych podmienok dostať aj antibiotiká, čo však väčšinu vedie k strate biologického produktu.

 

Román „Cesta okolo sveta za osemdesiat dní“ je fikcia
Je to pravda?
NIE JE! Jules Verne napísal svoj román tri roky po skutočnej ceste axcentrika Georga Francisa Traina, ktorý v roku 1870 vyštartoval z New Yorku do San Francisca, odtiaľ loďou do Japonska a cez Hongkong, saigon, Singapur a Suez do Marseille. Ďalej vlakom a loďou cestoval do New Yorku, všetko za osemdesiat dní. Z toho strávil 13 dní v Lyone vo väzení. Verne dal v románe Trainovi meno Fhieas Fogg.

 

Huslisti spoznajú kvalitné husle
Je to pravda?
NIE JE! Pri pokuse na parížskej univerzite skúšako 21 huslistov šesť huslí, z čoho boli troje úplne nové, jedny od Guarneriho a dvoje od Stradivariho. Pri vyhodnotení kvality vyhlásili 13 majstrov za najlepšie nové husle, pre staré sa rozhodlo 8 a ako najhorší inštrument vyhodnotili muzikanti jedny husle od Stradivariho!

 

Syr je pochúťkou pre myši
Je to pravda?
NIE JE! Z pestrej ponuky jedla by si myši vybrali najprv sladkosti – vedie čokoláda s mentolom, alebo s orieškami, bonbóny a sladké ovocie. Keď majú dosť potravy, syr vôbec nevnímajú, no v čase núdze zjedia všetko, čo im príde pod zuby, teda aj syr. Ten je vždy na prvom mieste v jedálničku mačiek, a že pasce na myši so syrom môžu byť pre ne nebezpečné!

 

Kovboji nosili veľké klobúky
Je to pravda?
NIE JE!  Kovbojský klobúk, známy z filmov o divokom západe nasadili pastierom kráv filmoví režiséri. V čase takzvanej zlatej horúčk ho ich začal vyrábať John Stretson z Missouri, aby chránil zlatokopov pred dažďom. Bol však taký drahý, že si ho mohol dovoliť málokto, nieto ešte obyčajní pastieri kráv. Odhliadnuc od toho, že pri rýchlej jazde na koni nie je práve najpraktickejší!

 

V strede Zeme je príťažlivosť najväčšia
Je to pravda?
NIE JE! Zemská príťažlivosť je sumou príťažlivostí všetkých častíc, ktoré tvoria hmotu zemegule. Kaď stojíte na jej povrchu, všetky sú pod nami, akže príťažlivosť smeruje do stredu. Keďže  zemské jadro tvorí žeravá železná guľa s priemerom 2000 km, prevyšuje jej príťažlivosť vonkajšie vrstvy v hĺbke 2900 km by sme vážili o 9% viac ako na povrchu. Potom by s avšak gravitácia viac a viac rozptyľovala na všetky strany a v strede by sa naša váha rovnala nule!

 

Aj mravce znižujú CO2
Je to pravda?
ÁNO JE! Mravce menia chemickou cestou silikáty na vápnik alebo uhličitany, ktorými spevňujú svoje mraveniská. Pri tomto proces spotrebujú CO2  z ovzdušia. Na svete je asi 10 biliónov mravcov, takže ich príspevok k zmierňovaniu skleníkového efektu nie je zanedbateľný, Ďalší dôvod na to, aby sme chránili mraveniská!

 

Spánok pred polnocou je najzdravší
Je to pravda?
NIE JE! Nočný odpočinok je najzdravší vtedy, keď obsahuje najmenej dve hodiny hlbokého sánku nevyhnutného na dostatočnú regeneráciu mozgu. Je úplne jedno, kedy tento čas začína, dôležité je, aby bol tento rytmus pravidelný. Jeho striedanie, napríklad pri práci na zmeny, vyčerpáva organizmus a časom vedie k chorobám. Kto chodí pravidelne spávať o jednej ráno, na druhý deň je rovnako svieži ako ten, čo si líha o desiatej večer. Predpokladom je 7 – 8 hodín spánku!

 

Časť 30

Štúrovci dali meno Bratislave
Je to pravda?
NIE JE! Štúrovci navrhli pre maďarský Poszony, nemecký Pressburg a slovenský Prešporok, názov Bratislav. Na dnešnú podobu pridaním „a“ oficiálne upravil Vavro Šrobár v roku 1910. Bol aj návrh na premenovanie na Wilsonovo mesto, čo však väčšina obyvateľstva tamietla!

 

Slzotvorný plyn je zakázaný
Je to pravda?
ÁNO JE! Ale podľa ženevskej dohody o chemických zbraniach  z roku 1992 iba vo vojenských akciách. Dohoda sa nevzťahuje na zákroky proti civilným osobám pri demonštráciách a protestoch. Pritom oplyn spôsobuje nie len slzenie, ale i kŕče a dočasné oslepnutie, poškodenie pľúc a známe sú aj smrteľné prípady. Zle sa rozptyľuje a môže pôsobiť ešte týždne prečo zákroku.

 

Ukrižovanie vynašli Rimania
Je to pravda?
NIE JE! Ukrižovanie bolo pôvodne obeťou. Feničania obetovali bohovi úrody ľudí pribitím na kríž a ich muky rôznym spôsobom predlžovali, aby obeť bola čo najúčinnejšia. Rimania zaviedli ukrižovanie ako trest smrti na územiach mimo Talianska, pre rímskych občanov bolo zakázané. V niektorých islamských krajinách je tento trest dodnes uzákonený, v roku 2009 ukrižovali v Sudáne šesť katolíckych kňazov. Bežné je ukrižovanie mŕtvoly po usmrtením človeka obesením, sťatím alebo ukameňovaním.

 

Aj Čínsky múr už zmodernizovali
Je to pravda?
ÁNO JE! Prvý múr postavili okolo roku 1200 pred našim letopočtom z hlinených tehál, pálených iba na slnku. Vďaka rastlinným prímeskom múr vydržal vyše dva tisíce rokov, no potom s začal rozpadávať. V roku 1650 ho nahradili ohňom pálenými tehlami, posilnenými ryžou a spájaním maltou. Preto dodnes vyzerá ako nový.

 

Ľaváci musia na hudobných nástrojoch hrať ako praváci
Je to pravda?
ÁNO JE! Kým dnes v škole už nikto nenúti ľavákov písať pravou rukou, hudobníci sa musia prispôsobiť. Existujú síce husle aj pre ľavákov, ale tí nemôžu hrať v orchestri, ak to nemá vyzerať ako šerm sláčikov, odhliadnuc d toho, že by navyše zaberali priestor. Aj klavír je len pre pravákov, hoci sa dá za približne 40 000 eur vyrobiť unikát pre ľavákov. To si však nemohli dovoliť ani takí velikáni ľaváci ako boli Mozart a Beethoven, či Paganini, ktorý si zase bravúrne poradil s husľami pre pravákov!

 

Samuel Colt vynašiel revolver
Je to pravda?
NIE JE! Nemecký technik Conrad Keysel na vrhol vo svojom diele o vojenskej technike Bellifortis v roku 1805 ručnú zbraň so šiestimi komorami na pohyblivom bubienku a nazval ju revolver. Návrh bol taký revolučný, že sa na jeho realizáciu po zlepšeniach podujal až Colt v roku 1835 a začal ho vyrábať pod menom Model Peterson v New Jersey. Vďaka novej zbrani vyhrali Spojené štáty vojnu s Mexikom!

 

Migréna má aj výhody
Je to pravda?
ÁNO JE!  Ľudia často trpiaci na migrénu vedia lepšie riešiť problémy. Dokážu sa maximálne sústrediť a nájsť viac možností riešenia. Tie potom posudzujú intenzívnejšie a efektívnejšie než ľudia bez bolesti hlavy. Ich problém je však v tom, že sa pre migrénu často už vopred vylučujú z aktívnej činnosti na rozhodovaní.

 

Hnedý cukor je zdravší než biely
Je to pravda?
NIE JE! S cukrom je to ako s alkoholom – má rôzne podoby, ale vždy tú istú povahu. Najlepší imidž má hnedý, no svoju farbu má vďaka melase, ktorá na rozdiel od bieleho sa pri výrobe neodstraňuje. Najzdravší spomedzi cukrov je však trstinový cukor, ktorý má rovnako hnedú farbu, a preto si ho s hnedým cukrom ľudia často mýlia.

 

Na hracích kartách sú iba dekoračné figúry
Je to pravda?
NIE JE! Žolíkové karty zo 16. storočia zobrazujú vtedy známe osobnosti: kárový dolník je postava zo stredovekej literatúry Roland, dáma je Ráchel zo Starého zákona a kráľom je Július Cézar. Pikový dolník je bratanec l Veľkého Hogler, dáma stelesňuje Pallas Aténu, kráľ je biblický Dávid. Spolubojovník Jany z Arcu je srdcový dolník, dáma zobrazuje  Juditu, ženskú postavu z biblie, tá, ktorá sťala hlavu Holofernesovi, a srdcovým kráľom je Karol Veľký, krížový dolník je Lancelot, rytier kráľa Artuša, dáma je Ježišova matka Mária a  kráľ je Alexander Veľký!

 

V lete sa vtáky nemajú kŕmiť
Je to pravda?
NIE JE! Na stavbu hniezd a kŕmenie mláďat potrebujú vtáky oveľa viac energie a potravy ako v zime. Pritom je dnes v lete pre ne oveľa  ťažšie nájsť potravu ako po minulé roky. Ubúda hmyzu, lariev, húseníc a škodcov a pribúda chémie. Neatraktívne krmivo v búdkach síce ostáva dosť dlho nedotknuté, no pri nedostatku potravy môže byť pre vtákov aj v letných mesiacoch záchranou!

 

Alkohol možno aj inhalovať
Je to pravda?
ÁNO JE! Existujú prístroje, ktoré premenia alkohol z akéhokoľvek nápoja do plynného stavu, takže ho možno inhalovať. Účinok je okamžitý a silnejší ako pri pití. Dôsledky sú však  katastrofálne – alkohol ničí pľúcne tkanivo a oveľa rýchlejšie spôsobuje otravu. Organizmus sa pritom nemôže brániť vracaním, pretože alkohol sa nenachádza v žalúdku!

 

Leto a zima trvajú rovnako
Je to pravda?
NIE JE! Vďaka Keplerovi vieme, že dráha Zeme okolo Slnka tvorí elipsu. Čím je Zem k Slnku bližšie, tým rýchlejšie sa pohybuje. Najbližšie ja začiatkom januára a má rýchlosť 30,3 kilometrov za sekundu, kým začiatkom júla je najďalej a ide o rovný kilometer pomalšie. Preto trvá na severnej pologuli zima 178 dní a 20 hodín, kým leto má 186 dní a 10 hodín!

 

Na obe uši počujeme rovnako
Je to pravda?
NIE JE! Vyše 70 percent ľudí aj s bezchybným sluchom uprednostňuje pri zlej akustike, v hlučnom prostredí alebo v snahe niečo lepšie počuť, pravé ucho. Aj reakcie na výzvu podané do ľavého ucha sa dostavia neskôr ako d pravého. Vei to vysvetľujú tým, že pravé ucho je spojené s ľavou stranou mozgu, kde je umiestnené aj rečové centrum!

 

Matuzalem sa dožil 969 rokov.
Je to pravda?
NIE JE! Tvrdí to však biblia. Jej prekladatelia nemali vedomosti o tom, že sa v Starom zákone v čase pred legendou o potope sveta počítal vek človeka na mesiace. Pri správnom prepočte sa Matuzalem teda doži 78 rokov, čo bol na tie časy tiež úctyhodný „biblický“ vek. Aj iné postavy biblie žili storočia. Jared 952 rokov, Noe 95 rokov, Adam 930 rokov a Mahalalel 895 rokov.

 

Croissant pochádza z Francúzska
Je to pravda?
NIE JE! Do formy polmesiaca kreovali tento sladký rožok viedenskí pekári po porážke Turkov v rok 1683. pri jeho pečení počuli klepanie a búchanie Turkov, ktorí sa tunelom chceli dostať do mesta, čo sa im „vďaka“ pekárom nepodarilo. Do Francúzska sa croissant dostal až v 19.storočí, kde získal meno a dnešnú kvalitu!

 

Časť 29

Mraky dostali mená už v antike
Je to pravda?
NIE JE!
V antike si nikto nevdel vysvetliť vznik mrakov, ktorý určurj aj ich tvary. Až v roku 1802 sa na ich klasifikáciu podujal anglický lekárnik Luke Howard, ktorý ich rozdelil do štyroch skupín a dal im aj mená: cirrus – strapatý, status – široký, kumulus – nahromadený, a nimbus – hmlistý. Latinským menám mali bez prekladu rozumieť odbornícj na celom svete.

 

Aj kravy majú svoju reč
Je to pravda?
ÁNO JE!
To, že sa zvieratá dokážu akusticky dorozumievať je dávno známe, napríklad pes pozná viac ako 30 slov. Bioakustici zistili, ža aj kravské bučanie neičo znamená. Zatiaľ poznajú desať výtnamov, medzi nimi prejab hladu, smädu, strachu, párenia či plného vemena. To však dobrý sedliak už dávno vie!

 

Aj lieky sa vyrábajú z nafty
Je to pravda?
ÁNO JE!
Takmer 90 % všetkých látok, ktoré možno dostať v lekárni, pochádza z nafty. Okrem výťažkov z rastlín a homeopatických prostriedkov sú z nafty všetky kvapky, tabletky a mastičky. Farmaceutický priemysel už síce pracuje s miktoorganizmami, ktoré produkujú nové látky, tie však stále namôžu nahradiť množstvo produktov získaných z ropy!

 

Svetlo môže vyvolať kýchanie
Je to pravda?
ÁNO JE!
Volá sa to fotonické kýchacie dráždenie s vedeckým názvom autosomal dominant kompellig, čo nasvedčuje tomu, že veda nemá v tejto veci ešte celkom jasno. Podľa hypotézy sa jav začína očným nervom, ktorý až u 35% ľudí blízko trojklaného nervu. Ten má spojenie s nosnou sliznicou, a keď očný nerv podráždi, dá to Ďalej do nosa a vyvopá kýchnutie.

 

Voda má záhadné vlastnosti
Je to pravda?
ÁNO JE!
Pri štyroch stupňoch je ťažšia ako pribodemrazu a preto rybníky nezamŕzajú od dna. Zohriatie morí nad 35°C nie je možné pre nedostatok energie, takže nemôže dôjsť k ich prehtiatiu. V kapilárach rastlín zośtáva v kvapalnom stave aj pri -30°C, potom zhustne a zamŕza až pri -70°C. preto stromy nepraskajú pri ízkych mrazoch ako skaly, alebo potrubia. V stromoch s avoda dokáže vašplhať až do výšky 132 metrov, ďlej ju nepustí gravitácia. Destilovaná voda zamŕza pri -38°C, 80% vody na našej planéte je sterilných.

 

Na smiech možno aj zomrieť
Je to pravda?
Áno je!
Tu je niekoľko príkladov: V roku 205 pred našim letopočtom zomrel na záchvaty smiechu stoický filozof Chrysippos, keď pozorovalsvojho somára, ktorého predtým opil vínom.

Barmský kráľ Bayin sa v roku 1600 tak bavil o infrmácii, že Benátka sú slobodný štát bez kráľa, že to neprežil. V deň Stalinvej smrti zomrel na výbucg radosti spojený s tancom a so smiechom Sergej Prokofiev a pri pozerání jedného humoristického seriálu v roku 1976 zomrel anglický murár Alex Mitchel. Film Ryba menom Wanda vyvolal v roku 1989 smrteľné výbuchy dmiechu u dánsleho lekára Oleho Bentzena.

 

Katolícka cirkev zakázala aj vidličku
Je to pravda?
ÁNO JE!
Do Európy priniesla v Orientu vidličku byzantská princezná Teodora, dcéra cisára Konštantína X. (1006 – 1067), ktorá sa vydala za benátskeho dóžu Domenika Selvu. Katoícka crkev vidličku ihneď zavrhla ako nástroj hriechu, pretože na jedenie nám dal pánboh prsty. Trvalo to dvesto rokov, kým sa presadili hygienické dôvody na jej používanie, no aj tak sa dostala na francúzsky dvor až v 16. storočí.

 

Kupovať zlato je „čistá“ investícia
Je to pravda?
NIE JE!
Pri získavaní zlata na jednu svadobnú obrúčku sa vyprodukuje až dvadsať ton jedovatého odpadu. Iba kyanid potrebný na oddelenie zlata od kameňa zaťažuje životné prostredie ročne vyše sto osemdesiat tisícami ton, najmä v rozvojových krajinách, odkiaľ pochádza sedemdesiat percent zlata. Spolu s ortuťou ničí všetok život v okolí baní, znečisťuje spodnú vodu aj rieky a dostane sa aj do mora! Ekologické získavanie zlata ryžovaním je však drahé a nevýnosne!

 

Morská soľ je najzdravšia
Je to pravda?
NIE JE!
Obsahuje síce stpové elementy, ako kálium, mangán a magnézium, ale v takých malých množstvách, že v ľudskom organizme nemajú žiadny účinok. Rovnako ako ostatné druhy solí musí byť aj morská soľ obohacovaná ocko jód, fluorid a kyselinu listovú. Nedostatok soli je pre organzmus katastrofa, nadbytok bez problémov vyúči. Tézu ocko zvyšovaní krvného tlaku dodnes vedecky nepotvrdili!

 

Indiáni jazdili bez sediel, lebo ich nemali
Je to pravda?
NIE JE!
Rovnako ako pušky si mohli zadovážiť aj sedlá. Avšak nepoužívali ich, a to z úcty ku koňom, ktoré považovali za rovnocenné bytosti. Nepreťažovali ich nákladmi a jazdili na nich tak, že vždy sebou brali viac koní, ktoré striedali. Preto s aich kopytá opotrebovávali menej a rýchlo dorastali, takže nepotrebovali ani podkovy. Pri jednom útoku na bielych votrelcov viedlo dva tisíc Komančov až pätnásť tisíc koní!

 

Severný pól je hore, južný dolu
Je to pravda?
NIE JE!
V slnečnej sústave neexistuje pozícia hore a dolu. Tieto pojmy sú dôsledko lokálpatriotizmu pochádzajúceho zo začiatku mapovania zemského povrchu a znázorňovania slnečnej sústavy, ktlé vznikli na “ severnej“ pologuli. V austrálii a na Novom Zélande možno kúpiť mapy, ktoré umiestňujú južný pól hore!

 

Množstvom tovaru klesá cena
Ja to pravda?
ÁNO JE
! Ak ide o zemiaky. Cibuľu a podobne, ale pri šampanskom je to naopak. Fľaša s obsahom 1,5 litra (magnum) stojí viac ako dve fľaše s objemom 1,75 litra. Ešte drahšia je

3 litrový fľaša (jeroboam) a tak to ide až po 15 litrovú fľašu šampanského, hoci ide o rovnaký nápoj. Dôvodom je drahšia výroba fliaš a trensport, ale najmä jemnejšia, harmonickejšia chuť. Vo veľkej fľaši je menej vzduchu, čo priaznivo ovplyvňuje vývoj šampanského počas skladovania.

 

Štát môže vzniknúť aj vďaka opere
Je to pravda?
ÁNO JE!
I Opera  vďačí za svoj vznik nezávislé Begicko, ktoré bolo od roku 1830 súčasťou Holandska. V Bruseli mala 25.augusta premiéru Aubertova opera Nemá z Portici, v ktorej je vládnuca vrstva zločinecká, no ľud šľachetný ale biedny. Po tenorovej árii o svätej láske k vlasti začalo obecenstvo burácať a vybehlo do ulíc. Nadchlo aj obyvateľstvo mesta, začalo sa strieľať (tzv. septembrová revolúcia) a 4. októbra 1830 vyhlásilo Belgicko svoju nezávislosť!

 

Plastické uzávery zabraňujú „korku“ vína
Je to pravda?
NIE JE!
Víno má korok vtedy, keď chutí prečo korkovej pliesni. Nepríjemná látka vzniká pri ošetrovaní korkových stromov fungicídmi obsahujúcimi chlór. Veľa producentov preto nahrádza korok plastickým uzáverom a sú často prekvapení, že aj takéto vína páchnu prečo korkovj pliesni. Príčinou sú príbuzné látky, ktoré sa nachádzajú v priestoroch, kde sa plnia fľaše. Naši ich na filtroch, impregnovaných kartónoch, paletách alebo tesneniach uzáverov. Dokážu rýchlo infikovať aj otvorení prázdne fľaše.

 

Na infarkt zomiera čoraz viac žien
Je to pravda?
ÁNO JE!
Mylne ponímanie emancipácie vedie ženy k zvýšenej konzumácii alkoholu a k fajčeniu. Úmrtia na srdcový infarkt a porážku sú u žien medzi 40. a 55. rokom života už častejšie ako rakovina, a to aj napriek dokonalým diagnostickým metódam. U mužov je život opačný – počet srdcovo – cievnych úmrtí klesá!

 

Časť 28

Alexandes Dumas mal pisateľa svojich románov
Je to pravda?
ÁNO JE! Aby uspokojil dopyt novín po svojich románoch najal si autora menomAuguste Maguet, ktorý potom písal pod jeho menom. Keď bol raz Maguet na dlhší čas odcestovaný, vychádzali pokračovania románov naďalej, aj on mal najatého jedného autora za polovičný honorár.

 

Lenin zomrel na mozgovú príhodu
Je to pravda?
NIE JE! Oficiálne boli príčinou jeho smrti tri mozgové príhody a následky atentátu príslušníčky strany eserov Fanny Kaplanovej, po ktorom ochrnul. Dnes už prístupné tajné dokumenty však odhalili, že Lenin trpel progresívnou paralýzou, čo je posledné štádium syfilisu. Nakazil sa od jednej prostitútky v Paríži v roku 1902. Mimochodom, syfilis mal aj Klement Gottwald!

 

Hrmenie spôsobuje elektrický výboj blesku
Je to pravda?
NIE JE! Blesk udri do zeme, stromu, či hromozvodu úplne nehlučne, pričom zohreje okolitý vzduch na všetky strany ako pri výbuchu a vytvára tak vákuum. Masy vzduchu, ktoré ho ihneď vypĺňajú, pritom na seba narážajú a spôsobujú hrmenie!

 

Rajčiny z konzervy sú zdravšie ako čerstvé
Je to pravda?
ÁNO JE! V bunkách rajčín sa nachádza lykopén, ktorý je účinnou látkou proti voľným radikálom. Uvoľní s však až pri vysokých teplotách pri varení. Pri konzervovaní sú rajčiny vystavené teplte na 100 stupňov, čím sa lykopén uvoľní zo všetkých buniek. Zachovaná zostane aj časť vitamínov, pretože vysoká teplota pôsobí iba krátko.

 

Uncle Sam je abstraktná postava
Je to pravda?
NIE JE! Uncle Sam, ktorý symbolizuje Američanov, skutočne existoval. Bol to podnikateľ Samuel Wilson, ktorý v čase anglicko – americkej vojny v roku 1812 zásobval americkú armádu mäsom. Obaly pečiatkoval písmenami US, čím myslel United States. Vojaci si to však vysvetľovali ako pozdrav od strýčka Sama. Abstraktný je naproti tomu symbol Angličanov John Bull, Francúzov Marianne a Nemcov Michel.
Chlieb vždy padne na maslovú stranu
Je to pravda?
ÁNO JE! Na padajúci chlieb pôsobí Coriolisova sila, ktorá sa ho snaží pomaly obracať. Pri výške stola 70 centimetrov to však stíha iba o sto osemdesiat stupňov. Aby chlieb spadol na nenatretú stranu, musel by stôl byť vysoký sto štyridsať centimetrov!
Kivi je vták, čo zabudol lietať
Je to pravda?
ÁNO JE! Novozélendskí kiviovia sa odnaučili lietať, pretože nemali žiadnych prirodzených nepriateľov. Jedinými cicavcami na Novom Zélande boli netopiere, takže kivioia sa mohli pohybovať po zemi bez obmedzenia. Až príchodom človeka, s ktorým prišli na ostrov aj mačky, psy, kuny a iné dravce, začali tiero vtáky pomaly vymierať a dnes sú zákonom chránené. Ani pštros nevie lietať, ale to nevedel nikdy. Ohrozený však nie je, lebo vie rýchlo bežať (až 70 km/hod.) a jeho úder zobákom je smrteľný pre všetkých predátorov.
Aj na víno možno mať alergiu
Je to pravda?
ÁNO JE! Na víno je alergických približne 7 percent obyvateľstva. Víno je chemický koktail množstva látok, z kt orých každá môže spôsobiť alergiu. Keďže sa prejavuje hlavne po vypití červeného vína, sú podozrivé fenoly a flavonoidy, ktoré sú inak ako antioxidanty práve to zdravé vo víne. Symptómy alergie sa však najčastejšie pripisujú oôsobeniu alkoholu-
Dĺžku yardu určili podľa kroku
Je to pravda?
NIE JE! Anglický kráľ Henrich I: (1068 – 1135) sa dostal k moci v čase rozmachu Britskej ríše, keď bolo treba nahradiť množstvo dĺžkových mier jednotnou pre celú ríšu. Stal sa ňou jeden yard (0,914 metra), ktorého dĺžku určili zo vzdialenosti medzi nosom a palcom vystretého ramena panovníka. Zaviedli ho do všetkých krajín anglického kráľovstva!
Existujú psy s dvomi nosmi
Je to pravda?
ÁNO JE! Zmienky o dvojnosých psoch sa objavili v ústí Amazonky už pred sto rokmi, no až v roku 2005 sa anglickému cestovateľovi Johnovi Snellovi podarilo dokázať existenciu tohto zvláštneho tvora. Ide o andského togrieho psa, ktorý je potomkom rasy Pachon Navarro chovanej Šoanielmi v stredoveku!
Slnko zohrieva vzduch
Je to pravda?
NIE JE! Krátkovlnné žiarenie slnka si vzduchové vrstvy vôbec nevšíma. Zohrieva priamo zemský povrch, kde vzniká dlhovlnné žiarenie, ktoré potom zahrieva najprv spodné a potom postupne aj vyššie vzduchové vrstvy. Inak by bolo na končiaroch horúco a pri zemi chladno. Preto je v lete najteplejšie až poobede, keď zemský povrch vyžaruje naakumulovanú teplotu.
Beethoven zhudobnil Shakespearovho Koriolana
Je to pravda?
NIE JE! Jednou zo svojich najlepších predohier oslávil Beethoven rímskeho hrdinu Koriolana, ktorý v roku 491 pre n.l. tiahol s horským kmeňom Volskerov proti Rímu. Na príhovor matky a manželky však na mesto ani za cenu vlastného života nezaútočil. Námet čerpal Beethoven z rovnomennej drámy viedenského spisovateľa Heinricha Collina (1771 – 1811).
Bunky možno klonovať v každom veku
Je to pravda?
ÁNO JE! Ale vo vysokom veku by s ato neoplatilo. Každá bunka má v génoch zakódovanú dĺžku života a ak by vznikla nová bytosť klonovaním starých buniek, zomrepa by ešete v mladom veku, pretože by jej bunky boli staré už pri jej vzniku.
Pivo nemôže konkurovať „tvrdým“ nápojom
Je to pravda?
NIE JE! Dva pivovary už roky súťažia vom výrbe najsilnejšieho piva na svete. V roku 2009 vyrobil nemecký Schorschubräu pivo s obsahom 40 % alkoholu, na čo vyrukoval škótsky BrewDogs už ocko mesiac s pivom obsahujúcim 41 %. Ocko rok neskôr to Schorschubräu vytiahol na 43, čo je doteraz aj svetový rekord. Experti odhadujú, že hranica je pri 50%. Cena za jedno takéto veľké pivo s ablíži k sume 100 €. Škóti čapujú malé za 46 €.
Zlaté olympijské medaily spú zo zlata
Je to pravda?
NIE JE! Posledné medaily zo zlata dostávali športovci ešte na hrách v roku 1912 v Štokholme. Odvtedy sú iba pozlátené, no obsahujú 93,5 percenta striebra. Preto sú márne pokusy športovcov zanechať v zlatýcj medailách odtlačky zubov ako dôkaz rýdzosti, čo bolo po stáročia jediným dďkazom pravosti zlatých mincí. Dali sa v zuboch dokonca ohýbať!

 

 

Časť 27

Ľudia sa raz budú prepravovať s raketou na chrbte
Je to pravda?
NIE JE!
Efektné pristátie muža s raketou na chrbte pro otvorení OH 1964 v Los Angeles vyzeralo síce ajo začiatok novej éry v lietaní, ale vyspelosť dnešnej techniky dlhší let neumožňuje. Spotreba horiacej zmesi dusíkového plynu a peroxidu vodíka, ktorá vyrába horúcu paru ako pohonnú látku, je totižto taká vysoká, že sa doteraz ešte nikomu nepodaril letieť s raketovým ruksakom na chrbte dlhšie ako 30 sekúnd!

Ženy budú rýchlejšie ako ženy
Je to pravda?
ÁNO, ASI!
Ak majú pravdu autori článku v časopise Nature. Zistili, že rozdiel medzi časmi, za ktoré behajú muži a ženy na 100 metrov, sa neustále zmenšuje. Ak budú dobiehať ženy mužov rovnakým tempom ako v dvadsiatom storočí, budú na OH v roku 2156 v behu na sto metrov rýchlejšie ako muži

Deti škúlia už od narodenia
Je to pravda?
NIE JE!
Žiadne dieťa sa nenarodí so škuľavosťou. U väčšiny detí s aobjaví v prvých dvoch mesiacoch, keď ešte nie sú dostatčne vyvynuté očné svaly, no potom opäť mizne. Ak však strabizmus trvá aj po štvrtom mesiaci, alebo sa objaví v neskoršom veku dieťaťa, patrí do opatery lekára, ktorý ho odstrání tým skôr a ľahšie, čím skôr rodičia s dieťaťom prídu.

Čokoláda je zdravá
Je to pravda?
ÁNO JE!
Avšak nie každá. Čokoláda sa vyrýba z kakaa a to je horké a nechutí po ničom.Preto do čokolády jej výrobcovia ešte cukor a mlieko, ktoré sú jej najvúčším nepriateľom. Likvidujú toriž pozitívne vlastnosti kakaa tým, že blokujú antioxidanty pôsobiace okrem iného najmä proti rakovine. Bežné miečne čokolády, plné cukru a cuťovch látok, nie sú nič iné, ako nezdravé maškrty. Zdavá čokoláda je horkáa tmavá a obsahije najmenej 70= čistého kakaa. Dve kocočky denne úplne stačia!

Polárka je jedna hviezda
Je to pravda?
NIE JE!
Polárku tvoria tri hviezdy, ktoré obiehajú vo vemi malej vzdialenosti, takže sa javia ako jedna hviezda. Najväčšia z ich je viac ako milión krát väčšia ako naša Zem a nachádza sa v nestavilnej fáze svojej existenvcie. Unám e4-dňové kolísanie jasnosti Polárky zaríčiňuje strata hmoty, ktorá ročne predstavuje obsah približne hmote zemegule!

Fotosyntéza je možná iba pri rastlinách
Je to pravda?
NIE JE!
Doteraz sa vedci domnievali, že fotosyntéza, pomocou ktorej získavjú rastliny energiu, pri živočíchoch neexistuje. Teraz objavili morského slimáka, ktorý je jedinou známou výnimkou v celel prírode. Elysia chlorotica s aživí morskými riasami, ktoré však nestrávi úplne, ale časť zeleného farbiva ukladá v bunkách organizmu. Tie dokážu premeniť svetlo na energiu, takže slimák vydrží bez potravy aj niekoľko mesiacov.

Anglickú krá+ovnú dosadil Boh
Je to pravda?
NIE JE!
Ale tvrdí to každá anglická minca. Tam je nad aktuálnym portrétom kráľovnej nápis Dei Gratia, z Božej milosti. Aj ďalšie monarchie stále vychádzajú z toho, že vládnutie ich rodov pochádza od Boha, napríklad Španielsko, Holandsko, Lichtenštajnsko, či Dánsko. Sú to pozstatky minulosti, keď božia milosť legitimovalanároky kráľovských rodín na dedičný trón.

Piknik pochádza z Anglicka
Je to pravda?
NIE JE!
Spločné hodovanie pod voľným nebom je známe už zo starého Grécka a Ríma.Zvlášť obľúbené bolo v 17. storočí vo Francuzsku, odkiaľ pochádza aj jeho názov – piquer, čo znamená napichnúť a niquer, čo je maličkosť. Do Anglicka sa dostalo až v 18. storočí a udomácnilo sa najmä vďaka kráľovnej Viktórii, ktorá bola nadšená stolovaním v prírode. Pod Anglickým vplyvom sa potom piknik dostal do všetkých krajín sveta.

E 621 je nebezpečná prísada
Je to pravda?
ÁNO JE!
Ide o glutamát, ktorý „dopuje“ chuťové poháriky a robí z fádnych potravín chutné lahôdky. Preto jeme čoraz viac toho, čo chutí! Zároveň vyvoláva Glutamát aj pocit hladu a redukuje tvorbu somatotropínu. Ten reguluje spaľovanie tukov a podporuje rast. Jeho nedostatok spôsobuje, že sa tuk ukladá v tkanive. Glutamát dominuje v ázijskej kuchyni a v rýchlych občerstveniach, najmä v hotovývh jedlách.

Mor na svete už neexistuje
Je to pravda?
NIE JE!
Stredoveká „čierna smrť ešte stále kosí. V roku 2011 zomrelo na Madagaskare na mor 60 ľudí, ďaších 200 sa infikovalo. Dva kmene moru sú rezistentné voči antibiotikám a tak uba v USA ochrie ročne približne 20 ľudí na mor.Ludí infikujú ich mačky!

Jules Verne písal ako prvý o ceste na mesiac
Je to pravda?
NIE JE!
  Bol to grécky autor a satirik Likian v roku 160. Vo svojej zbierke Verae Jistoriae (Pravdivé príbehy) parodizuje cestopisnú literatúru. V jednom príbehu sa 50 námorníkov po morskej brke zrazu ocitne na Mesiaci, kde vládne kráľ, ktorý chce 60 miliónov vojakov, obrovskými pavúkmi a trojhlavými supmi napadnúť Slnko. Našťastie stroskotancov prehltne veľryba a vysadí ich opäť na Zemi na ostrove, ktorý je zo syra.

Samba pochádza z Brazílie
Je to pravda?
NIE JE!
Dnes je to síce brazílsky tanec, ale pochádza z Afriky. V 19.storočí ho priniesli otroci z Konga, zo Sudánu a z Angoly do Brazílie. Pôvodne sa volal „Samba des roda“ a tancoval sa v kruhu. V roku 1959 ho vyhlásili za latinskoamerický tanec a je súčasťou tanečných turnajov.

Každý človek potrebuje piesok
Je to pravda?
ÁNO JE!
Málokto si uvedomuje, že bez piesku by nemohol existovať. Počas 70-ročného života ho spotrebuje každý človek vyše 300 ton. Je nielen v kachličkách, betóne, skle, čistiacich potrebách, zubnej paste, na cestách a chodníkoch, ale aj v počítačoch a mobilných telefónoch. A najkrajšie dovolenky sú na piesočných plážach!

Pes má najlepší čuch
Je to pravda?
NIE JE!
No nemajú ho ani vlk, či polárny medveď, ktorí dokážu zavetriť korisť aj na niekoľko kilomtrov. Ba ani sviňa, ktoré vyňuchá v zemi vzácne hríby. Včetkcýh ich prekoná úhor. Po tisícoch kilometov v Atlantickom oceáne dokáže nájsť  miesto, kde sa vyliahol a hde chce nakásť vajíčka. Čuchový orgán nemá v nose, ale v ústach.

Sinfonia a symfónia je to isté
Je to pravda?
NIE JE!
Vo svetovej hudobnej literatúre označovali pojmom sinfonia pôvodné predohry a medzihry v operách, oratóriách a kantátach. Označenie symfónia pre veľké skladby sonátového typu  sa presadilo až okolo roku 1750, keď sa ku klasickej forme symfónie prepracoval Joseph Haydn.

 

 

Časť 26

 

Kapučíno je pôvodne talianska káva
Je to pravda?
NIE JE!
Do Talianska sa tento druh kávy dostal v 19. storočí z Viedne, kde sa pod menom „kapuzin“ tradične podávala so šľahačkovou smotanou. V Teste, ktorý vtedy patril Taliansku a dodnes je hlavným talianskym prekladiskom kávy, dostala vtedy meno „cappucino“, no typickú taliansku chuť dostala táto káva, až po vynáleze kávovaru.

S autami prišli aj čerpacie stanice
Je to pravda?
NIE JE!
Vodiči prvých benzínových automobilov si spočiatku kupovali benzín v lekárňach. Až nedostatok skladovacích priestorov v dôsledku zvyšovania počtu áut umožnil konkurencii predávať benzín na ulici. Čerpali ho ručne zo sudov priamo do nádrží áut.

Kto rýchlo je, priberá
Je to pravda?
ÁNO JE!
Pocit sýtosti pri jedení sa objavuje po 15 – 20 minútach. Toľko potrebuje organizmus na tvorbu hormónov, ktoré oznamujú mozgu, že žalúdok je plný. Kto rýchlo je, „zlikviduje“ svoju porciu za niekoľko minút a potrebuje ďalšiu, kým sa pocit sýtosti objaví. To už však má v sebe oveľa viac, ako organizmus potrebuje!

Nie ktorí ľudia videli guľové blesky
Je to pravda?
ÁNO JE!
A to aj napriek tomu, že guľové blesky neexistujú. Rakúski vedci zistili, že intenzívne  bleskové výboje počas búrky vyvolávajú takzvanú transkraniálnu magnetickú stimuláciu, známu v medicíne ako zmyslové vnímanie svetla a farieb pôsobením elektrických polí na nervové bunky sietnice. Človek vidí rýchlo sa pohybujúce svetelné záblesky, ktoré s avšak odohrávajú iba v hlave!

Každý človek potrebuje piesok
Je to pravda?
ÁNO JE!
Málokto si uvedomuje, že bez piesku by nemohol existovať. Počas sedemdesiatročného života ho spotrebuje každý človek vyše 300 ton. Je nielen v kachličkách, betóne, skle, čistiacich potrebách, v zubnej paste, na cestách a chodníkoch, ale aj v počítačoch a mobilných telefónoch. A najkrajšie dovolenky sú na piesočných plážach.

Aj Vatikán je členom Európskej únie
Je to pravda?
NIE JE!
Členmi môžu byť iba štáty s demokratickým zriadením. Vatikán je teokratická monarchia, kde sa hlava štátu volí bez účasti občanov, a cirkevný štát doteraz nepodpísal ani Európsku konvenciu o ľudských právach. Na jeho území v strede Ríma však platia Šengenské dohody, neplatí vývozné clo do Talianska a jeho mena je vatikánske euro, ktorá je lukratívnym zberateľským objektom!

Kto ťahá prvý, zomrie
Je to pravda?
ÁNO JE!
Koltové scény z westernových filmov majú vždy rovnaký priebeh, v súboji padne ten, ktorý ťahá kolt ako prvý. Že sa tieto scény zakladajú na realite, dokázal tím neurológov na univerzite v anglickom Birminghame. Vedci dokázali, že reaktívne signály v našom mozgu  sú rýchlejšie než spontánne!

Všetky žirafy sú rovnaké
Je to pravda?
NIE JE!
Doteraz pokladali zoológovia žirafy za jeden druh a delili ich na 9 poddruhov. Genetici však zistili, že ide o 6 samostatných druhov. Líšia sa od seba sfarbením a tvorbou znakov na srsti. Tie neslúžia iba na maskovanie, ale aj na vzájomné rozpoznávanie. Pária sa iba druhy s rovnakými znakmi!

Strach je vlastnosť zbabelcov
Je to pravda?
NIE JE!
Strach je dôležitý obranný mechanizmus každého zdravého organizmu. Jeho ignorovanie sa vyskytuje iba u ľudí, ktorí s atak môžu považovať za hrdinov. Ani fóbie, ktoré môžu ľudia mať, nepatria k prejavom zbabelosti, pretože tu ide o chorobné poruchy strachu v dôsledku nereálnych predstáv!

Kráľovský trón je dedičný
Je to pravda?
NIE JE!
Nie všade. V Malajzii sa každých päť rokov zíde deväť sultánov, ktorí spomedzi seba zvolia nového kráľa. Aj v Arabských emirátoch volí kráľa sedem emirov a vo Vatikáne zhromaždenie kardinálov. Výnimkou ja Andorra, kde majú dvoch vládcov – biskupa z Urgellu a francúzskeho prezidenta!

Aj vtáky majú zimný spánok
Je to pravda?
ÁNO JE!
Aj keď ide iba o jediný druh. Je to lastovička phalaenoptilus nuttallii, žijúca v kalifornskej púšti. Studené obdobie prespí v skalných puklinách, pričom jej telesná teplota klesne zo 40 na 18 stupňov. Objavili ju v roku 1948 po tom, čo na ňu upozornili ornitológov indiánske deti.

Kmeň Mohykánov vymrel
Je to pravda?
NIE JE!
Nemohol vymrieť, pretože nikdy neexistoval. Autor románu Posledný mohykán James Cooper opísal v roku 1826 dramatický proces zániku amerických Indiánov.  Spojil kmeň Mahikánov žijúcich na rieke Hudson s kmeňom Mohekanov od rieky Thames, do jediného symbolického názvu. Dej románu sa odohráva na rieke Hudson, jeho protagonista je však náčelník Moheganov. Potomkovia oboch kmeňov žijú dodnes!

Aj ropa podlieha štátnemu tajomstvu
Je to pravda?
ÁNO JE!
V Rusku schválili v roku 2002 zákon, podľa ktorého hrozí až sedem rokov väzenia tomu, kto zverejni reálne odhady výskytu ropy na ruskom území. Keďže vysoké rezervy znamenajú hospodársku silu štátu, a tým aj investičné stimuly a OPEC podľa toho povoľuje množstvo na predaj, prevláda všeobecný názor, že niektoré štáty neuvádzajú pravdivé čísla. Od šesťdesiatych rokov minulého storočia klesá množstvo objavenej ropy a neúmerne stúpa jej spotreba.

Všetci Indiáni sa stali občanmi USA
Je to pravda?
NIE JE!
Kmeň irokézskych Onondagov to odmietol a žije na nezávislom území. Je to Onondaga Nation Teritory v štáte New York a bez povolenie naň nemôže vstúpiť žiadna polícia alebo armáda. Na čele „štátu“ je rada náčelníkov, ktorá vydáva ja pasy na cesty do zahraničia. Tie nepotrebujú iba do Kanady – hranica prechádza cez ich územie.

K slušnému oblečeniu patrí kravata
Je to pravda?
NIE JE!
V Iráne je od roku 2008 zakázaná ako prejav západnej kultúry. Bez kravaty sa musia zaobísť aj v Bangladéši, hoci má táto krajina v ústave zaručenú náboženskú slobodu. Ani v Saudskej Arábii nie je kravata oficiálne zakázaná, ale muži sa s ňou vo vlastnom záujme radšej neukazujú. To všetko svedčí o neznalosti dejín, pretože kravata pochádza z čias tridsaťročnej vojny, keď vojaci nemali uniformy. Na rozoznanie od nepriateľa si Chorváti uväzovali na krk rovnaké šatky. A Chorvát sa povie po nemecky Kroate!

Ľaváci musia na hudobných nástrojoch hrať ak praváci
Je to pravda?
ÁNO JE!
Kým dnes v škole už nikto nenúti ľavákov písať pravpu rukou, hudobníci sa musia prispôsobiť. Existujú síce husle aj pre ľavákov, ale tí nemôžu hrať v orchestri, ako to nemá vyzerať ako šerm sláčikov, odhliadnuc od toho, že by navyše zaberali priestor. Aj klavír je len pre pravákov, hoci sa dá asi za štyridsať tisíc eur vyrobiť aj unikát pre ľavákov. To si však nemohli dovoliť ľaváci Mozart a Beethoven, či Paganini, ktorý si zase bravúrne poradil s husľami pre pravákov.

 

Časť  25

 

Mačky musia mať mäso
Je to pravda?
ÁNO JE! Kým pes môže žiť aj z bezmäsitej stravy, pretože dokáže z rastlinnej potravy vyrobiť potrebné  bielkoviny, mačky sú odkázané na príjem aminokyseliny taurín, ktorá sa nachádza iba v živočíšnych proteínoch, a kyseliny arachidónovej zo zvieracieho tuku. Bez týchto potravinových článkov by mačky uhynuli.

Žaby žijú vo vode, ale nepijú ju
Je to pravda?
ÁNO JE! Množstvo vody potrebné na existenciu prijímajú žaby cez kožu. Tá je bohato pretkaná cievami a žľazami, ktoré ju stále udržujú  vo vlhkom stave. Prekrvenie umožňuje aj príjem kyslíka priamo do krvi, bez účasti pľúc. Od vody sa žaby vzďaľujú iba natoľko, kým im vydrží zásoba vody v lymfatickom systéme a močovom mechúre.

Pri frontálnej zrážke áut pôsobí súčet síl
Je to pravda?
NIE JE! Ak sa čelne zrazia dve rovnaké autá, idúce rýchlosťou 30 km/hod., pôsobí na ne rovnaká sila, akoby auto narazilo do steny rovnakou rýchlosťou. Kinetická energia, ktorú v momente zrážky majú obe autá, je síce dokopy dva krát väčšia, no jej pôsobenie sa rovnako rozdeľuje medzi obe vozidlá. Škody na oboch autách sú preto rovnaké ako pri náraze do steny pri rýchlosti 30 km/hod.

Salome si žiadala hlavu Jána Krstiteľa
Je to pravda?
NIE JE! Nikto totiž nevie ako sa pôvodne volala žena, ktorá si údajne za skvelý tanec želala hlavu Jána Krstiteľa. V Markovom evanjeliu sa  spomína iba Herodesova dcéra a „dievča“ Salome sa nenachádza ani v historických prameňoch o Krstiteľovej poprave. Tie jej existenciu síce potvrdzujú, no nehovoria o žiadnom tanci ani o želaní, ktoré bolo na tie časy nezvyčajné!

Ambasády sú exteritoriálne územia
Je to pravda?
NIE JE!  Diplomatické zastupiteľstvá sa nachádzajú na území hosťovského štátu, ktorý sa na nich vzdal  svojich výsostných práv. Podľa Viedenskej dohody o konzulárnych vzťahoch z 24. apríla 1963 okrem iného nemožno na území ambasády nikoho zatknúť a jej pracovníci majú imunitu, územie však nepatrí cudziemu štátu!

Prieskumy verejnej mienky sú spoľahlivé
Je to pravda?
NIE VŽDY! Známy nemecký inštitút pre výskum verejnej mienky sa pýtal občanov, či poznajú štátneho tajomníka saskej vlády Dietera Kostritza. Kladne odpovedalo 8 % opýtaných, z toho respondentov s vyšším vzdelaním bolo 18 %. Štátny tajomník Kostritz neexistuje!

Metropolitan Operu postavilo mesto New York
Je to pravda?
NIE JE! Vanderbilt, Rockefeller,  Morgan, Astor a ďalší patrili v 19. storočí k najbohatším Američanom, no majetok nadobudli bezohľadnými a brutálnymi metódami. Nazývali ich „rabujúci baróni“ a spoločnosť sa im vyhýbala, kde sa len dalo. Preto, keď ich odmietli prijať do newyorského jachtového klubu, založili si vlastný Americam Yacht Club. Keď zasa sa nemohli dostať k lístkom do opery, dali v roku 1883 do prevádzky vlastnú, pod názvom Metropolitan Opera!

Francúzske zemiaky sú francúzskou špecialitou
Je to pravda?
NIE JE! Pokrm zložený so zapekaných zemiakov s údeninami, vajcom a so smotanou pod názvom Francúzske zemiaky vo Francúzsku vôbec nepoznajú. Pomenovanie zrejme dostalo preto, že práve kráľ Ľudovít XIV. Si mohol medzi prvými Európanmi pochutnať na zemiakoch, dovezených z Ameriky. V samotnom Francúzsku sa podobné jedlo volá „tartiflette“ a spropagoval ho v 80. rokoch z komerčných dôvodov istý výrobca syra, ktorý doň Francúzi pridávajú.

Zamilovaný kuchár presolí polievku
Je to pravda?
NIE JE! Presolí ju skôr ten, čo nie je zamilovaný. Vedci technologického centra v nemeckom Bremerhavene si dali tú námahu, že zohnali 354 účastníkov pokusu, ktorí boli práve zamilovaní najmenej 6 mesiacov. Druhá polovica zamilovaná nebola. Zistilo sa, že zamilovaní majú v krvi zníženú hladinu serotonínu, čo spôsobilo, že horké a sladké nepociťovali tak intenzívne ako slané a kyslé. Pri zamilovanom kuchárovi si teda treba polievku skôr prisoliť!

Darček je prejavom sympatie
Je to pravda?
NIE VŽDY! Kto dáva marketingové darčeky cudzím osobám, spolieha sa na takzvané  pravidlo reciprocity, podľa ktorého sa obdarovaný cíti zaviazaný vči darcov. To využívajú nielen firmy, ktoré chcä niečo predať, ale aj obchodníci v dovolenkových krajinách, ktorí darujú okoloidúcej slečne šatku a potom ju pozvú na nezáväznú prehliadku obchodu. Výrobcovia liekov napríklad obdarúvajú už aj študentov medicíny!

Indiáni hovoria: „Howgh, dohovoril som“.
Je to pravda?
NIE JE! Jezuitský páter Jean de Brébeuf opísal v sedemnástom storočí život, zvyky a reč indiánov kmeňa Hurónov. Spomína, že napríklad aj s prejavom náčelníka vyjadrili členovia kmeňa práve tak, že hromadne zvolali „Howgh“. Iba v románoch J.Coopera a Karla Maya sa toto citoslovce presťahovalo z neznámych príčin do úst rečníka s dodatkom „dohovoril som“.

Dlhé sedenie pred počítačom ničí zrak
Je to pravda?
NIE JE! Podľa anglickej štúdie zverejnenej v denníku The Guardian strávia Angličania počas života 130 000 hodín pred televízorom, či monitorom počítača. Človek sediaci pred monitorom žmurká tri krát menej (normálne je to 16 – 20 krát), čo vedie k suchému podráždeniu očí. Pridáva sa bolesť hlavy, šije, únava. Žiadna štúdia však nepotvrdila, že by sa tým zhoršil zrak alebo zvýšili dioptrie.

Mrkva zlepšuje zrak
Je to pravda?
NIE JE! Ak si myslíte, že vás konzumácia mrkvy zbaví nutnosti nosiť okuliare, mýlite sa. Aj keď má mrkva množstvo pozitív, ktoré zdraviu prospievajú, váš zrak však nezlepší. Obsahuje séce veľa vitamínu A, ktorý pomáha znižovať riziko rozvoja očných ochoreni, ale na ocvhranu zraku stačí len málo vitamínu, ktorý nemusí byť nutne dodaný v mrkve. Keďže sa vitamín A nachádza aj v mnohých iných potravinách, vyvážený a pestrý jedálny lístok jeho spotrebu bez problémov pokryje.

Noviny môžu vážiť aj tri kilogramy
Je to pravda?
ÁNO JE! Ale stalo sa to iba raz, a to 17. októbra 1966. Nedeľňajšie vydanie novín New York Times malo váhu 3,57 kg a 946 strán. Z toho bolo 470 strán inzerátov (1,2 milióna),  160 strán fotoreportáží, 140 strán móda, 34 strán literatúry, 50 strán politiky s komentármi, 30 strán ekonomiky, 10 strán svadobných  oznamov a 13 strán športu. Cena 30 centov!

Ružová bola vždy farbou dievčat
Je to pravda?
NIE JE! Ešte pred sto rokmi bola farbou dievčat belasá, odvodená od farby Panny Márie. Ružová, ako „silnejšia“ bola farbou chlapcov. Keď v roku 1927 očakávali belgického následníka trónu, bola už pripravená celá výbava v ružovom. Narodila sa však princezná Astrid a napriek sklamaniu zostala následníčka trónu   a budúca kráľovná, v ružovom. Táto farba sa potom presadila pre dievčatá na celom svete. Nezmenilo to ani anglické hnutie proti „pinkifikácii“!

Časť 24

 

Na čaj stačí horúca voda
Je to pravda?
NIE JE!
Voda musí byť vriaca. Iba tak sa zničia choroboplodné zárodky a najmä toxické látky z plesní, ktoré sa v čaji rozmnožili pri transporte a skladovaní. Veľa ľudí však z časových dôvodov zalieva čaj iba horúcou vodou z vodovodu, čo je zvlášť nebezpečné u detí!

Každé mydlo obsahuje mydlo
Je to pravda?
NIE JE!
Mydlo je prírodný produkt zo živočíšnych a rastlinných tukov s vysokou hodnotou pH. To spôsobuje mnohým ľuďom kožné problémy, preto existujú mydlá. Ktorých hodnotu pH možno nastaviť a úroveň ľudskej kože (pH = 5,5). Sú to takzvané syndety, ktoré vďaka tenzidom, vysoko aktívnym molekulám, dokážu rovnako ako prírodné mydlá oddeliť tuky od ostatných látok.

Iba pravý diamant dokáže rezať sklo
Je to pravda?
NIE JE!
Na škále tvrdosti leží sklo medzi 5. a 6. stupňom. Na výrobu falošných diamantov sa používa zirkón, ktorého tvrdosť je 7,5 stupňa Mohsovej stupnice tvrdosti. Schopnosť rezať sklo môže byť preto kritériom pravosti diamantov. Odborníci si však vedia pomôcť. Vyskúšajú tepelnú vodivosť, ktorá je pri zirkóne v porovnaní s diamantom zanedbateľná.

Bratia Wrightovcii jako prví viedli motorové lietadlo
Je to pravda?
NIE JE!
Wrigthovci vzlietli na ich motorovom lietadle „Flyer“ 17. decembra 1903. No dva roky pred nimi, 14. augusta 1901 odštartoval v americkom Bridgeporte nemecký vysťahovalec Gustav Weisskpopf na lietadle vlastnej konštrukcie na 900 metrov dlhý let, pri ktorom dosiahol výšku 12 metrov. Jeho pioniersky čin zostal doteraz zabudnutý!

Človek sa učí z vlastných chýb
Je to pravda?
NIE JE!
Podľa anglického časopisu Neuroimage sa vieme skôr vyhýbať situáciám, pri ktorých urobili chybu iní ľudia. Naša mozgová aktivita je pri cudzích chybách vyššia než pri vlastných a mozog si ich dokáže lepšie zapamätať. Zintenzívňuje potom najmä signály, ktoré vystríhajú pred akciami vedúcimi k chybám!

Germáni sú predchodcovia dnešných Nemcov
Je to pravda?
NIE JE!
Tvrdia to nemeckí historici. Považujú to za mýtus vymyslený rímskym spisovateľom Tacitom. Ten síce nikdy nebol v krajine „medzi Rýnom a Dunajom“, ale opisuje ju vraj jako Gemnánov. Vtedy tam však žili kmene Semnonov, Cheruskov, Sugamrereov, Ubierov a iné, ktoré nemali navzájom veľa spoločného. Nevie sa ani to, z ktorého jazyka slovo Germáni pochádza

Traja králi sú biblické postavy
Je to pravda?
NIE JE!
Biblia sa o žiadnych kráľoch pri narodení Krista v Betleheme nezmieňuje. Matúšovo evanjelium hovorí iba o mágoch z východu bez toho, že by spomínala ich mená. Tie sa objavili až v rannom stredoveku  a z mágov sa stali králi až v súvislosti s mocenskými bojmi medzi pápežom a svetskými vládcami, keď ríšsky kancelár cisára Barbadosu von Dassel dal v roku 1164 pochovať v kolínskom dóme tri kostry domnelých kráľov nájdené v Miláne. Doteraz sa žiaden pápež nerozhodol troch kráľov aj blahorečiť!

Pri sliepkach možno  predpovedať farbu vajec
Je to pravda?
ÁNO JE!
Stačí sa lepšie pozrieť na farbu ušného laloka. Keď je biely, budú vajcia biele, pri hnedom hnedé. Farba peria nehrá žiadnu úlohu. Jedna sliepka však vybočuje z radu – v Južnej Amerike žijúce plemeno Araucana znáša vajcia belasej až tyrkysovej farby, Ušné laloky však majú rôzne farby.

Diogenes žil v sude
Je to pravda?
NIE JE!
Grécky filozof Diogenes odmietal konvencie, nemal žiadne nároky a bol úplne nezávislý. Slobodný občan. Hoci pochádzal zo zámožnej rodiny, žil ako žobrák Mýtus o sude pochádza od Senecu ml., ktorý žil o 300 rokov neskôr. Považoval Diogenov život za nedôstojný a vyjadril sa, že taký človek by mohol žiť aj v sude. V skutočnosti žil Diogenes vo vlastnom dome. Charakteristická je jeho odpoveď Alexandrovi Veľkému, ktorý sľúbil, že mu splní to, čo si zaželá. „Nezacláňaj mi slnko!“

Hamburgery pochádzajú z Hamburgu
Je to pravda?
NEVIE SA!
O vzniku tejto pochúťky zatiaľ kolujú tri verzie. Podľa prvej ponúkal pod menom Hamburg v nemeckom pavilóne na svetovej výstave v roku 1904 v Sant Louise niečo ako fašírku v žemli. Podľa druhej predával hovädzie mäso v žemli istý pán Menches na jarmoku v Americkom meste Hamburg a napokon prišiel na rovnakú úpravu tejto minútky jeden majiteľ občerstvenia v New Yorku. Volal sa George Hamburger.

Afganské mesto dalo meno zjazdovkám
Je to pravda?
ÁNO JE!
Po víťazstve pri afganskom meste Kandahar v roku 1880 sa smel nazývať veliteľ britských jednotiek Frederik Roberts aj Earl of Kandahar. Ten bol inak nadšeným prívržencom alpského lyžovania a v roku 1911 venoval organizátorom prvého zjazdu vo švajčiarskej Montane putovný pohár. Po ňom tieto preteky aj pomenovali a neskôr sa meno Kandahar stalo synonymom aj pre zjazdy v St.Antone, Garmischi, Chamonix a Sestriere.

Hlávkový šalát je zdravý
Je to pravda?
NIE  CELKOM.
Obsahuje síce kyselinu listovú, dôležitú pre tehotné ženy a rýchlo naplní žalúdok. No v porovnaní s paprikou, kelom, paradajkami, či inou zeleninou neobsahuje takmer žiadne vitamíny a balastné látky. Nevhodný je najmä v zime pre vysoký obsah nitrátu, ktorý sa cez nitrid mení na rakovinotvorný nitrozamin.

Sloboda, rovnosť a bratstvo bolo motto francúzskej revolúcie
Je to pravda?
NIE JE.
Vzniklo až 50 rokov po revolúcii. V Deklarácii ľudských a občianskych práv z roku 1789 sa hovorí iba o slobode, vlastníctve majetku, bezpečnosti a odpore proti utláčaniu. Aj ústavy z rokov 1793 a 1975 kladú dôraz najmä na vlastníctvo majetku. Až Napoleon III. ( francúzsky prezident 1849 – 1852 a potom cisár) vyhlásil Liberté, Egalité, Fraternite za motto revolúcie, ktoré sa stalo francúzskym národným dedičstvom.

Casanova bol iba sveták a sukničkár
Je to pravda?
Nie je!
V roku 1822 uverejnil Casanova svoje memoáre, z ktorých však cenzúra vyškrtla pasáže nezodpovedajúce vtedajším názorom na morálku. Práve tieto cenzurované pasáže sa postupne dostávali po roku 1860 na verejnosť a vytvorili o Casanovi celkom skreslený obraz. Zabudlo sa, že už ako sedemnásťročný získal právnický doktorát, študoval medicínu, chémiu a matematiku. Hral na husliach v symfonickom orchestri, ovládal niekoľko jazykov, pôsobil ako diplomat  a ako expert na teóriu pravdepodobnosti, bol spoluzakladateľom francúzskej lotérie. Okrem iného!

Pri masových únikoch vzniká panika
Je to pravda?
NIE JE!
Pri požiaroch, alebo iných dôvodoch na masový únik ľudí sa každý pohybuje tak, ako mu to umožňujú tí, čo sú pred ním. Ak idú všetci pomaly, žiadne panikárenie nemá význam. Naopak, ak sa ponáhľajú a niekto spadne, nemožno mu však pre tlak zozadu pomôcť alebo ho obísť. Nie je totiž možné zastaviť sa. Často sa potom stane, že na-ho niekto stúpi a ide ďalej. Ak to urobia stovky ľudí, tak je to istá smrť.

 

Časť 23

Bežecký tréning s hudbou je efektívnejší
Je to pravda?
ÁNO JE!
Ale iba vtedy, keď rytmus hudby približne zodpovedá rytmu srdca, t.j. 120 až 140 úderom za minútu. Naopak, pomalá hudba, nepravidelný rytmus a prestávky spôsobujú, že telo vylučovaním hormónu kortizol prekročí hranice užitočného stresu, ktorému je počas behu vystavené. To môže viesť až k srdcovým problémom. Najlepší je preto tréning, pri ktorom sa započúvame do rytmu vlastného tela.

Ryby sú nemé
Je  to pravda?
NIE JE!
Ryby spievajú, kričia, varujú. Niektoré sa dorozumievajú škrípaním zubov, alebo trením plutiev a používajú vzduchový mechúr na rezonanciu. Každý druh má pritom vlastné zvuky. Všetko s avšak odohráva v nízkych frekvenciách a debaty rým môžeme počuť iba pomocou špeciálnych mikrofónov.

Kyklop je iba postava z bájok
Je to pravda?
NIE JE!
Kyklopia je genetická porucha, v dôsledku ktorej sa narodí človek iba s jedným okom. Očná dierka uprostred čela každého embrya sa nerozdelí na dve. Príčinou môže byť cyklopamín, látka, ktorú obsahuje liečivá bylinka kýchavica biela, ale aj niektoré lieky proti rakovine.

Fotografovanie v galériách škodí obrazom
Je to pravda?
NIE JE!
Počas tisíciny sekundy intenzívneho svetla padne na obraz približne toľko fotónov jako pri normálnom osvetlení, čo je pri 300 bleskoch 5 minút. Toľko záberov by s aj v dobre navštevovanej galérii uskutočnilo asi v priebehu jedného mesiaca. Zákaz fotografovania sa však týka skôr autorských práv, rušenia iných návštevníkov a ja stánku s pohľadnicami.

Jesť chrupavku je dobré na kĺby
Je to pravda?
NIE JE!
Chrupavka (ko aj želatína) obsahuje kolagén, ktorý chráni kĺby pred opotrebovaním.  Pri trávení s avšak táto bielkovina rozloží na aminokyseliny, ktoré krv rozdelí po celom tele. To z nich potom syntetizuje látky potrebné napríklad aj na kĺbovú chrupavku. Zásobovať niektorý orgán cielene potravinovými článkami je fyziologicky nemožné!

Vajcia s rybím zápachom sú skazené
Je to pravda?
NIE JE!
Sú čerstvé a zdravé ako ostatné. Rybí zápach spôsobuje genetický defekt sliepok, ktoré znášajú hnedé vajcia. V ich hrubom čreve sa tvorí látka trymetylamin, ktorá nemôže v dôsledku defektu oxidovať na bezvôňovú. Molekúl s týmto pachom sa sliepky zbavujú tým, že ich ukladajú do žĺtka.

Halley objavil kométu
Je to pravda?
NIE JE!
  Astronómovia pozorovali kométu už v rokoch 1465, 1531 a 1607, ale až Halley v roku 1682 dokázal, že je to tá istá kométa, ktorá sa k nám vracia každých 75 rokov. Šestnásť rokov po Halleyho smrti dostala jeho meno.

Kaspické more je súčasne aj jazero
Je to pravda?
ÁNO JE!
Od deväťdesiatych rokov minulého storočia sa krajiny, ktoré ležia na brehoch Kaspického mora nevedia dohodnúť, či ide o more alebo o jazero. Pre každú definíciu totiž platia iné pravidlá jeho delenia a podľa toho, aké má z toho krajina výhody, ide raz o more a raz o jazero.

Squaw je indiánske slovo žena
Je to pravda?
NIE JE!
V reči irokézskeho kmeňa Mohawk označuje squaw ženský pohlavný orgán. Prvá zmienka pochádza z roku 1892 v 70. rokoch minulého storočia upozornilo hnutie American Indian Movement na diskriminujúce označovanie indiánskych žien týmto výrazom Jazykovedci odporúčajú nepoužívať ho a premenovať aj označenia obcí či štítov.

Gagarin riadil ako prvý kozmickú loď
Je to pravda?
NIE JE!
Celých 107 minút os štartu až po katapultovanie vo výške 7 000 metrov nepohol ani prstom, celý let riadilo stredisko v Bajkonure. Jedinou Gagarinovou úlohou bolo pozorovanie zemského povrchu a kozmického priestoru. Pre prípad núdze mal však v zapečatenej obálke kľúč, ktorý by mu umožnil prevziať kontrolu. Počas letu si zanôtil aj pieseň, ktorú pri príležitosti jeho letu zložil Dmitrij Šostakovič.

Každý štát má armádu
Je to pravda?
NIE JE!
Na svete je 24 štátov, ktoré nemajú armádu a jej funkciu zastáva väčšinou zastáva polícia. V Európe nemajú armádu Lichtenštajnsko, Monako, Vatikán a Island, ktorá ako člen NATO udržuje 120-člennú pobrežnú hliadku. V Ázii majú armádu všetky štáty.

Svätý Jozef bol povolaním tesár
Je to pravda?
NIE JE!
V pôvodných evanjeliách, napísaných v gréčtine, je jeho povolenie označené slovom tekton, čo znamená murár. Až Martin Luther, ktorý v roku tisíc päťsto tridsaťštyri preložil bibliu do nemčiny, ho „preškolil“ na tesára. Luther si poplietol slovo povraz s výrazom ťava.

Slamkou ťaháme malinovku z pohára
Je to pravda?
NIE JE!
Slamka v pohári s tekutinou je účinná až potom, čo z nej vytiahneme ústami vzduch. Potom automaticky začne pôsobiť atmosférický tlak, ktorý vtlačí tekutinu do vzduchoprázdnej slamky. Ak sa potom nejako dostane do ôst vzduch, napríklad inou slamkou v ústach, ktorá nie je v pohári, čakali by ste na malinovku nadarmo!

Opaľovací krém škodí ekológii
Je to pravda?
ÁNO JE!
Každá letná sezóna má pri mori dramatické dôsledky pre morskú biosféru. Odumierajú celé koralové útesy a s nimi stovky závislých organizmov. Látky v krémoch pôsobia aj ako hormóny a ovplyvňujú tak genetiku organizmov. V mexickom Tulume sú okrem biologických všetky opaľovacie krémy zakázané.

Chodenie naboso v byte je zdravé
Je to pravda?
NIE JE!
  Jemná biomechanika ľudských chodidiel sa vyvinula na nerovnom, hrboľatom podklade, kde optimálne spolupracujú všetky kĺby.  Chodenie a behanie naboso po rovnej ploche niektoré tieto časti jednostranne zaťažuje, iné vôbec nezamestnáva. Aby nedochádzalo k deformáciám, je potrebná anatomicky správna obuv, ktorá nerovnosti simuluje. To isté platí aj o chodení po rovnej podlahe v byte.

 

Časť 22

 

Zimné pneumatiky treba už pri siedmich stupňoch
Je to pravda?
NIE JE!
Výrobcovia pneumatík majú záujem na tom, aby sa zimné pneumatiky využívali čo najdlhšie – sú drahšie a rýchlejšie sa opotrebovávajú. Nezávislé testy však ukázali,  že pri 7 stupňoch brzdia letné pneumatiky na suchej i mokrej vozovke lepšie než zimné. Tie sú spoľahlivejšie iba na snehovej a čiastočne ľadovej pokrývke, a to nielen pri brzdení, ale aj pri stabilite vozidla!

 

Spisovateľ si sadne a píše
Je to pravda?
NIE KAŽDÝ.
Stendhal čítal pred písaním Občiansky zákonník, nemecký básnik Rainer Maria Rilke ovoniaval citrón a Schiller zhnité jablká. Hemingway zastrúhal najprv dvadsať ceruziek A Flaubert najprv popísal hárok papiera myšlienkami bez ladu a skladu a potom ich triedil. Jozef Conrad zapisoval každú vetu v desiatich verziách a potom vybral najlepšiu. Knut Hamsun bol na začiatku písania taký vzrušený, že si ľavou rukou musel pridržiavať trasúcu sa pravú.

 

Pes má najlepší čuch
Je to pravda?
NIE JE!
No nemá ho ani vlk, či polárny medveď, ktorí dokážu zavetriť korisť aj na niekoľko kilometrov, ba ani sviňa, ktorá vyňuchá v zemi vzácne hríby. Všetkých ich prekoná uhor. Po tisícoch kilometrov v Atlantickom oceáne dokáže nájsť miesto, kde sa vyliahol a kde chce naklásť vajíčka. Čuchový orgán nemá v nose , ale v ústach.

 

Patent na večnú zápalku leží v trezore
Je to pravda?
NIE JE!
Pôvodne chcel patent z roku 1930, ktorý mal rakúsky chemik Ferdinand Ringer, kúpiť jeden americký výrobca zápaliek za 10 miliónov dolárov, aby ho uložil v trezore.  Ringer však ponuku odmietol a začal zápalky vyrábať. Ukázalo sa, že už po niekoľkých použitiach nefunguje. Rovnako dopadli ďalšie zlepšené nápady v USA, Maďarsku, Holandsku, Švédsku, Anglicku a ešte v roku 1963 aj v Nemecku. Večná zápalka asi nebude.

 

Aj zbrane budú ekologické
Je to pravda?
ÁNO JE!
Anglický zbrojársky koncern BAF bude vyrábať zbrane, ktoré šetria životné prostredie. Náboje nebudú obsahovať olovo, tanky s hybridnými motormi budú vylučovať menej CO, granáty budú vybuchovať tichšie a budú sa dať recyklovať. Keď už vojnu, tak aspoň zdravé…

 

Záhradní trpaslíci pochádzajú z Nemecka
Je to pravda?
NIE JE!
Tam ich iba masovo produkujú. Pochádzajú z gréckej Kappadokie (dnešné Turecko), kde slúžili baníkom ako ochrana proti zlým duchom. V 14. storočí ich objavili Benátčania, odkiaľ sa dostali do Nemecka. Tam dostali aj neodmysliteľnú červenú čiapku. Ich počet sa odhaduje na 25 miliónov.

 

Ťahať za kratší koniec lana je nevýhodné
Je to pravda?
NIE JE!
Pri preťahovaní lanom je značka v strede, takže neexistuje kratší ani dlhší koniec. Spojenie ťahať kratší koniec pochádza z námorníctva, keď stroskotanci pomocou zápaliek alebo drievok (jedno bolo kratšie) žrebovali, kto sa obetuje na záchranu ostatných. Zjedli toho, kto vytiahol kratšie drievko!

 

Topánky boli vždy pravá a ľavá
Je to pravda?
NIE JE!
Ešte v 17.storočí sa vyrábali topánky bez určenia strany. Až majiteľ rozhodol, ktorá bude pravá a kz.á ľavá. Keďže rozchodiť nové topánky nebolo veľmi príjemné, museli v zámožných rodinách preberať túto činnosť. Sluhovia.

 

Aj slnko môže spôsobiť ozónovú dieru
Je to pravda?
ÁNO JE!
Ozónová diera tu už raz bola. V roku 1859 zničilo mohutné žiarenie o slnečnej erupcii 80% ozónu v polárnych oblastiach vo výške 40 kilometrov. Protóny z vodíkového jadra vtedy vytvorili množstvo kysličníka dusnatého, ktorý rovnako ako náš CO2 ničí ozón. Vtedy sa ozónová vrstva znormalizovala za 4 roky.

 

Newtonova hlava pritiahla padajúce jablko
Je to pravda?
NIE JE!
Gravitačnú silu, ktorou pôsobila Newtonova hlava na padajúce jablko, možno označiť za nulovu. Na hlavu mu padlo preto, lebo ju mal presne na spojnici medzi jablkom a zemou.

 

Pojem reuma zahŕňa si 450 ochorení
Je to pravda?
ÁNO JE!
Reuma je vlastne ochorenie pohybového aparátu. Chorôb, ktoré postihujú kĺby, chrbticu, šľachy, okolie kĺbov a mnohí iné. Najznámejšia je osteoartróza, čo znamená určitý stupeň opotrebenia kostí. Postihuje najčastejšie ľudí nad 60 rokov. Pojem reuma pochádza z gréckeho slova tiecť. Na ich vzniku sa podieľajú viaceré faktory vnútorného prostredia – napríklad genetické, ale aj vonkajšie- napríklad UV žiarenie, chemikálie. Minimálne polovica pacientov s týmito chorobami je na invalidnom dôchodku. Významným sprievodcom reumatických chorôb je bolesť. Navyše napríklad reumatoidná artritída skracuje život približne o 5 až 7 rokov, prognóza týchto pacientov s avšak v poslednom období výrazne zlepšuje.

 

Ľadový kúpeľ posilňuje imunitu
Je to pravda?
NIE JE!
Po studenom kúpeli alebo sprche sa síce cítime svieži, máme dobrú náladu a sme optimistickí, ale dodnes neexistuje žiaden vedecký dôkaz, že by studená voda mala nejaký vplyv na náš imunitný systém a celkový zdravotný stav. Iba striedanie horúcej vody (alebo vzduchu v saune) so studenou má pozitívny vplyv – zlepšuje elasticitu, prekrvenie a najmä reakciu na náhle zmeny teploty.

 

Na oči je najlepšia mrkva
Je to pravda?
NIE JE!
Viac betakaroténu, ktorý telo premieňa na vitamín A majú špenát, tekvica, alebo karfiol. Mliečne produkty, ryby a pečeň dodávajú  dokonca hotový vitamín A. Mýtus o mrkve vznikol počas druhej svetovej vojny, keď anglické letectvo v snahe utajiť vynález prístroja na nočné videnie zdôvodňovalo náhly nárast počtu nočných zostrelov nemeckých lietadiel tým, že piloti museli jesť veľké množstvo mrkvy, aby sa zlepšilo ich nočné videnie.

 

Aj veľryby môžu dostať úpal
Je to pravda
ÁNO JE!
Keďže sa veľryby musia pravidelne vynárať, aby sa mohli nadýchať, niektoré druhy s bielou kožou sú v tropických oblastiach vystavené škodlivému slnečnému žiareniu. Sú to hlavne samičky z polárnych oblastí, ktoré čakajú v teplých vodách mláďatá. Keďže majú málo chrániaceho melanínu, spôsobuje im slnko často opuchy, popáleniny až zmeny tkaniva. Vedci sa domnievajú, že príčinou nárastu týchto zranení je stenčujúca sa ozónová vrstva.

 

Aj krtkovia majú zimný spánok
Je to pravda?
NIE JE!
Krt má mimoriadne aktívnu látkovú výmenu, a preto musí denne prijať toľko potravy, koľko sím váži. Vo svojich až dvesto metrových chodbičkách sa každé tri hodiny vydáva na hľadanie potravy, inak by za jeden deň zahynul. Na zimu si robí zásobu až dva kilogramy živých dážďoviek!

 

 

Časť 21

Dovolenka znižuje IQ
Je to pravda?
ÁNO JE!
Kto na trojtýždňovej dovolenke nezamestnáva svoj mozog, príde domov so zníženým IQ o 20 bodov. Pri každej nečinnosti a zaháľaní sa odporúča zamestnávať mozog riešením rôznych úloh. Čítanie nestačí!

Ľudia sa celý život radi smejú
Je to pravda?
NIE JE!
Deti a mladiství sa dokážu celé minúty smiať na maličkostiach, no s pribúdajúcim vekom prestáva byť čoraz viac vecí smiešnych. Deti sa smejú denne v priemere až 400 krát, kým dospelí iba 15 krát. U starých ľudí prejdú celé dni, kým sa raz zasmejú!

Mont Blanc je najvyšší vrch Európy
Je to pravda?
NIE JE!
Východnú hranicu Európy tvorí 1500 kilometrov dlhý hrebeň Kaukazu a delí ju od Ázie. Jedenásť kilometrov od tejto línie sa na území Európy týči 5 642 metrov vysoký Elbrus, ktorý prevyšuje Mont Blanc o 835 metrov.

Kukučky by bez parazitovania vyhynuli
Je to pravda?
ÁNO JE!
Kukučky sa živia larvami, ktoré obsahujú pre ich mláďatá jedovaté látky, dospelým kukučkám však neuškodia. Preto kladú vajcia do cudzích hniezd aj napriek tomu, že niektoré vtáky ich vyhadzujú, alebo kukučie mláďatá nekŕmia!

Dvojkríž je pôvodný slovenský znak
Je to pravda?
-NIE JE!
Pôvodne bol znakom moci byzantských cisárov. Okolo roku 1189 sa prvý krát objavil na minci Belo II. A súčasne s arpádovskými korunami sa stal znakom Uhorska. V 13. storočí ho vzali do erbov slovenské mestá, kým maďarské si ponechali arpádovský. S modrým trojvrším sa v roku 1848 stal symbolom Slovenska.

Žlté zuby sú zárukou neúspechu
Je to pravda?
ÁNO JE!
Nemecký časopis Pro Haar uverejnil príčiny neúspechu mužov a žien napriek tomu, že majú primeranú garderóbu a príjemnú toaletnú vodu. Ženy odpudzujú žlté zuby – 71%, zanedbané ruky -67%, veľké brucho – 55%, mastné vlasy alebo lupiny – 32% a zarastené nosné dierky a uši 28%.

Pitie kávy je nielen lahodné, ale aj zdravé
Je to pravda?
ÁNO JE!
Vedecké štúdie dokazujú, že kávové zrná obsahujú účinné antioxidanty, najmä polyfenoly, ktoré znižujú nebezpečenstvo kardiovaskulárnych, nádorových a niektorých neurologických ochorení. Káva podporuje aj tvorbu žalúdočných štiav, má vysoký obsah niacínu (vitamín B3), ktorý pri pražení ešte rastie. Najnovšie vedci zistili, že káva dokonca znižuje riziko vzniku cukrovky.

Dlhé sedenie za počítačom kazí zrak
Je to pravda?
NIE JE!
Na overenie tohto tvrdenia sa už uskutočnilo veľa štúdií, no žiadna ho nepotvrdila. Tento mýtus však živí fakt, že človek pred monitorom žmurká 6 – 7 krát za minútu, čo je len tretina potrebnej frekvencie. Dôsledkom sú suché a podráždené oči, a ak nie je monitor dostatočne  ďaleko, aj pocit napätia v očiach a bolesti hlavy.

Starším ženám prospieva alkohol
Je to pravda?
ÁNO JE!
Harvardské mozgy prišli so zistením, že u žien po päťdesiatke má pohárik – dva denne pozitívny vplyv na zdravie. Najlepšie vraj poslúži červené víno, ktoré chráni srdce a zabráni rozvinutiu Alzheimerovej choroby. A o akom množstve je reč? Jednom až dvoch decilitroch. Žena, ktoré sú v pití umiernené a neprekročia túto hranicu, sú oveľa zdravšie ako tie. Ktoré pijú veľa alebo nepijú vôbec. Okrem srdcovej činnosti sa im zlepšuje aj mentálna či fyzická výkonnosť. Tak čo, dámy? Mali ste už dnes svoj pohárik?

Najprv bola sliepka, potom vajce
Je to pravda?
NIE JE!
Hoci to tvrdí aj Biblia, nie je. Genetici sa zhodujú v tom, že druhy vznikali z populácií, ktoré sa od seba vzdialili natoľko, že sa ďalej mohli geneticky vyvíjať samostatne. Vajce, z ktorého sa dnes vyliahne kuriatko, pochádza z pradávneho spoločného vtáka, ktorý ešte nebol sliepkou.

Alkohol vás zohreje
Je to pravda?
NIE JE!
Je to iba mýtus! Síce rozťahuje cievy, ale vôbec nepomáha. Fakt, že nás zohreje dúšok alkoholu je skutočne iba mýtus. Cievy sa síce vďaka nemu najskôr roztiahnu, no o chvíľu budú vaše uzimené končatiny ešte chladnejšie. Ak je vám doma zima, lebo ešte nekúria, namiesto kalíška skúste radšej zázvor v každej podobe!

Veriaci by mali žiť podľa Biblie
Je to pravda?
ÁNO JE!
Ale nedá sa to. Jeden americký novinár skúsil aspoň podľa niektorých zo 700 príkazov. Nestrihal si vlasy a denne ich polieval olivovým olejom, neholil sa stále nosil biele rúcho. Hosťom domu umýval nohy a denne hral dva krát na desaťstrunovej harfe. No nestihol kameňovať tých, čo pracovali v sobotu, zabíjať obetné zvieratá a dodržiavať množstvo iných rituálov. Spoločnosť brala jeho snahy, našťastie, s humorom.

Vitamín „C“ zabraňuje prechladnutiu
Je to pravda?
NIE JE!
Doteraz sú známe iba choroby z nedostatku vitamínu C, ale žiadna, ktorej by zabránil. Jeho užívanie však môže skrátiť trvanie príznakov, ktoré sú o to výraznejšie, o čo lepšie pracuje imunitný systém infikovanej osoby!

Magnézium pomáha proti kŕčom lýtok
Je to pravda?
ÁNO JE!
Ale platí to iba pre tehotné ženy. Inak nemá magnézium na kŕče lýtok žiaden, alebo len minimálny vplyv. Dokázané je iba pôsobenie chinínových preparátov, tie však majú nebezpečné vedľajšie účinky. Kŕče môžu byť spôsobené nedostatkom spánku, ale aj alkoholom a kávou. Môžu byť symptómami cirhóze pečene, problémov s obličkami, čo so štítnou žľazou.

Salmonely infikujú aj rastliny
Je to pravda?
ÁNO JE!
Genetici na viedenskej univerzite dokázali, že salmonely neinfikujú iba hydinové mäso a vajíčka, ale sú schopné vniknúť aj do buniek rastlín a rozmnožovať sa v nich. Preto možno dostať salmonelózu aj zo zeleniny z vlastnej záhrady, ak sa na hnojivo použil hydinový trus.

 

Časť 20

Hypochonder je simulant
Je to pravda?
NIE JE!
Hypochondria je skutočný lekársky termín a označuje psychosomatické ochorenie – neúmerné zameranie sa na vlastné zdravie. Jeho spúšťačom býva nejaká vnútorná (duševná) porucha, môže to byť aj konflikt, skraty pocit viny, alebo odďaľovanie riešenia nejakého problému. Kedy môže prísť? Hypochondria máva počiatok v dospievaní, okolo dvadsať až tridsať rokov, ale

prísť môže kedykoľvek. Máva kolísavý a chronický priebeh, zhoršuje sa pri strese a v záťažových životných situáciách. Hypochondria sa lieči špeciálnou terapiou a jako podporná liečba sa používajú psychofarmaká.

Máme piť osem pohárov vody denne
Je to pravda?
-NIE JE!
Na vode nie vôbec nič zlé, ale neexistuje jediný vedecký dôkaz, ktorý by podporoval platnosť tohto tvrdenia. Vodu totiž čerpáme i z potravín, predovšetkým z ovocia a zeleniny.

Až 70% Slovákov pije kávu výlučne doma
Je to pravda?
ÁNO JE!
Káva je pochúťkou s tradíciou a kultúrou a jej pitie nie je len o kofeíne. V primeranom množstve 4 – 6 šálok denne neškodí zdraviu dospelého zdravého človeka. Nedehydruje, keďže ne je súčasťou pitného režimu. Nespôsobuje pravidelným kávičkárom nespavosť. Horšie je to s kultúrou pitia kávy. Podľa Inštitútu pitia kávy za vyspelým svetom zaostávame až o 20 rokov. Približne od 80, rokov minulého storočia nastal vo svete boom, keď začali gurmáni a kávičkári vyhľadávať špeciálne chute a spôsoby prípravy.  U nás k niečomu podobnému prišlo až v novom tisícročí. Avšak podľa nedávneho prieskumu iba 1 % pravidelných konzumentov kávy si tento nápoj vychutnáva v kaviarni. Vedecky je dokázané, že v jednej šálke kávy je obsiahnuté viac ako 200 zdraviu prospešných  látok. Je vynikajúcou prevenciou proti Alzheimerovej chorobe a diabetu mellitus 2. typu.

Včela po uštipnutí zahynie
Je to pravda?
ÁNO JE!
Ale iba vtedy, keď pichne človeka alebo nejaké veľké zviera. Z ich kože nedokáže žihadlo  vytiahnuť a v snahe oslobodiť sa si vytrhne celú zadnú časť tela, pričom však necíti žiadnu bolesť. Po uštipnutí hmyzu alebo vtákov môže žihadlo použiť znova.

Piatok trinásteho je nešťastný deň
Je to pravda?
NIE JE!
Tento prívlastok vznikol 13.10.1307, kedy francúzsky kráľ Filip IV. Uskutočnil záťah proti templárom. Je to povera, ktorej ľudia príliš veria. Astrológovia však majú iný názor, skôr optimistický. Piatok je pod mocou planéty Venuša, ktorá je planétou lásky a šťastia. Venuša teda zmierňuje nepriaznivé vplyvy. Všetky mesiace, ktoré sa začínajú nedeľou, majú piatok trinásteho. V roku 2011 je to len raz, ale v roku 2012 to bude tri krát: v januári, apríli a v júli.

Mladí ľudia u nás neradi pracujú
Je to pravda?
ÁNO JE!
Až polovica mladých ľudí na Slovensku sa sťažuje na množstvo stresu v práci. Je to o 11% viac ako je celosvetový priemer. Samozrejme rovnako sú na tom aj starší ľudia. Zistila to štúdia medzinárodnej prieskumnej agentúry GfK Custom Research, ktorá oslovila 30 556 zamestnancov v 29 krajinách. Úroveň pracovného stresu pritom trápi až 40% mladých ľudí vo veku od 18 do 29 rokov.

Zajace sú hlodavce
Je to pravda?
NIE JE!
Zoológovia sa už v roku 1945 zhodli na tom, že zajace nepatria medzi hlodavce. Líšia sa od nich usporiadaním zubov a schopnosťou pohybovať čeľusťou do strán, čo im umožňuje potravu prežúvať. Tvoria samostatný druh, ktorý je však s hlodavcami v najužšom príbuzenstve.

Che Guevara bol hrdinom
Je to pravda?
-NIE JE!
Guevara bol zločincom. Po kubánskej revolúcii viedol popravy stoviek zamestnancov a úradníkov bývalého režimu. V pevnosti La Cabana ich postrieľali bez súdneho pojednávania. Zúčastnil sa na všetkých represáliách Castrovho režimu a v Bolívii, kde ho v roku 1967 zastrelili, začal teroristickú činnosť s cieľom zvrhnúť demokraticky zvolenú vládu. Tak ako Mao, aj on naliehal na Chruščova, aby počas kubánskej krízy zaútočil na USA atómovou bombou.

Soľ nad zlato
Je to pravda?
NIE JE!
Nadmerné solenie škodí srdcu i cievam. A je aj nebezpečné. Skracuje nám život ani to netušíme. Optimálna dávka soli na 24 hodín je približne 6 gramov, čo je zarovnaná čajová lyžička. Slováci ju však niekoľkonásobne prekračujú. Čím viac soli zeme, tým viac si zvyšujeme krvný tlak, a poškodzujeme priamo cievnu stenu, ktorá sa stáva tuhšou a menej pružnou. Problém zo soli majú aj obličky. Ak presoľujeme, riskujeme rakovinu žalúdka, odvápňujeme si kosti a zhoršuje sa aj astma. Muži ohrozujú takto svoje zdravie viac ako ženy. Verili by ste, že okrem tisícok litrov piva skonzumujú za život približne 365 veľkých pivových pohárov soli! Lekári ligy proti hypertenzii skúmali v slovenských jedlách obsah soli. „Šampiónom“ sú syrové korbáčiky, veľa soli je aj v suchých mäsových výrobkoch, v údenom mäse, zo syrov vedie Niva, Gouda, Eidam a oštiepok.

Babylonská veža skutočne existovala
Je to pravda?
ÁNO JE!
V Esagile, v dnešnom Iraku sa nachádzajú zvyšky základov pyramídy, ktorá bola súčasťou chrámovej sústavy. Na vtedajšie pomery dosahovala nevídanú výšku 91 metrov a ne jej stavbe pracovalo asi 10 000 robotníkov z mnohých krajín, ktorí sa iba ťažko dorozumievali, pretože prekladatelia boli vzácni. Tak vznikol mýtus o popletení jazykov, ktoré malo viesť k zastaveniu stavby. V skutočnosti ju zničil perzský kráľ Xerxes.

Počet kontinentov je presne určený
Je to pravda?
NIE JE!
Geológovia sa dodnes nevedia dohodnúť na počte kontinentov. Jedni neuznávajú historicko-kultúrne zdôvodnenie oddelenia Európy od Ázie a postulujú iba Euroáziu, iní delia Ameriku na Severnú a Južnú. Zatiaľ sa používa 6 kontinentov: Afrika, Amerika, Antarktída, Austrália, Ázia a Európa.

Tézy Giordana Bruna dodnes nikto nevyvrátil
Je to pravda?
ÁNO JE!
V roku 1600 dala katolícka cirkev upáliť talianskeho filozofa Giordana Bruna, pretože napriek mučeniu trval na tom, že vo vesmíre existuje život, rovnako ako na zemi, spojený s inteligentným duchom a že Ježiš bol nevedomý podvodník a narušiteľ kozmického poriadku. Ani jedno tvrdenie sa nepodarilo dodnes vyvrátiť na rozdiel od Galileiho doteraz Bruna nerehabilitovali.

Mužom sa páčia u žien široké boky
Je to pravda?
ÁNO JE!
Tvrdia to antropológovia z Victoria University vo Wellingtone. Nie je podstatné, či je žena vyziabnutá alebo plnších tvarov ale jej telo musí mať správny pomer obvodov. V páse musí maž 70% obvodu bokov. Ak žena takýto pomer má, potom muži nevnímajú na jej tele nič iné a považujú ju za atraktívnu. Vysiela vraj biologický signál, že je plodná a bude mať zdravé potomstvo, bez ohľadu na to, akú konfekčnú veľkosť má. Ideálny pomer pásu k bokom má napríklad Kate Moss, Jessica Alba, či modelka Alessandra Ambrosio.

Fóbia môže vzniknúť aj z manželstva
Je to pravda?
ÁNO JE!
  Viete, že existuje aj taká? Označuje sa ako gamafóbia a osoba, ktorá ňou trpí, má obrovský, doslova až panický strach z manželstva. Konkrétne zo zlyhania v tom, či už zo sexuálnej stránky, v súvislosti s plodením detí, ale problémom môže byť aj strach zo spoločného bývania s partnerom v jednej domácnosti. Psychológovia vidia príčinu fóbie v nejakom nepríjemnom zážitku z minulosti, napríklad rozvod rodičov, no má aj vplyv nepriaznivé prezentovanie manželstva v televízii či filme. Postihnutá osoba nemusí s touto fóbiou žiť do smrti, ak vyhľadá psychológa, môže sa úspešne vyliečiť!

Rozprávky pred spaním určujú kariéru
Je to pravda?
ÁNO JE!
Dlhodobá štúdia Oxfordskej univerzity dokázala, že deti, ktorým rodičia čítali rozprávky pred spaním, boli dobrými žiakmi a študenti s úspešnou kariérou. Dôležitý bol pravidelný kontakt s obomi rodičmi aj v prípade rozvodu.

 

Časť 19

Všetky včely majú žihadlá
Je to pravda?
NIE JE!
Včely zo skupiny meliponini žihadlá nemajú. Ročne však znášajú iba 1 kg medu, takže sú pre včelárov nezaujímavé. Darmo, všetko má svoje výhody a j nevýhody.

Matriarchát bol určitý vývojový stupeň
Je to pravda?
NIE JE!
Matriarchát ako spoločenskú formu predchádzajúcu patriarchát moderná antropológia nepoužíva. Historici aj feministky sa zhodujú v tom, že spoločnosti, ktorým by vládli ženy, neexistovali alebo boli len prechodným fenoménom.

Všetky mačky sa rady hrajú s myšou
Je to pravda?
NIE JE!
S chytenou myšou sa hrajú iba domáce mačky, ktoré netrpia hladom. Vrodený lovecký inštinkt obracajú na hru!

Liz Taylorová – hviezda do posledného dychu
Je to pravda?
ÁNO JE!
Len máloktorej herečke sa podarí zostať hviezdou, aj keď už nenakrúca filmy. Ona to dokázala. Magicky krásna a tvrdohlavá herečka bola veľká vo všetkom, čo robila – vo filmoch, v podnikaní, v charite, dokonca aj v škandáloch. Po celý živor hľadala lásku. Bola to neúnavná nevesta, mala 7 manželov- jeden Richard Burton dokonca dva krát – nerozlišovala, či to bol

milionár alebo robotník. Zo závislosti na alkohole sa liečila niekoľko krát, prekonala desiatky chorôb a napokon ju zradilo srdce. Bola to výnimočná žena, ktorá žila vášňou, humorom a láskou. Zomrela nedávno vo veku nedožitých 79 rokov.

Máme už aj hybridný motocykel
Je to pravda?
ÁNO JE!
Tento chopper Schneider je prvým motocyklom na svete, ktorý má hybridný pohon, nielen na benzín ale aj na batérie, s výkonom 375 koní. Maximálna rýchlosť až 240 km/hod. Dojazd na batérie 80 km, miesto spätných zrkadiel má monitor, ktorý sníma to čo sa deje pred  i za ním. Zatiaľ je vyrobený jeden exemplár a nie je na predaj, v budúcnosti sa však plánuje sériovo vyrábať.

Opicu dostaneme iba z tvrdého alkoholu
Je to pravda?
NIE JE!
Bolesti hlavy a niekedy aj celého tela sú dôsledkom nadmerného množstva vypitého alkoholu. Alkohol aj v drahom a kvalitnom víne je identický s tým, aký je napríklad v domácej slivovici alebo v kolínskej vode.

Odzvonilo tradičnej rodine
Je to pravda?
ÁNO AJ NIE!
Nový trend „Mingle“ prichádzajúci z Ameriky, ktorý sa v poslednom čase rozmáha aj na Slovensku. Názov je vlastne skratka pôvodného vyjadrenia „Married, but single“ čo znamená ženatý/vydatá, ale slobodný/á. Je to vlastne rodina bez papierov, alebo vzťah na divoko. Je však veľmi náročný na dôveru. Psychológovia varujú, že nedáva pocit bezpečia pre menšie deti, ktoré potrebujú pevné zázemie. Jeho zástancovia tvrdia, že si zachovávajú nezávislosť, majú čas na priateľov a koníčky, vzťah sa nedostane do stereotypu a že v prípade rozchodu nezostanú „na ulici“. Mnoho ľudí však  zastáva klasický život v rodine. Dôležité je to najmä v starobe, keď už neslúži zdravie, je  prítomnosť partnera upokojujúca. Odborníci dokonca tvrdia, že ak budete žiť v páre, dožijete sa  vyššieho veku!

Chladnička na balkóne šetrí energiu
Ja to pravda?
NIE JE!
Chladničky a mrazničky sú konštruované na optimálnu funkčnosť v priestoroch s teplotou 16 až 32 stupňov Celzia. V studenom prostredí hrozí, že kompresor prestane pracovať!

Zmrazená zelenina je najzdravšia
Je to pravda?
ÁNO JE!
  Je, ak nemáte možnosť jesť čerstvú zeleninu z vlastnej záhrady. Každým dňom transportu sa v zelenine znižuje obsah vitamínov, zatiaľ čo zelenina, zmrazená do piatich hodín po zbere si zachová svoju pôvodnú čerstvosť aj niekoľko mesiacov.

Čím je vajce staršie, tým viac vzduchu prenikne cez jeho škrupinu
Je to pravda?
ÁNO JE!
  Otestujte si aké je vajce staré: ponorte vajce do pohára naplneného vodou a zistíte – čerstvé vajce do troch dní klesne ku dnu; týždňové sa vznáša nad dnom pohára; staršie ako tri týždne pláva vo vode a vyčnieva nad hladinu. Trvanlivosť vajec je pri správnom skladovaní 28 dní od dátumu znášky.  Každé vajce musí byť opečiatkované – musí na ňom byť uvedená ich akostná a hmotnostná trieda, dátum balenia, spotreby a číselný kód producenta a krajina pôvodu.

CO2 uvoľňujúci sa pri kúrení drevom zaťažuje atmosféru
Je to pravda ?
NIE JE!
Počas horenia vracia drevo do ovzdušia iba toľko CO2, koľko potrebovalo počas rastu na fotosyntézu.

Ceny nafty na svetových trhoch sa uvádzajú v bareloch a nie v litroch
Je to pravda?
ÁNO JE
! Barel je názov jednotky objemu. Vznikol z anglického slova „barrel“ – sud. Barel ropy je 158,98 litrov!  Pokiaľ toto niekto nevie, je takéto udávanie cien ropy dobré iba tak na mätenie obyvateľstva. Prečo sa neudáva ceny ropy u nás v litroch? Z jednoduchého dôvodu, aby sme nevedeli, že cena ropy na svetových trhoch je menšia než 10 Sk za liter! Stačí len porovnať túto cenu s cenou litra nafty na pumpe!

Medvede „musia“ aj počas zimného spánku
Je to pravda?
NIE JE!
Medvede dokážu obsah močového mechúra počas zimného spánku premeniť na neškodné aminokyseliny, kt.é dodatočne zužitkujú v stlmenej látkovej výmene.

Siestu najviac dodržiavajú Španieli
Je to pravda?
NIE JE!
Časopis „Neurology“ uverejnil výsledok ankety, podľa ktorej si poludňajší spánok dopraje iba 8% Španielov, no až 22% Nemcov.

Zemeguľa sa podobá vajcu
Je to pravda?
NIE JE!
Obvod rovníka meria 40 076,45 kilometra, Poludníkový je 40 006-9,14. Z vesmíru dokážu tento rozdiel zaznamenať iba špeciálne prístroje, takže obyčajní smrteľníci žiadnu podobu vajca nerozpoznajú. Zem je prakticky guľa!

 

Časť 18

Väčšina vtákov v zime nespieva
Je to pravda?
ÁNO AJ NIE!
Červienky, sýkorky belasé a veľké spievajú aj v zime. Ostatné začínajú až v skorú jar s časom rozmnožovania. Svojim spevom vábia samčekovia vtáčie dámy a ochraňujú svoj revír pred ďalšími samčekmi.

 

Piesok môže byť aj zelený
Je to pravda?
ÁNO JE!
Túto pieskovú raritu nájdete na Havaji a na Guame. Za svoju farbu vďačí vulkanickému pôvodu.

 

Hnilé miesta na plodoch stačí vyrezať
Je to pravda ?
ÁNO JE!
Ale platí to iba pre tvrdé ovocie a zeleninu. Plody s vysokým obsahom vody, ako sú napríklad paradajky, hrušky alebo broskyne, zahoďte! Nebezpečné toxíny sa nachádzajú všade!

 

Obézne tehotné ohrozujú plod
Je to pravda?
ÁNO JE!
Vyše 600 tehotných žien sa zúčastnilo na štúdii, ktorá ukázala, že čím tučnejšia je budúca matka, tým je pravdepodobnejšie, že sa jej narodí dieťa so srdcovou chybou. A vine sú chorobnézmeny v látkovej výmene obéznej matky.

 

Červené hrozno je liečivá rastlina
Je to pravda?
ÁNO JE!
Vedci zistili, že obsahuje antioxidant resveratrol, ktorý chráni organizmus pred srdcovými chorobami a redukuje aj peptidy, ktoré zapríčiňujú vznik Alzheimerovej choroby. Resveratrol obsahujú aj borievky a búrske oriešky.

 

Aj kňazi majú módne prehliadky
Je to pravda?
ÁNO JE!
Traja anglickí kňazi zorganizovali v roku 2009 v Exetri prvú módnu prehliadku pre duchovných. Má sa konať každý cirkevný rok a nové „uniformy“ kňazom navrhujú také renomované dizajnérky ako Donatela Versace a Juliet Hemingway.

 

Právo prvej noci dodnes nezrušili
Je to pravda?
ÁNO JE!
Je, pretože nikdy neexistovalo. Tento mýtus vznikol v rokoch 1580 až 1640, keď sa vo Francúzsku juristi stojaci na kráľovej strane snažili oslabiť šľachtu. Neexistujúce „Jus primae noctis“  bolo aj atraktívnym námetom Mozartovej opery Figarova svadba.

 

Celzius vynašiel teplomer
Je to pravda?
NIE JE!
Vynašiel ho anglický fyzik Robert Hooke (1635 – 1703). Objavil, že hmota mení svoju formu vonkajšími vplyvmi, takzvaný Hookov zákon. Celzius a Fahrenheit zaviedli iba stupnice.

 

Kenguru je pôvodné meno klokana
Je to pravda?
NIE JE!
„Ken gu ru“ bola síce pôvodná odpoveď austrálskych obyvateľov na otázku Európanov, ako sa volá to zviera, lenže znamenalo to „nerozumieť ti“!

 

Legendárna modelka Twiggy opäť v pozornosti
Je to pravda?
ÁNO JE!
  Twiggy, vlastným menom Leslie Hornby, ktorá má 61 rokov a v minulosti sa preslávila svojou postavou, štíhlou ako prútik (anglicky twig) zrejme ani dnes nemá rada oblé tvary. A to u žiadnej živej bytosti. Možno aj preto sa rozhodla svojou priazňou prispieť k záchrane najštíhlejšieho plemena psov na svete – chrtov. Dozvedela sa, že toto plemeno v Anglicku patrí medzi menej

obľúbené, pretože ich tam žije v útulkoch viac ako tisíc. „Vyzývam všetkých, ktorí túžia po psovi, aby si zaobstarali práve chrta!“ – horlí štíhla milovníčka zvierat.

 

Populárna ABBA bez chlapov?
Je to pravda?
ÁNO JE!
Dnes už 60 ročná Agnetha Fältskog , členka bývalej skupiny ABBA chce vyťažiť z tejto slávy  a chystá sa opäť obnoviť spevácku kariéru. Spolu s bývalou kolegyňou z kapely – s druhým „A“ – Anni Frid (65) mienia znova naštartovať svoje kariéry. Dnes žije speváčka utiahnutá spolu s dcérou Lindou v usadlosti neďaleko Štokholmu. Žije skromne, tak ako bola zvyknutá žiť aj v minulosti.

 

Prvým autom bol elektromobil
Je to pravda?
ÁNO JE!
Už v roku 1835 ho navrhol holandský profesor Sibrandus Stratingh a neskôr ho postavil jeho asistent Christopher Becker. Prvým vozidlom, ktoré prekonalo rýchlosť 100 km/hod. bol elektromobil Belgičana Camilla Jenatzyho v roku 1899.

 

SOS znamená – zachráňte naše duše
Je to pravda?
NIE JE!
Medzinárodný kód volenia o pomoc v Morseho abecede zvolili 1.6.1908 pre dobré rozlišovanie znakov. Ostatné je ľudová tvorivosť. Niekomu napadlo, že by to mohlo znamenať Save Our Souls (Zachráňte naše duše), iní preferujú Save Our Ship

(Zachráňte našu loď).

 

Dom Pérignon vynašiel šampanské
Je to pravda?
NIE JE.
Túto legendu začala s komerčných dôvodov rozširovať známa francúzska firma takmer sto rokov po jeho smrti. Šesť rokov predtým, ako sa stal Dom Pérignon pivničným majstrom, predložil Christopher Merret anglickej Kráľovskej spoločnosti recept, ako možno pridaním cukru spôsobiť druhé kvasenie vína.

 

 

 

Časť 17

Predmanželská zmluva sa dá aj u nás uzavrieť
Je to pravda?
ÁNO AJ NIE!
V slovenskom právnom poriadku nie je predmanželská zmluva zakotvená, ale zákon jej uzavretie nezakazuje. Medzi typmi zmlúv s avšak neuvádza. Z toho možno odvodiť, že budúci manželia môžu uzatvoriť tzv. predmanželskú zmluvu, ale fakticky o predmanželskú zmluvu nepôjde. Takže ak sa budúci manželia rozhodnú uzavrieť nepomenovanú zmluvu o súpise majetku, s ktorým vstupujú do manželstva, môžu tak urobiť. Zmluva však rieši len majetkové vzťahy pred vznikom manželstva. Po uzavretí manželstva nastupuje tzv. bezpodielové spoluvlastníctvo manželov upravené Občianskym zákonníkom. Budúci manželia môžu teda spísať svoj majetok na osobitnú listinu, aj s pomocou notára. Bude slúžiť len na určenie vecí, ktoré nebudú patriť do bezpodielového vlastníctva.

Voda vyteká z vane na severe doprava, na juhu doľava
Je to pravda?
NIE JE!
Tzv. Coriolisova sila, ktorá by tento efekt mala spôsobiť, je príliš slabá na eliminovanie rôznych pohybov vody vo vani v momente jej vypustenia. Aby sa vplyv Coriolisovej sily prejavil, museli by sme mať cisternu s 500-násobným množstvom vody ako vo vani, musel ba niekoľko dní stáť bez akéhokoľvek vplyvu a výtokový otvor by musel ležať v dokonale vodorovnej polohe.

V obchodoch nekradnú iba zákazníci
Je to pravda?
ÁNO JE!
Značnú časť tovaru odcudzia zamestnanci, len ich kamerové systémy neodhalia. Veľké škody spôsobujú aj dodávatelia, ktorí kradnú tovar z veľkých balení, ešte predtým, ako ho dodajú do obchodu.

Žena pochádza z muža
Je to pravda?
NIE JE!
Anglickým genetikom sa podarilo dokázať pravý opak – každá oplodnená bunka je ženského rodu. Mužský sexuálny hormón testosterón sa vyvinie až v priebehu tehotenstva zo ženského estrogénu. Ten nevplýva iba na vývoj pohlavia, ale aj na imunitný systém a látkovú výmenu embrya.

Nevidiaci počujú lepšie
Je to pravda?
ÁNO JE!
Zvukové a hmatové vnemy spracováva mozog nevidiacich aj receptormi, ktoré sú určené na vizuálne vnímanie. Preto vedia nevidiaci pomocou zvuku lokalizovať miesta, ktoré ostatní vnímajú iba očami.

Keď nám narastú zuby múdrosti tak zmúdrieme
Je to pravda?
NIE JE!
  Zuby múdrosti sa začínajú tlačiť von medzi 17. až 25. rokom života.  Sú to vlastne tretie stoličky, ktoré nemajú žiadny význam ani funkciu. Zuby múdrosti vo väčšine prípadov totiž nemajú voľný priestor, kde by ohli rásť. Je to akýsi pozostatok z čias našich predkov, keď sme mali veľké čeľuste.

Najlepšie sa učí v tichu
Je to pravda?
ÁNO JE!
Pri pokusoch so študentmi, ktorí si mali zapamätať rad písmen, najhoršie dopadli tí, čo pritom počúvali hudbu. Študenti, učiaci sa v tichom prostredí boli ešte úspešnejší než tí, čo počúvali v pozadí ľudský hlas.

O funkciách smiechu ešte stále nevieme všetko
Je to pravda?
ÁNO JE!
Vedci rozlišujú dva spôsoby – úprimný, radostný smiech a – smiech umelý, akoby vynútený. Ten prvý vyvoláva v mozgu chemické reakcie, vyrába napríklad viac prirodzených tlmičov  bolesti, odstraňuje stresové hormóny. Okrem toho smiech vyvoláva vyššiu tvorbu interleukínu 2, látky, ktorá zvyšuje našu odolnosť. Smiech môže dokonca spôsobiť aj smrť. Istý dánsky lekár sa pozeral na čiernu komédiu,  počas ktorej sa mu tep zvýšil z 80 úderov za minútu na celých 500, čím utrpel smrteľný obehový kolaps. Čiže aj v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí.

Muži uprednostňujú blondíny pred brunetkami
Je to pravda?
ÁNO JE!
Páni majú radšej blondíny, tak znel názov filmovej klasiky s Marilyn Monroe. Ešte Aj dnes je tento slogan pre mnohých mužov aktuálny. Podľa jedného prieskumu napríklad čašníčky s blond vlasmi dostávajú v priemere o 20% prepitného, ako ich kolegyne brunetky. Plavovlások je menej a sú poznávacím znakom mladosti. Znamená to zlé správy pre všetky brunetky? Určite nie. V inej ankete sa ukázalo, že muži prevažne považujú blondínky za lepšie milenky, avšak brunetky uprednostňujú pre trvalý vzťah.

Sú ľudia, ktorým sa nikdy nič nesníva
Je to pravda?
NIE JE!
  Každú noc presnívame aspoň 100 minút a predsa nie je jasné prečo. Viac ako 3000 rokov ľudia pátrajú po tom, akú funkciu majú sny. Pre vedecké spracovanie sú veľmi komplikované, nedajú sa totiž vedecky priamo objektivizovať. Vieme už však dokázať, kedy sa človeku sníva. Dá s a to zaregistrovať prístrojom. Keď človeka v určitej fáze spánku zobudíme, veľmi dobre si vybavuje svoje sny. Mnohí vedci sú na základe štúdií presvedčení, že sny nás varujú a upozorňujú na choroby. Môžu byť zakódovanou výstrahou, ktorú k nám vysiela mozog.

Jablká treba jesť so šupkou
Je to pravda?
NIE JE
, ak nie sú z vlastnej záhrady. V šupke je síce takmer 70% vitamínov z celého jablka, ale je na nej voskový film, ktorý jablku dodáva čerstvý vzhľad a konzervuje ho. Vosk sa potom ukladá v pečeni a po rokoch môže spôsobiť vážne problémy. 

Kačky môžu v zime na ľad primrznúť
Je to pravda?
NIE JE!
  Dokonca ani ich nohy nie sú studené, ale vlažné – teplá krv, ktorá do nich tečie, zahrieva studenú krv, ktorá sa roznáša od nôh smerom do tela. Preto kačkám nikdy nevychladnú nohy na ľade, ale ani sa doň nezaboria a neprimrznú!

Pestré perie vtákov má lákať samičky
Je to pravda?
ČIASTOČNE.
Žlté, zelené, čierne a modré perie  však obsahuje pigment, ktorý n ičí baktérie a chráni perie pred rozkladom. Baktériám sú najviac vystavení vtáci s bielym perím, a aj preto je ich výskyt vo voľnej prírode vzácny.

Výchova pandy je v zajatí veľmi obtiažna a náročná
Je to pravda?
ÁNO JE!
Panda veľká – čínsky pchin-jin v doslovnom preklade „mačkonoha čiernobiela“ je cicavec, pochádza z centrálnej Číny. Prvé pandie mláďa na svete, ktoré sa narodilo v zajatí sa vedci rozhodli vypustiť do voľnej prírody, si užívalo zvláštnu opateru. Aby ho ľudia neplašili, boli vedci pri jeho vypúšťaní zamaskovaní za pandy!

 

 Časť 16

Čínsky múr dokázal zastaviť dobyvateľov
Je to pravda ?
NIE JE !
Vybudovať priechod cez Veľký čínsky múr bolo pre dobyvateľské armády otázkou iba niekoľkých dní. To však stačilo na to, aby sa čínske vojská stačili presunúť na miesto očakávaného útoku.

Aj v chladničke sa môžu množiť nebezpečné baktérie a plesne
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Niektoré mikroorganizmy sa rozmnožujú aj pri teplote nižšej ako 5° C. Ide predovšetkým o niektoré druhy baktérií, kvasiniek a mikroskopických húb, ktoré odolávajú chladu až do-10°C. To môže spôsobiť, že sa skráti trvanlivosť a potraviny sa pokazia. Zmení sa chuť, vôňa, vzhľad až po viditeľnú pleseň. Zabrániť tomu môžeme dodržovaním zásad hygieny, chladničku pravidelne raz za dva týždne umývame teplou vodou a saponátom, potom studenou vodou a nakoniec vodou s octom. Potom ju dôkladne vysušíme. Môžete si overiť aj teplomerom správnu teplotu

Všetko je na niečo, ale cesnak je na všetko
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Nemá iba silnú arómu ale aj zázračnú moc. Pomáha chrániť pred srdcovo-cievnymi chorobami či dokonca prd rakovinou. Dva strúčiky denne pre vaše zdravie postačujú. Nenechajte sa odradiť prenikavou vôňou, liečivá sila cesnaku stojí za to ! Alicín, ktorý cesnak obsahuje má okrem spomínanej arómy práve to, že telo očistí od škodlivých látok, prečisťuje krv, znižuje jej zrážavosť a rozpúšťa v ej zrazeniny.  Je silným antioxidantom, je bohatý na zlúčeniny síry, jódu, draslíka, sodíka,  vápnika a železa. Naši predkovia sa riadili heslom: všetko je na niečo, ale cesnak je na všetko „! Nepríjemný cesnakový dych zmiernime plátkom citróna, alebo pohárom mlieka, jedna kocka čokolády, pomôže aj požuvať jedno zrnko kávy a nechcený zápach prebije aj petržlenová vňať.

Striedavá osobná starostlivosť o deti po rozvode je už aj u nás
Je to pravda?
ÁNO JE!
  Slovenskí otcovia si vybojovali svoje deti. Od 1. júla 2010 platí u nás novela zákona o rodine, ktorá umožňuje, že deti budú môcť  striedavo vychovávať po rozvod obaja rodičia. Skončí sa teda obdobie o „párnych víkendoch, aj otázky typu „Koho máš radšej, otecka, alebo mamičku?“

Ak je maloleté dieťa zverené do striedavej opatery rodičov, súd prihliadne na dĺžku striedavej osobnej starostlivosti každého rodiča. V jasličkárskom období je to po 1 dni, v škôlkarskom po 2 až 7 dňoch, vo veku ZŠ po týždni, vo veku SŠ po 2 týždňoch a vo veku VŠ po mesiaci, ale vždy s možnosťou denných návštev druhého rodiča a využitia technických prostriedkov na komunikáciu.

Vznikol mýtus, že blondínky sú naozaj hlúpe
Je to pravda?
NIE JE!
  To, že blondínky sú často považované za hlúpe a naivné, vznikol pravdepodobne z toho, že veľa detí aj najprv blond a až v neskoršom veku im vlasy stmavnú. Preto ľudia, mnoho krát nevedome, spoja blondínky s deťmi, ktoré sú väčšinou naivné, nevinné a ešte intelektovo nevyzreté. Preto sú blondínky považované za menej inteligentné ako brunetky, čo však neznamená, že nositeľka tmavých vlasov je automaticky bystrejšia a múdrejšia. Tieto osobné danosti a schopnosti závisia od úplne iných faktorov ako je farba vlasov!

Rembrandt namaľoval Muža so zlatou prilbou
Je to pravda?
NIE JE!
Obraz síce pochádza z jeho dielne, ale vedci v Hahn-Meitner Institute v Berlíne zistili pomocou neutrónovej fyziky, že ho nemaľoval Rembrandt, ale jeho pomocníci. Podobne si počínal aj Rubens a iní majstri. Dnes sa obrazy, ktoré nemaľoval podpísaný umelec, považujú za falzifikáty.

Čím viac jabĺk, tým menej chorôb
Je to pravda?
ÁNO JE!
Jablkám patrí 10 krát áno – pomáhajú proti zápche, osožné sú v boji proti chrípke nachladnutiu a kašľu, uľaví sa vám po nich aj pri obličkových kameňoch, pomáha znižovať cholesterol,  priaznivo pôsobia na srdce a pomáhajú odvádzať z tela prebytočnú vody, aj pri reume pomôže chrumkanie jabĺk,  chránia mozog pred Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou, budúce mamičky si znížia riziko vzniku astmy u detí, podporujú krvotvorbu a ak chcete zhodiť nejaké to kilečko, pomôže vám jablčný ocot, lebo odbúrava tuk.

Každý človek je rádioaktívny
Je to pravda?
ÁNO JE!
  V ľudskom tele, vážiacom70 kg sa nachádza asi15 kg uhlíka a200 gramov kália. Obe látky obsahujú aj rádioaktívne izotopy, ktoré sa neustále rozpadajú. Ta minútu sa v tele odohrá asi 200 tisíc rozpadov izotopu uhlíka a 300 tisíc rozpadov izotopu kália. Tieto procesy sú prirodzenou súčasťou ľudského organizmu a na zdravie nemajú žiaden negatívny vplyv.

Dodnes sa zachovali zvyšky Kristovho kríža
Je to pravda?
ÁNO JE!
Ale len ak máme veriť, že ho v 4. storočí našli. Odvtedy sa akoby zázrakom rozmnožovali a dodnes je v kláštoroch a kostoloch na celom svete množstvo jeho fragmentov. V 19. storočí architekt de Fleury inventarizoval väčšie fragmenty v Európe a ich objem určil na

4 000 cm2.

Prvá svetová vojna sa končí až teraz
Je to pravda?
ÁNO JE!
Konečne po 92 rokoch sa v týchto dňoch končí prvá svetová vojna. Aj keď Nemecko zložilo zbrane 11.11.1918, až doteraz splácalo škody, ktoré napáchalo. Poslednú splátku uhradí 4.10.2010.

Spojenci donútili Nemecko zaviazať sa uhradiť vojnové škody vo Versaillskej zmluve v astronomickej sume 286 miliárd mariek, čo zodpovedalo viac ako 104 miliónov kilogramov zlata. Neskôr túto sumu znížili na 132 miliárd mariek. Počas druhej svetovej vojny sa splácanie prerušilo, po vojne sa Nemecko zaviazalo že vyplatí aj úroky z úverov, ktoré v 30. rokoch Hitler nepoužil na reparácie, ale na naštartovanie hospodárstva. Západní Nemci to podmienili znovuzjednotením Nemecka, ktoré nastalo 3.10.1990. Uplynulých 20 rokov vyplácalo úroky a vláda oznámila, že poslednú splátku vo výške
69,9 milióna eur uhradilo 4.10.2010

Grafity sú neduhom moderných čias
Je to pravda?
NIE JE!
Medzi nápismi na stenách domov v Pompejach zničených v roku 79 sopkou Vezuv sa našli Aj oznamy: Marcus ľúbi Spendusu, Nič netrvá večne, Lucifer a Primigenius boli tu, alebo Albanus je pedofil. Rôzne nápisy tohto druhu sa našli aj na egyptských pyramídach a chrámoch Mayov.

Pacient má právo byť informovaný o svojom zdravotnom stave
Je to pravda?
ÁNO JE!
Zdravie máme len jedno. Preto je dôležité, aby sme sa oň starali – spolu s lekárom. Pacient musí byť informovaný o svojom zdravotnom stave, a to podľa zákona č.576/2004 Z.z. Poskytnutie informácií prd liečbou musí byť zrozumiteľné, ohľaduplné, bez nátlaku, primerané rozumovej vyspelosti a zdravotnému stavu poúčanej osoby. Navyše s dostatočným stavom slobodne sa rozhodnúť. Vďaka tomu sa pacient aktívne zúčastňuje na rozhodovaní o svojom zdraví.

Hurikán a tajfún sú rôzne cyklóny
Je to pravda?
NIE JE!
Sú to dve rôzne pomenovania atmosférických útvarov v podobe obrovského víru (cyklónu) v subtropických oblastiach. V Karibiku, Atlantickom oceáne a v severnej časti Tichého oceánu sa nazývajú hurikány (podľa indiánskeho huraga – duch diabla), v západnej časti Tichého oceánu sa ten istý vír nazýva tajfún (podľa čínskeho ta-feng – silné vetry).

IHS znamená Jesus Hominum Salvator
Je to pravda?
NIE JE!
Je to latinský prepis skratky po grécky písaného mena Jesus. Používali ju raní kresťania

a dodnes sa zachovala najmä na obrazoch. Okrem „Ježiš spasiteľ ľudstva“ sa interpretuje aj ako
„V tomto je spása“ (In hoc salus). Existujú ďalšie vysvetlenia v rôznych jazykoch, vyplývajúce z neznalosti pôvodného vzniku skratky.

Raketoplán DISCOVERY sa chystá do dôchodku
Je to pravda?
ÁNO JE!
Budúci mesiac (december 2010) ho čaká posledná cesta k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Jeho konštrukcia trvala 4 roky. Prvý raz vyrazil do vesmíru v roku 1984. V októbri 2000  sa mu dostalo cti letieť už na stú misiu v rámci programu raketoplánov. Stane sa historickou kapitolou,
a jeho konštruktéri môžu byť na tohto vesmírneho veterána hrdí. Teraz ho čaká posledný let a verme, že aj ten bude úspešný!

 

Časť 15:

Na odmeranie lieku stačí lyžička
Je to pravda ?
NIE JE !
Ak chceme odmerať 5 mililitrov lieku čajovou lyžičkou, užijeme ho v priemere o 10% mernej. Pri veľkej lyžici zase nameriame až o 15% viac. Prvé dávkovanie spôsobí časom nedostatočnú medikáciu, druhé dávkovanie je častou príčinou otravy liekmi, najmä u detí. 

Najčistejšie a najkvalitnejšie pláže sveta sú označené „Modrou vlajkou“
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Nadácia The Blue Flag (Modrá vlajka) je dobrovoľnícke ekologické združenie, ktoré mapuje čistou vody. Na svete bolo takouto vlajkou ocenených už 3450 pláží a prístavov zo 42 krajín z celého sveta. Najviac ich nájdete v Španielsku, kde ich veje až 421. Chorvátom konkurujúce Taliansko má „modrých“  pláží 226, no n rozdiel od svojich jadranských susedov majú dlhšie pobrežie. Naopak, karibské Bahamy síce majú krásne a slávne pláže, no ani jedna z nich nespĺňa kritéria kvality. Pláže s modrou vlajkou nájdete na http://www.blueflag.org    

Pitný režim treba dodržiavať po celý rok
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Nespoliehajme sa iba na pocit smädu, organizmus zásobujme vodou vedome. Správny pitný režim je dôležitý pre optimálne fungovanie ľudského organizmu, inak vás prekvapí únava, pocit slabosti, závraty, suchá pokožka, zápach z úst aj oslabená imunita. Pozor najmä pri malých deťoch a starých ľuďoch – majú znížený pocit smädu ! 

Z futbalu sú krivé nohy
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Ukázala to istá fínska štúdia, v ktorej sledovali 500 futbalistov od detského veku. Neúmerne intenzívna činnosť vnútorných stehenných svalov zapríčiňuje neúmerné zaťaženie kĺbov. Čím skôr futbalista začína, tým je táto deformácia výraznejšia. Tzv. nohy do „O“ má každý štvrtý dospelý hráč. 

Gladiátori sa zabíjali z donútenia
Je to pravda ?
ČIASTOČNE !
Veľká väčšina musela ísť do arény z donútenia pod hrozbou smrti a bojovať o holý život. Bolo však aj veľa dobrovoľných profesionálov, ktorí za vyhratý zápas na život a na smrť dostali až 2000 sesterciov. 

Slnko vás opáli aj v aute za volantom
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Skutočne ! Keď strávite deň v aute alebo v presklenej kancelárii, mali by ste sa mať na pozore. Cez sklo síce neprejde UVB žiarenie, spôsobujúce nádory kože, ale zato UVA žiarenie nezastaví. Úpal môžete dostať ľahšie, ako by ste sa nazdali. V kancelárii si aspoň počas obeda stiahnite žalúzie. Ani v tieni nie sme celkom bezpeční. Neochráni nás ani voda, tým že sa ochladzujeme, neuvedomujeme si tak silu slnka. Spália sa aj počerní ľudia, len to trvá dlhšie.
Takže pozor – aj dobrého veľa škodí !
 

Najkrajšie sú tridsaťjedenročné ženy
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Zaujímavé zistenie ! tieto ženy sú vraj na vrchole krásy, ale pritom už dostatočne zrelé a vyvinuté. Srší z nich sebavedomie, majú najlepší štýl a pôsobia najpôvabnejšie. Vyplynulo to z rozsiahleho prieskumu medzi viac ako dvomi tisíckami Angličanov oboch pohlaví.

Astrológovia predpovedali pád železnej opony
Je to pravda ?
NIE JE !
Pri predpovediach udalostí na aktuálny rok sa v januári 1989 o možnom páde komunizmu nezmienili nikde na svete žiadne noviny, či magazíny. Ani publikácie profesionálnych astrológov nič také neavizovali. 

Zaevidovali sme už aj fóbiu z manželstva
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Viete, že existuje aj taká ? Označuje sa ako gamofóbia a osoba, ktorá ňou trpí, má obrovský, doslova až panický strach z manželstva. Konkrétne zo zlyhania v ňom, či už zo sexuálnej stránky, v súvislosti s plodením detí, ale problémom môže byť aj strach zo spoločného bývania s partnerom v jednej domácnosti. Psychológovia vidia príčinu tejto fóbie v nejakom zážitku v minulosti, napríklad v rozvode rodičov, no čoraz častejšie uvádzajú aj negatívne vykresľovanie manželstva v televíznych seriáloch či na filmovom plátne. Hoci si postihnutá osoba predstavuje manželstvo ako niečo, čo jej zničí život, neznamená to,, že s touto predstavou musí žiť do smrti. Ak vyhľadá psychológa, môže sa z fóbie úplne vyliečiť. 

Washington je od vzniku USA nich hlavným mestom
Je to pravda ?
NIE JE !
V roku 1789 bol hlavným mestom New York, Potom Filadelfia a až od roku 1900 Washington D.C. Snahy umiestniť hlavné mesto niekde v strede krajiny zlyhali na chýbajúcej infraštruktúre a kultúrno-historickom zázemí. 

Svoje meno si nevyberáme
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Podľa posledných štatistík medzi najčastejšie mená na Slovensku patrili mená Samuel, Jakub, Martin, Tomáš, Adam, Patrik, Viktória, Alexandra, Matej Michal, Filip, Natália Lukáš, Matúš, Sofia, Dávid, Peter Kristína, Nina či Marek. Na Slovensku je ešte vždy najviac Márií a Jánov, zásluhu na tom má najmä staršia generácia. Podľa zákonaq nemôžete dať meno neosobné alebo hanlivé. Rovnako tak nemôžete dať dievčaťu meno chlapčenské a naopak. Za zmenu mena sa platí 100 €. V prípade, že je hanlivé, je to lacnejšie – len 3,30 €. 

Krv je červená
Je to pravda ?
NIE VŽDY !
Červenú farbu má na svedomí hemoglobín, ktorý v pľúcach na seba viaže kyslík a transportuje ho do celého tela. Hmyz a niektoré antarktické ryby hemoglobín nemajú a ich krv je teda biela. Slimáky, raky a kalmare majú v krvi hemokyanín, čo spôsobuje, že ich krv je modrá.

Naša prirodzená obežnica Mesiac sa zmenšuje
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Nočné svetlo na oblohe sa nám môže zdať stále rovnaké, ale pravda je trochu iná. Vedci potvrdili, že naša obežnica Mesiac sa pomaly, ale iste zmenšuje. Podľa Americkej vesmírnej agentúry merania potvrdili, že Mesiac sa za poslednú miliardu rokov zmenšil zhruba o 90 metrov. Prezradili to odtlačky meteoritov, ktorých hrany sú na niektorých miestach zdeformované. Prvé informácie o tomto jave priniesli už prd štyridsiatimi rokmi astronauti z lodí série Apollo. 

Mercedes dostal meno po veľvyslancovej dcére
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Na prelome storočí predstavil Daimler svoj Ďalší tromf – vysokovýkonné športové auto, nabité množstvom technických noviniek. Meno dostalo podľa dcéry veľvyslanca rakúsko-uhorskej monarchie v Nizze, Emila Jelínka, Mercedes. Nový symbol  vozidiel Mercedes – hviezda svojimi tromi cípmi k oblohe, k vode a ceste, bol patentovaný v roku 1909. 

Strelou do zámky otvoríte každé dvere
Je so pravda ?
NIE JE !
Policajti v kriminálnych filmoch, ktorí dokážu jedinou strelou z pištole otvoriť zamknuté dvere, asi vedia čarovať. Pri skúškach potrebovali profesionáli až 20 rán, aby sa im podarilo trafiť mechanizmus, ktorý zámku uvoľnil. 

 

Časť 14:

  Spite veľa, budete dlhšie žiť
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Menej ako šesť hodín spánku denne môže viesť k predčasnej smrti, varujú vedci. Podľa nich s au ľudí starších ako 25 rokov, ktorí podceňujú oddych  a spia menej ako 6 hodín denne, zvyšuje až o 12% pravdepodobnosť skoršieho úmrtia. Preto si doprajte svojich sladkých 6 až 8 hodín ! 

Káva bez kofeínu neobsahuje kofeín
Je to pravda ?
NIE JE !
Aj v káve „bez kofeínu“ sa nachádza kofeín., ale omnoho menej. Pri výrobe sa odstráni 97 – 99%  V šálke 1,5 dl instantnej čiernej kávy vypijete asi 60 mg kofeínu. V rovnakom množstve bezkofeínvej kávy iba 3 mg. Ak mýte radi kávu pre ej chuť, pokojne si môžete bezkofeínovú uvariť aj pred spaním. Keby ste však počas dňa vypili 6 – 10 šálok tejto kávy, večer by ste pocítili tie isté účinky, ako keby ste si dali normálne presso. 

Futbalové stretnutia v najvyšších súťažiach môžu rozhodovať iba muži
Je to pravda ?
NIE JE !
Podľa pravidiel FIFA to platí to iba pri medzinárodných súťažiach mužov. Futbal môžu však rozhodovať aj ženy. Samozrejmé je to pri súťažiach žien, ale môžu rozhodovať aj stretnutia mužov. Na Slovensku máme tri rozhodkyne, ktoré majú akreditáciu FIFA a môžu rozhodovať aj v zahraničí. Slovenský futbalový zväz dokonca hľadá talentované dievčatá na posty rozhodcov. 

Moderná hra Sudoku vznikla v Japonsku
Je to pravda ?
NIE JE !
Podľa Willa Shortza, známeho amerického experta na oblasť hlavolamov, moderné Sudoku bolo s veľkou pravdepodobnosťou prvý krát vytvorené anonymne Howardom Garnsom. Tento 74 ročný bývalý architekt a nadšenec hlavolamov z Indiany svoj výtvor prvý krát publikoval v roku 1979 v magazíne Dell pod názvom „miesto pre čísla“. Do Japonska sa Sudoku dostalo v apríli 1984 keď ho ako prvé publikovali noviny Monthly Nikolist pod názvom „Suuji“, ktoré sa dá voľne preložiť ako „čísla musia byť po jednom“. Neskôr ho Maki Kaji premenoval na Sudoku. V Japonsku následne hra získala nesmiernu popularitu a postupne sa stala populárnou na celom svete.  

Pacienti užívajú predpísané lieky
Je to pravda ?
NIE JE !
Ročne zomrie okolo 125 000 ľudí na srdcovo-cievne ochorenia iba preto, že neužívajú prepísané lieky. Z toho istého dôvodu každý piaty pacient s transplantovaným orgánom zomrie alebo ho musia operovať. Pri schizofrénii, epilepsii a depresii zanedbáva lieky až polovica pacientov. Neodoberanie antibiotík má dokonca na svedomí rezistentné kmene baktérií. 

Víno možno skladovať aj v betóne
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Vo Francúzsku už tradične skladujú víno v betónových sudoch, ktoré majú tvar vajca. Betón má niekoľko výhod – je chuťovo neutrálny, jemné póry umožňujú optimálnu oxidáciu a do vína sa nedostanú žiadne taníny a arómy, ktoré nie vždy vhodne ovplyvňujú jeho chuť. Forma vajca umožňuje dobrú cirkuláciu mladého vína. 

Tučné brucho ničí sexuálny život
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Vysoký cholesterol, tlak a cukor v krvi a k tomu nebezpečný brušný tuk môžu za to, že muži nedokážu uspokojiť svoju ženu v intímnom živote. Srdcovocievne problémy totiž majú vplyv aj na pohlavný život. Erektilnou dysfunkciou, laicky impotenciou trpí na Slovensku približne pol milióna mužov, z toho polovica v zrelom veku. Spomedzi mužov, ktorí majú tento problém, sa odváži ísť k lekárovi len asi 8 %, muži, ale aj ženy sa skrátka téme kvalitného sexu u lekára vyhýbajú ako čert krížu. Pritom liečba u odborníka, urológa či sexuológa, môže zlepšiť úspešnosť pohlavného styku a obnoviť kolabujúci vzťah. 

Návrh na rozvod manželstva dávajú najmä ženy
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Na 100 manželstiev pripadlo v roku 2009 48 rozvodov, čo predstavuje 13 450 rozvodov. Zároveň klesá aj počet uzatvorených manželstiev. V priemere sa rozchádzajú ľudia po 14 rokoch manželstva, ale aj staršie páry, napríklad vlani sa rozpadlo vyše 1 800 manželstiev, ktoré sa rozviedli po 25 rokoch a viac. Návrh na rozvod podávajú predovšetkým ženy. Sociológovia tvrdia vidia dôvod vyššej rozvodovosti vo vyššej miere slobody a emancipácie žien. 

Voda z ľadovcov je ideálna na pitie
Je to pravda ?
NIE JE !
Mnoho desaťročí sa do ľadovca ukladali škodlivé látky z ovzdušia vyrobené človekom, ako napríklad dnes už zakázaný DDT a rôzne iné pesticídy. Kým ľadovce rástli, fungovali ako filter, no v dôsledku klimatickej zmeny sa čoraz intenzívnejšie topia a vplavujú do riek a jazier aj všetky nahromadené jedy. Je iba otázkou času, kedy preniknú i do pitnej vody ! 

Tetovanie je zdravotne bezproblémové
Je  to pravda ?
NIE JE !
Kontroly vo Švajčiarsku preukázali, že zo 152 látok, ktoré sa používajú pri tetovaní, je takmer polovica zdraviu škodlivá. Obsahujú polycyklické aromatické uhľovodíky, konzervačné látky, ťažké kovy, decht, gumu z pneumatík a sadze z rafinovanej ropy. Pôsobenie ďalších pigmentov v ľudskom organizme ešte vôbec nie je známe. V odborných časopisoch sa čoraz častejšie objavujú správy o rakovine kože v súvislosti s tetovaním. 

V Holandsku sa možno verejne milovať
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Od marca 2008sa môžu v parku Vondelpark v Amsterdame večer a v noci páry verejne milovať, ak dodžia dve podmienky: nesmú zanechať žiaden odpad a nesmú byť hluční ! 

V Mŕtvom mori nie je žiadny život
Je to pravda ?
NIE JE!
Napriek tomu, že vo vode s 30% koncentráciou soli neprežijú ryby, či iné živočíchy, darí sa tu baktériám, ktoré milujú soľ. Mŕtve more tratilo za posledných 70 rokov až jednu tretinu svojej plochy a raz vyschne úplne 

Symbolom MS 2010 vo futbale sa stali vuvuzely
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Stali sa skutočne symbolom tohoročných majstrovstiev sveta vo futbale v Juhoafrickej republike. Otravné, hlučné, alebo zábavné ? Ako pre koho. Takzvaná vuvuzela s patrí k neodmysliteľnej výbave Juhoafričanov a všetkých fanúšikov, ktorým sa ich „rev“ zapáčil. Pôvodne trúby slúžili na zvolávanie občanov, tento ľudový nástroj sa vyrábal z rohu antilopy kudu. Dnes si môžete kúpiť plastové vuvuzely a ozývať sa nimi s intenzitou až 130 decibelov. 

Včely znášajú med
Je to pravda ?
NIE JE.
Včely robotnice znášajú do úľov nektár z kvetov rastlín. Tam sladkú šťavu odovzdajú tzv. úľovým včelám, ktoré ju pomocou produktov hltanových žliaz premenia na med. Pri jeho dozrievaní potom vzniká celý rad blahodarných látok. Med môžu bez obáv konzumovať aj diabetici, pretože obsahuje iba 1% sacharózy. 

Mužská pamäť funguje lepšie ako ženská
Je to pravda ?
NIE JE !
Muži sa môžu snažiť koľko chcú, ich mozog si aj tak menej zapamätá. Podľa zistenia odborníkov z Cambridge si totiž ženský mozog pamätá lepšie ako mužský. V porovnaní s mužmi majú lepšie fungujúcu verbálnu a priestorovú pamäť. Vedci pri výskume podrobili viac ako 4500 mužov  a žien a ženy dosiahli o 6%  lepšie výsledky. Tento výsledok sa nezmenil, ani keď sa bral do úvahy vek.

 

Časť 13:  

Filmoví diváci na celom svete sa stále radi boja !
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Svet o tom presvedčil majster strachu Alfred Hitchcock, ktorého tridsiate výročie si v týchto dňoch pripomíname.  Malého tučného chlapca v detstve jeho kamaráti nemali radi. Keď niečo vyviedol jeho otec vymyslel neobvyklý trest: požiadal policajtov, aby ho nakrátko zavreli do cely. Táto výchovná metóda sa neskôr prejavila v  jeho filmoch – ich hrdinami boli často nevinní, krivo obvinení ľudia, s ktorými sa zle zaobchádzalo. Detský strach z policajtov v ňom zostal zakorenený po celý život. Fanúšikovia filmového strachu dostali od neho skutočné lahôdky: Vražda na objednávku, Chyťte zlodeja, Muž, ktorý vedel príliš mnoho, Okno do dvora, Závrat, Psycho a hádam najslávnejší film Vtáci. Alfred Hitchcock sa zapísal do dejín filmu ako priekopník psychologického trileru. 

Hokejovú hymnu „Nech bože dá“  naspieval Paľo Drapák
Je to pravda ?
NIE JE !
Pieseň vyvolala na Slovensku veľký ohlas. Jej autorom a aj ju naspieval slovenský spevák Milan Špaňo, ktorý už dlhé roky žije v Amerike. Pieseň prenikla aj do futbalu a v súčasnosti sa spracováva ako videoklip. Autor verí, že pesnička môže podporiť atmosféru medzi ľuďmi, aby našich reprezentantov podporovali v duchu hesla „Zažime to spolu !“ 

Výstrel zo zbrane s tlmičom nepočuť
Ja to pravda ?
NIE JE !
Zvukový efekt strely opúšťajúcej hlaveň pištole alebo pušky vzniká výbuchom pušného prachu, únikom vzniknutých plynov a prekonaním zvukovej bariéry strelou. Tlmiče iba zmierňujú zvuky unikajúcich plynov. 

Sladkosti skracujú život
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Ak často konzumujete potraviny s vysokým glykemickým indexom, ako sú napríklad biely chlieb, zákusky, či cereálie s cukrom, hrozí vám vyššie riziko vzniku srdcových chorôb. Tvrdia to talianski vedci, ktorí zistili, že u žien, ktoré prijímajú priveľa sacharidov, je približne dva krát vyššie riziko vzniku srdcových chorôb, než u tých, ktoré ich prijímajú čo najmenej. Muži majú v tomto smere väčšie šťastie, pretože ich tento problém obchádza. Údajne za to vďačia odlišnému metabolizmu ! 

Mobilný telefón má 37 rokov
Je to pravda ?
ÁNO JE !
V roku 1973 uskutočnil Dr. Martin Cooper z firmy Motorola pomocou prototypu prvého mobilného telefónu hovor, kráčajúc po newyorských uliciach. Prvý komerčný mobilný telefón predstavili v roku 1983. Vážil 793 gramov. Zariadenie sa predávalo za „smiešnych“ 3 995 dolárov. V roku 1991 uviedli vo Fínsku do prevádzky prvú sieť GSM. Spolu s novým spôsobom prenosu prišla vlna malých vreckových prístrojov s hmotnosťou 100 až 200 gramov. Vďaka menším batériám a efektívnejšiemu využívaniu elektrickej energie nahradili telefóny veľkosti tehly. 

Maslo sa rýchlo pokazí, keď nie je v chladničke
Je to pravda ?
NIE JE!
Samozrejme aj maslo sa kazí, ale oveľa pomalšie ako čerstvé mliečne produkty, napríklad mlieko. Je to preto, že obsahuje iba nepatrné množstvo vody a prirodzene sa v ňom nachádza malé množstvo soli, ktorá spomaľuje množenie baktérií. Nesolené maslo by vydržalo bez chladničky asi týždeň, solené by sa pri bežnej konzumácii nestihlo pokaziť. Takže nemajte obavy, že skracujete životnosť masla, keď ho necháte počas večere po celý čas na stole. 

Slovensko sa stále viac zadlžuje
Je to pravda ?
ÁNO JE!
Žiaľ je to tak. Hrubý zahraničný dlh Slovenska vlani stúpol o štvrtinu na 65,31 miliardy dolárov. V prepočte na jedného obyvateľa krajiny tak dlh vzrástol o 2 377 dolárov na hodnotu 12 141 dolárov. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska ! 

Na Mesiaci možno pristáť kdekoľvek
Je to pravda ?
NIE JE !
Na mesačnom povrchu, ktorý je vystavený slnečnému svetlu, sú teploty okolo 400 °C, kým na odvrátenej časti namerali až -249 °C. Preto museli astronauti pristáť medzi studenou a horúcou oblasťou ! 

Piercing môže spôsobiť odumretie kože
Je to pravda ?
ÁNO JE!
Keď sa kov pri mínusových teplotách dotýka ľudskej kože, zníži sa jej prekrvenie a tým sa utlmí aj pocit bolesti, takže nositeľ tejto „ozdoby“ nič nezbadá. Už po niekoľkých hodinách nenávratne odumiera tkanivo a vytvorí sa čierna škvrna. Po lekárskom zákroku ostáva iba nepekná jamka ! 

Pavúky zbierajú v pavučine aj vodu
Je to pravda ?
ÁNO JE!
Pri kontakte pavučiny s vodnou parou z ovzdušia sa zmení nanoštruktúra pavučinových vláken, čo umožňuje kondenzáciu vody. Tá postupne vytvára kvapky, ktoré poskytujú pavúkovi dostatok vlahy a existenciu. 

Hranolčeky sú životu nebezpečné
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Milujete hranolčeky a čipsy, vaše deti nemôžu bez nich existovať ? Obmedzte ich konzumáciu ! Nemeckí veci v nich objavili rakovinotvorný glycidamid. Vzniká pri zahrievaní produktov zo zemiakov a je omnoho nebezpečnejší než acrylamid, ktorý objavili pred 7 rokmi. Glycidamid sa uvoľňuje pri vyšších teplotách od 120 °C vyššie. Pri teplotách nad 180 °C sa ešte zvyšuje jeho koncentrácia. Zásadou teda je, vyprážať hranolčeky pri nižších teplotách, do zlatista a nepripáliť ich. Dôležitý je aj olej, najnižšie koncentrácie sa ukázali pri palmovom oleji, najvyššie po fritovaní na slnečnicovom oleji. 

Všetky ulity slimákov sú pravotočivé
Je to pravda ?
NIE JE !
Jedna z milióna ulít je ľavotočivá. A preto jej nositelia sa nazývajú kráľom slimákov. Všetka orgány, ako srdce, pľúca či obličky, ktoré majú slimáky umiestnené v ulite, sú na opačnej strane  ako u pravotočivých. Takéto ulity majú vysokú zberateľskú hodnotu. 

Chirurgický robot na Slovensku chýba
Je to pravda ?
ÁNO JE!
Chirurgický robot 3DE, ktorý výrazne skvalitňuje operácie na Slovensku chýba, a ani tak skoro nebude. Tento systém ponúka obrovské množstvo výhod. Chirurg sa vďaka nemu dostane na miesta, kde sa klasickým spôsobom nemá šancu priblížiť, pacient pri ňom stráca minimálne množstvo krvi. Aj pri náročných zákrokoch, pri ktorých asistuje tento robot, má pacient len niekoľko drobných rezov, kým pri doterajšom spôsobe boli nevyhnutné veľké otvorené rezy s nebezpečenstvom infekcie, pooperačných bolestí a dlhým časom hojenia. Stojí však približne 3 milióny €, a tie nie sú. Tieto roboty majú okrem vyspelých štátov už v Indii, Číne, a 6 ich je dokonca aj v Rumunsku. V Česku ich pracuje 9. Podľa EU je možné uhradiť takýto chirurgický výkon v zahraničí, slovenskí pacienti využívajú najviac túto možnosť v Česku alebo v Rakúsku. 

Bill Gates sa musel skloniť pred Stevom Jobsom
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Spoločnosť Apple na čele so Stevom Jobsom prekonala Microsoft a stala sa najhodnotnejšou technologickou firmou podľa trhovej hodnoty.  Hodnota firmy Apple dosahuje 222 miliárd dolárov a prekonal ju len ropný gigant Exxon Mobil, kým Microsoft sa musel uspokojiť iba s hodnotou 219 miliárd dolárov. Spoločnosť Apple (známa logom s nahryznutým jablkom) dosiahla v poslednom roku tržby 36,5 miliardy dolárov, a podarilo sa jej strojnásobiť čistý zisk na 5,7 miliardy dolárov. 

Zázračný jogín nepotrebuje jesť
Je to pravda ?
VRAJ ÁNO!
Ako je to možné ? Veci sú fascinovaní výsledkom dvojtýždňových testov na jogínovi Prahladovi Džaním (83), ktorý bol celý čas pod dohľadom kamier. Starec tvrdí, že viac ako 70 rokov nič neje ani nepije. Vraj sa mu ako osemročnému zjavila bohyňa a zbavila ho potreby čokoľvek konzumovať. Na prežitie mu údajne stačí iba meditovanie !

        

Časť 12:

V októbri 1917 bola v Rusku revolúcia
Je to pravda ?
NIE JE !
Revolúcia sa uskutočnila 23.-27.februára. po generálnom štrajku a demonštráciách odstúpil cár a vznikla vláda, ktorá mala pripraviť demokratické voľby. V októbri sa vďaka podpore petrohradskej posádky boľševikom na čele s Trockým podarilo vtrhnúť do Zimného paláca, kde zatkli 15 ministrov a prevzali moc. Lenin pri tom vôbec nebol, lebo sa musel skrývať. Podplatenie posádky stálo nemeckého cisára vyše 100 miliónov ríšskych mariek.

Káva je nezdravá
Je to pravda ?
NIE JE!
Istotne ste už počuli, že káva odvodňuje organizmus. Je to úplný nezmysel, no často sa traduje z generácie na generáciu. Táto povera je podporovaná skutočnosťou, že nápoje obsahujúce kofeín vylúči naše telo rýchlejšie ako bezkofeínové. Pokojne si teda môžete šálku vášho obľúbeného životobudiča zarátať medzi množstvo denne vypitých kvapalín. Avšak pozor ! Kofeín môže spôsobiť, že budete nervózni a nepokojní. Preto by ste nemali vypiť viac ako 4 šálky prekvapkávanej kávy denne !

Na Marse nie je život
Je to pravda ?
ÁNO JE!
Poznatky ukazujú, že na Marse život nebol a nie je ! Vyhlásil to profesor Jozef Masarik, ocenený titulom „Vedec roka 2009“.  Výskumu Marsu sa venuje od roku 1992 a dlhodobo pôsobil na univerzitách v USA, Nemecku a Švajčiarsku. Podieľal sa na projektoch americkej vesmírnej agentúry NASA a Európskej vesmírnej agentúry ESA. Patrí medzi najúspešnejších slovenských vedcov, vydal viac ako 160 vedeckých prác. Zároveň však vyhlasuje, že vo vesmíre život môže byť !

Z mrkvy hnedne pokožka
Ja to pravda ?
NIE JE !
Platí to len pre bábätká. Mrkva obsahuje betakarotén, ktorý deťom mierne sfarbuje pokožku do hnedooranžova. Ak by takýto účinok chceli dosiahnuť dospelí, musel by denne jesť mrkvu na kilá. Preto oveľa viac sa oplatí ísť na prechádzku, aj keď práve nepáli slniečko. Okrem toho, že nachytáme trochu farby, vďaka pohybu sa nám vylúčia aj hormóny šťastia, takže budeme mať dobrú náladu !

Jules Mansart vynašiel manzardku
Je to pravda ?
NIE JE!
Staviteľ versaillského zámku Trianon Jules Mansart (†1708) síce ako prvý vstaval do šikmej strechy domu obytnú miestnosť, ktorá odvtedy nesie jeho meno, ale pôvodný návrh vypracoval jeho kolega Lescot už 100 rokov pred ním. Prečo ho nerealizoval, nie je známe !

Špenát a hríby neohrievame
Ja to pravda ?
NIE JE!
Táto povera pochádza ešte z čias, kedy neexistovali chladničky. Špenát síce obsahuje dusičnany, ktoré sa môžu premeniť na zdraviu škodlivé dusitany a aj hríby sa rýchlo kazia. Ak ich dáme včas do chladničky, môžeme si ich ohriať a jesť aj na druhý deň. Iba deťom by sme ich mali podávať iba čerstvo pripravené !

Korán zakazuje zobrazovať bytosti
Je to pravda ?
NIE JE !
Korán sa podľa písomných záznamov zo 7.storočia k zákazu obrazov vôbec nevyjadruje. V zbierke údajne autentických Mohamedových výrokov, vydanej po jeho smrti, je iba odporúčanie nezobrazovať bytosti. Až rôzne islamské školy to neskôr vyhlásili za herézu. Ale napríklad osmanský sultán Mehmet II. Dobyvateľ Konštantínopolu, si pozval na dvor benátskeho portrétistu Gentila Belliniho.

Šťavnaté, exotické granátové jablko – ale zahryznúť sa doň nedá
Je to pravda ?
ÁNO JE!
Granátové jablko je odpradávna symbolom plodnosti. Pochádza z ostrova Sokotra pri východnom pobreží Afriky, ale dnes sa pestuje v celom Stredomorí, v Ázii aj v Amerike. Obsahujú takmer 80% vody, veľa cukru, vitamínov A, B a C, z minerálov hlavne horčík, fosfor, železo, meď a draslík. Zrniečka sú veľmi zdravé, majú bohatú zásobu rastlinných polyfenolov, až tri krát viac ako červené víno. Tieto látky majú silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti. V jednom plode ich môže byť až 600. Jeden kus ovocia týždenne pomáha pri znižovaní krvného tlaku a cholesterolu, upravuje trávenie a čistí cievy. Krém z výťažku granátového jablka spomaľuje starnutie pokožky, vracajú jej pružnosť a sviežosť.

Titanic mal štyri komíny
Je to pravda?
NIE JE!
Potreboval iba tri, ale z prestížnych dôvodov mu pridali štvrtý, ktorý bol však iba atrapou. Končili sa v ňom rúry, ktoré odvádzali kuchynské pachy a para.

Zo všetkých ľudí na svete tvoria ľaváci asi sedem až desať percent
Je to pravda?
ÁNO JE!
Ľaváctvo je v rodine dedičné. Ľavák je osoba, ktorá má ľavú ruku obratnejšiu než pravú, teda opačne, než je obvyklé u väčšiny populácie. Ľaváctvo (sinistralita) sa niekedy nazýva ľavorukosť, ale obrátená lateralita býva pozorovaná aj pri funkcii dolných končatín  Ľaváci to nemali v minulosti ľahké. Neraz ich dokonca násilím preorientovali na pravákov. Napriek tejto zlej povesti bolo medzi ľavákmi veľa významných osobností z rôznych oblastí života. Ľaváci boli napríklad: Albert Einstein, Charlie Chaplin, Marilyn Monreová, alebo Barack Obama

Viedenský rezeň pochádza z Viedne
Je to pravda?
NIE JE!
Je to tradičná pochúťka z talianskeho Lombardska. V roku 1831 ponúkli túto špecialitu rakúskemu poľnému maršalovi Radeckému, ktorému tak zachutila, že si vyžiadal jej recept a priniesol ho do Viedne.

Na klávesnici číhajú baktérie
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Klávesnica počítača je dokonalým odrazom toho, čo je vo vašom nose a vo vašich črevách ?! Ak to neviete, radšej uverte tomu, čo tvrdí anglický mikrobiológ Peter Wilson. Mnohí nad ňou totiž jedia a vôbec sa o ňu nestarajú. Odborníci preto varujú pred možnou nákazou z množstva prítomných baktérií. Na niektorých sa vyskytuje viac baktérií ako na toaletnej doske. Zlikvidujte ich jednoducho: stačí ak ju pretriete vlhkou handričkou. Vydezinfikovať sa môže aj alkoholom.

Ženy si viac pamätajú ako muži
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Ženy majú lepšiu pamäť ako muži. Takmer pri všetkých druhoch testov ženy dosahujú lepšie výsledky ako muži. Jedným z možných vysvetlení je, že ženám pomáha ženský hormón estrogén. Podľa názorov iných odborníkov na ženy ja to aj preto, lebo sú nútené dennodenne riešiť množstvo bežných problémov, čo im pomáha udržovať si pamäť stále v pohotovosti !

Svalnatí muži sú pre ženy najatraktívnejší
Je to pravda?
NIE JE!
Na európske ženy najviac zapôsobia muži, ktorí vedia variť, nasledujú znalci umenia a až potom sú to športovci s vypracovanými svalmi. Tesne za nimi sú zruční domáci majstri a majitelia vyšperkovaných áut zostali v tomto výskume ďaleko vzadu !

Slovenské lietadlá brázdia nebo na celom svete
Ja to pravda?
ÁNO JE!
Štyria kamaráti vyrábajú športové lietadlá už dvadsať rokov a nezlomila ich ani kríza. V Nitre vyrobila malá súkromná firma za tie roky už 300 kusov malých športových lietadiel typu Eurofox. Firma má zastúpenie napríklad V taliansku, Belgicku, Holandsku, Maroku a dokonca aj v USA a v Austrálii a onedlho bude lietať aj v Japonsku ! Aká má byť finálna podoba a vybavenie lietadla, rozhodne si zákazník sám.

Časť 11:

Guinnessova kniha rekordov sa úspešne rozrastá
Je to pravda?
ÁNO JE !
Každý rok pribudne približne 1500 zápisov. Obsahuje v súčasnosti zhruba 40 000 zápisov. Nápad vytvoriť ju vznikol v roku 1952 v hlave Hugha Beavera, ktorý zastával funkciu výkonného riaditeľa pivovaru Guinness. Dosiaľ sa jej predalo viac ako 100 miliónov kusov v najmenej 100 krajinách sveta !

 

Najmenší človek na svete meria 74,1 centimetra
Je to pravda?
NIE JE!
Je ním 18-ročný Káhendra Thapa Magar. Tento trpasličí mladík z Nepálu je vysoký iba 50 cm a váži iba 4,5 kg. Na zápis do knihy rekordov ešte čaká, lebo lekári musia overiť, či naozaj už prestal natrvalo rásť. Platný rekord oficiálne drží 20-ročný Číňan He Pingping meria 74,1 c.

Prieskumy ukazujú, že nedostaneme ani 15 g vlákniny denne
Je to pravda?
ÁNO JE!
Pretože denná odporúčaná dávka je 30 g. Symboly blahobytu, ako mäso, biely chlieb či lúpaná ryža z nášho jedálneho lístka postupne pomaly a isto vytlačili vlákniny. Jedným z najvážnejších úkazov tejto skutočnosti je zvýšený výskyt rakoviny hrubého čreva. Vlákniny môžeme definovať ako zložku potravy, väčšinou rastlinného pôvodu. Nie je štiepiteľná tráviacimi enzýmami človeka v črevách a v tenkom čreve sa nevstrebáva. Význam vlákniny pre ľudský organizmus spočíva predovšetkým v jej ochrannej funkcii pred civilizačnými chorobami. Vlákninovou bombou pre ľudské telo sú hlavne strukoviny, zelenina a ovocie.

Rekord v nadhadzovaní lopty vo vzduchu je Angličan
Je to pravda?
ÁNO JE !
Futbalovému žonglérovi namerali čas Dan Magnesson dokázal udržať nepretržite loptu vo vzduchu 24 hodín. Má 25 rokov a kým rekord dosiahol musel dlho trénovať. Denne pravidelne behal 25 kilometrov a potom nadhadzoval loptu najmenej šesť hodín.

Kvasená kapusta je silnou kandidátkou na titul najzdravšej potraviny
Je to pravda?
ÁNO JE !
Surová kvasená kapusta má viac vitamínu C ako čerstvá – okolo  60 mg/100g. Keby ste jej každý deň zjedli 200 g, zaobišli by ste sa bez vitamínových tabletiek. Okrem vitamínu C obsahuje veľa vlákniny, vitamínov A, B a K, minerálov a stopových prvkov, najmä vápnika, draslíka, horčíka, železa, zinku, fluóru, síry a selénu. Pri kvasení vzniká vitamín B12, ktorý sa nevyskytuje v  inej inej zelenine. Sú v nej aj ďalšie dôležité mikroorganizmy a enzýmy, ktoré sú prospešné zdraviu. Niektoré majú silné antioxydačné účinky a chránia pred rakovinou hrubého čreva, pečene, pľúc a prsníka. Najhodnotnejšia je surová, iba trochu zohriata, s varenými zemiakmi. Na tento pokrm našich starých materí sa dnes trochu zabúda !

Homosexualita je choroba
Je to pravda?
NIE JE !
Homosexualita je pohlavná náklonnosť k osobám toho istého pohlavia. V roku 1992 sa homosexualita vyčiarkla zo zoznamu chorôb Svetovej zdravotníckej organizácie. Podľa mnohých výskumov vo viacerých krajinách počet homosexuálov udáva 4 – 6 %, teda je to najmenej 250 miliónov ľudí na svete. Vyskytujú sa vo všetkých krajinách a v každej vrstve obyvateľstva. Možno sa s nimi stretnúť v hocijakom povolaní, medzi robotníkmi i vedcami. Ich schopnosti nie sú v priemere ani lepšia, ani horšie ako u heterosexuálov. Homosexuáli sa vôbec nelíšia od nás ostatných. Hovorí sa in zvyčajne „gej“ z anglického slova gay. Ženská homosexualita  sa nazýva lesbizmus a mužská uranizmus, avšak tento pojem sa skoro vôbec neužíva.

Svetové zásoby plynu sú obmedzené
Je to pravda?
NIE JE !
Svetové zásoby plynu sú nevyčerpateľné, pretože vznikajú stále nové ložiská. Pribúdajú okrem iného aj z produktov látkovej výmeny baktérií, ktoré žijú v zemskej kôre. Bunky mikroorganizmov tvoria polovicu celej biomasy našej planéty, dve tretiny z toho sú pod morským dnom. Rekordná hĺbka ich výskytu je doteraz 1626 metrov, najstaršie majú až 100 miliónov rokov.

Muži sú väčší záletníci ako ženy
Je to pravda?
NIE JE !
Podľa najnovšieho prieskumu v tomto smere vedú ženy. Hoci sa tvrdí, že páni si ňou dokazujú svoju mužnosť a preto je nevera výsadou chlapov, posledný prieskum tvrdí opak ! Odhaliť však ženskú neveru je omnoho ťažšie, lebo je vraj oveľa prepracovanejšia. V spomínanom prieskume priznalo neveru 36 % žien a  29,6 % mužov. Najnevernejší sú mladí ľudia vo veku 25 až 30 rokov. Pre takmer
15 % mužov je nevera nevinný flirt. Väčšina mužov, až 62,7 % za ňu však považujú aj vášnivé bozkávanie. Ženy nezáväzné flirtovanie tolerujú, za podvádzanie označujú až partnerovo bozkávanie s inou ženou.

Zázrak menom jablko.
Je to pravda?
ÁNO JE !
Jablko je jedno z najzdravších druhov ovocia. Aj napriek tomu jeho konzumácia klesá a mnohí uprednostňujú exotické ovocie. Veľmi veľa výživných látok sa nachádza už v šupke, preto by sa pri konzumácii jablko nemalo šúpať. Jablko obsahuje: vodu (až 84%),vlákninu, veľa pektínu, ktorý na seba viaže škodliviny z tela a odvádzajú ich von , nenasýtené tuky, vitamín C, minerály: draslík, vápnik, horčík, rad antioxidantov, ktoré znižujú riziko ochorenia na rakovinu a vysoký obsah fruktózy. V ľudovom liečiteľstve sa jablko dodnes využíva ako skvelý univerzálny liek pri rôznych zdravotných ťažkostiach: bolesti hlavy, závraty, poruchy trávenia, chudokrvnosť, chrípka, prechladnutie, horúčka, kašeľ, zápcha, hnačka, popáleniny, omrzliny, nehojace sa rany, jazvy.

Aj katolícki kňazi môžu mať manželku a deti
Je to pravda?
ÁNO JE !
Platí to pre tých, čo prestúpili z inej cirkvi na katolícku vieru a boli už  ženatí, pretože celibát musia dodržiavať iba rímskokatolícki kňazi. A aj katolícky kňaz sa môže zosobášiť, ale iba civilne. Kňazské povolanie však môže vykonávať až po civilnom rozvode.

Vajcia zvyšujú cholesterol
Je to pravda?
NIE JE !
Vajcia sú omnoho lepšie ako ich povesť. Najnovšie štúdie dokazujú, že keď zjeme viac vajec denne, hladina cholesterolu sa v krvi nezvýši. Vedci dokonca priši na to, že vaječný tuk bráni vstrebávaniu cholesterolu. Takže vajcia by sme si mali dopriať čo najčastejšie. Jedinou výnimkou sú ľudia trpiaci na cukrovku, ktorí ba mali zjesť jedno až dve vajcia za týždeň.

Muži majú viac voľného času
Je to pravda?
ÁNO JE !
  priemerný anglický muž má až o 32 minút viac voľného času ako žena !  Vyplynulo to z prieskumu Organizácie ekonomickej spolupráce a rozvoja. Účastníci prieskumu, ženy aj muži, sa delili podľa trávenia času na kategórie: platená práca, neplatená práca, starostlivosť o seba,  stravovanie, spánok, voľný čas, koníčky a účasť na spoločenských akciách. Najväčší rozdiel je v Taliansku – až o 80 minúť voľného času majú muži ako ženy. V Nemecku je to priemerne 22 minút, v Belgicku 50 minút atď.

Mačka nás svojou prítomnosťou robia šťastnejšími
Je to pravda?
ÁNO JE !
Mačky majú zázračné schopnosti a vlastnosti: vedia sa samy liečiť – pri pradení vznikajú vibrácie, ktoré sa prenášajú na poranené kosti a tie sa lepšie hoja. Robia náš šťastnejšími, štúdie dokázali, že pri jej hladkaní sa nám uvoľňujú hormóny, ktoré nás chránia pred depresiami. A v neposlednej miere posilňujú náš imunitný systém ? Experti sa domnievajú, že kontakt s neškodnými baktériami trénuje náš imunitný systém.

Strecha Afriky Kilimandžáro – 5895 m – je dostupná aj bez horolezeckého výstroja
Je to pravda?
ÁNO JE !
Cesta vedia postupne piatimi vegetačnými pásmami. Aj keď nie je potrebná horolezecká výstroj, aj tak sa nájde cestou dosť rizík dosť. Výstup je päťdenný trasou „Marangu“, ktorú miestni nazývajú „Coca-Cola route“. Názov vznikol zrejme dostupnosťou tohto nápoje počas celého výstupu. Samostatné výstupy sa nepovoľujú. Skupina má svojho sprievodcu, nosičov a kuchára.

Zamilovanosť nie je láska
Je to pravda?
ÁNO JE !
Najväčší omyl, ktorý so sebou prináša ďalšie neduhy vo vzťahu, je zámena pocitu „zamilovania sa“ za trvalý stav milovania. Zázraky, ktoré sa dejú, keď sa dvaja cudzí ľudia nájdu a prelomia medzi sebou bariéru intimity, sa nedajú porovnať so žiadnym iným zážitkom. Je to najvzrušujúcejšia obdobie v živote. Myslieť si, že tieto pocity môžu pretrvať, je začiatok konca každého vzťahu. Len čo sa s partnerom lepšie poznáte, vaša intimita začína strácať svoje čaro. Sklamanie a nuda nahlodávajú a ničia všetko, čo zostalo z počiatočného nadšenia.

 

Časť 10:

Znak euromeny € nemá samostatné tlačidlo na klávesnici počítača
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Od 1.1.2009 máme na Slovensku novú platobnú menu Euro. Nič nové. No však táto mena má svoj špecifický znak €, ktorý sa nenachádza v podobne samostatného tlačidla na vašej klávesnici. Písať ho však potrebujeme. Postup je jednoduchý a platí pre všetky počítače so slovenskou klávesnicou. Novšie klávesnice majú už uvedený znak € na spoločnom tlačidle s písmenom E. Píše sa nasledovne: stlačte pravý Alt (Alt Gr) + E.

Aj pásy na futbalovom trávniku majú pravidlá
Je to pravda ?
ÁNO JE !
V roku 2004 ukončila FIFA ľudovú tvorivosť vo výzdobe futbalových trávnikov pomocou motorovej kosačky. Tmavé a svetlé pásy musia prebiehať pozdĺž stredovej línie, línie trestného územia a päťmetrovej línie. To podstatne uľahčuje postranným rozhodcom rozoznať postavenie hráčov mimo hry.

Piráti boli iba muži
Je to pravda ?
NIE JE !
Piráti boli presvedčení, že ženy prinášajú nešťastie a preto bola ich prítomnosť na lodi zakázaná. Známe sú však mená dvoch žien, ktoré sa zamilovali do pirátskych kapitánov a prezlečené za mužov žili na pirátskych lodiach. Mary Read a Anne Bony sa zúčastňovali na bojoch o korisť a za mužmi nijako nezaostávali.

Medzi 10 „naj“ želaní detí v Európe patria aj hračky
Je to pravda ?
NIE JE !
Podľa anglického prieskumu je najčastejším želaním detí, aby rodičia prestali fajčiť.  Ďalších deväť: aby im rodičia dovolili zostať dlhšie hore, zaobchádzať s nimi ako s dospelými, kupovať viac sladkostí, zadávať menej domácich prác, viac počúvať, čo im hovoria, menej pracovať, dať deťom viac zodpovednosti, radiť s as nimi o rozhodnutiach a najmä aby na ne toľko nekričali !

Vynechajte večeru a schudnete
Je to pravda ?
Nie je !
Jedlo, ktoré si dáte večer, nielenže neobsahuje viac kilojoulov, ale ani sa neodporúča líhať do postele s prázdnym žalúdkom. Nie je to ani zdravé, ani to nikam nevedie. V noci prebieha odbúravanie tukov, preto je vhodné večer jesť čo najmenej sacharidov. Tie totiž vylučujú inzulín, a teda bránia odbúravaniu tukov.

Trójska vojna sa nikdy nekonala
Je to pravda ?
Áno je !
Je ak uveríme skôr archeológom než gréckemu básnikovi Homérovi. Je dokázané, že Trója existovala ( podľa nálezov Henricha Schliemanna) a úplne zhorela v 12.storočí pred n.l. Homér si vojnu pravdepodobne vymyslel ako pozadie svojho eposu Ilias. Nenašli sa žiadne dôkazy o existencii dreveného koňa, ktorého dal postaviť Odyseus.

Výbuchy psy stresujú
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Na rozdiel od ľudí nie sú výbuchy a záblesky ohňostrojov pre psa zábavou. Niektorým to nevadí, dokonca sa im to páči, ale väčšina prežíva až panický strach a stres. Vášmu štvornohému priateľovi však môžu pomôcť upokojujúce lieky. Ak je Váš pes takýto bojazlivý, je najjednoduchšie umiestniť ho do miestnosti, kde je pokoj, byť s ním a upokojovať ho. Môžete použiť aj tabletky na upokojenie, ktorých je viac druhov a poskytne vám ich veterinár, alebo ich kúpite v lekárni. Je na výber: Seladin, Relaxan alebo SOS tabletky. Myslite však na to, že tabletky musíte podať skôr, ako začne pociťovať panický strach.

Pokusy vyrobiť zlato boli zbytočné
Je to pravda ?
NIE JE !
Stredovekí alchymisti, ktorí sa pokúšali chemickou cestou vyrobiť zlato, objavili okrem iného kyselinu sírovú, soľnú, dusičnú a fosfor. Pre moderný priemysel majú tieto objavy väčšiu hodnotu než zlato. Medzi alchymistov patril aj Isaac Newton.

Jeden z najstarších vtipov má vyše tri tisíc rokov
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Jeden z najstarších dochovaných vtipov má 3200 rokov. Použilo sa v ňom známe pravidlo troch. Citujem celý vtip : Traja pútnici išli púšťou. Prvému patril vôl, druhému krava a tretiemu náklad, ktorý viezli. Keď vysmädli, rozhodovali sa, kto pôjde hľadať vodu. Prvý z nich odmietol, lebo sa bál levov, druhý sa obával, že v púšti zablúdi a tretí si pomyslel, že ho okradnú o náklad.  Tak teda šli hľadať vodu všetci traja. Kým boli preč, vôl sa zahľadel do kravy, tej sa narodilo teliatko, ktoré zjedlo celý náklad. Komu bude patriť teľa ?

V cigarete nájdete okrem nikotínu aj viaceré škodlivé látky
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Cigaretový dym obsahuje viac ako štyri tisíc chemických látok vo forme častíc a plynov. Mnohé patria medzi dokázateľné látky vyvolávajúce rakovinu, nachádza sa tam však aj napríklad: decht, arzén, amoniak, oxid uhoľnatý, toluén, naftalín, metanol, acetón a mnohé ďalšie.

Óda na radosť sú aj slová hymny EÚ
Je to pravda ?
NIE JE !
Hymna Európskej únie nemá žiadne slová. Je to iba hudba zo štvrtej časti 9.symfónie Ludwiga van Beethovena, v ktorej Schillerovu ódu zhudobnil pre zbor a sólistov. Európska komisia neprevzala do hymny nemecký text ódy, pretože by ho bolo treba preložiť do všetkých jazykov členských štátov.

Aj zvieratá majú krvné skupiny
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Majú. A sú oveľa komplikovanejšie než u ľudí. Mačky majú síce iba 3, ale psa už 12 a kone dokonca 30. Na predajnej zmluve koní sú vždy uvedené aj ich krvné skupiny. Pri čoraz častejších operáciách zvierat sú potrební aj darcovia krvi, ktorí dostanú za odmenu bezplatnú zdravotnú prehliadku, aktuálne očkovanie alebo zaslúženú maškrtu.

Podkladom pre pomenovanie webového prehliadača Mozilla Firefox sa stala líška
Je to pravda ?
NIE JE !
Je to panda červená. Svojim vzhľadom pripomína líšku. Jej domovom je južná Čína a Barma. Získala si aj srdce Walta Disneya, ktorý podľa nej stvárnil jednu zo svojich animovaných postavičiek. Doslovný preklad Mozilla Firefox je – „Ohnivá líška“. Pokiaľ by ste ju chceli vidieť naživo, nájdete ju v niektorej zoologickej záhrade.

Čokoláda prospieva telu aj duši
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Treba spresniť, že horká čokoláda. Pôsobí ako malá porcia optimizmu, zdvíha hladinu serotonínu. Naviac je kaloricky chudobnejšia ako normálna čokoláda, pretože kakaový prášok obsahuje menej tuku než kakaové maslo. V praxi to znamená, že podiel kakaa v čokoláde je aspoň 80 %.

Kométy majú rozmery iba niekoľko kilometrov
Je to pravda ?
NIE JE !
Cez galaktickú kopu Abell 3266 vzdialenú od nás niekoľko stoviek miliónov svetelných rokov práve letí kométa rýchlosťou 750 km za sekundu. Skladá sa z plynu s teplotou 46 miliónov stupňov a je päť miliárd krát väčšia ako naša slnečná sústava. Cestou sa stále zmenšuje, pretože každá galaxia si z nej „odkrojí“ trochu materiálu na tvorbu nových hviezd.

 

Časť 9:

Jablko pred konzumáciou ošúpeme
Je to pravda?
NIE JE!
Výskumy jednoznačne dokázali, že obsah vitamínov, najmä vitamínu C, ako aj minerálnych látok, je v šupke jabĺk ale aj hrušiek oveľa vyšší ako v dužine. Ošúpané jablko obsahuje až o 40% antioxidantov menej ako neošúpané. Preto je jednoznačné, že pred nádorovými a srdcovo-cievnymi chorobami najúčinnejšie chránia jablká s „kožou“. Samozrejme jablko dôkladne vyumývajte. Pri voskovaných jablkách je vhodné okrem umytia ešte šupku vydrhnúť papierom.

Aj vrah sa môže stať svätým
Je to pravda?
ÁNO JE!
Príkladom je rímsky cisár Konštantín, ktorý sa stal svätým, lebo zastavil prenasledovanie kresťanov a zrovnoprávnil kresťanstvo s ostatnými náboženstvami V boji o moc dal odstrániť svojho švagra Licínia, najstaršieho syna Cripsa a nakoniec aj svoju manželku Faustu. Kresťanstvo ho veľmi nenadchýnalo – pokrstiť sa dal až pred smrťou.

Originálny recept na Sacherovu tortu je prísne strážený
Je to pravda?
ÁNO JE!
Vznik Sacherovej torty sa pripisuje Franzovi Sacherovi, ktorý v rakúskej dvornej kuchyni zastúpil hlavného kuchára počas jeho choroby a vytvoril tento dezert pre rakúskeho štátneho kancelára Metternicha a jeho hostí. Recept neskôr upravil Sacherov najstarší syn Eduard, ktorý sa vyučil za cukrára na cisárskom a kráľovskom dvore. Všetky dezerty pripravované v súčasnosti  sú dobré a od originálu nemajúďaleko. Avšak originálnu Sacherovu tortu si vychutnáte iba v hoteli Sacher vo Viedni a v Salzburgu, v kaviarňach v Innsbrucku, Grazi a na viedenskom letisku!

Najnižšiu teplotu zo všetkých zvierat znáša ľadový medveď
Je to pravda?
NIE JE!
Nie je to ani ľadový medveď, ani tuleň, ale obyčajný slimák záhradný, ktorý vydrží podchladenie na -110 stupňov Celzia. Z bežných domácich zvierat napríklad sliepky a zajace vydržia -20 stupňov, nesmú mať však prievan a musia dostávať piť teplú vodu.

Pohár vody pred jedlom potlačí vlčí hlad
Je to pravda?
NIE JE!
Tento mýtus je jedným z najväčších diétnych omylov, podľa ktorého sa žalúdok naplní vodou a príjme sa potom menej potravín. Tekutiny nás nedokážu nasýtiť, keďže po 10 minútach žalúdok opäť opúšťajú. Ale platí pravidlo, že kto prijíma veľa tekutín, rýchlejšie schudne.

Pri telesnom pohybe ľudské telo ľahšie odbúra alkohol
Je to pravda?
NIE JE!
Táto akcia totiž prebieha v pečeni. Za hodinu sa hladina alkoholu zníži v priemere iba o jednu až dve desatiny. Mylné sú aj rady typu: choďte sa nadýchať čerstvého vzduchu. Odbúravanie alkoholu a zníženú schopnosť reakcií nijako neovplyvní ani káva .  Spánok odbúra alkohol tiež veľmi pomaly – za 10 hodín 1 promile. Alkohol nezaručuje ani dobrý spánok, alkoholom omámený človek len rýchlejšie zaspí. Je síce pravda, že alkohol rozširuje cievy, čím vyvolá hrejivý pocit v tele. Konečný účinok je však úplne opačný. Napr. po konzumácii 50 g alkoholu klesne teplota tela o pol stupňa. Nesmieme zabúdať aj že alkohol ničí telesné bunky Jeden večer s alkoholom môže zabiť 20 000 -30 000 mozgových buniek. Alkoholom narúša sa prenos dát medzi nervovými bunkami, čo sa prejavuje na neschopnosti koncentrácie a slabej pamäti.

Zívanie je prejavom choroby
Je to pravda?
NIE JE!
Naopak je ľudskému telu prospešné. Zívanie pomáha odstraňovať toxické  látky z pečene. Zívaním sa dostáva do buniek celého tela vrátene očí a mozgu viac  kyslíka. Svalstvo očí sa pri ňom stiahne a potom uvoľní a pri skutočne hlbokom zívaní sa napne a uvoľní kompletné svalstvo. Dokáže zmeniť váš momentálny negatívny emociálny pocit na lepšiu náladu.  Mení sa pri ňom PH krvi a znižuje sa hladina toxínov v celom organizme a konečne zívanie stimuluje produkciu sĺz, ktoré premývajú unavené a suché oči.

Životnosť euro bankoviek je dlhodobá
Je to pravda?
NIE JE! Životnosť eurobankovky nižšej nominálnej hodnoty je v priemere jeden rok. Bankovky s vyššou hodnotou majú životnosť niekoľko rokov. Euro bankovka je vyrobená z bavlnenej tkaniny, čo zlepšuje jej odolnosť a dodáva jej jedinečný pocit na dotyk. Keď sa na ňu píše ceruzkou, nezanecháva žiadne stopy. Tento papier na výrobu bankoviek spoločnej európskej meny sa distribuuje do 14 prísne strážených tlačiarní v Európe. Práve odlišnosť papiera euro bankoviek od bežného kancelárskeho papiera slúži ako jeden z prvkov na rozlíšenie pravej bankovky od falošnej.

Dávidova hviezda je pôvodný židovský symbol
Je to pravda?
NIE JE!
bol to pôvodne talizman, ktorý nosili vyznávači židovského, kresťanského
a moslimského náboženstva ako ochranu proti démonom a požiaru. Až v 14. storočí ho židovskí mystici spojili s Božou mocou, lebo údajne ochraňoval kráľa Dávida, ktorý ho mal na štíte. V 16. storočí ho umiestnili pražskí židia na svoje zástavy.

Dňa 12. decembra 2012 nastane koniec sveta
Je to pravda?
NIE JE!
Tento názor vychádza z toho, že tento deň končí mayský kalendár a mnohí sa obávajú, že nastane apokalypsa. Čo však môžeme v predvianočný piatok roku 2012 čakať, netuší nikto. Podľa vedcov z NASA totiž Zem svoju rotáciu nezastaví a ani do nej nijaká iná planéta či meteorit nenarazia.

Nový rok sa vždy začínal 1.januárom
Je to pravda?
NIE JE !
V rímskom konzulátnom kalendári sa 1.január zadefinoval ako začiatok roka v roku 153 pred našim letopočtom. Dovtedy sa začínal 1. marcom.

Zips bol vynájdený v 20.storočí
Je to pravda?
NIE JE !
Zips je mechanický uzáver, zapínadlo (na rázporky, vrecká odevov a pod.), ktoré pozostáva z bežca a dvoch radov zúbkov, po ktorých sa bežec posúva. Zips vynašli Američania Judson a Earle roku 1896. V ďalších rokoch sa zips zdokonaľoval až do dnešnej podoby.

Enkláva je časť územia v inom štáte
Je to pravda?
ÁNO JE!
Cudzie štátne územie, ktoré sa nachádza na území iného štátu alebo je ním úplne obkolesené sa nazýva enkláva. Najznámejším príkladom je Vatikán, ktorý je úplne obkolesený Talianskom.

Najvyšší človek sveta bol Američan Robert Wadlow z USA
Je to pravda?
NIE JE!
Najvyšším mužom sveta je  Turek Sultan Kosen, ktorý je vysoký 247 cm.
Je taký vysoký, že sa musí pohybovať pomocou bariel. Priznáva, že pre svoju výšku si ťažko nájde životnú partnerku. Štále žije so svojou rodinou pod spoločnou strechou. Zvláštnosťou v tomto dome je, že nepotrebujú rebrík, pretože všetko obslúži Sultan.

Ultrazvuk odoháňa komáre
Je to pravda?
NIE JE!
Rôzne ultrazvukové prístroje, ktoré údajne vydávajú zvuky samčích komárov, neurobili ani v jednom z pätnástich nezávislých pokusov na samičky žiadny dojem. Bzučanie komárov počuť, lebo má frekvenciu okolo 600 hertzov, čo ni je ultrazvuk. Účinné sú iba chemické prostriedky.

Časť 8:

Pytagorova veta platí už vyše 2 500 rokov
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Pytagoras bol jeden z najznámejších gréckych filozofov. Žil približne v  rokoch 580 – 500 pred naším letopočtom. Založil vlastnú školu. Podľa Pytagora je podstatou všetkého číslo. Jedným z jeho objavov je Pytagorova veta. Pytagorova veta sa týka pravouhlých trojuholníkov. Oprášme svoje vedomosti zo školy a zopakujme si ju: Prepona pravouhlého trojuholníka leží oproti pravému uhlu. Je to najdlhšia strana pravouhlého trojuholníka. Odvesny sú strany, ktoré zvierajú pravý uhol. Pytagorovu vetu môžeme vyjadriť aj slovami: Obsah štvorca nad preponou sa rovná súčtu obsahov štvorcov nad oboma odvesnami.

efragmentácia disku zvyšuje výkon počítača
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Je to vlastne usporiadanie všetkých dát, ktoré máte na pevnom disku tak, aby šli súladne za sebou, čo zaručuje rýchlejšie čítanie z disku. Aby ste dosiahli optimálny výsledok defragmentácie disku musíte dodržať podmienky: Na disku musí byť aspoň 15% voľného miesta, aby bola defragmentácia úplná. Aj pri menšom voľnom mieste defragmentácia síce prebehne, ale nie je úplná. Vyprázdnite kôš, pretože súbory v ňom nie je možné defragmentovať. Ukončite všetky spustenéaplikácie. Otvorené súbory nebudú defragmentované. Umiestnenie programu nadefragmentáciu nájdete: Štart- Programy- Príslušenstvo- Systémové nástroje-Defragmentácia disku

Ďatelinový štvorlístok je vzácnosť
Je to pravda ?
NIE JE !
Určite ne pre toho, kto si v záhradke zaseje ďatelinu Oxalis tertaphylla, ktorá má na všetkých stopkách štyri lístky. Pri ostatných druhoch určujú počet lístkov mnohé faktory – počasie, slnečné žiarenie, hnojenie a pod. Môže sa vyskytnúť aj vyšší počet lístkov, v Európe je dokázaný nález desiatich, v USA našli údajne až štrnásť !

Na olympiádach sa zúčastňujú muži i ženy
Je to pravda ?
NIE JE !
Hneď na prvej modernej Olympiáde, v roku 1896, sa zúčastnilo 311 športovcov, ale žiadna žena – športovkyňa. Ženy športovkyne sa objavili až na III. olympiáde 1904, kedy súťažilo 6 žien. Na starovekých olympiádach v Grécku ženy nesmeli ani do hľadiska a vydaté ženy sa dokonca nesmeli ani približovať k Olympii.

Arktické letá môžu byť čoskoro bez ľadu
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Letá v Arktíde môžu byť bez ľadu už za menej ako 30 rokov a nie na konci storočia ako sa pôvodne očakávalo. Aktualizovaná prognóza je výsledkom novej analýzy počítačových modelov v spojení s najnovšími meraniami ľadovej pokrývky v lete. Arktída sa teda mení rýchlejšie, než sa predpokladalo. Ide o kombináciu prírodnej variability spolu s morskými podmienkami a s prehrievaním vzduchu, čo je spôsobené nárastom skleníkových plynov. Predpokladá sa, že oblasť pokrytá „letným“ adom sa zmenší zo súčasných 4,6 miliónov km2 na 1 milión km2. Arktída je často nazývaná aj ako „zemská chladnička“, pretože morský ľad pomáha ochladzovať planétu odrážaním slnečného žiarenia späť do vesmíru.

Toaletný papier vymysleli Američania
Je to pravda ?
NIE JE !
 Toaletný papier bol prvý raz vyrobený v Číne v 14. storočí. Až prvý priemyselne vyrobený papier propagovaný výhradne pre toaletné použitie produkoval Joseph Cayetty v USA v roku 1857. Toaletný papier je navrhnutý pre rozklad, keď sa namočí, aby neupchal kanalizačné rúry.

Pravý uhol má 90 stupňov
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Pravý uhol má 90 stupňov. Nemýľme si ho s priamym uhlom,  ktorého ramená sú navzájom opačné polpriamky, čiže spolu vytvárajú priamku, teda 180 stupňov. Ďalšie súvislosti: tupý uhol je väčší ako pravý uhol, ostrý uhol je uhol menší ako pravý uhol, plný uhol je 360 stupňov. Pre informáciu ešte – kosý uhol je uhol, ktorý nie je nulový, pravý, priamy ani plný, dutý uhol je uhol, ktorý je menší ako priamy.

Voda plnená do fliaš je zdravšia ako z vodovodu
Je to pravda ?
NIE JE !
Odborníci potvrdzujú, že pitná voda na Slovensku je veľmi kvalitná a patrí medzi najlepšie v Európe. Podlieha prísnej kontrole v akreditovaných laboratóriách, kde je sledovaných asi 100 ukazovateľov kvality vody. Voda z vodovodu ja aj ptimálne uskladnená – v tme a v chlade vo vodovodnom potrubí, takže je k dispozícii stále čerstvú. U vody plnenej do fliaš nie sú tieto podmienky vždy zaručené.

Teplota nad 37 stupňov sa už považuje za horúčku
Je to pravda ?
NIE JE !
Pri meraní teploty nepodliehajte hneď panike. Telesná teplota je rozdelená do štyroch hodnôt: 36,5-37 stupňov je normálna teplota; 37,1-38 stupňov je zvýšená teplota; 38,1-39 stupňov je horúčka,; nad 39 stupňov ja vysoká teplota.

Piatok trinásteho je nešťastný deň
Je to pravda ?
NIE JE !
Väčšina ľudí pokladá piatok 13. za nešťastný. V skutočnosti sa v tento deň stáva menej nehôd ako v iné piatky. Podľa štatistík istej holandskej poisťovne klesá počet požiarov a krádeží. Ľudia sú totiž opatrnejší. Existujú ľudia, ktorí však majú chorobný strach z tohto dňa, ktorý sa odborne nazýva raskevidekatriafóbia.  Každý rok pripadá minimálne jeden piatok na trinásteho, niekedy sú v kalendári aj tri. Najbližší nás čaká v auguste 2010.

Vajce s hnedou škrupinou je kvalitnejšie
Je to pravda ?
NIE JE !
Hnedé a biele vajcia sú i napriek množstvu protichodných tvrdení chuťovo rovnaké – pokiaľ majú rovnakú kvalitu. Jediný rozdiel spočíva v škrupine: biela je menšia. Vajíčka sa rozlišujú podľa veľkosti: S – do 52 g, M – 53-62 g, L – 63-72g, XL – nad 72 g. Pri varení na tvrdo  si žĺtok si uchová žltozlatú farbu, pokiaľ vajíčka budete variť päť minút a potom ho necháte dôjsť ešte ďalších päť minút v horúcej vode.

Demikát je kukuričná kaša
Je to pravda ?
NIE JE !
Demikát patrí do slovenskej kuchárskej klasiky. Je to polievka našich starých materí. Ako základ sa odporúča voda z halušiek, takzvaná haluškovica. Základnými ingredienciami sú bryndza, smotana a cibuľa.

Voda rieky Gangy je liečivá
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Indovia trpiaci na lepru či choleru sa odnepamäti chodia liečiť do Gangy. Táto nečistotou skalená voda obsahuje vírusy, takzvané „fágy“, ktoré sa špecializujú na ničenie zárodkov rôznych infekčných chorôb. Dokážu likvidovať aj baktérie rezistentné (odolné) na antibiotiká.

Slovenský pivný trh ovládajú dvaja pivní giganti
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Sú to Heineken Slovensko, člen holandskej skupiny Heineken, ktorý je s takmer 45 %-ným podielom na trhu lídrom, so sídlom v Hurbanove. Patria sem domáce značky Zlatý Bažant, Corgoň, Kelt, Martiner a Gemer. Približne 40 % trhu ovláda spoločnosť Pivovary Topvar, ktorý produkuje Topvar, Šariš, Smädný mních, Pilsner Urquell. Gambrinus, Velkopopovický Kozel a nealkoholický Radegast Birell. Táto spoločnosť v súčasnosti avizuje ukončenie prevádzky v Topoľčanoch pre „dlhodobý pokles na pivnom trhu“. Všetku výrobu tak sústredí do pivovaru vo Veľkom Šariši.

Najstaršia chránená rastlina na Slovensku je kosodrevina
Je to pravda ?
NIE JE !
Najstaršou chránenou rastlinou Slovenska je plesnivec alpínsky. Je to 5-30 cm vysoká trváca bylina, porastená hustými bielymi chĺpkami, s priamou, riedko olistenou stonkou, úzkymi kopijovitými listami, zakončenou jedným až tromi bielymi plstnatými, dvojnásobne zloženými kvetmi usporiadanými vo vrcholíku. Plody sú žltobiele nažky s chocholíkom . Rastie len na vápencovom skalnom podloží na kamenistých pôdach alpínskeho a subalpínskeho pásma. Na celom území Belianskych Tatier, Červených vrchov a Sivého vrchu je chránený. Je ohrozeným druhom napriek tomu, že sa vyskytuje i v iných vyšších vápencových horstvách Slovenska.

Hymnická pieseň Internacionála vznikla v časoch budovania medzinárodného socializmu.
Je to pravda ?
NIE JE !
Internacionála bola medzinárodná hymna robotníckeho hnutia a vznikla už dávno pred socializmom. Originálna francúzska verzia L’Internationale bola napísaná Eugène Pottierem (1816-1887) v roku 1871, hudbu zložil Pierre Degeyter (1848-1932) v roku 1888. Internacionála je hymnická pieseň. Socializmus si ju iba prisvojil. Stala sa hymnou medzinárodného socializmu a bola preložená do väčšiny jazykov. Túto pieseň nespievajú len komunisti, ale aj socialisti a sociálni demokrati. Bola tiež zjednocujúcou piesňou študentov počas protestov na Námestí nebeského pokoja v Pekingu v roku 1989.

Slovensko starne
Je to tak ?
ÁNO JE !
Počet seniorov sa čoskoro vyrovná deťom do 15 rokov a do piatich rokov určite začnú prevládať seniori. V súčasnosti na 100 detí do 15 rokov pripadá 78 seniorov nad 65 rokov. Z toho vyplýva, že počet nových ekonomicky aktívnych občanov bude klesať. Deti narodené v roku 2008 majú vyhliadku dožiť sa 78,7 roka v prípade dievčat a 70,85 roka, ak ide o chlapcov.(Pravda 11.12.2009)

Smiech má tiež svoj svetový deň
Je to pravda ?
ÁNO JE !
  5. október je venovaný Svetovému dňu úsmevu. Oslavuje sa od 1999, iniciátorom je Harvey Richard Ball, ktorý v 1963 vytvoril „smajlíka“. Prečo by sa mal však oslavovať len v tento deň? Urobme si svetový deň úsmevu každý deň – celých 365 dní v roku. Hlavný dôvod, prečo ba sme sa mali    častejšie smiať, je jednoduchý – kto sa smeje, automaticky sa cíti dobre. Odborníci zistili, že usmiati ľudia pôsobia na svoje okolie lepšie než tí, ktorí ukazujú zachmúrené tváre, a že nadväzujú viac medziľudských kontaktov. Srdečný smiech je výrazom radosti, vďaka ktorej sme pre druhých atraktívnejší.

Je jedno či si štrngneme šampanským či šumivým vínom
Je to pravda ?
NIE JE !
Laikovi je to obvykle jedno. Avšak medzi nimi je veľký rozdiel ! Pravé
šampanské vzniká vo fľašiach sekundárnou  fermentáciou hroznového vína a pôvod bubliniek je ušľachtilý (oxid uhličitý CO2). Dlhotrvajúce perlenie a drobné bublinky svedčia o kvalite väzby plynu vo víne, ktoré zrelo vo fľaši niekoľko rokov. Za to, že si na ho môžeme vychutnať, môžu Francúzi, ktorí ho priviedli na svet v kraji Champagne. Preto pojmom  šampanské víno sa smie označovať výhradne šumivé víno, pochádzajúce z tejto oblasti. Na trhu sú však aj sýtené šumivé vína, do ktorých sa, jednoducho povedané, bublinky pridávajú dodatočne, bez kvasenia. Sú oveľa lacnejšie a bežný spotrebiteľ si ani neuvedomí, že šampanské vlastne ani nepije.

Na návštevu Jeruzalema nemusíme ísť do Svätej zeme
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Iste to mnohí nevedia, ale Jeruzalem máme aj u nás. Jedna osada  na myjavských kopaniciach sa volá ako sväté mesto. Ježiša Krista tam však neukrižovali a márne by ste hľadali aj múr nárekov. Patrí obci Krajné. Nie je doteraz jasné, prečo nesie takýto názov. Nikto ani nevie aký je ten názov starý a ako je stará aj osada. Vie sa len, že do hôr utekali ľudia sa schovať ešte v čase tureckých nájazdov.

 

Časť 7:

Halloween pochádza z Ameriky
Je to pravda ?
NIE JE !
Halloween je sviatok oslavovaný 31. októbra. Oslavuje sa hlavne v západ-nom svete, najmä v USA, Portoriku, Írsku, Spojenom kráľovstve, Kanade, ako aj v Austrálii a na Novom Zélande. Pôvod má v Írsku, ako pohanský sviatok. Pôvodný názov bol Halloween, skratka z anglického All Hallows´ Even. (doslovný preklad: predvečer všetkých svätých). Halloween je pôvodne pohanský (keltský) sviatok. Tradícia tekvicových strašidiel sa vyvinula omnoho neskoršie v Amerike. Pravdepodobne má väzbu aj na kresťanský sviatok všetkých svätých.

Hmotnosť zlata sa uvádza v karátoch
Je to pravda ?
NIE JE !
 Karát (kt) je staršie označenie miery rýdzosti zlata a platinových zliatin. Rýdzosť jedného karátu znamená, že vzácny kov tvorí 124 hmotnosti zliatiny. Preto 24-karátové zlato je rýdze zlato obsahujúce 2424 (99,99 %) čistého zlata. Modernejšie označenie je pomocou tisícin hmotnosti. Rýdzosť je teda miera čistoty drahého kovu, najčastejšie zlata, striebra alebo platiny. Rýdzosť sa uvádza ako pomerný hmotnostný obsah drahého kovu v zliatine vyjadrený v tisícinách (11000), takže čistý kov má rýdzosť 10001000.  Najčastejšie je možné stretnúť sa s nasledovnými rýdzosťami: 24 kt=99,99 %, 22 kt=91,7 %, 18 kt=75 %, 14 kt=58,3 %, 12 kt=50 %, 10 kt=41,7 %, 8 kt=33,4 %, kde % označuje podiel zlata.

Biopotraviny sú zdravšie
Je to pravda ?
NIE JE !
Biopotraviny môžu byť oproti klasicky vyrábaným potravinám azda chutnejšie, zdravšie však údajne nie sú. Medzi klasickými a  biopotravinami nie je nijaký rozdiel vo výživnej hodnote a nenašli sa nijaké dôkazy, že organické  jedlo by bolo zdravšie ako klasické. že by biopotraviny mali nejaký extra prínos pre ľudské zdravie. Vyplýva to zo štúdie, ktorú si nechal vypracovať britský Úrad pre kontrolu potravín.

Zrkadlovka je kompaktný digitálny fotoaparát
Je to pravda ?
NIE JE !
Zrkadlovka je fotoaparát používajúci na zobrazenie scény v hľadáčiku zrkadlo, na rozdiel od aparátov, ktoré majú pre hľadáčik zvláštny priezor, prípadne scénu zobrazujú elektronicky). Dnes sa takmer všetky filmové zrkadlovky nahradili digitálnymi zrkadlovkami. Digitálne zrkadlovky majú oproti „bežným“ digitálnym fotoaparátom nevýhodu, vyplývajúcu z ich konštrukcie: štandardne sa nedá fotiť „na displej“. Digitálna zrkadlovka je obdobou analógovej (filmovej) zrkadlovky, ale používa namiesto filmu digitálny senzor. Konštrukcia a činnosť fotoaparátu v porovnaní s filmovými zrkadlovkami zostala nezmenená.

Fazuľa priaznivo pôsobí na krásu
Je to pravda !
ÁNO JE !
Fazuľa má vysoký obsah kyseliny nukleínovej, ktorá výdatne pomáha bunkám pri regenerácii a v konečnom dôsledku organizmus omladzuje. Obsahuje značné množstvo železa, vápnika, draslíka, vitamínu C a rôznych vitamínov skupiny B. Vďaka vysokému obsahu vlákniny povzbudzuje črevnú činnosť, upravuje trávenie a viaže jedovaté látky a tuky. Fazuľa tiež obsahuje množstvo stopových prvkov: mangán (dôležitý pre zdravý rast vlasov), molybdén (ovplyvňujúci látkovú premenu) a ďalšie. Regenerujúci, liečivý význam fazule pre ľudský organizmus je daný vysokým obsahom nukleových kyselín a bielkovín. U ľudí, ktorí majú nedostatok enzýmov na štiepenie tzv. alfa-galaktozidov, môže fazuľa vyvolávať nadúvanie a hnačku. Spôsobujú to nestrávené zvyšky cukrov, ktoré sa stávajú živnou pôdou pre plynotvorné baktérie v spodnej časti  čriev. Zároveň však platí, že čím častejšie človek fazuľu konzumuje, tým lepšie jeho organizmus spracováva všetky jej zložky. Fazuľa je odporúčanou potravinou pri redukčných diétach: pôsobí odvodňujúco, posilňuje srdce a krvný obeh.

Pomaranč má viac Vitamínu C ako jahody
Je to pravda ?
NIE JE !
 Jahody majú viac vitamínu C ako pomaranče. 100 gramov plodov obsahuje: pomaranč  50 mg, jahody 60 mg. Vitamín C (kyselina askorbová) sa nachádza v zelenine a citrusových plodoch, ale jeho najlepším prírodným zdrojom sú šípky. Skutočne kvalitný vitamín C je výťažkom zo šípok, lebo v nich sa nachádza spolu s flavonoidmi, ktoré zosilňujú účinok kyseliny askorbovej.

Odhaduje sa, že dnes na celom svete majú ľudia 3,3 miliardy mobilov
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Mobilný telefón alebo hovorovo mobil je menší prenosný telefón komunikujúci s telefónnou sieťourádiovým spojením, a preto použiteľný na ľubovoľnej lokalite pokrytej danou mobilnou sieťou. Mobilný telefón je vlastne malý počítač obsahujúci základnú dosku, procesor , hlavnú pamäť, operačnú pamäť, klávesnicu, displej a vysielač/prijímač a pod. Keďže mobilné telefóny vyžarujú elektromagnetické žiarenie, nastali obavy z rizika rakoviny, ktorá môže nastať pri dlhšom používaní mobilného telefónu. Vedecké a lekárske výskumy sa zhodli, že zdravotné účinky sú veľmi nepravdepodobné.

Káva je zdraviu škodlivá
Je to pravda ?
NIE JE !
Najnovšie dokončené vedecké výskumy o káve a jej účinkoch prinášajú prevratné zmeny v tejto oblasti, búrajú sa staré mýty publikované za posledné desaťročia a prinášajú aj pre medicínu nové, pozitívne poznatky. Je jednoducho potrebné aktualizovať vytvorený obraz o káve a jej účinkoch a to na základe vedeckých faktov. Pravdepodobne najviac utajované tajomstvo je, že káva obsahuje viac antioxidantov ako doposiaľ najviac uznávaný zelený čaj. Zelené zrná kávy obsahujú okolo 1000 rôznych antioxidantov a proces varenia a prípravy ich zvyšuje ešte o ďalších 300. Procesom praženia vznikajú káve vlastné a zdraviu prospešné komponenty, podobné niektorým antioxidantom. Väčšina dlhodobých štúdií, ale aj početné menšie štúdie potvrdzujú pozitívne vlastnosti kávy pri ochrane pred cukrovkou. Nové výskumy vo Fínsku zistili, že ženy, čo pili tri až štyri šálky kávy denne si znižujú riziko cukrovky o 27%. Zníženie rizika cukrovky u mužov bola na úrovni 29%. U účastníkov výskumu, ktorí pili 10 a viac šálok kávy sa riziko cukrovky znížilo u žien o 80% a u mužov o 55%.

Každá žena by mala jesť jablká
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Jablká by mali jesť predovšetkým ženy a to pravidelne každý deň. Sú vynikajúce nielen pre chuť, ale tiež pomáhajú pri rôznych obtiažach a pôsobia preventívne. Najlepšie sa prejavia ich účinky, ak ich jeme neošúpané. Pri hnačke pomôže nastrúhané jablko, pri zápche naopak jablko nalačno. Jablká zbavujú telo škodlivín. Ďalší pozitívny účinok je na dobrý spánok. Starajú sa o dobré prekrvenie, telesné bunky sú dobre zásobované dostatkom kyslíka. Správne účinky môžu nastať, ak sa zjedia denne aspoň dve jablká ! Samozrejme všetko platí aj u mužov.

Vírusy môžeme zničiť vitamínmi
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Pred chrípkou a nachladnutím, typickým pre tieto sychravé dni, sa vieme chrániť liekmi z prírody. Odolnosť proti chladu podporí najmä čerstvé ovocie a zelenina, a to predovšetkým vďaka vitamínu C. Denne by sme ho mali „zjesť“ približne 60 mg, no pri vyššej telesnej záťaži, infekčných ochoreniach a strese ho spotrebujeme oveľa viac. Tu sú naše typy, ako zatočíte s chorobou: cibuľa brzdí zápal, citrón upokojí kašeľ, hrozno vyplaví jedy, kivi podporí srdce, paprika pomôže zažívaniu, pomaranč potlačí nádchu, paradajky povzbudia chuť a šípky stopnú chrípku.

Koaly sa živia iba eukalyptom
Je to pravda ?
NIE JE !
z približne 500 druhov eukalyptových stromov chutí koalám iba 70. Príležitostne si spestria jedálny lístok aj inými listami, podľa toho, kde sa práve nachádzajú. Hľadanie sa im však zdá namáhavé. Z listov získavajú potrebné množstvo vody – koala znamená v pôvodnom jazyku „bez vody“.

Galileo Galilei vynašiel ďalekohľad
Je to pravda ?
NEVIE SA
! Holandský optik Hans Lippershey si dal 2.októbra 1608 patentovať vynález, ktorým sa dali približovať vzdialené objekty, a nazval ho ďalekohľadom. Galilei objavil štyri Jupiterove mesiace až v roku 1610. Či vedel o Lippersheyovom patente, nie je známe.

Stres a napätie spôsobujú vznik obličkových kameňov
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Presná príčina vzniku kameňov nie je známa, závisí to od stravy, ako kto solí, korení, a najmä či pije dostatok tekutín. Svoje však narobia aj psychika, veľké pracovné nasadenie, stres a neustále napätie. Vzniknú ak sa v obličkách, močovodoch a v mechúre nahromadí vápnik alebo kyselina močová, či šťaveľová. Môžu mať rozmer zrnka ryže, ale aj tenisovej loptičky. Pri jeho pohybe vzniká obličková kolika, sprevádzané obrovskou bolesťou.

V skoku do diaľky prekonajú zvieratá človeka
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Napríklad svetový rekord v skoku do diaľky z roku 1991 patrí Mike Powellovi  a jeho hodnota je 8,95 m. Ani z ďaleka sa však nevyrovná blche. Blcha skáče do vzdialenosti až 60 krát presahujúcej jej dĺžku. Človek, ktorý meria 2 metre by musel podľa toho skočiť až 120 metrov. Absolútny svetový rekord v skoku do diaľky  má antilopa jeleňovitá, ktorá musí spraviť 12 metrové skoky, aby sa zachránila pred gepardom.

Magnézium je pre ľudské telo prospešnejší ako horčík
Je to pravda ?
NIE JE !
Magnézium, alebo horčík je minerálna látka, ktorú potrebuje každá bunka v našom tele. Jeho nedostatok má nepríjemné prejavy, ktorým by sa každý radšej vyhol. Viete ako zistíte, že máte nedostatok práve tejto dôležitej látky? Polovica horčíka v tele a nachádza priamo v bunkách celého tela, druhá polovica sa spolu k kalciom a fosforom ukladá v kostiach. Len jedno percento horčíka je v krvi, a preto sa naše telo musí mimoriadne snažiť, aby hladina horčíka bola vyrovnaná. Tento prvok sa podieľa na viac než tristo biochemických procesoch organizmu. Pomáha udržať správnu funkciu svalov a nervov, pravidelný rytmus srdca a pevné kosti. Tiež je dôležitý pre metabolizmus a pri syntéze proteínov. Dostatok horčíka by sme mali prijímať stravou a tekutinami. Nájdeme ho v zelenej zelenine, orechoch, semenách a celozrnných výrobkoch. Horčík obsahujú mnohé potraviny, nachádza sa v nich ale len v malých dávkach.

Geriatria v preklade znamená starecké lekárstvo
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Geriatria je špecializovaný odbor medicíny zaoberajúci sa prevenciou, diagnostikou, liečbou a rehabilitáciou seniorov, t.j. osôb vo veku nad 65 rokov. Geriatria rešpektuje zvláštnosti chorôb vo vyššom veku, sociálnu podmienenosť a sociálne dôsledky chronických chorôb. Jej cieľom je zachovanie funkčného potenciálu seniorov, integrity ich osobnosti, dôstojnosti a kvality života na čo najvyššej úrovni. Hlavnou náplňou odboru geriatrie je poskytovanie akútnej aj dlhodobej, ambulantnej i ústavnej liečebnopreventívnej starostlivosti seniorom v celom rozsahu. Kladie veľký dôraz na prevenciu a rehabilitáciu, na udržanie sebestačnosti a oddialenie závislosti a odkázanosti. Prioritou geriatrie je úsilie o umožnenie pobytu starých ľudí čo najdlhšie v ich domácom prostredí.

SMS je možné posielať len mobilným telefónom
Je to pravda ?
NIE JE !
Krátka textová správa (skrátene SMS z anglického Short message service, prípadne esemeska) označuje službu dostupnú na väčšine mobilných telefónov, ktorá umožňuje prenos krátkych textových odkazov medzi mobilnými telefónmi. Pre ich úspech sa však SMS správy rozšírili aj na pevné linky. SMS na pevnej linke umožňuje užívať výhody alternatívneho spôsobu komunikácie pomocou SMS správ aj účastníkom pevnej siete. Dĺžka správy môže byť 160 znakov.

Pravidelné pitie vody urýchľuje chudnutie
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Hlad je prezlečený smäd, hovorí staré príslovie. Nie že by sme sa mali na to spoliehať, ale trochu pravdy na tom je. Dostatočný prísun vhodných tekutín nám nielen uľahčí chudnutie ale pomáha ja inak. Ideálnymi nápojmi, a to nielen pri chudnutí, sú minerálna voda, nesladený bylinkový čaj alebo čierny čaj. Voda je ideálny spoločník diéty, pretože neprináša žiadnu energiu, a navyše nám naplní žalúdok a človek sa rýchlejšie zasýti. Denný prísun by mal byť 1,5 až 2 litre denne.
Na druhej strane nedostatok tekutín môže viesť k prejedaniu. Zdalo by sa, že čím viac vody vypijeme, tým lepšie. Ale nie je to tak. Nebezpečná je nárazová konzumácia, prevodnenie spôsobuje preťažovanie obličiek, srdca a ďalších orgánov. Teda všetko s  mierou !

Promiskuita vládne svetom
Je to pravda ?
ÁNO AJ NIE !
Promiskuita ( z latinského  promiscuus = zmiešaný), termín vyjadrujúci sexuálnu nestálosť, neviazanosť a časté striedanie sexuálnych partnerov. Výskumy ukazujú, že 29 % mužov a 9 % žien uviedlo, že už mali viac ako 15 sexuálnych partnerov počas svojho života. Je potrebné poznamenať, že zatiaľ čo muž promiskuitu považuje za očarujúcu, že konal takto pre potvrdenie mužnosti, promiskuita žien je vnímaná ako prejav emocionálnej nestability a uvoľnenej morálky.  Je obtiažne stanoviť hranicu toho, čo je už považované predsa promiskuitu. Všeobecne prevláda názor, že je to 27 vystriedaných partnerov. Zvláštnou kapitolou promiskuity je prostitúcia.

Na euro si veľmi pomaly zvykáme
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Prechod na novú menu v roku 2002 bol významnou udalosťou v dejinách Európy a významným technickým úspechom. Dňa 1. januára 2002 boli eurobankovky a mince zavedené v dvanástich krajinách s celkovým počtom 308 miliónov obyvateľov. Išlo o doteraz najväčšiu výmenu peňazí v histórii ľudstva. Dňa 1. januára 2009 sa euro aj na Slovensku stalo zákonným platidlom. Nahradilo tak slovenskú korunu (SKK) v neodvolateľne stanovenom výmennom kurze 1 € = 30,1260 Sk. Povinnosť uvádzať ceny v eurách aj v korunách má skončiť silvestrovskou nocou 2009. Súčasná dĺžka dvojitého zobrazovania je vraj ale nedostatočná. Ľudia si na ceny v eurách ešte nezvykli. Štatistika ukazuje, že 50 % občanov prijalo euro bez problémov, 26 % si pomaly zvyká, 8 % uvádza, že to chvíľu ešte potrvá a 16 % otvorene žiada, aby boli zavedené slovenské koruny späť.

 

Časť 6:

Človek používa pri chôdzi asi 250 svalov
Je to pravda ?
NIE JE !
Dospelý človek používa pri chôdzi 200 svalov

Zem je známa ako modrá planéta
Je to pravda ?

ÁNO JE ! Keď vyleteli prví kozmonauti do vesmíru a zbadali pod sebou malú modrú guľôčku, uvedomili si, že je to Zem. Potom sa vrátili domov a možno prvý krát priniesli so sebou pocit, aká je tá Zem maličká vo veľkom vesmíre a ako ľahko o ňu môžeme prísť. Zem je treťou planétou v poradí od Slnka. Je to doposiaľ jediné teleso vo vesmíre, o ktorom vieme, že je na ňom život. Zem obehne okolo Slnka približne raz za 365,25 dní, v strednej vzdialenosti necelých 150 miliónov kilometrov. Jedno otočenie okolo osi jej trvá 23 hodín 56 minút a 4 sekundy. Zem je najväčšia medzi terestrickými planétami. Vo výške 20-30 km sa vyskytuje zvýšená koncentrácia ozónu. Táto ozónová vrstva nás chráni pred nebezpečným ultrafialovým žiarením. Teploty sa pohybujú v extrémnych prípadoch zhruba od mínus 90 °C (v Antarktíde) do plus 60 °C (Sahara, Údolie smrti v USA). Priemerná teplota na povrchu planéty je okolo 15 °C. Keďže zemská os sa odchyľuje od kolmice na rovinu zemskej dráhy o 23,5°, dochádza ku striedaniu ročných období. Až 71 % zemského povrchu tvoria oceány, zvyšok pevnina. Najvyššou oblasťou na Zemi je Tibetská náhorná plošina a priliehajúce pohorie – Himaláje s najvyšším vrchom Mount Everestom, ktorý sa vypína do výšky 8 848 metrov nad morskú hladinu. Na póloch planéty sa nachádzajú polárne čiapky, ktoré menia svoju veľkosť v závislosti na ročných obdobiach. Na severe sa jedná o trvalo zamrznutú morskú hladinu, na juhu sa zase nachádza pevnina – Antarktída, ktorá je takmer celá (98 %) trvalo pokrytá ľadom a snehom. Okolo Zeme obieha jeden mesiac, ktorý jednoducho voláme Mesiac (na rozdiel od mesiacov iných planét, ktoré majú vlastné mená). Je to náš najbližší kozmický sused, obieha v priemernej vzdialenosti 384 400 km od Zeme, má priemer 3 476 km. Mesiac je jediné nebeské teleso, na ktorom dosiaľ stál človek.

Internet Explorer je počítačový program na sťahovanie dát z internetu
Je to pravda ?
NIE JE !
Microsoft Internet Explorer (skrátene MSIE, alebo častejšie IE) je rad grafických webových prehliadačov, ktorý vyvinula spoločnosť Microsoft a je zaradená ako súčasť systému Microsoft Windows. Bol  najpoužívanejší internetový prehliadač od roku 1999, dosiahol vrcholu asi 95% podielu v rokoch 2002 a 2003 s verziou IE5 a IE6. Odvtedy podiel klesá, pretože sa objavili konkurenčné prehliadače, hlavne Mozila Firefox. Najnovšia verzia IE 8 je už poskytovaná ako bezplatná. Proti neoprávnenému rozmnožovaniu je chránený zákonom.

Najvyšší vrch sveta je vysoký 8 868 metrov
Je to pravda ?
NIE JE !
Najvyšší vrch sveta je Mount Everest a je vysoký 8 848 metrov

Závesný klzák je bezmotorové lietadlo na plachtenie
Je to pravda ?
NIE JE !
  Závesný klzák (hovorovo rogalo, často iba krídlo, kedysi deltaplán) je jednoduchá konštrukcia zložená najčastejšie z kovovej kostry, spoje nej kovaniami a oceľovými lankami, na ktorú je navlečený poťah (plachta) z pevnej syntetickej tkaniny, igelitu. Pilot je zavesený na túto konštrukciu prostredníctvom postroja, v ktorom sedí alebo leží. Závesný klzák sa ovláda len zmenou ťažiska, čo je vyvolané pohybmi tela pilota. Aby mohol ovládať smer pohybu klzáka, zmenu ťažiska vyvoláva rukami – odtláčaním sa od riadiacej hrazdy, ktorá je pevne spojená s konštrukciou. V prípade motorového závesného klzáku, pilot najčastejšie sedí na ľahkej trojkolke s motorom, ktorá je zavesená na konštrukcii krídla. Veľmi podobný je paraglajding, ktorý používa špeciálne upravený padák vo forme krídla ktoré sa nafukuje do aerodynamického tvaru a na šnúrach nesie na sedačke pilota.

Kniha „Veci, o ktorých viete pomerne málo“ je encyklopédia
Je to pravda ?
NIE JE !
V novembri 2006 vydala Adela Banášová spolu s kolegom – moderátorom z FUN Rádia Matejom „Sajfom“ Cifrom – knižku „Veci, o ktorých viete pomerne málo“. Napriek tomu, že sa kniha predávala len mesiac, stala sa jednou z najpredávanejších kníh roka 2006.

Požitá potrava zostáva v žalúdku 2 – 3 hodiny
Je to pravda ?
NIE JE !
  Strava v žalúdku človeka zostáva v priemere 3 -5 hodín.

Prieskumník Windows je program slúžiaci k správe súborov
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Prieskumník Windows – Správca okien  (z anglického Window manager) je súčasťou operačného systému Windows a zobrazuje hierarchickú štruktúru všetkých zložiek v počítači a zložky a súbory vo zvolenej zložke. Prieskumník Windows umožňuje jednoduché vykonávanie úloh potrebných pre správu súborov. Je organizovaný ako veľký strom na ľavej strane a zoznam na pravej strane. Zoznam na pravej strane ukazuje obsah zložiek v strome na ľavej strane. V Prieskumníkovi Windows sa pohybujete ako v ktoromkoľvek strome alebo zozname. Prieskumník Windows sa obyčajne používa na presun a odstraňovanie súborov. Používajte štandardné klávesové príkazy Windows na kopírovanie, vystrihovanie a vlepenie. Môžete kopírovať, vystrihnúť a vlepiť viac položiek súčasne tak, že ich vyberiete všetky naraz.

Betón vynašli Gréci
Je to pravda ?
NIE JE !
Bez betónu si súčasné staviteľstvo nevieme ani predstaviť. Túto dôležitú stavebnú hmotu vynašli Rimania.

Blond farba vlasov pochádza zo slova biely, bledý
Je to pravda ?
NIE JE !
Blond v súvislosti s farbou vlasov pochádza z latinčiny a znamená očarujúci.

Mláďatá koníka morského privádza na svet samička
Je to pravda ?
NIE JE !
Poznáte rybu, ktorá má konskú hlavu, opičí chvost, kengurí vak, chameleónie oči a hmyzí pancier? Nie? Predsa koník morský. Vyzerá tak trochu ako kôň zo šachových figúrok. Podobá sa mu nielen tvarom hlavy, ale aj telesným pokrytím z kostených doštičiek, takže koník je akoby vyrezaný z dreva. Táto neobvyklá rybka pláva vždy v kolmej polohe – hlavu hore, chvost dolu.  Neobyčajná je i starostlivosť koníka o potomstvo. Na bruchu sa mu vytvorí vak, do ktorého samička nakladie vajíčka a on ich privedie na svet.

Každá planéta má svoj vek. Slnko je staré približne 1 miliardu rokov.
Je to pravda ?
NIE JE !
Vek slnka je približne 5 miliónov rokov.

Japonské slovo „samuraj“ znamená v preklade bojovník
Je to pravda ?
NIE JE !
Samuraj v preklade znamená „slúžiť“. Poslaním samurajov bolo chrániť svojho pána, slúžiť mu a jeho rodine a cisárovi. Samuraji boli vždy cvičení od veľmi útleho veku. Pre samuraja bola vždy najdôležitejšia česť a jeho meč.

Účinky piva v kozmetike sú blahodarné
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Je všeobecne známe, že pivo „dělá hezká tela“ a že „kadiaľ tečie, tadiaľ lieči“, ale tentoraz sa zameriame nie na pitie piva, ale na horčík kozmetiku, ktorá sa priamo z piva vyrába. V pivovej kozmetike nájdete všetky vitamíny skupiny B a veľa stopových prvkov a minerálov ako vápnik, horčík, fosfor, draslík a sodík, ktoré účinne regenerujú pokožku. Obsiahnutý chmeľ pokožku čistí, ale zároveň ju aj upokojuje a obilný extrakt ju pritom zvláčňuje. Vysoký obsah týchto prospešných zložiek má skvelé hydratačný a protizápalové účinky a chráni tak organizmus pred nepriaznivými vplyvmi a udržiava pokožku pevnú a hladkou. Má vynikajúce omladzujúci a regeneračný účinky. Povestnou chmeľovú horkosť piva si zachováva aj kozmetika z neho vyrobená, ktorá má charakteristickú horkosladkú vôňu.

Golf je olympijským športom
Je to pravda ?
NIE JE !
O zaradenie do programu olympijských hier 2016 sa uchádza sedem športov, ktorých zástupcovia sa so svojou prezentáciou postavia pred členov Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Šestnásťčlenná programová komisia si vypočuje vrcholných predstaviteľov bejzbalu, softbalu, golfu, karate, kolieskových športov, ragby a squashu a na základe ich prezentácie pripraví hodnotiacu správu pred budúcoročným hlasovaním. Každý z kandidujúcich športov má hodinu na svoju prezentáciu, ako prvý za zatvorenými dverami v Lausanne vystúpia predstavitelia bejzbalu.

Za mastné vlasy si môžeme sami
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Vlas je tvorený keratínom a tuk jednoducho potrebuje preto, aby sa nelámal, bol pružný a vyživovaný. Ak mazové žľazy ale produkujú nadmerné množstvo kožného mazu, tak aj čerstvo umyté vlasy po niekoľkých hodinách vyzerajú opäť zľahnuto a mastné, zlepujú sa, strácajú lesk a objem. Masteniu vlasov, ktoré je dôsledkom nadmernej produkcie kožného mazu vo vlasovej pokožke, môže byť spôsobené napríklad hormonálnymi zmenami, fajčením, zlou životosprávou, ale aj stresom.

Autorom slovenskej hymny je Jozef Miloslav Hurban
Je to pravda ?
NIE JE
! Štátnu hymnou Slovenskej republiky tvoria prvé dve slohy piesne Janka Matušku „Nad Tatrou sa blýska“ z roku 1844. Text napísal pri protestnom odchode štúrovcov z Bratislavy. Hudobne upravil Alexander Moyzes.

Srdce veľryby je veľké ako Škoda Fabia, Opel Corsa, alebo Nissan Micra
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Srdce váži viac ako pol tony. Najväčší známy vráskavec obrovský meral 33,5 metrov a najväčšia doložená hmotnosť u tejto veľryby bola 190 ton. Tuk veľrýb nie je mäkký ani rôsolovitý, ako väčšina ľudí predpokladá, ale tvrdý ako bravčová koža.

Vo vzduchu je viac kyslíka ako dusíka
Je to pravda ?
NIE JE !
Vzduch je názov zmesiplynov v atmosfére Zeme. Je nevyhnutný pre život, pretože ho dýchame. Zloženie vzduchu: Dusík – 78,084 %, Kyslík – 20,974 %, Argón – 0,934 %, oxid uhličitý -0,033 % a ostatok tvoria stopové prvky. Pri pokojnom nádychu a výdychu sa v pľúcach vymení asi 0,5 l vzduchu.

Sitcom je komediálny televízny žáner
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Názov vznikol z anglického „Situation comedy“. Je to situačná komédia, ktorá vznikla najprv v rozhlasovom prevedení, dnes sa situačné komédie, vyskytujúci takmer výlučne v televízii ako jedna z dominantných foriem rozprávania. Účinkujú v nej vedľajšie postavy v spoločnom prostredí, napríklad doma, v práci, a obsahuje smiech a niekedy aj potlesk neviditeľného publika. Jedným z najznámejších je americký sitcom „Priatelia“.

 

ČASŤ 5:

Polomer Zeme je 6854 kilometrov
Je to pravda ?
NIE JE !
  Zem je naša materská planéta, v poradí tretia planéta slnečnej sústavy. Je to zároveň jediná planéta, na ktorej je podľa súčasných vedeckých poznatkov voda v kvapalnom skupenstve a život. Zem je predmetom skúmania napríklad kozmogónie, geológie, paleontológie či geografie. Rovníkový polomer Zeme aE = 6 378 140 m.

Auto s katalyzátorom sa nesmie roztláčať
Je to pravda ?
NIE JE !
Ak je motor studený. Keď neštartujeme pri zahriatom motore a intaktnej batérii, mohol by sa pri roztláčaní dostať nespálený benzín do katalyzátora a zničiť ho. To platí aj pri nepretržitom pretláčaní štartéra.

Monacké knieža sa bude konečne ženiť
Je to pravda ?
NIE JE !
Nedávno sa knieža Albert objavil v New Yorku s priateľkou  Charlene Wittstockovou. Obaja uchvátili svojou príťažlivosťou, ale prekvapili aj chladom vo vzájomnom vzťahu. Podľa novinárov je Albert beznádejný prípad. Svoju slobodu si váži nadovšetko. Ani potreby jeho kniežatstva, ktorému k pompéznosti chýba iba prvá dáma, mu zatiaľ nič nehovoria. Všetkým kritikám sa vyhýba a na tému svadba odmieta hovoriť !

Čiarový kód oslavuje 57 rokov
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Svet zaň vďačí dvom americkým vynálezcom, Bernardovi Silverovi a Josephovi Woodlandovi. Čiarové kódy spadajú do oblasti automatickej identifikácie. Každý kód sa skladá z tmavých čiar a svetlých medzier, ktoré sa čítajú pomocou snímačov vyžarujúcich väčšinou červené svetlo. Čiary toto svetlo pohlcujú, zatiaľ čo medzery ho odrážajú. Údaje v čiarovom kóde zahŕňajú napríklad číslo výrobcu, číslo výrobku, miesto uloženia v sklade alebo číslo série. Ich výhodou je presnosť, rýchlosť a flexibilita. Pod kódom je umiestnené desaťmiestne číslo. Pre zaujímavosť, lovenské výrobky začínajú číslom 8.

Týždenník Život vychádza už 56 rokov
Je to pravda ?
NIE JE !
V tomto roku je to už 59 rokov. Každý týždeň populárni ľudia, príbehy a zaujímavosti na 102 stranách. Počas týchto rokov prešiel viacerými grafickým i obsahovými úpravami. Vychádza v 120 000 náklade a patrí medzi prvé tri najčítanejšie. Jeho čítanosť je okolo 12%.

Hudobný výraz „allegro“ znamená „voľne a zdĺhavo“
Je to pravda ?
NIE JE !
Tento výraz znamená „rýchlo a živo“.

Slovensko má  76 okresov
Je to pravda ?
NIE JE !
V súčasnosti má Slovensko 8 krajov, 79 okresov a 2885 samostatných obcí, z nich je 138 miest. Pre úplnosť 57% populácie žije v mestách. Najväčšie mesto je Bratislava so 428 672 obyvateľmi, najmenšie mesto je Modrý kameň s 1434 obyvateľmi. Na 1 km štvorcový pripadá na Slovensku v priemere 110 ľudí.

Proti močovým kameňom stačí veľa piť
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Ale záleží na tom, čo pijete. Podľa tabuľky, ktorú zostavili na Bostonskej univerzite, znižujú tvorbu žlčových kameňov: káva o 10 %, čierny čaj o 14 %, pivo o 21 % a víno o 39 %. V strede sú neutrálne nápoje vrátane vody a na konci jablčný mušt s grapefruitom, ktoré zvyšujú riziko o 35%. Ako vždy, záleží na množstve.

Prasacia chrípka pochádza z prasaťa
Je to pravda ?
NIE JE !
Jediný vírus izolovali z prasaťa v Kanade, a to bol vírus od jeho farmára, ktorý nakazil vlastné prasa ! Čiže sa nazýva prasacou nesprávne. V súčasnosti rozlišujeme dva vírusy, ale chrípka je len jedna a ten nový vírus je H1N1. „H“ znamená hemaglutinin – molekula, ktorá je v nich na to, aby sa prilepili na bunku. „N“ je neuraminidáza – proteín, ktorý umožní vírusom dostať sa von z bunky a rozšíriť sa.

Gaudeamus igitur je symfónia  Johannesa Brahmsa
Je to pravda ?
NIE JE !
Je to populárna akademická pieseň, spievaná pri obradoch ukončenia akademického štúdia. Pôvodne je to veselá , ľahká pieseň, ktorá si robí žarty Zo študentského života. Jej vznik sa datuje do roku1287 a bola známa už v čase vzniku európskych „Alma mater“. Charakteristickú formu jej prednesu priniesol v polovici 20.storočia taliansko-americký tenorista Mario Lanza. Doslovný preklad začiatku piesne: Gaudeamus igitur… – Radujme sa teda…

Cholesterol škodí ľudskému organizmu
Je to pravda ?
NIE JE !
 Jeho názov pochádza z gréčtiny: chole znamená žlč a stereos znamená  pevný, pretože cholesterol prvýkrát izolovali zo žlčových kameňov. Cholesterol je životne dôležitá látka, ktorá je súčasťou bunkových membrán, nervových obalov, steroidných hormónov a žlčových kyselín. V ľudskom tele sa nachádza vo všetkých tkanivách vrátane krvi. Väčšina telesného cholesterolu nepochádza zo stravy, ale syntetizuje sa priamo v organizme. Jeho množstvo je však obmedzené určitou hranicou, vo väčšom množstve spôsobuje zanášanie a zužovanie ciev, ohrozuje krvnými zrazeninami, ťažkosťami srdca a dokonca infarktom. Obmedziť sa dá vhodnou diétou, hlavne obmedzením živočíšnych tukov. Zlou správou je, že zvýšená hladina tukov v krvi je často bez viditeľných príznakov.

Klimatizácia je škodlivá
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Je škodlivá vtedy, ak nie je správne nastavená, čo je takmer pravidlo vo väčšine hotelov, bánk či úradov. Ak je rozdiel medzi teplotou dnu a vonku viac ako 6 stupňov, hrozia pri striedavom prechádzaní zo studeného do teplého vzduchu problémy s krvným obehom, prechladnutie či bolesť chrbtice.

Celozrnné pečivo je lepšie na chudnutie ako pufované chlebíky
Je to pravda ?
NIE JE !
  „Polystyrénové“ teda pufované (z anglického – oduté) ryžové alebo pšeničné chlebíky sú obľúbené hlavne pri redukčných diétach. Keď však pozriete na etiketu, zistíte, že majú omnoho viac energie ako bežné pečivo. Ich výhodou je ľahkosť – jeden kúsok má oveľa menej kilojoulov ako rovnako veľký krajec chleba. Nevýhodou je vyšší glykemický index, čo znamená, že po ich zjedení vám stúpne hladina krvného cukru viac ako po celozrnnom pečive a skôr z nich vyhladnete.

Smiech lieči aj zabíja
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Ak budete chcieť, dôvod na úsmev si nájdete vždy. Pozor, tak ako každým liekom, aj smiechom sa dá predávkovať! Nekontrolovateľný smiech dokáže zabíjať a preto pred použitím odporúčame menšie ale za to častejšie dávkovanie. Aby sa na vašej tvári objavil úsmev, musíte rozhýbať 17 tvárových svalov. Ak úsmev prejde do srdečného smiechu, začnete posilňovať 80 svalov na celom tele. Smiech zrýchľuje tlkot srdca, čím sa mozog okysličuje až 5 krát viac ako pri klasickom dýchaní (väčšia kapacita pľúc o 51 %). Môžete si vybrať. Buď sa 100 krát zasmejete, alebo budete 10 minút veslovať, alebo budete 10 minút chodiť po schodoch. Na naše telo to má rovnaký vplyv. Vďaka smiechu sa zvyšuje produkcia lymfocitov, ktoré dokážu bojovať proti rakovinovým bunkám (posilnenie imunitného systému o 40 %). Ak sa často budete smiať, zbavíte sa dvoch kilogramov! Smiech znižuje bolesť, zlepšuje krvný tlak o 36 %, blahodarne pôsobí na naše črevá, znižuje hladinu stresových hormónov a zvyšuje hladinu hormónov šťastia. So smiechom to  v žiadnom prípade netreba preháňať. Srdečný smiech sa môže zmeniť na  nekontrolovateľný záchvat smiechu, ktorý sa končí infarktom. Istý Dán zomrel pri sledovaní komédie „Ryba menom Wanda“. Hurónsky smiech mu rozpumpoval srdce na 300 úderov za minútu, čo samozrejme nevydržalo. Ďalšiemu Angličanovi sa zas stalo osudné sledovanie populárneho televízneho sitcomu. Potom čo sa zasmial posledný krát v živote, napísala vdova do televízie ďakovný list. Poďakovala sa, že naplnili posledné chvíle manželovho života smiechom.

Najmäkší minerál v 10-stupňovej stupnici tvrdosti je vápenec
Je to pravda ?
NIE JE !
Najmäkší minerál v stupnici tvrdosti navrhnutej nemeckým mineralógom Friedrichom Mohsom je mastenec.

Aj plač pomáha
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Plač je v skutočnosti celkom prirodzenou reakciou nášho organizmu a navyše môže byť dokonca prospešný. Ako? Psychológovia poukazujú na to, že plačom sa človek dokáže prirodzene zbaviť stresu a napätia. Pokiaľ cítite potrebu vyplakať sa, nemali by ste svoje pocity potláčať. Samozrejme, nemusíte sa rozplakať priamo na verejnosti alebo v nejakej nevhodnej situácii, ak vám je to nepríjemné, no neskôr v súkromí pokojne svojej duši uľavte a poplačte si. So slzami sa z človeka vyplavujú negatívne pocity, bolesť a smútok. Ak si zo srdca poplačete, zistíte, že sa cítite lepšie a pokojnejšie. Plač má oslobodzujúcu silu.  Nie vždy musí byť príčinou plaču nejaká negatívna či bolestná skúsenosť. Neraz nás dokáže rozplakať aj nečakaný prejav pozornosti, šťastná udalosť, dojemná scéna z filmu a mnoho iného. U každého môžu byť spúšťačmi plaču rozličné veci – kým niekoho rozplače takmer čokoľvek, pre iného je plač reakciou len na skutočne veľmi vypäté situácie. Ak ste sa doteraz za svoje slzy hanbili a snažili sa za každú cenu premôcť potrebu poriadne si občas poplakať, nemusíte to už viac robiť. Plač k ľuďom jednoducho patrí, rovnako ako smiech a jeho uvoľňujúca a oslobodzujúca sila prospieva vášmu zdraviu. Preto pokojne, kedykoľvek to potrebujete, vyplačte sa dosýta !

More zamŕza pri 0 stupňov Celzia
Je to pravda ?
NIE JE !
More zamŕza ak teplota klesne pod mínus 1,9 stupňov Celzia.

Mačka domáca sa nedožije až 20 rokov
Je to pravda ?
NIE JE !
  Mačka domáca je už niekoľko storočí domestikovaný poddruh mačky divej. Po svojich predkoch zdedila vynikajúci zrak a sluch, k lovu dokonale prispôsobené telo. Ešte prednedávnom bola mačka neodmysliteľnou súčasťou každého vidieckeho domu. S rozvojom civilizácie je ale tohto vidieckeho prostredia čoraz menej a mačka stráca svoje postavenie úžitkového domáceho zvieraťa. V mestách sa pre svoju reprodukčnú schopnosť a pre potenciálne nebezpečenstvo prenosu toxoplazmózy a rozličných parazitov stáva nevítaným problémom. Na druhej strane je vďaka relatívne nenáročnej starostlivosti a schopnosti dodať príbytku teplo domova čoraz obľúbenejším domácim zvieraťom. Spolužitie mačky s človekom trvá minimálne 4 500 rokov. Počas tohto obdobia mali mačky rôzne postavenie – boli zbožňované, ale aj prenasledované a zatracované. Dnes zažívajú v mnohých kútoch sveta svoju renesanciu aj vďaka časovej nenáročnosti pri ich chove. Mačka je individualista. Sama sa rozhoduje, v koho spoločnosti bude tráviť čas. Je ťažké stanoviť jej hranice, alebo ju v niečom obmedzovať. Mačky žijúce vonku sa priemerne dožívajú 7 až 8 rokov. U mačiek chovaných doma je priemerná dĺžka života 15 až 20 rokov, sú však známe prípady aj dlhšieho veku. Kastrované sa dožívajú vyššieho veku ako nekastrované.

Slovenskú bryndzu môže produkovať iba Slovensko
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Tradičná slovenská špecialita z ovčieho syra sa v rámci Európskej únie môže produkovať už iba na Slovensku a to pod názvom Slovenská bryndza. Slovenská bryndza je prírodný biely, jemne roztierateľný zrejúci syr s ojedinelými krupičkami, vyrobený tradičným spôsobom – mletím vyzretého ovčieho hrudkového syra alebo zmesi ovčieho a kravského hrudkového syra. Podiel ovčieho hrudkového syra je väčší ako 50 %. Jeho vôňa a chuť je lahodná, príjemne kyslá po ovčom syre, mierne pikantná a slaná. Môže sa vyrábať z nepasterizovaného ovčieho mlieka. Môže sa však pripraviť aj z mlieka, ktoré bolo po pasterizácii opäť obohatené o tie užitočné mikroorganizmy, ktoré odstránil práve tento výrobný proces. Bryndza, ktorá je tepelne upravovaná, teda termizovaná, už nemôže niesť v názve prívlastok slovenská. Na Slovensku je šesť tradičných malých bryndziarní a najstaršie z nich s vyše storočnou históriou sú vo Zvolenskej Slatine a v Ružomberku. Okrem nich bryndzu vyrábajú aj priemyselne v troch mliekarňach.

Digitálne vysielanie televízie nie je možné sledovať na bežnom televízore
Je to pravda ?
NIE JE !
  Digitálna televízia je telekomunikačný systém na vysielanie a príjem televízneho vysielania prostredníctvom digitálneho signálu, na rozdiel od terajšieho klasického analógového. Používa digitálnu moduláciu dát, ktoré sú digitálne komprimované a vyžadujú dekódovanie. Teda po zavedení digitálneho vysielania u nás v roku 2012 sú dve možnosti: zakúpiť nový televízor s DVBT tunerom, alebo ku starému prikúpiť set-top box.

 

ČASŤ 4:

Halleyho kométa sa vracia pravidelne po 66 rokoch
Je to pravda ?
NIE JE !
Slávna Halleyho kométa sa zo železnou pravidelnosťou vracia ku stredu slnečnej sústavy. Trvá jej to vždy 76 rokov. Je to najznámejšia periodická kométa. Pomenovaná je po astronómovi menom Edmond Halley. Naposledy bola v perihéliu v roku 1986, kedy ju navštívila kozmická sonda Giotto. Jej najbližší návrat k Slnku sa očakáva 28. júla 2061.

Najrozšírenejšie náboženstvo na svete je hinduizmus
Je to pravda ?
NIE JE !
Náboženstvo je systém vierouky, sústava názorov, ktoré pomáhajú ľuďom vysvetliť niektoré tajomstvá o živote a smrti. Najpočetnejším (v zmysle počtu veriacich) svetovým náboženstvom s 1 833 miliónmi veriacich je kresťanstvo.

Podľa islamského práva mulla znamená šiitsky vodca
Je to pravda ?
NIE JE !
Podľa islamského náboženského slovníka znamená slovo mulla učenec. Je to čestný titul učenca, divotvorcu, alebo najmä u sunnitov moslimský duchovný.

Endokrinológia študuje a lieči obličky
Je to pravda ?
NIE JE !
Medicínske odvetvie endokrinológia študuje a lieči hormonálne poruchy. Presnejšie povedané zaoberá sa žľazami s vnútorným vylučovaním, látkami, ktoré vylučujú – teda hormónmi, a chorobami týchto žliaz. Takto sa tiež označuje nemocničné oddelenie, kde sa tieto choroby liečia !

Najväčšiu sopečnú explóziu spôsobila sopka Vezuv
Je to pravda ?
NIE JE !
K najväčšej explózii došlo v roku 1883 sopkou Krakatoa, pri ktorej boli vyvrhnuté kusy hornín až do výška 55 metrov. Zahynulo pri nej 36 000 ľudí.

Mozog dospelého človeka váži 1,4 kg
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Mozog dospelého človeka váži priemerne 1,4 kg. Je časťou nervového centrálneho systému stavovcov. Nachádza sa v lebečnej dutine, ktorá ho ochraňuje. Skladá sa z vyše 12 miliárd neurónov a 50 miliárd podporných buniek.

Väčšina ľudí žmurká 20 krát za minútu
Je to pravda ?
NIE JE !
Priemerne väčšina ľudí žmurká 15 krát za minútu. Pravidelné žmurkanie očných viečok zabezpečuje stále čerstvý očný film. Bez žmurkania dochádza k vysychaniu oka. Okrem toho slzný film obsahuje baktericídne substancie a tak chráni oko pred infekciami.

V starom Anglicku si museli ľudia žiadať povolenie na sex
Je to pravda ?
ÁNO JE !
V starom Anglicku ľudia nemohli prevádzať sex bez povolenia kráľa. Keď chceli splodiť dieťa museli si pýtať povolenie a na dom si počas aktu vyvesiť tabuľu s nadpisom „Fornication Under Consent of the King“, z čoho vzniklo dnes veľmi známe slovo, skrátene F.U.C.K.

Pentagon má nadbytok záchodov
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Pentagon má dvakrát toľko záchodov, koľko potrebuje. To preto, že keď bol postavený, zákon vyžadoval jeden záchod pre bielych a jeden pre čiernych.

Dospelý človek má priemerne 200 000 vlasov
Je to pravda ?
NIE JE !
Vlas je druh chlpu, ktorý rastie na lebečnej klenbe človeka. Rastú rýchlosťou približne 1 cm za mesiac. Na hlave má priemerne človek 300 000 vlasov. Presný počet závisí od počtu vlasových folikulov (hormónov), ktorý je daný pred narodením. Denne vypadne človeku 100 – 200 vlasov.

Ženský ľadový hokej nie je olympijským športom
Je to pravda ?
NIE JE !
Ženský ľadový hokej bol zaradený ako olympijský šport v roku 1988 na OH v Nagane. V súčasnom rebríčku sú na prvých piatich miestach USA, Kanada, Fínsko, Švédsko a Švajčiarsko. Rozdiel medzi mužským a ženským hokejom je iba v upravených pravidlách, ktoré nedovoľujú bodyčekovanie. Ženský hokej na Slovensku vznikol začiatkom 90 -tych rokov minulého storočia. Pri jeho vzniku stáli kluby zo Žiliny a z Bratislavy, keď 28.11.1991 odohrali v Žiline prvé stretnutie v ženskom hokeji na Slovensku.

Maltézsky psík pochádza z Malty
Je to pravda ?
NIE JE !
Názov plemena je odvodený od semitského slova malat, ktoré znamená útočisko, alebo prístav. Jeho pôvod je v Stredomorí. Je to spoločenské plemeno. Dožije až 15 rokov.

Rubín je zelený
Je to pravda ?
NIE JE !
Rubín je drahokam, chemicky oxid hlinitý Al2O3  , mineralogicky korund. Názov odvodený od latinského rubinus – červený. Červené sfarbenie spôsobuje zvýšený obsah chrómu. Rubín je veľmi obľúbený drahý kameň. Iná odroda korundu je modro sfarbený zafír. Podľa medzinárodnej stupnice tvrdosti nerastov je na 9.mieste (stupnica má 10 stupňov).

Zmeny zimného a letného času sa čoskoro ukončia
Je to pravda ?
NIE JE !
Európska komisia schválila harmonogram zmien času aj na ďalších päť rokov. Nádej na poslednú zmenu sa tak oddialila na rok 2011. Z astronomického hľadiska je zmena času nezmysel, rotácia zemegule je vždy 24 hodín a nie je v ľudských silách ju ovplyvniť. Takže s astrofyzikou má letný a zimný čas pramálo spoločné. Je to čisto ekonomicko-spoločenský dohovor, ktorý dnes skôr komplikuje, ako pomáha. Ukazuje sa, že zmeny času nemajú zásadný vplyv ani na úsporu energií. Zmeny vedú skôr k nepohode, ľudí to viac zaťažuje, ako by im to prospievalo !

 Za svojho života sa 600 miliónov krát nadýchnete
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Ak sa dožijete 75rokov, budete mať za sebou 600 miliónov nadýchnutí, vaše srdce vykoná 3 miliardy sťahov, vaše srdce prečerpá 200 miliónov litrov krvi, čo je asi množstvo, ktoré by zaplnilo cca 70 plaveckých bazénov.

Vo vrtuľníku nie je možné použiť vystreľovacie kreslo
Je to pravda ?
NIE JE !
Na záchranu života pilota sa v lietadlách bežne používa vystreľovacie kreslo. Problém je u vrtuľníka, kde tejto operácii prekáža vrtuľa. Avšak
vystreľovacie kreslo pre posádku vrtuľníka existuje. Vyrába ho ruská spoločnosť NPP. Volá sa K-37-800. Pred vystrelením kresla sú odpálené listy vrtule .

V športke neexistuje možnosť vylosovať rovnakú šesticu čísel dva krát
Je to pravda ?
NIE JE !
V Českej športke po prvýkrát za päťdesiat rokov vylosovali  rovnakú šesticu čísel, ako v minulosti. Boli to čísla 5 – 14 – 27 – 31 – 46 – 47. Štatisticky je to totožné ako keby Vás 2 krát za život trafil blesk, alebo matematicky 1 : 10 000 000 000. Iné bolo iba dodatkové číslo. Akciovú spoločnosť Sazka na to upozornil stávkar z Ostravska, ktorý si vedie prehľad všetkých vylosovaných čísel a to od apríla 1957!

Ruleta pochádza z Francúzska
Je to pravda ?
NIE JE !
Roulette (koliesko)  je síce francúzske slovo  a jej dnešnú podobu skonštruoval Francúz Blaise Pascal, chcel však skúmať zákony pravdepodobnosti. Princíp krúžiacej guľôčky v cylindrickej nádobe vznikol v Ázii a do Európy ho v 16.storočí priniesli misionári.

Obezita je zdraviu škodlivá
Je to pravda ?
ÁNO JE ! 
Obezita alebo tučnota je nadmerné ukladanie energetických zásob v podobe tuku z rôznych príčin. Dochádza k nej ak je príjem energie väčší ako výdaj. Príčinou je najčastejšie kombinácia väčšieho energetického príjmu, nedostatku pohybu, dedičných vplyvov, psychických vplyvov a spôsob výživy v detstve. Na zistenie stupňa obezity slúži BMI (index telesnej obezity). Vypočíta sa podľa vzorca  BMI = telesná hmotnosť v kilogramoch deleno telesná výška v metroch povýšená na druhú. Príklad: človek vysoký 176 cm má hmotnosť 84 kilogramov. BMI=84 : 1,762 = 84:3,09 = 84 : 3,09 = 27,1. Podľa tohto indexu zistíme stupeň obezity: do 18,5 podvýživa, 18,5 – 25 ideálna a zdravá váha, 25 – 30 mierna nadváha, 30 – 40 obezita, nad 40 ťažká obezita. Človek uvedený v príklade má miernu nadváhu.

 

ČASŤ 3:

Ortuť v teplomere tuhne pri -22° Celzia
Je to pravda ?
NIE JE !
Ako je známe, teplota sa meria v stupňoch Celzia, Kelvina alebo Fahrenheita. Teplota tuhnutia ortuti v stupňoch Celzia je -39°Benzín nazvali podľa vynálezcu Benza
Je to pravda ?
NIE JE !
Carl Fridrich Benz síce skonštruoval v roku1885 prvý automobil na benzínový pohon, ale meno tejto vzácnej tekutine dal už dávno predtým nemecký chemik Mitscherlich. Nazval ju benzon, no na lepšie odlišovanie od benzolu, ju neskôr premenovali na benzín.

Slovo „elektrika“ pochádza z gréckeho slova „svetlo“
Je to pravda ?
NIE JE !
Pochádza síce z gréčtiny, avšak zo slova, ktoré v preklade znamená „jantár“

Ťavy si držia v hrboch zásobu vody
Je to pravda ?
NIE JE !
Tento názor, všeobecne rozšírený je mylný. Mnoho ľudí je prekvapených,
keď zistia, že ťavy majú v hrboch zásoby tuku, ktorý im umožňuje prežiť v suchých oblastiach. Vypije naraz až 200 litrov vody a vydrží potom až 45 dní.

Morská raja zabíja „elektrošokom“
Je to pravda ?
ÁNO !
Existujú morské raje, ktoré používajú na usmrtenie koristi elektrošok
s napätím až 220 voltov

Skupina Depeche Mode pochádza z Ameriky
Je to pravda ?
NIE JE !
Skupina Depeche Mode pochádza z Veľkej Británie. Vznikla v roku 1980 a tvoria ju traja členovia: Dave Gahan, Martin Gore a Andrew Fletcher.

Najväčšie rozpätie krídel má orol kráľovský
Je to pravda ?
NIE JE !
Najväčšie rozpätie krídel má albatros sťahovaný, ktorý dosahuje rozpätie krídel až 4 metre. Je to jeden z najdokonalejších morských letcov. Najväčšiu časť života strávi vo vzduchu. Na krátkych nohách medzi prstami má plávacie blany.

Prvé „dieťa zo skúmavky“ bolo počaté v roku 1978
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Ide o asistovanú reprodukciu, ktorá je jednou z najprogresívnejších
oblastí modernej medicíny. Prvé dieťa Luisa Brownová sa narodila vo Veľkej Británii vďaka priekopníkovi tejto metódy Edwardsovi Stepteovi. Využíva sa pri liečbe neplodnosti.

Autor jednej z najznámejších svetových opier Figarova svadba je
Richard Wagner
Je to pravda ?
NIE JE !
Autorom je Wolfgang Amadeus Mozart. Medzi rokmi 1786 a 1790 vznikli Mozartove najslávnejšie opery Don Giovanni a Figarova svadba, ktorá bola Zhudobnením politicky, ktorá bola zhudobnením politicky kontroverznej komédie francúzskeho dramatika Beaumarchaisa.

Najhlbšie jazero na svete je Bajkalské jazero
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Jeho najväčšia hĺbka je 1620 m. Je v ňom sústredená 1/5 svetových
zásob povrchovej sladkej vody. Nachádza sa v Rusku, v južnej časti Východnej
Sibíri. V roku 1996 bolo zapísané do svetového zoznamu dedičstva.

Rádio Jerevan skutočne existuje
Je to pravda ?
NIE JE !
  Rádio Jerevan ja fiktívhlasová  stanica, vymyslená za éry socializmu
pre potreby vtipov. Kým v  ZSSR boli vtipy typu rádio Jerevan bežné aj na nepolitické témy, v zahraničí sa ujali hlavne politické vtipy. Spopularizovala ich najmä rozhlasová stanica Slobodná Európa . Rádio Jerevan v jej vtipoch symbolizovalo nástroje socialistickej propagandy. 

Oblak je zložený z vodnej pary
Je to pravda ?
NIE JE !
Oblak, hovorovo mrak alebo mračno je viditeľná sústava malých častíc
vody alebo ľadu. V atmosfére Zeme alebo iných planét. Oblaky vznikajú vtedy,
keď sa vlhkosť vzduchu kondenzuje na kvapky alebo ľadové kryštáliky. Výška,
za ktorou sa plynná fáza vody mení na kvapalnú sa nazýva rosný bod.

Kreativita je schopnosť poznávať predmety v nových vzťahoch
Je to pravda ?
NIE JE !
Pojem kreativita je odvodený od latinského creatio, čo v preklade
znamená tvorbu. Kreativitou sa rozumie schopnosť človeka vytvárať akékoľvek
nové a pôvodné myšlienky, ktoré ich pôvodca prv nepoznal. Dnes je známe, že každý jedinec je prirodzeným spôsobom tvorivý, teda nielen niektorých ľudí, ale každý človek má istý stupeň tvorivosti.

Reinkarnácia je oživovanie ľudí po smrti
Je to pravda  ?
NIE JE !
Je to teória, alebo viera, hlásajúca, že istá pre život nevyhnutná súčasť živých bytostí prežíva smrť, aby bola znovu zrodená v novom tele. (z latinského re+carnis – doslova znamená „Byť znova z mäsa“). Je to veľmi starý úkaz a názory na ňu sú rôzne. Je obsiahnutá vo väčšine indických a afrických náboženských tradícií.

Klonovanie je umelé oplodňovanie zvierat
Je to pravda ?
NIE JE !
Klonovanie vo všeobecnosti značí vytvorenie kópie z originálu tak, aby kópia mala rovnaké vlastnosti ako originál. V biológii je to vytvorenie rovnakého jedinca, alebo jednotlivých buniek, prípadne identickej časti DNA. Originál a jeho kópia nesú rovnakú genetickú informáciu. Prvý známy klon je ovca Dolly z roku 1996. Dožila sa 6 rokov a jej rasa dožíva 12 až 15 rokov.

Salto Angel je najvyšší vodopád sveta
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Najvyšším vodopádom na svete je Salto Angel v národnom parku Canaima na rieke Rio Churun vo Venezuele blízkosti hranice s Brazíliou a Guyanou. Má celkovú výšku 979 m, je niekoľkostupňový, pričom výška najvyššieho stupňa je 807 m .Masy vody padajúce z takmer kolmej steny počuť do vzdialenosti 50 km. Pretekajúce množstvo vody sa mení, v období dažďov stúpne desaťnásobne.

Atol je úzky pás mora zabiehajúceho do pevniny
Je to pravda ?
NIE JE !
Výraz „atol“ je odborný výraz pre kruhovitý korálový ostrov s lagúnou.
Býva prstencovitého tvaru, ktorý vznikol tak, že ostrov, ktorý obklopoval, klesol pod hladinu oceánu. Spomínaná lagúna je miesto po bývalom ostrove.

Prvé majstrovstvá sveta vo futbale sa konali v Brazílii
Je to pravda ?
NIE JE !
Prvé majstrovstvá sveta vo futbale sa konali v roku 1930 v Uruguaji.

V cyklistike má najaktívnejší jazdec tričko žltej farby
Je to pravda ?
NIE JE !
V cyklistike pomáhajú farebné tričká divákom identifikovať vedúcich
jazdcov Tour De France. Najaktívnejší jazdec má oblečené tričko farby zelenej.
Žlté tričko má oblečené pretekár, ktorý je na čele predbežného poradia v pretekoch.

Najpoužívanejší jazyk sveta je Angličtina
Je to pravda ?
NIE JE !
Najpoužívanejším jazykom sveta je čínština. Hovorí ním 1 093 miliónov ľudí.

 

ČASŤ 2

 

Pneumatiky pískajú, keď sa guma trie o asfalt
Je to pravda ?
NIE JE!
Pri prudkom brzdení alebo v zákrute vydáva známy zvuk stlačený vzduch, ktorý nestačí unikať z profilových rýh pneumatík. Vzduch vydáva často zvuk už pri pohybe pod minimálnym tlakom, čo využívajú nielen rôzne dychové nástroje, ale aj každý, kto si chce zapískať nejakú melódiu.

V hĺbkach oceánu vládne hrobové ticho
Je to pravda ?
NIE JE !
Vládne tam nepredstaviteľný hluk na všetkých frekvenciách. Spôsobujú ho vojenské sonary, ktoré neprestajne hľadajú nepriateľské ponorky, obrovské výbuchy hľadačov ropy, skrytej pod masívnymi bralami, či vodné skrutky nadrozmerných tankových lodí. Zvyšujúci sa obsah CO2 v moriach ešte umocňuje zvukovú vodivosť vody.

Štíhli nefajčiari stoja štát najmenej
Je to pravda ?
NIE JE !
Tuční fajčiari sú drahší iba medzi 20. a 56. rokom života. Potom začnú vymierať, kým štíhli nefajčiari žijú priemerne 84 rokov. Vyjadrené v eurách, zdravý nefajčiar stojí štát 281 tisíc, tučný nefajčiar 250 tisíc.

Letecká doprava má jednotný komunikačný systém
Je to pravda ?
NIE JE !
Globálny letecký priestor je rozkúskovaný na vyše 180 častí s rôznymi výškami, frekvenciami, mierami a jazykmi. Lietadlá majú na palube priemerne 38 rôznych systémov na komunikáciu. Zámena mier a nedostatočná znalosť angličtiny už zapríčinili veľa leteckých katastrof. Jednotné systémy nemajú ani všetky európske štáty.

Prepitné je všade vítané
Je to pravda ?
NIE JE !
Aj keď je všade na svete prepitné vyjadrením spokojnosti so službami, v Číne a Japonsku ho považujú za urážku. Najčastejšie ho dávajú v USA, ročne okolo 15 miliárd dolárov V Európe sú najštedrejší Nemci, tí však musia v niektorých povolaniach platiť dane  z predpokladanej výšky prepitného.

Turínske plátno je pravé
Je to pravda ?
NEVIE SA !
Dodnes zachované plátno, v ktorom malo byť zabalené Kristovo telo, skúmali nezávisle od seba laboratória v Oxforde, Tuscone a Zürichu. Potvrdili, že vzorky z okrajových častí plátna, ktoré mali k dispozícii, pochádzajú zo stredoveku. Katolícka cirkev tvrdí, že plátno bolo v stredoveku dodatočne zväčšené, vzorky zo stredu plátna turínsky arcibiskup odmieta poskytnúť.

Uhorčík a Gajdošík boli Jánošíkovi druhovia
Je to pravda ?
NIE JE !
Bola to jedna osoba s dvomi menami. Tomáš Uhorčík bol kapitánom
zbojníckej družiny, ktorú po ňom prevzal Jánošík. Meno Gajdošík dostal preto, že dobre vedel hrať na gajdách. Mal dokonca aj tretie meno – keď sa oženil, začal používať meno Martin Mravec a usadil sa v Klenovci. Keďže Jánošíka zatkli práve v jeho dome, neušiel ani on trestu smrti – lámali ho v kolese.

Pôst má liečivé účinky
Je to pravda ?
NIE JE !
Dodnes neexistuje vedecký dôkaz o liečivých účinkoch hladovania. Po jeho skončení organizmus ihneď doplní vyprázdnené zásoby tuku. Očistenie tela od škodlivých produktov látkovej výmeny sa tiež nekoná, pretože sa v tele nikde nehromadia. Eufória po niekoľkých dňoch hladovania je reakcia organizmu na nedostatok kalórií.

Najväčším problémom Afriky je hlad
Je to pravda ?
NIE JE !
Odhliadnuc od niektorých oblastí, kde v dôsledku lokálnych konfliktov obyvateľstvo hladuje, je podľa štatistického vyhodnotenie jednotlivých krajín najväčším problémom nadváha. Afričania jedia menej kvalitnú stravu s vysokým obsahom tukov, čo vedia často k obezite a tak aj k dlhodobým zdravotným problémom.

Na zemských póloch je rovnako zima
Je to pravda ?
NIE JE !
Na severnom póle dosahujú zimné teploty okolo -30° C a letné občas aj 0° C. Priemerná ročná teplota na južnom póle je -40° C, v roku 1983 namerali tam rekordných -89,2°1 C. Severný pól totiž leží na ľade plávajúcom v Severnom ľadovom oceáne a Antarktída na obrovských masách hornín s výškou do tri tisíc metrov.

Na najvyššom vrchole sveta rastú kvety
Je to pravda ?
NIE JE !
Rastliny môžu rásť len do nadmorskej výšky cca 6 000 metrov.

Antikoncepcia sťažuje proces chudnutia
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Užívanie antikoncepcie naozaj sťažuje proces chudnutia, je to jedno, aký spôsob si vyberiete. Okrem toho, užívanie antikoncepcie zadržiava v tele vodu, čím s atak isto podpisuje na zvyšovaní hmotnosti.

Autorom známej knihy „Robinson Crusoe “ je Jonathan Swift
Je to pravda ?
NIE JE !
Autorom tejto knihy je Daniel Defoe. Je jedným z prvých spisovateľov, ktorí píšu svoje veľké  literárne diela obyčajným prirodzeným štýlom.

Proces spracovania potravín zmrazením sa nazýva sterilizácia
Je to pravda ?
NIE JE !
Proces zmrazovanie potravín, pri ktorom sa potraviny zmrazia, potom sa z nich odstráni voda a tým sa zničia baktérie sa nazýva lyofilizácia.

Tunel pod Lamanšským prielivom sa dokončil v roku 1993
Je to pravda ?
NIE JE !
Tunel pod Lamanšským prielivom, ktorý spája pod morskou hladinou Anglicko a Francúzsko bol dokončený v roku 1994. Je to najdlhší železničný tunel a jeho dĺžka je 50 km.

Aby nazbierala včela lyžicu medu, musí navštíviť 4 000 kvetov
Je to pravda ?
ÁNO JE !
Je zistené, že na to, aby vyprodukovala včela 1 polievkovú lyžicu medu musí navštíviť 4 000 kvetov. Okrem medu produkujú propolis a vosk a zároveň opeľujú kvety rastlín a stromov.

V ľudskom tele sa nachádza 32% kyslíka
Je to pravda ?
NIE JE !
Kyslík je jedným z prvkov, ktorý je pre ľudské telo nevyhnutný. Nachádza sa v ňom v percentuálnom zastúpení 65 %.

ČASŤ 1:

Pôsobenie farieb si namýšľame
Je to pravda ?
NIE JE !
Farby sú zdrojom energetického žiarenia, ktoré priamo pôsobí na ľudský organizmus a ovplyvňuje našu psychiku. Dokázal to zakladateľ svetelnej terapie Nils Filsen, ktorý za to dostal Nobelovu cenu za medicínu v roku 1903. 

Amalgám je škodlivý
Je to pravda ?
NIE JE !
Dodnes neexistuje žiaden dôkaz, že by bola amalgámová výplň v zuboch škodlivá. Na tento účel je stále najvhodnejším materiálom a iba pri jeho odstraňovaní vznikajú výpary so zvýšeným obsahom živého striebra. 

Počítače ovládajú už všetky hry
Je to pravda ?
NIE JE !
Neporaziteľné sú v dáme, v šachu ich porazia iba niekoľkí špičkoví hráči a vyhrávajú aj v pokri. V starej čínskej hre GO však nemajú ani najmenšiu šancu. Na kalkulovanie všetkých možností v GO by dnešný najrýchlejší počítač potreboval približne tri tisíc rokov. 

Kašmír je najjemnejšia vlna
Je to pravda ?
NIE JE !
Oveľa jemnejšiu než kozy z Kašmíru má peruánska vikuňa. Patrí medzi ťavy a dosahuje výšku jedného metra. Jej červeno – hnedú srsť možno strihať iba raz za dva roky a musí žiť vo voľnej prírode. V zajatí sú vikune pod neustálym stresom, čo ovplyvňuje kvalitu jej srsti. Kilo tejto vlny stojí 500 €. 

Kalašnikov vynašiel svetoznámu zbraň
Je to pravda ?
NIE JE !
Sovietsky konštruktér Kalašnikov odkopíroval Sturmgewehr 44, ktorou vyzbrojovali Wehrmacht v posledných mesiacoch druhej svetovej vojny. Kalašnikov urobil niekoľko technických zmien a roku 1947 jeho prototyp AK-47 najlepšie obstál v armádnych testoch. Michail Kalašnikov však popiera, že by AK-47 mal podobné riešenie ako Sturmgewehr 44. 

Opálení ľudia majú viac vitamínu D
Je to pravda ?
NIE JE !
Pôsobením ultrafialového žiarenia vzniká vitamín D v pokožke iba dovtedy, kým sa neopálime. Melanín, ktorý zabraňuje prenikaniu UV žiarenia do pokožky, ovplyvňuje aj tvorbu vitamínu Doktor Opálení ľudia by ho preto mali telu dodávať potravou, napríklad vo vajciach, rybách, mlieku, či hubách. 

Karí je korenie z exotického stromu
Je to pravda ?
NIE JE !
Typickú chuť karí majú iba suché listy indického stromu muraje, no ich aróma rýchlo vyprchá, takže ich nemožno skladovať. Podobne však chutí prášková zmes z približne dvadsať druhov korenia, ktoré dokážu jej výrobcovia seriál skomponovať tak, že od pravých listov muraje je na nerozoznanie. 

Poleposition pochádza z automobilizmu
Je to pravda ?
NIE JE !
Pochádza z konských pretekov. Túto pozíciu má kôň, ktorý je najbližšie k ohrade vyznačujúcej vnútornú hranicu dráhy. Ostatné kone štartujú vždy o jednu šírku ďalej, takže majú o niečo dlhšiu trať. Aj automobil v poleposition má trochu dlhšiu trať. 

Happy birthday to you možno spievať kdekoľvek
Je to pravda ?
NIE JE !
Melódia a jej slová sú chránené autorskými právami. Možno ju spievať iba v súkromí, na verejnosti by sa malo platiť. Potomkom jej autorky Pathy Hillovej z Luisville v Kentucky USA vynáša ročne okolo dvoch miliónov dolárov. Ochrana vyprší v roku 2016. 

Box je najnezdravší šport
Je to pravda ?
ASI JE,
keď to tvrdí asociácia britských lekárov na základe štúdie, ktorá dokázala, že ešte niekoľko dní po zápase sa v mieche boxera nachádzajú látky, poškodzujúce nervové bunky. Platí to nielen pre profesionálny, ale aj pre amatérsky šport. Preto asociácia žiada zákaz tohto športu vo Veľkej Británii. 

Rozkladajúce sa mŕtvoly spôsobujú epidémie
Je to pravda ?
NIE JE !
Svetová zdravotnícka organizácia pri každej katastrofe s veľkým počtom obetí opakovane upozorňuje, že mŕtve telá nie sú zdrojom epidémií. Vírusy a baktérie spôsobujúce infekcia zahynú s organizmom do 48 hodín. V telách nevzniká ani žiaden „mŕtvolný jed“, pre ktorý treba mŕtvych čo najskôr pochovať. Čím neskôr telá pochovajú, tým viac obetí možno identifikovať. 

Anáľoglická krvná nesmie voliť
Je to pravda ?
NIE JE !
Vo Veľkej Británii nesmie voliť iba748 členov parlamentu, ťažkí zločinci a duševne chorí, ale kráľovná sa svojho práva vzdáva dobrovoľne. Nemá ani občiansky preukaz, pretože sa vydáva v jej mene. 

Chuťové poháriky registrujú aj štipľavé
Je to pravda ?
NIE JE !
Štipľavú chuť zaznamenávajú receptory bolesti. Sú to tie isté, ktoré vám nám spôsobujú bolesť pri jedení stravy nad 43 °C. Na štipľavú chuť reaguje mozog vylučovaním endorfínov, čo spôsobuje dočasný stav eufórie známy aj ako pepper-high. 

Nagasaki bolo cieľom atómovej bomby
Je to pravda ?
NIE JE !
Po Hirošime mala v auguste 1945 padnúť atómová bomba aj na mesto Kokura. Pre zlé počasie ho však nebolo možné rozoznať, takže pilot sa rozhodol  pri návrate pre najbližšie viditeľné mesto, ktorým bolo Nagasaki. Bomby priviezla na ostrov Guam vojnová loď Indianopolis, maskovaná ako obchodná. Japonci ju celý čas chceli potopiť, ale podarilo sa im to až potom, ako vyložila bomby. 

Akademik Lysenko bol významný vedec
Je to pravda ?
NIE JE !
Lysenko je ešte stále na čele svetovej tabuľky najväčších falšovateľov vedeckého výskumu. Vodil za nos všetkých sovietskych biológov,  keďže mal Stalinovu podporu, genetici, ktorí sa odvážili spochybňovať jeho výsledky, putovali do väzenia.      

Záznam o krvnej skupine majte pri sebe
Je to pravda ?
NIE JE !
Je to zbytočné. Pri nehode nemá záchranca čas prehľadávať vrecká zraneného. Okrem toho je pred každou transfúziou zákonom predpísaná skúška, ktorá rýchlym a spoľahlivým spôsobom zistí skupinu. 

Búrske oriešky sú orechy
Je to pravda ?
NIE JE !
Patria medzi strukoviny, ako sú hrach a fazuľa. Za zaradenie medzi orechy vďačia svojej jedinečnej chuti a mnohostrannému využitiu pre vysoký obsah zdravých tukov. Na rozdiel od orechov však telu nedodajú žiaden vitamín C ani antioxidanty. 

Ľudský hlas môže rozbiť pohár
Je to pravda ?
NIE JE !
Je na to príliš slabý a málo presný. Nestačí totiž iba trafiť frekvenciu, ktorou pohár kmitá, čo je tón, ktorý vôbec nepočujeme. Treba na ňom bez odchýlok zostať dlhší čas a zvyšovať jeho intenzitu dovtedy, kým kmitanie nie je silnejšie než štruktúra skla. To dokážu iba presné prístroje, napríklad syntesizér. 

Telesné tresty v škole sú zakázané
Je to pravda ?
NIE JE !
Iba 102 štátov zákonom zakazuje bitku v škole. Deti možno mlátiť vo Francúzsku, v niektorých štátoch v USA možno deti udierať po zadku. Pre neudržateľnosť situácie v školách chce bitku v škole znova zaviesť aj Japonsko. 

Jedno jabĺčko denne prispieva zdraviu
Je to pravda ?
NIE JE !
Zdraviu iste neuškodí, ale ani nepomáha. Ak chceme znížiť riziko koronárnych ochorení o približne 30%, denne musíme zjesť najmenej tri. Jedno obsahuje priemerne tri gramy látok, ktoré znižujú krvný tlak a hladinu cholesterolu, no denne potrebujeme 9-10 gramov. Dokázal to dlhodobý prieskum na 300-tisíc pacientoch v USA.